Oko na rodaka: Marcin Kamiński wraca do Bundesligi

Marcin Kamiński / fot. Mikołaj Barbanell

Schalke 04 z Marcinem Kamińskim w składzie po zaledwie rocznej przerwie wróciło na boiska niemieckiej Bundesligi. We Francji OGC Nice z Marcinem Bułką w bramce uległo w finale krajowego pucharu z Nantes. Polskiego bramkarza strzałem z rzutu karnego pokonał Ludovic Blas.

Zaledwie rok trwał pobyt Schalke na zapleczu niemieckiej Bundesligi. Drużyna z Gelsenkirchen, której podstawowym środkowym obrońcą jest Marcin Kamiński, zdołała odrobić straty w spotkaniu z Sankt Pauli i przypieczętowała awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. Goście z Hamburga w świetnym stylu weszli w to spotkanie – po 17. minutach prowadzili już 2:0 za sprawą dubletu Igora Matanovicia. Druga połowa należała już jednak do gospodarzy, którzy strzelili trzy gole. Spory udział przy drugim trafieniu miał Kamiński, który ostatecznie zagrał cały mecz. Reprezentant Polski posłał długie podanie w pole karne do Darko Churlinova. Macedończyk dograł głową do Simona Terodde, który skompletował dublet. Gola na wagę bezcennego zwycięstwa dla Schalke strzelił Rodrigo Zalazar, którego możemy pamiętać z występów w barwach Korony Kielce.

Dzięki tej wygranej drużyna Kamińskiego zapewniła sobie mistrzostwo 2. Bundesligi. W znacznie gorszej sytuacji jest Sankt Pauli, którego piłkarzem jest Adam Dźwigała (w spotkaniu z Schalke poza kadrą meczową z powodu choroby). Zespół z Hamburga przed ostatnią kolejką traci trzy punkty zarówno do miejsca dającego bezpośredni awans, jak i tego oznaczającego grę w barażach. Na domiar złego Sankt Pauli ma zdecydowanie gorszy bilans bramek od pozostałych rywali, co sprawia, że kwestia ich awansu do Bundesligi jest już czysto iluzoryczna.

Szansę występu w finale Pucharu Francji otrzymał Marcin Bułka. Wypożyczony z PSG bramkarz w tym sezonie bardzo rzadko dostawał możliwość gry w bramce OGC Nice, jednak tym razem Christophe Galtier postawił na Polaka. Nie była to w sumie wielka niespodzianka – Bułka bronił bramki swojego zespołu we wszystkich poprzednich spotkaniach w tegorocznej edycji Pucharu Francji. Ostatecznie na słynnym Stade de France lepsza okazała się ekipa Nantes, która odniosła skromne, jednobramkowe zwycięstwo. Tuż po przerwie uderzeniem z rzutu karnego Bułkę pokonał Ludovic Blas.

W barażach o awans do angielskiej Premier League będziemy mieli swojego przedstawiciela. Przynajmniej formalnie. Sheffield United, w kadrze którego znajduje się młodzieżowy reprezentant Polski Kacper Łopata, rozgromił na swoim boisku 4:0 Fulham, który już wcześniej zapewnił sobie promocję do elity. To zwycięstwo pozwoliło podopiecznym Paula Heckingbottoma na zakończenie sezonu zasadniczego na piątej pozycji, bez konieczności oglądania się na wyniki pozostałych drużyn. W 1/2 finału Sheffield czeka dwumecz z Nottingham Forest. W przypadku zwycięstwa drużynę Polaka finałowe spotkanie na Wembley z lepszym z pary Huddersfield Town – Luton Town. W spotkaniu z Fulham Łopata znalazł się poza kadrą meczową. Polak zaliczył już debiut w barwach pierwszego zespołu w sierpniowym meczu Pucharu Ligi z Carlisle United. 20-latek wciąż jednak czeka na debiut w spotkaniu ligowym.

Po zakończeniu wypożyczenia do Dunfermline Athletic Jakub Stolarczyk będzie miał mieszane odczucia. Z jednej strony polski bramkarz mógł liczyć na regularną grę w seniorskiej piłce na całkiem niezłym poziomie drugiej ligi szkockiej. Z drugiej jednak strony 21-letni bramkarz nie był w stanie powstrzymać Dunfermline przed spadkiem z ligi. Po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyna Polaka zajmowała dziewiąte miejsce w tabeli i była zmuszona grać w dwuetapowych barażach o utrzymanie. Dunfermline potknęło się już na pierwszej przeszkodzie w postaci czwartego zespołu trzeciej ligi szkockiej – Queen’s Park FC. W pierwszym, wyjazdowym meczu padł bezbramkowy remis. W rewanżu przez dłuższy czas utrzymywał się remis, jednak w 89. minucie bramkę dla Queen’s Park strzelił Simon Murray. Stolarczyk w barwach Dunfermline zagrał łącznie w 13 spotkaniach ligowych. Polak zapewne zostanie ściągnięty z powrotem przez Leicester City. Oczekujemy jednak, że młodzieżowy reprezentant Polski dostanie kolejną szansę na występy w innym klubie. Miejmy nadzieje, że znacznie wyżej notowanym.

Podsumowanie występów polskich zawodników (7 maja)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Brentfordem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Burnley.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Watfordem.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Manchesterem United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Burnley.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bournemouth.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Cardiff City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Cardiff City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z West Bromwich Albion.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Fulham. Jego drużyna zagra w barażach o awans do Premier League.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z AEL-em Limassol.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z FK Pardubice.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z FC Lahti.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0:1 finale Pucharu Francji z Nantes.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – 74 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Stade Brestois 29.

Japonia

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – J League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Yokohama F. Marinos. Polski napastnik jest obecnie zdyskwalifikowany za uzyskanie pozytywnego wyniku testu antydopingowego.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 77 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Kajratem.

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z FK Atyrau.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Kajratem.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 90. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Mainz.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – z powodu choroby poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Schalke.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Sankt Pauli. Jego drużyna wywalczyła awans do Bundesligi.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – wszedł na boisko w 80. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Meppen.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 84. minucie wygranego 4:o ligowego meczu z TSV 1860 München.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Waldhof Mannheim.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Eintrachtem Braunschweig.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 87 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z UTA Arad.

Paweł Tomczyk (CS Mioveni – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z UTA Arad.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Unireą Dej.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z KFC Komárno.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z FC ŠTK 1914 Šamorín.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – .56 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem Miami.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Interem Miami.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 87 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem Miami.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Aberdeen.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z St. Johnstone.

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 rewanżowym meczu półfinałowym w barażu o utrzymanie w lidze. Jego drużyna spadła do trzeciej ligi.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Mezőkövesd Zsóry.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Lazio.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Torino.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Torino.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z TB.