Oko na rodaka: Niedziela pełna rozmaitości

Wilczek

Niedziela nie była dniem podczas którego polscy piłkarze występujący w ligach zagranicznych obijali się. Kolejne trafienia dla swoich zespołów zaliczyli Kamil Wilczek, Karol Świderski i Martin Kobylański, a asysty zaliczyli Piotr Zieliński i Damian Szymański. Czerwoną kartką ukarany został Sebastian Szymański z Dinama Moskwa.

Piotr Zieliński do swojego dorobku w tym sezonie ligowym dołożył siódmą asystę. W 35. minucie zawodnicy Napoli wymienili kilka szybkich podań, a w końcowej części akcji Polak zagrał do Fabiána Ruiza, który świetnym strzałem z 16 metrów pokonał bramkarza Sampdorii Emila Audero. Polak przebywał na boisku do 74. minuty. Już bez Polaka na boisku, w samej końcówce zwycięstwo Napoli przypieczętował Victor Osimhen. Prócz Zielińskiego w tym spotkaniu zagrał także Bartosz Bereszyński, który zagrał cały mecz. Napoli znajduje się obecnie na piątym miejscu, który gwarantuje grę w fazie grupowej Ligi Europy. Podopieczni Gennaro Gattuso tracą jednak zaledwie dwa punkty do czwartej Atalanty, czyli de facto do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Sampdoria natomiast plasuje się na 10. pozycji i jest już raczej pewne utrzymania w Serie A.

Z perspektywy polskiego kibica mecz Dinamo Moskwa z Uralem Jekaterynburg zapowiadało się naprawdę ciekawie. W wyjściowych składach swoich drużyn znaleźli się Sebastian Szymański i Rafał Augustyniak. Z tej dwójki to spotkanie z pewnością o wiele gorzej wspominał będzie zawodnik Dinama. Szymański swój udział w tym spotkaniu zakończył w 56. minucie, gdy po faulu na rywalu zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Grające w osłabieniu Dinamo zdołało wyjść na jednobramkowe prowadzenie, jednak już cztery minuty później Paweł Pogriebniak strzelił drugą bramkę i zapewnił drużynie z Jekaterynburga jeden punkt. Augustyniak zagrał cały mecz i został ukarany żółtym kartonikiem. Jeżeli spojrzymy na tabelę rosyjskiej ekstraklasy to o wiele większe powody do zadowolenia może mieć Szymański. Jego zespół jest obecnie piątym zespołem ligi i wciąż liczy się w walce o awans do europejskich pucharów. Ural z kolei zajmuje ostatnie bezpieczne, 12. miejsce w tabeli ligowej i na ten moment ma 10 punktów przewagi nad miejscem barażowym i 13 nad strefą spadkową.

Powrót Kamila Wilczka do duńskiej ekstraklasy wzbudził ogromne emocje, zwłaszcza wśród kibiców Brøndby, którzy uznali transfer do swojego głównego rywala jako zdradę. Wilczek w barwach København dwukrotnie zagrał przeciwko swojej byłej drużynie i strzelił jej jednego gola. Tym razem derby Kopenhagi odbyły się już w ramach grupy mistrzowskiej, a polski napastnik okazał się być głównym bohaterem tego spotkania. Goście wyszli na prowadzenie w 37. minucie po bramce Wilczka, który wykorzystał dogranie z lewego skrzydła Victora Kristiansena i wślizgiem skierował futbolówkę do bramki rywala. Brøndby w drugiej połowie zdołało wyrównać, jednak to co najciekawsze, wydarzyło się w samej końcówce. Już w doliczonym czasie gry sędzia podyktował rzut karny za przewinienie na Jensie Stage. Do piłki podszedł Polak, jednak jego strzał obronił Marvin Schwäbe. Były klubowy kolega Wilczka okazał się bezradny przy dobitce Mohameda Daramy’ego. Chwilę później Wilczek był już bezbłędny, przypieczętował zwycięstwo swojego zespołu, a sam strzelił ósmego gola w lidze w tym sezonie. Jego drużyna zajmuje obecnie trzecie miejsce w lidze i ma stratę czterech punktów do drugiego Brøndby.

Bramka strzelona przez Karola Świderskiego w meczu greckiej ekstraklasy z Astérasem Trípolis była już 11, jaką napastnik PAOK-u strzelił w tym sezonie. I trzeba przyznać, że jedną z ładniejszych. W 56. minucie Świderski otrzymał podanie Douglasa Augusto, sprytnym przyjęciem zgubił krycie rywala i oddał mocny strzał przy dalszym słupku bramki rywala. Na nieszczęście dla gości, trafienie Świderskiego nie dało PAOK-owi trzech punktów. Zaledwie dziewięć punktów gola, który zagwarantował Astérasowi jeden punkt strzelił Juan Munafo. PAOK obecnie znajduje się na najniższym stopniu podium i traci trzy punktu do swojego lokalnego rywala –  Árisu. Na mistrzostwo PAOK nie ma już najmniejszych szans. Kolejne mistrzostwo Grecji zagwarantował sobie dzisiaj Olympiakós Pireus, który wygrał z Panathinaïkósem. Świderski golem w dzisiejszym meczu wyrównał swój rekord strzelecki na greckich boiskach. Wyśrubowanie nowego osobistego rekordu jest więcej niż prawdpodobne, jednak Polak raczej nie powalczy już o koronę króla strzelców. Świderski zajmuje obecnie trzecie miejsce w tej klasyfikacji, ale ma aż dziewięć bramek straty do liderującego Youssefa El Arabiego.

W greckiej ekstraklasie mieliśmy dzisiaj naprawdę solidny ekstraklasowy akcent. Naprzeciw siebie stanęli AEK Ateny i Áris Saloniki, a zawodnicy mający przeszłośc na polskich boiskach dołożyli swoje trzy grosze. Nas interesują przede wszystkim dokonania Damiana Szymańskiego. Pomocnik AEK-u w 28. minucie po szybkiej kontrze wyszedł sam na sam z Juliánem Cuestą (w przeszłości bramkarz Wisły Kraków) i wystawił piłkę do pustej bramki Stávrosowi Vassilantonópoulosowi, który w poprzednim sezonie był wypożyczony do Górnika Zabrze. Ostatecznie zespół z Aten wygrał na wyjeździe 3-1 i zmniejszył swoją stratę do wiceliderującego Árisu do trzech “oczek”. Szymański zagrał cały mecz i prócz asysty został ukarany także żółtą kartką.

Martin Kobylański jest jedynm z piłkarzy, którzy odpalają raz na jakiś czas, jednak kiedy już to zrobią, to pozostawiają po sobie świetne wrażenie. Po fenomenalnym początku sezonu okraszonym dwoma bramkami w 2. Bundeslidze i hat trickiem w Pucharze Niemiec Polak złapał spory dołek. Ostatniego gola w lidze strzelił jeszcze w październiku a ostatnio miał spore problemy z grą od pierwszej minuty. Po raz ostatni w wyjściowym składzie Eintrachtu Brunszwik wyszedł 15 stycznia. Po raz kolejny od samego początku w lidze Kobylański zagrał w niedzielnym spotkaniu w ramach 28. kolejki z VfL Osnabrück. Jego zespół zaprezentował się ze świetnej strony, a Polak strzelił dwie bramki (w tym jedną z rzutu karnego), a także asystował przy pierwszym trafieniu dla Eintrachtu autorstwa Suleimana Abdullahiego. Dla drużyny z Brunszwiku było to bardzo cenne zwycięstwo w kontekście awansu. Obecnie zajmują oni tylko jedną pozycję nad miejscem barażowym, na którym z kolei znajduje się Osnabrück.

Niedawno Mateusz Zachara debiutował w bośniackiej ekstraklasie, a dzisiaj napastnik NK Široki Brijeg strzelił swojego premierowego gola. W 17. minucie swojego trzeciego występu w barwach nowego klubu (a pierwszego w wyjściowym składzie) 31-latek wyrównał stan meczu z FK Krupa. W drugiej połowie gospodarze wyszli nawet na prowadzenie, jednak NK Široki Brijeg ostatecznie stracili zwycięstwo po golu Lazara Nikolicia w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Zespół Polaka obecnie zajmuje trzecie miejsce w tabeli i ma stratę siedmiu punktów do liderującego FK Sarajewo.

Premierowego gola w tym sezonie ligowym strzelił także Łukasz Cieślewicz. Występujący obecnie w B68 Toftir napastnik jest jednak starym wyjadaczem na boiskach farerskiej ekstraklasy. Jego drużyna w końcówce meczu przegrywała już na swoim boisku 1:2 z TB Tvøroyri, jednak Cieślewicz skutecznie wykonanym rzutem karnym uratował remis B68. Cieślewicz zagrał cały mecz, a Chris Jastrzembski znalazł się poza kadrą meczową. Ich zespół po rozegraniu czterech spotkań ma na koncie zaledwie dwa punkty i zajmuje obecnie ósme miejsce w tabeli ligowej (tuż nad strefą spadkową).

Podsumowanie występów polskich zawodników (11 kwietnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Leicester City.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z West Hamem.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Wellington Phoenix.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FK Krupa. Zagrał cały mecz.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Olympiakósem Nikozja.

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z AEK-iem Larnaka.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z FC Midtjylland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki i nie wykorzystał rzutu karnego w wygranym 3:1 ligowym meczu z Brøndby. Zagrał cały mecz.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Dijon.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Astérasem Trípolis. Zagrał cały mecz.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Mirandés.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Coruxo.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Groningen.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Yokohama F. Marinos.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Suwon Samsung Bluewings.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Schalke.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 71 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Schalke.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 82. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – strzelił dwa gole i zaliczył asystę w wygranym 4:0 ligowym meczu z VfL Osnabrück. Grał do 82. minuty.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 62 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z 1. FC Nürnberg.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry wygranego 2:1 ligowego meczu z FSV Zwickau.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym mecz z Dinamem Moskwa.

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu ze Spartakiem Moskwa.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Spartakiem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – został ukarany czerwoną kartką w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Urałem Jekaterynburg. Rozpoczął mecz w wyjściowym składzie.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Universitateą Craiova.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z Rapidem Bukareszt.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – wszedł na boisko w przerwie i zszedł w 82. Minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z FC Petržalka.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Rangers FC.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Ankaragücü.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespól wygrał w lidze 2:1 z Gençlerbirliği.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespól wygrał w lidze 2:1 z Gençlerbirliği.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Zalaegerszegi TE.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Napoli.

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lazio.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Atalantą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z AS Roma.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Genoą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Interem.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bologną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 74 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sampdorią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z L.R. Vicenza.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Cavese.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Lucchese.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z TB Tvøroyri. Zagrał cały mecz.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z TB Tvøroyri.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 7:0 z 07 Vestur.