Oko na rodaka: Debiut Michała Karbownika w Hercie. Dublet Szymona Włodarczyka

twitter.com/HerthaBSC

Premierowy występ w barwach Herthy Berlin zanotował Michał Karbownik. W Austrii kolejny świetny występ zanotował Szymon Włodarczyk.

Udany debiut Michała Karbownika

Po spadku Hertha Berlin zanotowała wyjątkowo bolesne lądowanie w niemieckiej 2. Bundeslidze. Stołeczny klub przegrał trzy pierwsze spotkania ligowe, nie strzelając żadnej bramki i tracąc aż pięć. Poza kadrą Herthy w każdym z tych spotkań pozostawał Michał Karbownik. W czwartej serii spotkań z Greuther Fürth 22-latek otrzymał od Pála Dárdaia szansę debiutu. I to od pierwszej minuty. W spotkaniu z zespołem, na ławce którego cały mecz spędził Damian Michalski, zakończył się absolutnym przełamaniem Herthy. Spadkowicz z Bundesligi rozbił swojego rywala aż 5:0. Karbownik, który zagrał cały mecz, miał udział przy drugiej bramce dla gospodarzy. Polak w 31. minucie odważnie wbiegł w pole karne i oddał strzał ostatecznie zablokowany przez jednego z przeciwników. Do odbitej futbolówki dopadł jednak Marten Winkler i podwyższył prowadzenie Herthy. Dzięki tej wygranej Berlińczycy wyskoczyli ze strefy spadkowej.

Szymon Włodarczyk nie spuszcza z tonu

Trudno zaliczyć lepsze wejście w mecz od tego, które było udziałem Szymona Włodarczyka w starciu 5. kolejki austriackiej Bundesligi z FC Blau Weiß Linz. Już w 38. sekundzie były napastnik Górnika Zabrze wyprowadził Sturm Graz na prowadzenie. Polak wykorzystał prostopadłe podanie od jednego z partnerów z zespołu i w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza gości. Co prawda, Nicolas Schmid zdołał podbić piłkę, która ostatecznie i tak poszybowała w stronę bramki. Jak poinformował Sturm w mediach społecznościowych, był to najszybszy gol strzelony w lidze przez zawodnika tego klubu.

Wicemistrz Austrii nie pozwolił ostatniej w tabeli drużynie z Linzu na zbyt wiele. Chwilę po golu Włodarczyka swojego gola dołożył William Bøving. W drugiej połowie, pomimo straty gola spowodowaną samobójczym trafieniem Davida Affengrubera, Sturm nie wypuścił z rąk kompletu punktów. Duży w tym udział polskiego napastnika, który w 62. minucie strzelił już czwartego gola w tym sezonie ligowym. Tym razem Włodarczyk popisał się celną główką po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Bøvinga. Zwycięstwo 4:1 Sturmu strzałem z rzutu karnego przypieczętował Manprit Sarkaria. Sturm obecnie jest wiceliderem austriackiej ekstraklasy z dwoma punktami straty do liderującego Red Bulla Salzburg.

Adrian Benedyczak z zimną krwią

Trzeci mecz o stawkę w tym sezonie i trzecia bramka Adriana Benedyczaka. Regularność napastnika Parmy musi budzić respekt. W drugim kolejnym spotkaniu ligowym 22-latek podchodzi do rzutu karnego, który bardzo pewnie wykorzystuję. Tym razem miało to miejsce już w 2. minucie wygranego 2:0 meczu Serie B z Cittadellą.

Przemysław Płacheta wraca do gry

Wydaje się, że Przemysław Płacheta ma już za sobą problemy zdrowotne. Po praktycznie roku przerwy polski skrzydłowy wreszcie zagrał w meczu o stawkę, notując pełne 90 minut w wygranym 1:0 przez Norwich City spotkaniu Pucharu Ligi z QPR. W sobotnim spotkaniu z Huddersfield zakończonym zwycięstwem 4:0 Płacheta dostał od trenera ponad kwadrans na pokazanie swoich możliwości. I trzeba przyznać, że 25-latek wycisnął z tego tyle, ile mógł. W 84. minucie Polak przeprowadził ładną szarżę lewym skrzydłem, którą skwitował prostopadłym podaniem do Adama Idaha. Dla Płachety była to pierwsza asysta zanotowana na boiskach angielskiej Championship.

Asysta w debiucie Dennisa Jastrzembskiego

Po transferze ze Śląska Wrocław Dennis Jastrzembski zadebiutował w barwach Fortuny Düsseldorf już w pierwszym możliwym momencie. Były młodzieżowy reprezentant Polski i Niemiec pojawił się na boisku w 68. minucie. W tamtym momencie Fortuna prowadziła z Elvesbergiem 3:0. Niedługo później beniaminka dobił autor dwóch ostatnich bramek – Chrístos Tzólis. Nas bardziej interesuje to drugie trafienie, przy którym asystą popisał się Jastrzembski. 23-latek otrzymał długą piłkę na lewym skrzydle, skorzystał ze sporej przestrzeni i ostatecznie wystawił Grekowi futbolówkę do praktycznie pustej bramki. Na ławce Fortuny całe spotkanie spędził inny Polak – Karol Niemczycki. Były golkiper Cracovii w dalszym ciągu oczekuje na debiut w barwach nowego zespołu.

Asysta Damiana Szymańskiego na wagę punktu

W przededniu walki o fazę grupową Ligi Mistrzów AEK Ateny miał niespodziewanie ciężką przeprawę w lidze z Panserraïkósem. Beniaminek greckiej ekstraklasy już od pierwszych sekund spotkania prowadził na terenie aktualnego mistrza Grecji. AEK-owi ostatecznie udało się uratować jeden punkt, a duży wpływ na to miało wprowadzenie na boisko Damiana Szymańskiego. Reprezentant Polski pojawił się na boisku w 71. minucie, a siedem minut później asystował przy wyrównującym trafieniu Miata Gaćinovicia.

Zagranie Szymańskiego można zobaczyć tutaj.

Dominik Sokół stawia kropkę nad i

Sporo nerwów kibiców Tatrana Prešov kosztowało starcie z rezerwami MŠK Žilina. Goście do przerwy prowadzili dwoma bramkami. W drugiej połowie jednak drużyna, która w poprzednim sezonie otarła się o awans do słowackiej ekstraklasy, odpowiedziała aż czterema golami. Autorem ostatniego z nich był Dominik Sokół, dla którego było to pierwsze ligowe trafienie w tym sezonie. 24-latek przed rozpoczęciem tego sezonu został ponownie wypożyczony do Tatranu z Radomiaka Radom.

Podsumowanie występów polskich zawodników (26 sierpnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Brighton.

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Fulham.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z West Ham United.

Jan Bednarek (Southampton FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z QPR.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 ze Stoke City.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Plymouth.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Norwich City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – wszedł na boisko w 76. minucie i zaliczył asystę w wygranym 4:0 ligowym meczu z Huddersfield.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Rotherham.

Kacper Łopata (Barnsley FC – League One) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Wigan.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Boltonem.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bristol Rovers.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Wolfsbergerem.

Szymon Włodarczyk (SK Sturm Graz – Bundesliga) – strzelił dwie bramki w wygranym 4:1 ligowym meczu z FC Blau Weiß Linz. Zagrał cały mecz.

Belgia

Bartosz Białek (AS Eupen – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Leuven.

Cypr

Mateusz Taudul (AS Othéllos Athiénou – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Anórthossisem.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu ze Slovácko.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Silkeborgiem.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 49 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z PSG.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z PSG.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Amiens.

Grecja

Damian Szymański (AEK – Ekstraklasa) – asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Panserraïkósem. Wszedł na boisko w 71. minucie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – zagrał w przegranym 0:2 ligowym meczu z Newington.

Islandia

Patryk Hryniewicki (Leiknir Reykjavík – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Afturelding.

Izrael

Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Hapoelem Hadera.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Vissel Kobe.

Jakub Świerczok (Ōmiya Ardija – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Nagasaki.

Niemcy

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z 1.FC Köln.

Dawid Kownacki (SV Werder Bremen 1899 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z SC Freiburg.

Miłosz Brzozowski (FC Hansa Rostock – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z VfL Osnabrück. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Dennis Jastrzembski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie i zanotował asystę w wygranym 5:0 ligowym meczu z Elversbergiem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Michał Karbownik (Hertha BSC Berlin – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Greuther Fürth. Był to jego debiut w nowym klubie.

Damian Michalski (Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:5 z Herthą.

Karol Niemczycki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 5:0 z Elversbergiem. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w nowym klubie.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 61. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Saarbrücken.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Dynamem Drezno.

Rosja

Maciej Rybus (Rubin Kazań – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Dynamem Moskwa.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął na ławce wygrany 1:0 ligowy mecz z Metaloglobusem Bukareszt.

Słowacja

Konrad Gruszkowski (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z FK Dukla Bańska Bystrzyca.

Dominik Skiba (FK Humenné – druga liga) – wszedł na boisko w 57. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu ze Spartakiem Myjava.

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – strzelił gola w wygranym 4:2 ligowym meczu z rezerwami MŠK Žilina. Zagrał cały mecz.

Szkocja

Maksymilian Boruc (Hibernian FC – Premiership) – wszedł w przerwie przegranego 2:3 ligowego meczu z Livingston.

Maik Nawrocki (Celtic FC – Premiership) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z St. Johnstone.

Kevin Dąbrowski (Raith Rovers FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Dunfermline.

Turcja

Adam Buksa (Antalyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sivassporem.

Jakub Kałuziński (Antalyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 35. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Sivassporem.

Mateusz Lis (Göztepe SK – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Çorum FK.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ümraniyesporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 89 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Barry Town.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Kecskemét.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Diósgyőr.

Włochy

Bartosz Bereszyński (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Monzą. Reprezentant Polski czeka na debiut w nowym klubie.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z AS Roma.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 1:4 ligowym meczu z AC Milan.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Atalantą.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Monzą.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 51. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Hellasem Verona.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cittadellą. Grał do 83. minuty.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bari. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Venezią.