Oko na rodaka: “Lewy” rozpoczął strzelanie

Robert Lewandowski | FC Barcelona 4

Shutterstock

W wygranym 4:3 ligowym spotkaniu z Villarreal pierwsze trafienie w tym sezonie zanotował Robert Lewandowski. Prócz kapitana reprezentacji Polski bramkarzy rywali pokonali również Paweł Bochniewicz, Matty Cash i Jakub Piotrowski.

Robert Lewandowski rozpoczął strzelanie

Robert Lewandowski dał sobie odrobinę spokoju. W meczu 3. kolejki hiszpańskiej La Ligi kapitan reprezentacji Polski zanotował pierwsze trafienie w powoli rozpędzającym się nowym sezonie. Nie było to widowiskowe trafienie, jednak szalenie cenne, bo na wagę trzech punktów w zwariowanym spotkaniu z Villarreal. Katalończycy po pierwszym kwadransie prowadzili już 2:0, jednak miejscowi wykazali się godnym szacunku charakterem i szybko wzięli się za odrabianie strat. Na początku drugiej połowy Álex Baena dał Villarreal prowadzenie.

Ostatnie słowo w tym meczu należało ostatecznie do mistrzów Hiszpanii. W 68. minucie do ponownego remisu doprowadził Ferran Torres, a trzy minuty później swój moment miał również Lewandowski. Polak bardzo dobrze odnalazł się w polu karnym rywala, dzięki czemu miał na tyle dużo komfortu, że mógł skierować z kilku metrów futbolówkę do pustej bramki. Tak dogodną sytuację “Lewemu” dał mocny strzał Lamine’a Yamala, po którym piłka odbiła się od słupka. Barcelona w ten sposób wygrała drugi mecz w sezonie i wskoczyła na ligowe podium.

Jubileuszowy dublet Matty’ego Casha

Mecz z Burnley był dla Matty’ego Casha setnym w barwach Aston Villi. Każdy z nas może wyobrazić sobie rozmaite scenariusze dotyczące uczczenia takiego jubileuszu. Trzeba przyznać, że Cash swoimi dokonaniami znacząco zbliżył się do perfekcji. Prawy obrońca reprezentacji Polski już w pierwszych 20 minutach spotkania strzelił dwa gole. W ósmej minucie Cash wykorzystał dogranie z lewego skrzydła Olliego Watkinsa i wślizgiem wbił futbolówkę z najbliższej odległości do pustej bramki. Dwanaście minut później Polak ładnie pograł z Moussą Diaby’m, co skwitował mocnym uderzeniem pewnym strzałem przy bliższym słupku bramki Burnley.

Aston Villa na przerwę schodziła z dwubramkowym prowadzeniem. Na początku drugiej części do głosu zaczęli dochodzić gospodarze, czego skutkiem był szybko strzelony kontaktowy gol. Trafienie Lyle’a Fostera okazało się być jednak zaledwie honorowym. Trzeci gol autorstwa Diaby’ego przypieczętował drugie w tym sezonie Premier League zwycięstwo Aston Villi. Cash zagrał cały mecz, lecz nie był to jedyny polski akcent. Na ławce drużyny z Birmingham zasiadło dwóch polskich bramkarzy – oczekujący na debiut w pierwszym zespole Oliwier Zych i Filip Marschall. Ten drugi jednak ma na koncie występy w reprezentacji Anglii do lat 19, przez co nie jest traktowany w tym zestawieniu jako polski piłkarz.

Precyzja Jakuba Piotrowskiego

Po kilku potknięciach na starcie sezonu Łudogorec Razgrad powoli pnie się w tabeli bułgarskiej ekstraklasy. W ostatnią niedzielę aktualny mistrz kraju rozbił na swoim boisku aż 5:0 Beroje Stara Zagora. Trzecią bramkę w tym spotkaniu strzelił Jakub Piotrowski. Polski środkowy pomocnik wykorzystał odbiór i prostopadłe podanie Claude’a Gonçalvesa, dzięki którym zanotował pierwsze trafienie w tym sezonie. Łudogorec aktualnie zajmuje dopiero czwarte miejsce w ligowej tabeli – w sześciu spotkaniach zespół ten zanotował 12 punktów.

Paweł Bochniewicz z kolejnym golem

Po zwycięstwach w dwóch pierwszych spotkaniach nowego sezonu Eredivisie apetyty wśród sympatyków Heerenveen musiały być wyostrzone. W niedzielne popołudnie na swoim terenie przeżyli jednak srogie rozczarowanie. Sparta Rotterdam pokazała swoją znaczącą przewagę i już po godzinie gry prowadziła 3:0. Gospodarzy stać było jedynie na honorowe trafienie, którego autorem w 71. minucie był Paweł Bochniewicz. Polski defensor wykorzystał wrzutkę z lewej strony boiska Osamy Sahraouiego i strzelił swojego już drugiego gola w tym sezonie ligowym. Kapitan Heerenveen wysyła zatem kolejny mocny sygnał przed zbliżającymi się powołaniami na zgrupowanie reprezentacji Polski.

Premierowy występ Karola Angielskiego w Atrómitosie

Po wydostaniu się z tureckiego Sivassporu Karol Angielski postanowił pozostać na południu Europy. Na początku sierpnia 27-letni napastnik związał się kontraktem z występującym w greckiej ekstraklasie Atrómitosem. Biorąc pod uwagę fakt, że Angielski po raz ostatni w meczu ligowym zagrał w lutym, nie powinno dziwić, że debiutanckie starcie z Olympiakósem Pireus rozpoczął na ławce rezerwowych. Polak jednak dostał swoją szansę, lecz niestety nie uratowało to jego drużyny, która ostatecznie przegrała 0:4. Angielski wszedł na boisko w 66. minucie zmieniając Níkosa Vérgosa.

Patryk Walicki debiutuje w drugiej lidze

Patryk Walicki jest młodzieżowym reprezentantem Polski, który od wielu lat szlifuje swoje umiejętności na belgijskich boiskach. 20-letni pomocnik aktualnie jest wypożyczony z KAA Gent do drugoligowego Royal Francs Borains. W końcówce wygranego 1:0 ligowego meczu z młodzieżowym zespołem Anderlechtu Walicki otrzymał szansę debiutu. Na razie był to jednak zaledwie epizodzik, ale mamy nadzieję, że z czasem Polak będzie przebijał się w klubowej hierarchii.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 sierpnia)

Anglia

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – strzelił dwa gole w wygranym 3:1 ligowym meczu z Burnley. Zagrał cały mecz.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Burnley.

Austria

Aleksander Buksa (WSG Tirol – Bundesliga) – 86 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Rapidem Wiedeń.

Belgia

Patryk Walicki (Royal Francs Borains – druga liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z rezerwami Anderlechtu. Był to jego debiut w nowym klubie.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Etyrem.

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 5:0 ligowym meczu z Beroje Stara Zagora. Grał do 73. minuty.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Olympique Lyon.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Metz. Wieteska w najbliższych dniach powinien sfinalizować transfer do włoskiego Cagliari.

Bartosz Żelazowski (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz  Olympique Lyon. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Grecja

Karol Angielski (APS Atrómitos Athinón – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Olympiakósem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z AE Kifissiás.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – strzelił gola w wygranym 4:3 ligowym meczu z Villarrealem. Zagrał cały mecz.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – strzelił gola w przegranym 1:3 ligowym meczu ze Spartą Rotterdam. Zagrał cały mecz.

Niemcy

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:3 ligowego mecz z Bayernem.

Marcel Łubik (FC Augsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Bayernem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Magdeburgiem.

Sebastian Mrowca (SC Preußen Münster 06 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – A-League) – 90 minut w przegranym 0:3 meczu Pucharu Australii z Melbourne City.

Portugalia

Paweł Kieszek (UD Leiria – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FC Porto.

Turcja

Rafał Gikiewicz (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fatihem Karagümrük.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Kayserisporem.

USA

Mateusz Bogusz (Los Angeles FC – MLS) – 88 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Charlotte FC.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Los Angeles FC.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Philadelphia Union.

Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo – MLS) – 83 minuty w wygranym 3:0 ligowym meczu z Real Salt Lake.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Vancouver Whitecaps.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z LA Galaxy.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Los Angeles FC.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Los Angeles FC.

Dariusz Formella (Phoenix Rising FC – USL) – 83 minuty w wygranym 3:2 ligowym meczu z Las Vegas Lights.

Michael Wyparło (New Mexico United – USL) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC Tulsa.

Włochy

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sassuolo.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Lazio.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Fiorentiną.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – wszedł na boisko w 74. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowy meczu z Bologną.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 83 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sassuolo.

Jakub Łabojko (Ternana Calcio – Serie B) – 63 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Catanzaro.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z TB.