Raków bez stadionu i w 2 lidze?

twitter.com/rksrakow

Nowego stadionu w Częstochowie nie będzie, władze miasta otwarcie mówią, że nie ma pieniędzy na tą inwestycję. Prezes PZPN śle list do prezydenta Częstochowy i grozi degradacją Rakowa nawet do II ligi. Przed degradacją klub z Częstochowy uratować może modernizacja obiektu. Ale nie wiadomo czy na to znajdą się środki.

Byliśmy przekonani jako Związek, że w ciągu roku przynajmniej częściowo Raków Częstochowa zacznie spełniać wymogi licencyjne, pozwalające prowadzić rozgrywki Ekstraklasowe na własnym stadionie. Nawet sportowe, boiskowe osiągnięcia Rakowa nie pomogą klubowi w otrzymaniu licencji na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co więcej, wobec planowego rozwoju przepisów licencyjnych dla klubów I ligi Raków może znaleźć się o dwie klasy niżej niż jest obecnie – pisał w liście do prezydenta Częstochowy Boniek.

Kibice w Częstochowie nazywają swój domowy obiekt „skansenem”, i trudno się z tym nie zgodzić. Obiekt nie spełnia wymogów licencyjnych na Ekstraklasę, a w przyszłym roku pewnie nie będzie spełniał ich nawet na 1 ligę. Swoje domowe mecze Raków rozgrywa w oddalonym o 80 kilometrów Bełchatowie. Chociaż z zapowiedzi PZPN-u przed rokiem można było wywnioskować, że żaden klub nie będzie grał poza swoim miastem.

Niestety w ciągu tych kilku miesięcy nie zauważyliśmy jakiegokolwiek postępu w nadrabianiu zaległości licencyjnych. Mimo zakończonego przetargu, klub i całe środowisko piłkarskie czeka na decyzję Pana Prezydenta, zatwierdzającą budowę bądź przebudowę stadionu Rakowa – tak brzmią kolejne wiersze listu prezesa PZPN.

Na budowę nowego obiektu w miejskiej kasie nie ma środków. Część z nich miała pochodzić z dotacji z Ministerstwa Sportu, jednak miasto nie ma żadnej umowy z rządem, i te pieniądze są tylko teoretyczne. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny stadion w Częstochowie nie powstanie. Pierwowzorem obiektu, który miał zostać wybudowany, był stadion w Niecieczy. Alternatywnym planem jest po prostu modernizacja stadionu: prowizoryczne zadaszenie kolejnych części obiektu, wybudowanie nowych miejsc dla fanów czy zainstalowanie systemu podgrzewania murawy.

– Miasto zdaje sobie oczywiście sprawę jak ważna jest sprawa przebudowy stadionu Rakowa dla przyszłości drużyny Rakowa, walczącej od tego sezonu w Ekstraklasie. Bez względu na obecne i przyszłe problemy miejskiego budżetu – chcielibyśmy doprowadzić obiekt przy ul. Limanowskiego do stanu, który da możliwość rozgrywania meczów ligowych w Częstochowie. To ważne oczywiście nie tylko z uwagi na licencję, ale także klub, kibiców, a także kwestię efektywności promocji miasta poprzez piłkę nożną – zakończył Tutaj w rozmowie z wp sportowe fakty.

żródło: wpsportowefakty/PZPN/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x