Oko na rodaka: Zmienne szczęście Łukasza Skorupskiego. Miłosz Kozak z Pucharem Słowacji

Zimbio

Pierwszy rzut karny w tym sezonie Serie A obronił Łukasz Skorupski. Niestety przy dobitce rywala polski bramkarz był już bezradny. Spartak Trnava z Miłoszem Kozakiem w składzie po dogrywce pokonał Slovana Bratysława i sięgnął po Puchar Słowacji. Tradycyjnie już na boiskach amerykańskiej MLS oglądaliśmy kolejne gole strzelone przez polskich napastników.

Spotkanie z VfB Stuttgart było piątym z rzędu, w którym Robert Lewandowski miał udział przy jednej z bramek strzelonych przez Bayern. Tym razem kapitan reprezentacji Polski gola nie strzelił, lecz asystował przy trafieniu Serge’a Gnabry’ego. “Lewy” w 35. minucie dograł piłkę do Niemca na prawe skrzydło. Gnabry zwodem “na zamach” zwiódł rywala i oddał strzał w kierunku bramki. Tuż przed linią bramkową piłkę do siatki wbił jeszcze Kóstas Mavropános, lecz finalnie nie miało to żadnego wpływu na całą sytuację. Ostatecznie Bayern niespodziewanie zaledwie zremisował 2:2 z walczącym o utrzymanie VfB Sttutgart. Nie popsuło to jednak humoru Bawarczykom, którzy po zakończeniu spotkania odebrali medale za kolejne mistrzostwo Niemiec. W przypadku Lewandowskiego jest to dziesiąty taki sukces w karierze.

Po raz pierwszy w tym sezonie Serie A Łukasz Skorupski wyczuł intencję rywala egzekwującego rzut karny. Polski bramkarz w 16. minucie meczu Venezia – Bologna powalił w polu karnym szarżującego Ridgeciano Hapsa, za co został podyktowany rzut karny, a Skorupski został ukarany żółtą kartką. Do futbolówki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Sofian Kiyine, który kwadrans wcześniej strzelił już jednego gola w tym spotkaniu. Tym razem jednak Skorupski rozczytał zamiary Marokańczyka i zatrzymał jego strzał. Niestety, Polak odbił piłkę przed siebie, przez co Kiyine szybko dobitką podwyższył prowadzenie Venezii. Druga połowa to była już kompletna jazda bez trzymanki. Bologna zdołała wyjść na prowadzenie 3:2, by ostatecznie przegrać to spotkanie 3:4. Skorupski w drugiej połowie miał szansę na obronę drugiego rzutu karnego, jednak pojedynek nerwów wygrał Mattia Aramu. Pomimo tej porażki Bologna zajmuje bezpieczne, 13. miejsce w tabeli i jest już pewna utrzymania w Serie A.

Adam Buksa w ostatnim czasie jest nie do zatrzymania. Napastnik reprezentacji Polski strzelił gola w czwartym kolejnym spotkaniu MLS. Tym razem jednak jego New England Revolution zaledwie zremisowało u siebie z Columbus Crew. Goście schodzili na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem za sprawą Miguela Berry’ego. Punkt zwrotny spotkania nastąpił w 70. minucie. Futbolówkę z lewego skrzydła w pole karne wrzucał Emmanuel Boateng. Piłka minęła znajdującego się w polu karnym Buksę, jednak mocnym strzałem całą akcję wykończył DeJuan Jones. Polak swoją szansę napotkał 12 minut później. I wykorzystał ją w klasycznym dla siebie stylu. Sebastian Lletget dostrzegł w polu karnym niepilnowanego Buksę, który kapitalnym strzałem głową wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Ostatecznie Columbus zdołał wyszarpać jeden punkt. Erik Hurtado w 89. minucie wykorzystał celne dośrodkowanie i strzałem z najbliższej odległości ustalił wynik spotkania. Drużyna Buksy po rozegraniu 10 spotkań zajmuje 11. miejsce w tabeli konferencji wschodniej MLS.

Jak do tej pory Jarosław Niezgoda jest do bólu regularny. Napastnik Portland Timbers w tym sezonie MLS dotychczas strzelił po jednym golu w marcu i kwietniu. W spotkaniu z New York Red Bulls 27-latek zanotował swoje trzecie trafienie w lidze w tym sezonie, wypełniając tym samym limit strzelecki na maj. W 53. minucie Polak po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Santiago Moreno wyprzedził kryjącego go Seana Nealisa i strzałem z bliska pokonał Carlosa Miguela. Niewiele brakowało, a Niezgoda do gola dorzuciłby jeszcze asystę. Po jego dograniu w 25. minucie strzał w poprzeckzę zza pola karnego oddał Moreno. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 1:1. W 67. minucie po wrzutce z rzutu rożnego bramkarza gości pokonał Aaron Long. Z powodów zdrowotnych w kadrze meczowej New York Red Bulls zabrakło Patryka Klimali. Na ten moment Portland Timbers zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli konferencji zachodniej, natomiast drużyna Klimali wciąż jest liderem konferencji wschodniej MLS.

Półrocze występów w słowackim Spartaku Trnava Miłosz Kozak zakończy z Pucharem Słowacji. Grający w rundzie jesiennej w Radomiaku Radom pomocnik finałowe spotkanie ze Slovanem Bratysława rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisku wówczas był remis 1:1. Slovan objął prowadzenie za sprawą trafienia Alena Mustaficia. Zaledwie dwie minuty później Spartak wyrównał dzięki samobójczemu trafieniu byłego obrońcy Lecha Poznań Vernona De Marco. Do poznania triumfatora w krajowym pucharze potrzebna była dogrywka. W 113. minucie zwycięskiego gola dla Spartaka strzelił Brazylijczyk Dyjan Carlos de Azevedo. Dla zespołu z Trnawy było to siódme zwycięstwo w krajowym pucharze w historii. Po raz ostatni Spartak triumfował w tych rozgrywkach w sezonie 2018/19.

Istnieje spora szansa, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli oglądać Martina Kobylańskiego na boiskach 2. Bundesligi. Co prawda jego Eintracht Braunschweig w sobotę nieoczkiewanie przegrał z Meppen, jednak niedzielna porażka Kaiserslautern z Viktorią Köln sprawiła, że na kolejkę przed końcem zespół Polaka zapewnił sobie promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Kobylański w całym sezonie zagrał w 27 spotkaniach niemieckiej 3. Ligi, w których strzelił dwie bramki. Eintracht Braunschweig wraca na zaplecze Bundesligi po zaledwie rocznej przerwie.

Piąte zwycięstwo w tym sezonie farerskiej ekstraklasy odniósł trzeci w tabeli B36 Tórshavn. Jedną z bramek dla tego zespołu w spotkaniu z 07 Vestur strzelił Michał Przybylski. Dla byłego młodzieżowego reprezentanta Polski było to już trzecie ligowe trafienie w tym sezonie, a łącznie 43., gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie występy Polaka na najwyższym szczeblu rozgrywkowym na Wyspach Owczych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (8 maja)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Norwich.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z Arsenalem.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z West Ham United.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Western Sydney Wanderers.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 4:0 z Wolfsberger AC.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Clubem Brugge.

Cypr

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Áris Lemessoú.

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AEK-iem Larnaka.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Brøndby.

Dawid Kurminowski (Aarhus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z SønderjyskE.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 65 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Stade de Reims.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Lorient.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Arisem Saloniki.

Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 74 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z CD Lugo.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z Gimnàstic de Tarragona.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Vitesse.

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z AZ Alkmaar.

Islandia

Patryk Hryniewiecki (Leiknir Reykjavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Víkingurem Reykjavík.

Maciej Makuszewski (Leiknir Reykjavík – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Víkingurem Reykjavík.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Sagan Tosu.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z RB Leipzig.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z RB Leipzig.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą ligową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Augsburgiem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z VfB Stuttgart.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hallescher FC.

Rosja

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Rubinem Kazań,

Słowacja

Miłosz Kozak (FC Spartak Trnava – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego po dogrywce 2:1 finale Pucharu Słowacji ze Slovanem Bratysława.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Columbus Crew. Zagrał cały mecz.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Atlanta United.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Portland Timbers.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z New York Red Bulls. Zagrał cały mecz.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 83 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Orange County SC.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Rangers.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Dundee United.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Menemensporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Gençlerbirliği.

Węgry

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Paksi.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z AC Milan.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cagliari.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Atalantą.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z AC Milan.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z Atalantą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – obronił rzut karny w przegranym 3:4 ligowym meczu z Venezią. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Venezią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Salernitaną.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z AB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z 07 Vestur. Grał do 84. minuty.