Z obozu Wisły Kraków, w pogoni za sukcesem

Wisła Kraków

Piłkarski Świat

Dla Wisły Kraków poprzedni sezon był bardzo niespokojny. Poczynając od afery z nowym właścicielem klubu, po zmianę trenera i niekorzystne miejsce w tabeli ligowej, aż do udanej końcówki w górnej połówce tabeli. Dzisiaj kibice pragną przede wszystkim stabilizacji, a po cichu marzą o nawiązaniu do występów w europejskich pucharach. Tak jak za dawnych, “tłustych” lat w klubie.

Szóste miejsce Wisły Kraków wywalczone w poprzednim sezonie to wynik z którego kibice powinni być zadowoleni. Włodarze Wisły zaryzykowali zatrudniając szerzej nieznanego, prowadzącego zespół w czwartej lidze hiszpańskiej Kiko Ramíreza. Eksperyment się powiódł. Hiszpan nie tylko utrzymał Wisłę w lidze, ale zapewnił jej awans do grupy mistrzowskiej i ostateczne szóste miejsce.

Nowe nabytki w klubie

Tak jak w poprzednim okienku transferowym, tak i teraz Kiko Ramírez wraz z dyrektorem sportowym Manuelem Junco wzmocnień szukali w swojej ojczyźnie. Od nowego sezonu przy Reymonta zobaczymy trzech nowych Hiszpanów. Są to:

– 26-letni bramkarz Julián Cuesta sprowadzony z UD Almería. W poprzednim sezonie zanotował jeden występ na boiskach drugiej ligi hiszpańskiej

– 26-letni obrońca Fran Vélez. Podobnie jak Cuesta został ściągnięty z UD Almería. W porównaniu do swojego kolegi, w poprzednim sezonie był jednym z podstawowych zawodników swojej drużyny. Zanotował 24 występy, zdołał również strzelić jedną bramkę.

– 27-letni napastnik Carlitos grający ostatnio w trzecioligowych rezerwach Villarreal CF. Poprzedni sezon skończył z 33 występami i 14 bramkami

Ponadto, krakowską Wisłę wzmocnili również dwóch Chorwatów: 23-letni obrońca Zoran Arsenić, którego transfer został sfinalizowany już zimą oraz 22-letni pomocnik Tibor Halilović sprowadzony z Lokomotivy Zagrzeb. W ostatnich dniach sprowadzono również 23-letniego Słowaka Martin Košťál. Wśród nowych zawodników znalazło się również miejsce dla Polaka. Wisła pozyskała młodzieżowego reprezentanta kraju Kamila Wojtkowskiego. 19-letni pomocnik znajdował się w pierwszej kadrze wicemistrza Niemiec RB Leipzig. Polak dwukrotnie znalazł się na ławce rezerwowych swojego zespołu na mecz Bundesligi, lecz nie zdołał zadebiutować. Wojtkowski o wiele częściej grał w zespole juniorskim z Lipska.

Straty kadrowe w Wiśle

W Wiśle sporo ruchów szło również w drugą stronę. Najważniejszym zawodnikiem, który opuścił krakowski klub był Krzysztof Mączyński. Sagą związaną z jego transferem byli już zmęczeni kibice w całej Polsce. Niepokojące wydaje się być zainteresowanie wielu klubów europejskich zatrudnieniem Petara Brleka. Chorwacki pomocnik po dobrym sezonie budzi zainteresowanie wielu klubów, ostatnio mówiło się m.in. o szwajcarskim Young Boys Berno. Największa rewolucja zaszła w bramce Wiślaków. W czerwcu zapowiedziano, że z klubu odejdzie trzech bramkarzy, którzy znajdowali się w kadrze pierwszego zespołu. Łukasz Załuska odszedł do Pogoni Szczecin, niegrający od początku października Michał Miśkiewicz, który jeszcze nie znalazł zatrudnienia oraz Michał Buchalik. Ostatecznie Buchalik pozostanie w klubie, zapewne będzie zmiennikiem sprowadzonego do klubu Cuesty.

Kompletnie nie sprawdził się kolumbijski wariant w Wiśle. Wypożyczeni do klubu Cristián Echavarría oraz Éver Valencia po krótkim epizodzie w Polsce odeszli z klubu. Z drużyną pożegnali się również Alan Uryga, Mateusz Zachara, który przeszedł do portugalskiego CD Tondela oraz Chorwat Matija Špičić.

Okres przygotowawczy

Wisła do nowego sezonu przygotowywała się na własnych obiektach. W okresie przygotowawczym “Biała Gwiazda” rozegrała pięć spotkań sparingowych. Trzy z nich zostały wygrane (10-1 z Olimpią Wojnicz, 2-0 z Odrą Opole oraz 1-0 z Puszczą Niepołomice). Pozostałe dwa test-mecze zakończyły się porażką. Wisła przegrała 1-2 z beniaminkiem Nice I ligi Rakowem Częstochowa, została również rozbita 1-4 przez Zagłębie Sosnowiec. Nie jest to bilans robiący wrażenie, zwłaszcza, że Wisła grała tylko z niżej notowanymi rywalami. W sparingach z Odrą Opole, Puszczą Niepołomcie i Zagłębiem Sosnowiec Kiko Ramírez testował nowe ustawienie z trójką obrońców, które już niejednokrotnie w Krakowie nie sprawdziło się.

W rozegranych przed sezonem sparingach najlepszym strzelcem drużyny był Zdeněk Ondrášek, który zanotował pięć trafień (trzy z nich strzelił w meczu z Olimpią Wojnicz z ligi okręgowej). Tuż za nim znalazł się Hiszpan Carlitos, który trzykrotnie trafił do siatki. Zapowiada to ciekawą walkę o miejsce w ataku Wisły, tym bardziej, że wiekowy już Paweł Brożek w sparingu nie trafił do siatki. W sparingach wyróżnił się inny nabytek Wisły Zoran Arsenić. Chorwat dwukrotnie trafił do siatki, co jak na środkowego obrońcę, jest dobrym wynikiem.

Kadra zespołu:

Bramkarze: Michał Buchalik (03.02.89), Julián Cuesta (28.03.91, Hiszpania).

Obrońcy: Zoran Arsenić (02.06.94, Chorwacja), Jakub Bartkowski (07.11.91), Jakub Bartosz (13.08.96), Arkadiusz Głowacki (13.03.79), Iván González (15.02.88, Hiszpania), Rafał Pietrzak (30.01.92), Jakub Ptak (19.06.98), Maciej Sadlok (29.06.89), Fran Vélez (23.06.91).

Pomocnicy: Rafał Boguski (09.06.84), Petar Brlek (29.01.94, Chorwacja), Tomasz Cywka (27.06.88), Tibor Halilović (18.03.95, Chorwacja), Martin Košťál (23.02.96, Słowacja), Kacper Laskoś (05.01.00), Pol Llonch (07.10.92, Hiszpania), Patryk Małecki (01.08.88), Przemysław Porębski (30.06.98), Bartłomiej Purcha (05.05.98), Wojciech Słomka (04.11.98), Semir Štilić (08.10.87, Bośnia i Hercegowina), Hugo Vidémont (19.02.93, Francja), Kamil Wojtkowski (26.02.98).

Napastnicy: Paweł Brożek (21.04.83), Carlitos (12.06.90, Hiszpania), Zdeněk Ondrášek (22.12.88, Czechy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x