Pierwsza debata między kandydatami na prezydenta Barcelony

Freixa, Font i Laporta

twitter: fcbarcelona

Dziś w południe, podczas światowego zebrania Penyes – kluby kibica – odbyła się pierwsza w tej kampanii debata między kandydatami na stanowisko prezydenta klubu – Joanem Laportą, Vicotrem Fontem oraz Tonim Freixą.

Światowa Konfederacja Penyas poświęciła drugą część imprezy na pierwszą debatę między kandydatami, na prezydenta FC Barcelony. Cała trójka rozmawiała o aktualnej sytuacji klubu, niektórych aspektach sportowych czy ekonomicznych. W debacie poruszone zostały również takie kwestie jak ceny karnetów na mecze, rola członków klubu czy Espai Barca.

Projekt sportowy

Font: Wszyscy chcemy, żeby klub był silny, ale niektórzy nie mają do zaoferowania projektu sportowego. Socios muszą wiedzieć, kto podejmuje decyzje. Mamy schemat organizacyjny z Xavim, Jordim Cruyffem, Tito Blancos, Albertem Benaigesem czy Joanem Vilą. Musimy sprawić, żeby decyzje podejmowali najlepsi. Łatwo jest powiedzieć, że skoro w przyszłości udało się wygrać sekstet, teraz będzie to samo. Jak to zrobią? Trzeba mieć projekt z przekonywującymi nazwiskami.

Laporta: Projektów nie wykonuje się w PowerPoincie, wymagają wiarygodności i znajomości ludzi. Victor, Ciągle słyszymy to samo – Xavi, Cruyff, Benaiges… Nie wprowadzajmy w błąd socios, dementowali twoje słowa. Mówisz, że dużo pracowałeś, ale nie wiem, czy dobrze. Nie chcę destabilizować zespołu oraz sztabu szkoleniowego. Kiedy przybędę do klubu, zobaczę, co będzie. W Barcelonie nie ma sezonów przejściowych. Pierwsze, co musimy zrobić, to zmierzyć się z tematem pozostania Messiego. Przedstawimy mu propozycję dostosowaną do sytuacji finansowej Barcelony. Jestem przekonany, że wysłucha naszej oferty.

Freixa: Jesteśmy w stanie zrobić wszystko to, czego Barcelona potrzebuje. Jesteśmy jedyną kandydaturą, która wraz z Lluisem Carrerasem poświęciła się wyjaśnieniu, co zrobimy. Carreras uczył się od Cruyffa, w La Masii. Podczas letniego okienka musimy liczyć na najlepszych piłkarzy na świecie. Zawsze musimy mieć najlepszy zespół. Barceloną nie można rządzić z ukrycia, ciągle naprawiając błędy. 

Projekt Espai Barca

Laporta: Starannie sprawdzimy koszty prac. Jest kontrakt z Goldman Sachs na 825 milionów, który trzeba spłacić w 30 lat. Ta umowa musi zostać zatwierdzona przez socios compromisarios. Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, jak to zapłacimy. Chcemy ruszyć do przodu z Espai Barca.

Freixa: Byłem w zarządzie, który zaprojektował Espai Barca. Prace potrwają cztery bądź pięć lat.  Projekt już się rozpoczął i mamy plan finansowania, nie możemy zmarnować więcej czasu i zorganizować kolejnego konkursu architektonicznego. Trzeba wykonać ten projekt. Będą niedogodności, ale nie będziemy musieli się ruszać ze stadionu.

Font: Podejmiemy próbę renegocjacji umowy z Goldman Sachs, ponieważ są też inne opcje. Przeprowadzimy referendum z głosowaniem elektronicznym na zakończenie sezonu, aby jak najszybciej rozpocząć aby nie tracić jeszcze więcej czasu. Mamy bardzo interesująca propozycję, aby wypełnić Camp Nou i Palau [hala sportowa FC Barcelony, w której rozgrywane są między innymi mecze koszykówki – przyp. red.].

Ceny karnetów na spotkania

Freixa: Kibice nie powinni odpowiadać za naprawianie sytuacji finansowej. Zobowiązujemy się, aby nie podnosić cen karnetów i karty socio. Chcemy więcej kibiców na stadionie. Chcemy przyznać pakiet wejściówek socios w cenie karnetu, aby kibice przychodzili na stadion. Za czasów kandydatury Laporty karnety socios były przekazywane jego przyjaciołom przed osobami oczekującymi na liście.

Laporta: Kolejne pełne goryczy i urazy przemówienie. Trudno będzie zrobić to, o czym mówi Freixa. Będą bonusy dla socios. Zawsze mieliśmy najniższe ceny i chcemy to utrzymać.

Font: Wszyscy chcemy mieć to, co najlepsze, ale nie możesz składać konkretnych obietnic, jeśli nad nimi nie pracowałeś. Zobowiązujemy się, żeby cena karnetu była powiązana z lojalnością wobec klubu. Jeśli przyjdziesz na 80% meczów, cena będzie obniżona o 20%. Pierwszych 2000 socios, którzy znajdą się na liście oczekujących, będą mieli karnet w przyszłym sezonie.

Możliwość zostania socio klubu

Laporta: Chcemy aby każdy, kto chce, mógł zostać socio. To byłoby dobre dla klubu. Musimy uzyskać maksymalną interakcję z klubem. Chcemy, żeby atmosfera na Camp Nou była jak najlepsza i musimy znać potrzeby grup zagorzałych sympatyków. Chcemy ograniczyć koszty meczów wyjazdowych, aby fani mogli wspierać zespół.

Freixa: Nie każdy może być socio. Obecne zasady są dobre, aby chronić i nadać wartość bycia socio Barcelony. Pan Soriano mówił o milionie socios, a stanęło na 180 tysiącach. Potem stało się to, co w finale Ligi Mistrzów w Paryżu. Wiele osób zostało socio, aby wziąć udział w losowaniu biletów, a potem, gdy przyszedł czas na zapłacenie kolejnej raty, nie zrobili tego.

Font: Musimy otworzyć możliwość bycia socio. Są komplikacje, aby nim zostać i są osoby czujące się jako cule, które nie mogą tego zrobić. Nasza propozycja polega na tym, żeby w pierwszych trzech latach prawa były ograniczone, np. w sprawie głosowania w wyborach. Teraz trzeba czekać rok. Będzie jednak wielu socios, którzy mogą uczestniczyć i czerpać korzyści.

Kluby kibica

Font: Chcemy wykonać wielki wysiłek w tej sprawie. Kluczowy ws. pomocy klubom kibica jest plan finansowy na przyszłość, aby utrzymać nasz model własności. Chcielibyśmy, żeby wsparcie dla nich wzrosło od sezonu 2022/2023 z 0,34% do 0,5% budżetu. Kluby kibica muszą być czymś więcej niż miejscem oglądania meczów, muszą być naszymi ambasadami. Musimy je unowocześnić i promować aktywne uczestnictwo.

Laporta: Członkowie klubów kibica są ambasadorami Barcelony na świecie. Mamy plan utworzenia co dwa lata zgromadzenia socios dla członków klubów kibica oraz spróbujemy je ulepszyć i modernizować. Chcemy zwiększyć obecność władz klubu na wydarzeniach organizowanych przez kluby kibica. Jeśli pozwoli mi na to harmonogram, sam będę przyjeżdżał. Proponujemy zniżki na finały dla klubów kibica o największej aktywności. Chcemy zwiększyć frekwencję poprzez usługi autokarowe w miastach.

Freixa: W naszym zarządzie jest dwóch prezesów klubów kibica. Zgadzamy się, aby promować działania klubów kibica, które nadają nam wyjątkową charakterystykę. Chcemy integrować członków klubów kibica w zarządzie, aby mieli prawo wypowiedzenia się. Chcemy, żeby mieli też dostęp do wejściówek.

Źródło – FCBarca.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x