Oko na rodaka: Dwóch Polaków z awansem do Serie A

Serie A

W ostatniej kolejce spotkań awans do Serie A wywalczyły sobie drużyny Marcina Listkowskiego i Doriana Ciężkowskiego. W barażach o awans zagrają z kolei zespoły Kamila Glika i Filipa Jagiełły, natomiast o utrzymanie w dwumeczu barażowym powalczy Vicenza Łukasza Teodorczyka. Szczebel wyżej drugą asystę w tym sezonie zanotował Szymon Żurkowski z Empoli.

Po 30 minutach spotkania rozpoczynającego 36. kolejkę Serie A Empoli było bliskie sprawienia sensacji w potyczce z walczącym o Scudetto Interem. Spory udział miałby w tym Szymon Żurkowski. Grający od początku spotkania Polak w 5. minucie popisał się ładną asystą przy golu Andrei Pinamontiego. Środkowy pomocnik przejął piłkę w okolicy środkowej linii boiska, przeprowadził kilkunastometrowy rajd zakończony dokładną centrą wprost do dobrze ustawionego Pinamontiego. Dla Żurkowskiego było to drugie kluczowe podanie w tym sezonie Serie A.

Ostatecznie Empoli zaprzepaściło dwubramkową przewagę i na San Siro uległo faworytowi aż 2:4. Żurkowskiego w 61. minucie zastąpił Liam Henderson. Pomimo tej porażki Empoli może być spokojne o ligowy byt. Na dwie kolejki przed końcem sezonu drużyna Polaka zajmuje 14. miejsce i ma solidną przewagę nad strefą spadkową. Co prawda 18. Cagliari traci do Empoli dziewięć punktów, jednak jest to taka przewaga, której nie da się już zmarnować.

Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły na boiskach włoskiej Serie B. Po rozegraniu 38. kolejek wiemy już, że w nadchodzącym sezonie Serie A możemy zobaczyć co najmniej dwóch Polaków. Najlepszym zespołem Serie B okazało się finalnie Lecce, barwy którego reprezentuje Marcin Listkowski. Podopieczni Marco Baroniego w ostatniej kolejce wygrali 1:0 z Pordenone i po dwuletniej przerwie wracają na najwyższy poziom rozgrywkowy.

Drugie z miejsc premiowanych bezpośrednim awansem zajęło Cremonese, w kadrze którego znajduje się polski bramkarz Dorian Ciężkowski. Zespół ten wygrał na wyjeździe z Como i wykorzystał porażkę Monzy, która przed ostatnią kolejką miała jeden punkt przewagi nad Cremonese. Po raz ostatni zespół Polaka grał na boiskach Serie A w sezonie 1995/96. Ciężkowski całe spotkanie z Como spędził na ławce. 21-letniemu bramkarzowi przez cały sezon nie udało się zadebiutować w pierwszym zespole Cremonese.

W barażach o awans do Serie A ostatecznie zagra dwóch Polaków – Kamil Glik i Filip Jagiełło. Drabinka play offów przedstawia się następująco:

I runda (13-14 maja):

Ascoli – Benevento (Kamil Glik)

Brescia (Filip Jagiełło) – Perugia

W tej fazie rozgrywany będzie tylko jeden mecz. W przypadku remisu po 120 minutach awansuje drużyna wyżej sklasyfikowana w tabeli po sezonie zasadniczym.

II runda (17-18 i 21-22 maja)

Ascoli / Benevento (Kamil Glik) – Pisa

Brescia (Filip Jagiełło) / Perugia – Monza

W II rundzie rozgrywany jest dwumecz. Finałowy dwumecz zostanie rozegrany 26 i 29 maja.

Rzutem na taśmę spod stryczka wywinęła się LR Vicenza, barwy której reprezentuje Łukasz Teodorczyk. W poprzedni weekend drużyna Polaka cudem odwróciła losy spotkania z Lecce, a w piątkowy wieczór wygrała 1:0 z Alessandrią, która ostatecznie spadnie do Serie C. Vicenzę natomiast czeka dwumecz barażowy o utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywkowym, w którym zmierzy się z Cosenzą. Spotkania te zostaną rozegrane 12 i 20 maja.

Podsumowanie występów polskich zawodników (6 maja)

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Olympiakósem Nikozja.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – 75 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Sparty Praga.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lille.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1:0 w rewanżowym meczu baraży o utrzymanie w północnoirlandzkiej ekstraklasie z Annagh United FC. W pierwszym meczu drużyna Polaka wygrała 3:2 i utrzymała się w lidze.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – rozpoczął na ławce ligowy mecz z Afturelding.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Darmstadt.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 85 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Darmstadt.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z rezerwami Borussii Dortmund.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Kryljami Sowietow Samara.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Kayserisporem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Hataysporem.

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Juventusem.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Interem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Genoą.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 61 minut i asysta w przegranym 2:4 ligowym meczu z Interem.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 65 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Crotone.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Como i zapewniła sobie awans do Serie A.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Brescią.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz ze SPAL. Jego drużyna już wcześniej zapewniła sobie udział w barażach o awans do Serie A.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) –  wszedł na boisko w 63. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Regginą. Jego drużyna już wcześniej zapewniła sobie udział w barażach o awans do Serie A.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Brescią.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pordenone. Jego drużyna zapewniła sobie bezpośredni awans do Serie A.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Crotone.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Benevento.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Pisą.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Alessandrią i zapewniła sobie prawo gry w barażach o utrzymanie w Serie B.