Reprezentacja Polski U-19 przegrała z Wisłą Kraków. To ostatni etap przygotowań przed walką o awans do ME

PZPN

Zdjęcie: PZPN

Interesujący sparing rozegrała dzisiaj reprezentacja Polski U-19, która przegrała w Myślenicach 1:3 (1:1) z Wisłą Kraków.

Ostatni etap przygotowań

Reprezentacja Polski U-19 od poniedziałku przebywała na zgrupowaniu w Rącznej, na terenie ośrodka treningowego Cracovii. Na zakończenie trzydniowej konsultacji zespół prowadzony przez Marcina Brosza zagrał sparing z Wisłą Kraków, która w ostatnich tygodniach wygrała m.in. z Zagłębiem Sosnowiec i Odrą Opole. Jest to ostatni etap przygotowań przed zbliżającą się decydującą rundą eliminacji do mistrzostw Europy. Te natomiast odbędą się w lipcu na Malcie. Polacy w Rącznej zmierzą się z Izraelem (22 marca), Łotwą (25 marca) oraz Serbią (28 marca). Awans do turnieju finałowego wywalczy tylko zwycięzca każdej z grup eliminacyjnych.

Od 1949 roku aż do 2001 roku rozgrywane były mistrzostwa Europy do lat 18. Polska raz zwyciężyła w tej imprezie. Miało to miejsce w 2001 roku, gdy kadra prowadzona przez Michała Globisza pokonała w meczu finałowym reprezentację Czech. Srebrne medale “biało-czerwoni” wywalczyli trzykrotnie – w 1961, 1980 i 1981 roku. Natomiast na najniższym stopniu podium Polska stawała w 1972, 1978 (turniej był rozgrywany wówczas w Polsce) oraz 1984 roku.

Od 2002 roku dokonano zmian w regulaminie i zaczęto rozgrywać mistrzostwa starego kontynentu w kategorii wiekowej U-19. Po raz pierwszy do tej imprezy Polska awansowała w 2004 roku. Wówczas jednak nasi rodacy zakończyli zmagania już w grupie, gdzie przegrali z Turcją (3:4), Niemcami (1:3) oraz Hiszpanią (1:4). Dwa lata poźniej turniej był rozgrywany w Polsce. Wtedy Polacy zdołali wygrać 4:1 z Belgią, jednak o braku awansu z grupy zadecydowały porażki 0:1 z Austrią oraz 0:2 z Czechami. Był to ostatni występ reprezentacji Polski do lat 19 na turnieju mistrzowskim.

Emocje już w pierwszej fazie eliminacji

W pierwszej grupie eliminacyjnej reprezentacja Polski U-19 walczyła o awans dosłownie do ostatnich chwil. Pomimo zwycięstw 2:0 nad Bośnią i Hercegowiną oraz Estonią nasza kadra nadal nie mogła być pewna zajęcia jednego z dwóch pierwszych miejsc dających bezpośredni awans do Elite Round. Ostatecznie jednak, i to pomimo porażki 0:1 z Włochami, drużyna prowadzona przez Marcina Brosza. W drugim, równolegle rozgrywanym spotkaniu Estonia wygrała 3:2 z Bośnią. W związku z tym o ostatecznej klasyfikacji decydował bilans bezpośrednich spotkań pomiędzy Polską, Estonią i Włochami. Ten był dla nas najkorzystniejszy, co w finalnym rozrachunku dało pierwszą lokatę.

Porażka z Wisłą

W pierwszej połowie sparingu rozegranego w Myślenicach padły dwie bramki. Kadrowicze bardzo szybko wyszli na prowadzenie, bo już w 1. minucie po wykorzystanym rzucie karnym. Odpowiedź Wiślaków była jednak natychmiastowa. Niespełna pięć minut później wyrównał Mateusz Młyński. Reprezentacja Polski U-19 ostatecznie jednak przegrała ten sparing. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy bramkę dla Wisły strzelił Karol Tokarczyk. 18-letni pomocnik na codzień występuje w drużynie juniorów krakowskiego klubu. Wynik w doliczonym czasie gry uderzeniem z rzutu karnego ustalił Luis Fernández.

Skład Wisły:

Dorian Frątczak – Dawid Szot, Alan Uryga, Kacper Przybyłko, Jakub Niewiadomski – Michał Żyro, Kacper Duda, Vullnet Basha, Wiktor Szywacz, Mateusz Młyński – Sergio Benito. Rezerwowi: Mikołaj Biegański, David Juncà, Boris Moltenis, Igor Łasicki, Bartosz Jaroch, Mariusz Kutwa, Tachi, Bartosz Talar, James Igbekeme. Momo Cissé, Álex Mula, Jehor Chromych, Luis Fernández, Shane Kaemerle, Karol Tokarczyk, Ángel Rodado, Miki Villar.

Kadra reprezentacji Polski U-19 na zgrupowanie w Rącznej

Bramkarze: Sławomir Abramowicz (Jagiellonia Białystok), Aleksander Bobek (ŁKS Łódź).

Obrońcy: Dawid Bugaj (SPAL), Filip Koperski (Lechia Gdańsk), Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok), Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok), Noah Mrosek (Paderborn), Levis Pitan (Sheffield United), Wiktor Smoliński (KKS 1925 Kalisz).

Pomocnicy: Wojciech Bieniarz (Siarka Tarnobrzeg), Miłosz Brzozowski (Hansa Rostock), Łukasz Gerstenstein (Śląsk Wrocław), Iwo Kaczmarski (Empoli), Mateusz Kowalski (Parma). Antoni Kozubal (GKS Katowice), Miłosz Kurowski (Śląsk Wrocław), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin), Piotr Starzyński (Wisła Kraków), Igor Strzałek (Legia Warszawa).

Napastnicy: Dominik Biniek (Blackburn Rovers), Jordan Majchrzak (AS Roma), Szczepan Mucha (Piast Gliwice), Alex da Graça Marques (Hamburger SV).

Źródło: własne / PZPN / Wisła Kraków / Gazeta Krakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x