Robert Lewandowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Sobota w wykonaniu Polaków była niezwykła. Dubletem na niemieckich boiskach popisali się Robert Lewandowski i Dawid Kownacki. Trafienia dla swoich drużyn zanotowali także Łukasz Zwoliński, Tomasz Kędziora, Jakub Kiwior i Adrian Cieślewicz. W barwach Achmata Grozny zadebiutował Damian Szymański.

Po niespełna miesiącu Robert Lewandowski znowu trafił do siatki. Po raz ostatni “Lewy” strzelił gola 9 lutego w meczu z Schalke. W dzisiejszym meczu z Borussią Mönchengladbach kapitan reprezentacji Polski trafił do siatki dwukrotnie – goli strzelić mógł jednak zdecydowanie więcej, lecz świetnie w bramce BMG spisywał się Yann Sommer. Najpierw, niewiele ponad minutę po wznowieniu gry Lewandowski otrzymał podanie od Rafinhi, świetnie przyjął piłkę i pewnym uderzeniem strzelił gola na 3:1. Bayern ostatecznie wygrał aż 5:1, a ostatnie słowo należało właśnie do Lewandowskiego, który w doliczonym czasie gry pewnie wykorzystał rzut karny. W spotkaniu w Mönchengladbach Lewandowski kolejny raz zapisał się do historii Bundesligi. Dzisiejsze dwa trafienia spowodowały, że Polak ma na koncie już 195 bramek w Bundeslidze, przez co wspólnie z Claudio Pizarro jest najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii ligi. Dodatkowo kapitan reprezentacji Polski zrównał się z dotychczasowym liderem klasyfikacji strzelców Luką Joviciem z Eintrachtu Frankfurt. Sam Bayern idealnie wykorzystał wczorajsze potknięcie Borussii Dortmund i zrównał się punktami z BVB, pozostając jednak na fotelu wicelidera.

Dawid Kownacki wreszcie udowodnił, że wypożyczenie do Fortuny Düsseldorf nie jest błędem. Po niemrawym początku przygody w beniaminku Bundesligi, z meczu na mecz kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski prezentuje coraz lepszą dyspozycję. Kownacki w starciu z Schalke wyszedł po raz drugi w tym sezonie Bundesligi w wyjściowym składzie i był ustawiony na lewym skrzydle. Wypożyczony z Sampdorii Polak dołożył swoje dwa grosze do rozbicia Schalke – jego dwa trafienia wydatnie przyczyniły się do niespodziewanego, lecz absolutnie zasłużonego zwycięstwa 4:0 nad Schalke. Smaczku temu wszystkiemu dodaje fakt, że w zimowym oknie transferowym to właśnie Schalke było bardzo zdeterminowane, by pozyskać “Kownasia”. Fortuna, której piłkarzami są także Marcin Kamiński (dzisiaj pełne 90 minut) oraz Adam Bodzek (poza kadra z powodu urazu) zajmuje jedenaste miejsce w lidze, mając aż piętnaście punktów przewagi nad VfB Stuttgart, które zajmuje zagrożone grą w barażach o utrzymanie w lidze 16. miejsce.

Fantastyczne spotkanie zaliczył Tomasz Kędziora. Prawy obrońca występujący na co dzień w Dynamie Kijów rzadko notuje się w klasyfikacji strzelców. Można powiedzieć wręcz, że reprezentant Polski umiłował sobie strzelanie bramek w starciach z Desną Czernihów. Pierwszą bramkę w tym sezonie ukraińskiej ekstraklasy strzelił 23 września w starciu właśnie z tym rywalem. Dzisiaj oprócz trafienia, Kędziora zaliczył także asystę przy drugiej bramce dla Dynama, przez co jego wkład w ostateczne zwycięstwo 2:1 był więcej niż spory. Po 20 kolejkach jego zespół ma na koncie 44 punkty i jest wiceliderem ligi. Do prowadzącego Szachtara Dynama traci siedem punktów, przez co zdobycie mistrzostwa Ukrainy może okazać się zbyt wymagającym wyzwaniem.

Swój pierwszy występ w nowym klubie zanotował Damian Szymański. Grający jesienią w Wiśle Płock Damian Szymański wystąpił w spotkaniu 18. kolejki rosyjskiej ekstraklasy, w którym jego Achmat Grozny po golu w doliczonym czasie gry autorstwa Artura Sagitowa przegrał 0:1 z Rubinem Kazań. Czterokrotny reprezentant Polski (wszystkie spotkania rozegrał za kadencji Jerzego Brzęczka) rozegrał pełne 90 minut, co niewątpliwie cieszy, bo pokazuje, że 23-latek już na początku swojej przygody z nowym klubem dostaje szansę gry od pierwszych minut. Dzisiaj mieliśmy szanse na jeszcze dwa, bardziej egzotyczne dla nas, debiuty Polaków w nowych klubach. Niestety, zarówno Adrian Mierzejewski (chiński Chongqing SWM), jak i Kacper Przybyłko (amerykańska Philadelphia Union) znaleźli się poza kadrami meczowymi swoich zespołów na pierwsze w tym sezonie spotkania ligowe.

Łukasz Zwoliński jest jednym z tych napastników, na których bramki w tym sezonie możemy liczyć. Po odejściu z Pogoni Szczecin 26-latek wybrał nieoczywisty kierunek na rozwijanie swojej kariery piłkarskiej – HNK Gorica będące beniaminkiem chorwackiej ekstraklasy. Dzisiejsze trafienie z NK Rudeš było już dziesiątym w tym sezonie. Dzięki tym trafieniom Polak plasuje się na trzecim miejscu klasyfikacji strzelców, ze stratą jednej bramki do liderującego Komnena Andricia z Dinama Zagrzeb. Jego zespół z kolei zajmuje piąte miejsce w lidze i ma realne szanse w walce o przepustkę do gry w europejskich pucharach w następnym sezonie.  Piłkarzem tego zespołu jest również Michał Masłowski, który wciąż dochodzi do pełni sprawności po poważnym urazie kolana.

Jakub Kiwior określany jest mianem jednego z większych talentów polskiej piłki. 19-latek, mający na koncie występy w młodzieżowych reprezentacjach kraju, na boisku występuje na środku obrony. Odbierający piłkarską edukację w Tychach Kiwior w 2016 roku trafił do belgijskiego Anderlechtu, gdzie przez dwa lata występował w drużynie juniorów, a jesienią występował w drużynie rezerw. Jako jeden z wyróżniających się zawodników Kiwior latem wziął udział w sparingach pierwszego zespołu Anderlechtu. Występował także w rozgrywkach Ligi Młodzieżowej. Zimą włodarze belgijskiego klubu podjęli decyzję o wypożyczeniu Kiwiora do występującego w słowackiej ekstraklasie FK Železiarne Podbrezová. Polak już w swoim trzecim ligowym spotkaniu strzelił gola. 19-latek w 86. minucie strzałem nożycami strzelił bramkę w starciu z AS Trenčín. Ostatecznie uderzenie “krásnymi nožničkami” dało jeden punkt w starciu z sąsiadem w tabeli ligowej. FK Železiarne Podbrezová zajmuje obecnie dziesiąte miejsce w lidze, a strata do grupy mistrzowskiej wynosi w tym momencie siedem punktów.

Przez wiele lat w momencie, gdy polski kibic pomyślał o walijskiej ekstraklasie, to mógł ją skojarzyć przede wsz

ystkim z osobą Adriana Cieślewicza. 28-letni dzisiaj pomocnik gra w TNS już od pięciu lat. W tym czasie jego zespół stał się absolutnym hegemonem w kraju. Sam Cieślewicz zdobył ze swoim klubem cztery mistrzostwa kraju, trzy Puchary Ligi i dwa Puchary Krajowe. Ostatnie dwa sezony były jednak dla niego o wiele mniej udane. W poprzedniej kampanii, głównie z powodu zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie, zagrał tylko w ośmiu spotkaniach. W trwającym sezonie z kolei “Cieśla” zagrał w 18 spotkaniach walijskiej ekstraklasy, strzelając ledwie dwie bramki. Kolejne dwa trafienia zaliczył w Pucharze Walii. To drugie strzelił w dzisiejszym starciu z Llandudno FC, które zakończyło się masakrą 8:1, po którym TNS awansowało do półfinału Pucharu Walii.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Newcastle United.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Manchesterem United.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Manchesterem City.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Birmingham City.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 77 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Brentfordem.

Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Brentfordem.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Reading.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderes FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu ze Swansea.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hull City.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Plymouth.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Doncaster.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – z powodu choroby poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Charleroi.

Bułgaria

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Dunawem Ruse.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Chongqing SWM – Ekstraklasa) – poza kadrą na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Guangzhou R&F.

Chorwacja

Damian Kądzior (GNK Dinamo Zagrzeb – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Lokomotivą Zagrzeb.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z NK Rudeš. Zagrał cały mecz.

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z NK Rudeš.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z AÉK-iem Larnaka.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Angers.

Hiszpania

Paweł Kieszek (Málaga CF – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Cordobą.

Paweł Florek (CD Badajoz – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z CF Talavera.

Mateusz Kania (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował bezbramkowo w lidze z Izarrą.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Vitesse Arnhem.

Irlandia

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Athlone.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – brak danych o występie.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił dwie bramki w wygranym 5:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach. Kapitan reprezentacji Polski zagrał cały mecz.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – strzelił dwie bramki w wygranym 4:0 ligowym meczu z Schalke. “Kownaś” zagrał cały mecz.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Schalke.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Schalke.

Adrian Stanilewicz (Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Freiburgiem.

André Dej (SSV Jahn Regensburg – 2. Bundesliga) –  poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Heidenheim.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 67 minut w wygranym 1:0 ligowy meczu z Paderborn.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Paderborn.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 75 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z VfR Aalen.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Zwickau.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. liga) – 76 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Wehen.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Zwickau.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 84 minuty i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Karlsruher.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Meppen.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu pauzy za żółte kartki poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kryljami Sowietow Samara.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Kryljami Sowietow Samara.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Rubinem Kazań. Był to jego debiut w nowym klubie.

Słowacja

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC ViOn Zlaté Moravce.

Tomasz Kucz (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Senicą.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AS Trenčín.

Jakub Kiwior (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AS Trenčín. Polak zagrał cały mecz.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował bezbramkowo z MFK Ružomberok.

Stany Zjednoczone

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Toronto FC.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w ćwierćfinale Pucharu Szkocji z Celticiem.

Turcja

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü– druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Elazigsporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Eskisehirsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – gol i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Desną Czernihów. Reprezentant Polski zagrał cały mecz.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 8:1 ćwierćfinale Pucharu Walii z Llandudno FC.

Włochy

Krzysztof Piątek (AC Milan – Serie A) – 83 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sassuolo.

Bartłomiej Drągowski (Empoli Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Parmą.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z US Lecce.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z US Lecce.

Michał Marcjanik (Carpi FC 1909 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Ascoli.