Oko na rodaka: Polacy dobrze weszli w weekend

Robert Lewandowski

To były udane dwa dni dla polskich piłkarzy. Swój dorobek strzelecki powiększyli Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, Jakub Świerczok oraz Bartosz Pikul, a aż dwie asysty zanotował Martin Kobylański. W zdecydowanie gorszym nastroju pozostanie natomiast Jakub Słowik, którego zespół spadł z japońskiej ekstraklasy.

Weekend w Niemczech rozpoczął się od sensacji. W pierwszym spotkaniu po przerwie reprezentacyjnej Bayern nieoczekiwanie przegrał na wyjeździe 1:2 z FC Augsburg, w barwach którego cały mecz tradycyjnie zagrali Rafał Gikiewicz i Robert Gumny. Dla bawarczyków była to druga porażka w tym sezonie, która jednak nie spowoduje utraty pozycji lidera. Znajdujący się przed tym spotkanie na miejscu zagrożonym koniecznością gry o utrzymanie w barażach po 35 minutach prowadził już 2:0 z mistrzem Niemiec. Kontaktowego gola dla Bayernu w 38. minucie strzelił Robert Lewandowski, dla którego było to już 14. trafienie w tym sezonie Bundesligi. Kapitan reprezentacji Polski otrzymał dośrodkowanie od Thomasa Müllera i popisał się bardzo ładnym uderzeniem z powietrza. Futbolówka poszła jeszcze po dłoniach Gikiewicza, jednak polski golkiper nie zdołał sparować tego strzału. Gikiewicz i Gumny nie ustrzegli się kilku mniejszych bądź większych pomyłek, jednak ogólnie pozostawili po sobie całkiem dobre wrażenie.

Grzegorz Krychowiak powoli staje się etatowym wykonawcą rzutów karnych w FK Krasnodar. Po przejściu do tego klubu z Lokomotiwu Moskwa reprezentant Polski trzykrotnie podchodził do futbolówki utsawionym na jedenastym metrze i może pochwalić się 100-procentową skutecznością. W domowym spotkaniu ze Spartakiem Moskwa Krychowiak wygrał wojnę nerwów z Aleksandrem Sielichowem i strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy. Dzięki temu trafieniu jego drużyna wygrała 2:1 z jednym z rywali Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Europy i wciąż trzyma się blisko podium.

Rozgrywki japońskiej ekstraklasy powoli zmierzają do końca. W sobotni poranek naszego czasu rozegrano 36. serię spotkań, w której Polacy odegrali sporą rolę. Mimo to nastroje będą jednak różne. Zdecydowanie milej ten dzień wspominał będzie Jakub Świerczok. Napastnik Nagoyi Grampus już po 30 minutach spotkania z Gambą Osaka miał na koncie dublet – były to jednocześnie jego szósta i siódma bramka w tym sezonie J-League. Przy obu trafieniach Polak wykorzystał płaskie dogrania od swoich kolegów popisując się przy tym zabójczą skutecznością. Jego zespół wygrał pewnie 3:1, jednak na dwie kolejki przed końcem sezonu ma już tylko iluzoryczne szanse na zajęcie trzeciego miejsca. Ich przewaga nad Vissel Kobe wynosi aż pięć punktów. Jest to o tyle istotne, że najniższy stopień podium daje gwarancję gry w azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Żadnych złudzeń nie ma już inny z Polaków występujących w Japonii. Po przegranym spotkaniu z Shonan Bellmare oraz stosunkowo niespodziewanej wygranej Shimizu S-Pulse z Sanfrecce Hiroshima klub Jakuba Słowika stracił szansę na utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Japonii. Na dwie kolejki przed końcem strata zajmującej przedostatnie meijsce Vegalty Sendai do bezpiecznej strefy wynosi aż dziewięć punktów. Słowik przez cały sezon opuścił tylko jedno spotkanie w lidze. Wiele wskazuje na to, że 30-letni bramkarz odejdzie z klubu i zakończy trzyletnią przygodę z Vegaltą. Pytanie czy znajdzie sobie nowy klub w Azji, czy jednak zdecyduje się na powrót na Stary Kontynent.

Kolejny świetny występ na boiskach niemieckiej 3. Ligi zanotował Martin Kobylański. W spotkaniu 16. kolejki z Türkgücü München napastnik Eintrachtu Braunschweig zanotowal dwie asysty, które walnie przyczyniły się do siódmego zwycięstwa swojego zespołu w trwającym sezonie. Były młodzieżowy reprezentant Polski najpierw dograł do Liona Lauberbacha, a chwilę po przerwie zaliczył kluczowe podanie przy trafieniu Bryana Henninga. Dzięki tej wygranej Eintracht utrzymał się na trzeciej pozycji w tabeli i do liderującego Magdebura traci pięć punktów.

Po problemach na początku sezonu Bartosz Pikul chyba już na stałe wskoczył do wyjściowego składu czeskiego drugoligowego Slezskiego FC Opawa. W piątkowym spotkaniu ligowym z FK Ústí nad Labem 24-letni pomocnik strzelił swojego drugiego ligowego gola w tym sezonie. W 19. minucie po wyrzucie piłki z autu i przedłużeniu jej głową przez Denisa Kramářa futbolówka trafiła pod nogi Polaka. Były młodzieżowy reprezentant Polski w pierwszej chwili nie trafił w piłkę, jednak zmyliło to kryjącego go obrońce, co dało Pikulowi drugą szansę, której już nie zmarnował. Gola tego można obejrzeć tutaj. Ostatecznie zespół z Opawy wygrał 2:0, a drugą bramkę dla gości strzelił jeszcze w pierwszej połowie Lukáš Holík. Sam Pikul został zmieniony dopiero w doliczonym czasie gry przez Tomáša Kirschnera.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (19-20 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Norwich.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Brighton.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wolverhampton.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Burnley.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Aston Villą.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Southampton.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Chelsea.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Brighton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Middlesbrough.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Fulham.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z MK Dons.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany liowy mecz z Admirą.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – 2. Liga) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z FK Ústí Nad Labem. Został zmieniony w 90. minucie.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Lille.

Grecja

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z OFI Kreta.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z OFI Kreta.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Betisem Deportivo Balompié.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Dungannon Swifts.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Shonan Bellmare.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – strzelił dwa gole w wygranym 3:1 ligowym meczu z Gambą Osaka. Grał do 89. minuty.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 rewanżowym meczu 1/2 finału Pucharu Kazachstanu z Astaną. Jego zespół awansował do finału rozgrywek.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Arminią Bielefeld.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Bayernem.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Unionem Berlin.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Hoffenheim.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Augsburgiem. Zagrał cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Unionem Berlin.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 61 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Unionem Berlin.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Herthą Berlin.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Herthą Berlin.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Darmstadt.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Sankt Pauli.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – 78 minut i dwie asysty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Türkgücü München.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 2:4 ligowego meczu z 1. FC Saarbrücken.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Fredrikstad FK.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kryljami Sowietow Samara.

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa. Zagrał cały mecz.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Achmatem Grozny.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z ŠKF Sereď.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z ŠKF Sereď.

Stany Zjednoczone

Patryk Klimala (New York Red Bulls- MLS) – wszedł na boisko w 58. minucie przegranego po dogrywce 0:1 meczu I rundy play off z Philadelphia Union.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 86 minut w wygranym po dogrywce 1:0 meczu I rundy play off z New York Red Bulls.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Aberdeen.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z St. Mirren.

Turcja

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Bolusporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 6:1 ligowym meczu z Czornomorcem Odessa.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Newtown AFC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z  Caernarfon Town.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Haverfordwest County.

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Guilsfield Athletic.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z AC Milan.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:5 z Atalantą.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 64. minucie przegranego 2:5 ligowego meczu z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lazio.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Ascoli.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z L.R. Vicenza.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Ascoli.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół beezbramkowo zremisował w lidze z Frosinone.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z L.R. Vicenza.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Alessandrią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Lecce.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Alessandrią.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Latiną.