Oko na rodaka: Maik Nawrocki zadebiutował w Celticu

Źródło: twitter.com/CelticFC

Udany debiut w barwach Celticu zanotował Maik Nawrocki. Kapitalną dyspozycję utrzymuje Szymon Włodarczyk, który zanotował kolejne trafienie w barwach Sturmu Graz. Pierwszego gola w tym sezonie Championship strzelił Michał Helik, a premierową asystę w barwach Young Boys Berno zaliczył Łukasz Łakomy.

Maik Nawrocki z debiutem

Już przy pierwszej możliwej okazji Maik Nawrocki zadebiutował w barwach Celticu. Mistrz Szkocji na inaugurację sezonu ligowego wygrał na swoim obiekcie 4:2 z Ross County. 22-letni środkowy defensor rozpoczął to spotkanie w wyjściowym składzie. W premierowym występie Maik Nawrocki otrzymał od Brendana Rodgersa 65 minut. W jego miejsce na placu gry pojawił się sześciokrotny reprezentant Szwecji Carl Starfelt. Celtic jako najlepsza drużyna poprzedniego sezonu szkockiej ekstraklasy w tym sezonie zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Szymon Włodarczyk

Kapitalne wejście do austriackiego Sturmu Graz notuje Szymon Włodarczyk. Młodzieżowy reprezentant Polski w swoim trzecim oficjalnym występie w barwach nowego klubu strzelił już piątego gola. Najpierw Włodarczyk zanotował hat trick w Pucharze Austrii z czwartoligowym SAK Celovec/Klagenfurt. W zeszły weekend Polak trafił w wygranym starciu z Austrią Wiedeń, a tym razem 20-letni napastnik pokonał golkipera LASK Linz. W 77. minucie Włodarczyk strzałem głową wykończył dogranie Davida Schnegga i przypieczętował wygraną 2:0 Sturmu.

Łakomy z premierową asystą

Transfer Łukasza Łakomego do mistrza Szwajcarii Young Boys Berno był jednym z najciekawszych podczas wciąż trwającego letniego okienka transferowego. Grający ostatnio w Zagłębiu Lubin środkowy pomocnik w sobotnim, wygranym 5:2 spotkaniu z Winterthurem po raz pierwszy wyszedł od pierwszej minuty. Ten występ Polak okrasił asystą. W doliczonym czasie gry 22-latek obsłużył Jean-Pierre’a Nsame. Co ciekawe, mistrz Szwajcarii jest jednym z potencjalnych rywali Rakowa Częstochowa w IV rundzie eliminacji Ligi Mistrzów.

Helik robi swoje

W ostatnich trzech sezonach angielskiej Championship Michał Helik strzelił aż osiem goli. Niezły wynik jak na środkowego obrońcę. W 1. kolejce nowego sezonu 27-latek zanotował swoje dziewiąte trafienie na zapleczu Premier League. Grający jako kapitan Huddersfield Polak tuż przed przerwą wyrównał stan meczu z Plymouth. Helik przytomnie zachował się i dobił piłkę, która po uderzeniu Josha Koromy odbiła się od słupka. Niestety, Huddersfield po przerwie straciło jeszcze dwie bramki i na inaugurację sezonu pozostało bez zdobyczy punktowej.

Stryjek nie uratował Wycombe

Maksymilian Stryjek chyba jako jedyny zawodnik Wycombe może mieć w miarę dobry nastrój po inauguracji sezonu angielskiej League One. Jego drużyna przegrała u siebie 0:3 z Exeter City, tracąc pierwsze dwa gole już po czterech minutach gry. Wynik ten mógł być jeszcze gorszy, lecz polski bramkarz w 9. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Sama Nombe’a. Dla Stryjka będzie to drugi sezon na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii.

Kacper Łopata zaczyna przygodę w League One

Kacper Łopata zanotował niezbyt stresujący debiut w trzecioligowym angielskim Barnsley. Jego drużyna na inaugurację sezonu rozbiła aż 7:0 Port Vale. 21-letni defensor, który ostatnio występował w piątoligowym Woking FC, zagrał cały mecz. Barnsley w poprzednim sezonie otarło się o powrót do Championship. Ostatecznie po zajęciu czwartego miejsca na koniec sezonu zasadniczego drużyna ta przegrała w finale baraży po dogrywce z Sheffield Wednesday.

Po Wiesbaden wciąż jest życie

Po wywalczeniu wraz z Wehen awansu do 2. Bundesligi Sebastian Mrowca pozostał na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Niemczech. Po dziewięciu latach 29-latek opuścił Wiesbaden i przeniósł się do Preußen Münster – beniaminka 3. Ligi. Na start nowego sezonu drużyna ta bezbramkowo zremisowała z rezerwami Borussii Dortmund, w bramce której cały mecz zagrał Marcel Lotka. Mrowca swoją szansę debiutu otrzymał w drugiej połowie. W 59. minucie były młodzieżowy reprezentant Polski zmienił Thorbena Detersa.

Kontynuujący swoją piłkarską karierę w Rosji Maciej Rybus w czerwcu zamienił Spartaka Moskwa na Rubina Kazań – beniaminka tamtejszej ekstraklasy. Były reprezentant Polski na debiut w nowym klubie czekał do 3. kolejki i spotkania ze swoim niedawnym zespołem. 33-latek wszedł na boisko w 72. minucie, a jego drużyna przegrała aż 1:4 i aktualnie okupuje miejsca w dolnej połówce ligowej tabeli.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (5 sierpnia)

Anglia

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Swansea.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Champioship) – strzelił gola w przegranym 1:3 ligowym meczu z Plymouth. Zagrał całe spotkanie.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hull City.

Kacper Łopata (Barnsley FC – League One) – 90 minut w wygranym 7:0 ligowym meczu z Port Vale. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Blackpool.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – obronił rzut karny w przegranym 0:3 ligowym meczu z Exeter. Zagrał całe spotkanie.

Austria

Szymon Włodarczyk (SK Sturm Graz – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z LASK Linz. Grał do 90. minuty.

Belgia

Bartosz Białek (KAS Eupen – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Genkiem.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 59 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Botewem Wraca.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 2:5 ligowego meczu ze Spartą Praga.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Randers.

Niemcy

Miłosz Brzozowski (FC Hansa Rostock – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Elversbergiem. Juniorski reprezentant Polski czeka na debiut w pierwszym zespole.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Fortuną Düsseldorf.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Holstein Kiel.

Karol Niemczycki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Sankt Pauli. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – zszedł z boiska w 41. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Schalke.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Preußen Münster.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Sebastian Mrowca (SC Preußen Münster 06 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 60. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z rezerwami Borussii Dortmund. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rosja

Maciej Rybus (Rubin Kazań – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu ze Spartakiem Moskwa. Był to jego debiut w nowym klubie.

Słowacja

Konrad Gruszkowski (FC DAC 1904 Dunajská Streda – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:2 ligowy mecz z FC Košice. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Jan Klimek (MFK Tatran Liptovský Mikuláš – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z 1.FC Tatran Prešov.

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – wszedł na boisko w 84. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z MFK Tatran Liptovský Mikuláš.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 85. minucie przegranego 0:1 meczu 1/16 finału Leagues Cup z meksykańskim Monterrey.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 61 minut w przegranym 0:1 meczu 1/16 finału Leagues Cup z meksykańską Américą.

Szkocja

Maik Nawrocki (Celtic FC – Premiership) – 65 minut w wygranym 4:2 ligowym meczu z Ross County. Był to jego debiut w nowym klubie.

Kevin Dąbrowski (Raith Rovers FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Partick Thistle.

Szwajcaria

Łukasz Łakomy (BSC Young Boys Berno – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 5:2 ligowym meczu z Winterthurem.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – 70 minut w przegranym 0:1 ligowy meczu z Neftchi Fargona.

Michał Kucharczyk (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Neftchi Fargona.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – zagrał w wygranym 2:1 meczu Pucharu Ligi z Connah’s Quay.