Oko na rodaka: Oskar Zawada ratuje swój zespół

Źródło: twitter.com/WgtnPhoenixFC

Oskar Zawada strzelił swojego dziesiątego gola w tym sezonie ligi australijskiej, ratując tym samym swojej drużynie cenny punkt w starciu z Central Coast Mariners. Bramkarzy rywali pokonywali również Dawid Kownacki i Aleksander Buksa. Na boiskach irlandzkiej ekstraklasy zadebiutował natomiast Krystian Nowak.

Oskar Zawada nie ma zamiaru się zatrzymywać. Występujący w Wellington Phoenix zawodnik stycznia australijskiej A-League w dalszym ciągu utrzymuje znakomitą dyspozycję. W piątkowym spotkaniu z Central Coast Mariners 27-latek strzelił swojego dziesiątego gola w lidze w tym sezonie. Z ostatnich ośmiu spotkań Zawada dotychczas w aż siedmiu pokonywał bramkarza rywali. W tym jedynym spotkaniu bez zdobyczy strzeleckiej Polak nie wykorzystał rzutu karnego. Wówczas jego próbę z jedenastu metrów wyczuł Filip Kurto.

Zespół Zawady w ramach 18. kolejki spotkań A-League wyruszył na teren aktualnego wicelidera – Central Coast Mariners. I to gospodarze lepiej weszli w to spotkanie. W 12. minucie po wrzutce z prawej strony boiska Stroma Rouxa odrobinę miejsca w polu karnym wykorzystał James McGarry. Goście mogli odpowiedzieć w 39. minucie, jednak strzał Yana Sasse’a z linii bramkowej wybił jeden z rywali.

Goście z Nowej Zelandii po przerwie mieli jednak zdecydowanie łatwiej. W 58. minucie na skutek brutalnego ataku na nogę przeciwnika boisko z czerwoną kartką opuścił Brian Kaltack. Pomimo gry w przewadze Wellington Phoenix bliżej byli straty drugiego gola niż wyrównania. Bez zarzutu w bramce przyjezdnych spisywał się jednak Oliver Sail. Zawada w tym meczu oddał dwa celne strzały, jednak do strzelenia gola zabrakło mu naprawdę niewiele.

Zawada strzela na wagę cennego punktu

Polak jednak niczym rasowy snajper wyczekał swój moment i zaatakował w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Wówczas po wrzutce z rzutu rożnego i zgraniu głową od jednego z kolegów zaskoczył golkipera gospodarzy ekwilibrystycznym uderzeniem piętą. Od tego momentu Zawada australijskim kibicom będzie przypominał nie tylko w kontekście fryzury czy gry głową, ale także z takich nieoczekiwanych uderzeń.

W doliczonym czasie gry działo się jeszcze sporo. Central Coast kończyli ten mecz w dziewiątkę, bo tuż po golu Polaka czerwoną kartką za uderzenie przeciwnika otrzymał Matheus Moresche. Wellington Phoenix zajmuje obecnie piąte miejsce w tabeli i właściwie wciąż zachowuje szansę na awans do fazy play off kończącej cały sezon. Aktualną tabelę australijskiej A-League można sprawdzić tutaj.

Zdrowy Kownacki znów zachwyca

Dawida Kownackiego w wyniku naderwania mięśnia uda ominęło ligowe spotkanie z Greuther Fürth. Napastnik Fortuny Düsseldorf szybko jednak wrócił do zdrowia, czego dowód dał już na początku spotkania z Eintrachtem Braunschweig. Dokładnie w 48. sekundzie meczu Polak otrzymał dogranie z prawej strony boiska od Jorrita Hendrixa. Kownacki umiejętnie obrócił się pomimo asysty rywala i pewnie wykończył całą akcję. Była to jego dziewiąta bramka w tym sezonie niemieckiej 2. Bundesligi.

Naprawdę niewiele zabrakło, by Polak wypracował drugiego gola dla Fortuny. Kownacki w 18. minucie wyszedł na wolne pole, lecz został sfaulowany w polu karnym przez Saulo Decarliego. Do futbolówki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Rouwen Hennings, jednak jego intencje wyczuł Jasmin Fejzić. Mimo to Fortuna do przerwy prowadziła dwoma bramkami. W 25. minucie dogranie Matthiasa Zimmermanna wykorzystał Christoph Klarer.

Rywala w drugiej połowie stać było tylko na honorowe trafienie autorstwa Robin Krausse. Fortunie udało dowieźć się kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Mało tego, w końcówce trzeciego gola dla gospodarzy strzelił Jona Niemiec, który chwilę wcześniej zastąpił “Kownasia”. W drugiej połowie zagrał  także inny rekonwalescent Michał Karbownik. Wypożyczony z angielskiego Brighton zawodnik zmienił w 71. minucie Henningsa. Drużyna z Düsseldorfu plasuje się obecnie na szóstym miejscu w tabeli i traci pięć punktów do lokaty dającej prawo gry w barażach o awans do Bundesligi.

Zmiana otoczenia zaprocentowała błyskawicznie

Aleksander Buksa po wypożyczeniu do Standardu Liège odżył. Co prawda młodzieżowy reprezentant Polski w pierwszym zespole jeszcze nie zadebiutował, jednak na poziomie drugoligowych rezerw spisuje się znakomicie. W piątym występie w barwach SL16 FC napastnik strzelił trzeciego gola. Buksa tym razem zapewnił swojej drużynie jednobramkowe zwycięstwo nad Lommel SK. W efekcie grające w grupie spadkowej belgijskiej II ligi rezerwy Standardu zrobiły kolejny krok w stronę utrzymania się w lidze.

Początek nowej przygody Krystiana Nowaka

W ostatnich dniach irlandzki Bohemian FC niespodziewanie wpadł w orbitę naszych zainteresowań. Szeregi tego klubu zasiliło dwóch Polaków – wypożyczony ze Śląska Wrocław Kacper Radkowski i sprowadzony z Rumunii Krystian Nowak. Radkowski swój debiut w barwach nowego klubu zaliczył już w poprzednim tygodniu. W wygranym spotkaniu z Dundalk przyszła pora na Nowaka, który kilka dni wcześniej rozwiązał swoją umowę z rumuńską Universitateą Cluj. 28-letni defensor pojawił się na boisku w 76. minucie w miejsce Declana McDaida.

Cały mecz w barwach Bohemians zagrał Radkowski, a pod koniec na boisku pojawił się także znany z polskich boisk Kris Twardek. Zespół Polaków po dwóch kolejkach nowego sezonu irlandzkiej ekstraklasy z kompletem punktów okupuje pozycję lidera.

Podsumowanie występów polskich zawodników (24 lutego)

Belgia

Karol Fila (SV Zulte Waregem – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z KV Kortrijk.

Aleksander Buksa (SL16 FC – druga liga) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Lommel. Zagrał cały mecz.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Árisem Lemessoú. Polak wciąż czeka na debiut w nowym klubie.

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Páfos.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Páfos.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z NAC Breda.

Irlandia

Krystian Nowak (Bohemian FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Dundalk. Był to jego debiut w nowym klubie.

Oliwier Oleksiewicz (University College Dublin AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Sligo Rovers. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Kacper Radkowski (Bohemian FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Dundalk.

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Galway United.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Eintrachtem Braunschweig.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig. Został zmieniony w 84. minucie.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Hallescher.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – wszedł w 72. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z TSV 1860.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Central Coast Mariners. Zagrał cały mecz.

Walia

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Caernarfon Town.

Hubert Matras (Swansea University FC- druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Aber Town.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Frosinone.

Mateusz Kowalski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Frosinone. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole swojego nowego klubu.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 3:4 z Parmą.