RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2006/07

Kamil Chmielewski (Piłkarski Świat)

Kolejny epizod naszego cyklu RETRO Oko na rodaka skupia się na występach polskich zawodników za granicą w sezonie 2006/07.

W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia Polaków w sezonie 2006/07 oraz 2007 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).

W tamtym czasie Polacy w Anglii stali bramkarzami i napastnikami. Ci pierwsi co prawda nie odgrywali znaczących ról w swoich drużynach, to jednak otarli się o wielki futbol. Jerzy Dudek, dla którego przygoda z Liverpoolem kończyła się, po raz drugi w karierze dotarł do finału Ligi Mistrzów – i ponownie po drugiej stronie stał AC Milan. Tym razem jednak Anglicy wyraźnie przegrali, a Dudek nie podniósł się z ławki rezerwowych (w całej edycji Ligi Mistrzów zagrał tylko w jednym meczu fazy grupowej). Rundę wcześniej swój udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów zakończył Tomasz Kuszczak, który świetnymi występami w WBA zapracował na transfer do Manchesteru United. Polski bramkarz w europejskich pucharach nie zagrał, a jego zespół odpadł w półfinale z Milanem. O wiele lepiej Kuszczakowi powiodło się w krajowych rozgrywkach. Manchester United został mistrzem Anglii oraz dotarł do finału Pucharu Anglii, w którym uległ po dogrywce londyńskiej Chelsea. Debiut Tomasza Kuszczaka w Manchsterze United przypadł na mecz 5. kolejki Premier League z Arsenalem. Lepszego wejścia do nowego klubu wyobrazić sobie nie można – reprezentant Polski w 12. minucie spotkania obronił rzut karny wykonywany przez Gilberto Silvę. Polak sam sprokurował “jedenastkę” faulując Emmanuela Adebayora.

Jeden szczebel rozgrywkowy niżej bardzo dobrze poczynali sobie dwaj polscy napastnicy, występujący wówczas w Southampton FC – Grzegorz Rasiak i Marek Saganowski. Dla tego pierwszego był to pierwszy pełny sezon w zespole “Świętych” i z pewnością może go uznać za bardzo udany. W 39 spotkaniach Rasiak strzelił 18 bramek, ustanawiając tym samym swój personalny rekord strzelonych bramek w profesjonalnej karierze. Saganowski trafił do Anglii zimą, po nieudanej przygodzie we francuskim Troyes. W związku z tym zdołał zagrać tylko w 13 spotkaniach, jednak strzelił w nich aż 10 bramek. Southampton, w którym grał także Bartosz Białkowski, zajął szóste miejsce w tabeli Championship, jednak przegrał w półfinale baraży o awans do Premier League.

Rasiak i Saganowskie nie byli jedynymi Polakami, którzy w sezonie 2006/07 notowali imponujące statystyki. W Niemczech Artur Wichniarek strzelił 10 bramek, a Smolarek zdobył dziewięć goli. Bardzo dobrze swoją przygodę we Francji rozpoczął Ireneusz Jeleń. W swoim debiutanckim sezonie w AJ Auxerre strzelił 10 bramek w 32 spotkaniach. Jeszcze lepiej zaprezentował się Marcin Mięciel. Dla niego z kolei omawiany sezon był pożegnalnym i kończącym grecką przygodę. Zawodnik PAÓK-u w 29 meczach strzelił 14 bramek. Przechodząc do bardziej egzotycznych klimatów, Tomasz Gruszczyński w 21 meczach rozegranych dla Dudelange strzelił 12 bramek oraz wywalczył swoje trzecie mistrzostwo kraju i trzeci Puchar Luksemburga. W drugiej lidze greckiej Bartosz Tarachulski swoimi 11 golami walnie przyczynił się do awansu AS Véria do tamtejszej Ekstraklasy.

Jedna z bramek ligowych Ireneusza Jelenia w barwach Auxerre.

Tradycyjnie już, bardzo dużo z udzialem naszych rodaków działo się w Austrii. Wicemistrzem kraju został Tomasz Rząsa, który przed sezonem przeszedł z holenderskiego ADO Den Haag do SV Ried. Ponadto, kibice byli świadkami “polskiego” finału Pucharu Austrii. Austria Wiedeń, w barwach której występowali Sebastian Mila i Arkadiusz Radomski wygrał 2:1 z SV Mattersburg Krzysztofa Ratajczyka. W tym spotkaniu wystąpił jednak tylko Radomski, który został zmieniony w przerwie. Mila już wcześniej odszedł do norweskiego Vålerengens IF, natomiar Ratajczyk nie pojawił się na boisku.

Na osobny akapit z pewnością zasługują przygody Macieja Żurawskiego i Artura Boruca w Szkocji. Podobnie jak przed rokiem, Celtic w sezonie 2006/07 sięgnął po podwójną koronę – tym razem prócz mistrzostwa Szkocji Polacy dorzucili do gablotki także Puchar Szkocji. Polscy kibice z pewnością zapamiętali występcy mistrzów Szkocji w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Głównie z powodu Artura Boruca. Podstawowy wówczas bramkarz reprezentacji Polski w meczu fazy grupowej z Manchesterem United obronił rzut karny, którego egzekutorem był Louis Saha. Prawdziwym popisem Boruca był jego występ w dwumeczu 1/8 finału z AC Milan, kiedy niemal w pojedynkę powstrzymywał ataki późniejszego zwycięzcy całych rozgrywek. Ostatecznie Włosi awansowali po bramce Kaki w dogrywce, jednak postawa Boruca odbiła się szerokiem echem w całej Europie. Spekulowano nawet o zainteresowaniu innych, mocniejszych klubów. Jak dobrze wiemy, nic z tego ostatecznie nie wyszło, ale występ Boruca z pewnością stanowi piękną kartę w historii występów polskich piłkarzy w europejskich pucharach.

Rzut karny obroniony przez Artura Boruca w meczu Ligi Mistrzów z Manchesterem United.

Rozgrywki ligowe w swoich krajach wygrali Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht – Belgia), Michał Żewłakow (Olympiakós SFP Pireus – Grecja) oraz Arkadiusz Klimek i Adrian Mrowiec (FBK Kaunas – Litwa), z czego Klimek znajdował się w kadrze pierwszego zespołu, ale nie wystąpił w żadnym spotkaniu ligowym. Pod względem ilościowym, tak samo prezentuje się lista polskich zawodników, którzy sięgnęli po wicemistrzostwo kraju. Byli to Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck – Ukraina), Sebastian Boenisch (Schalke 04 Gelsenkirchen – Niemcy), Łukasz Adamczyk (Glentoran FC – Irlandia Północna) oraz Rafał Kwieciński (EB/Streymur – Wyspy Owcze). Zespóły Adamczyka i Kwiecińskiego dodatkowo wygrały krajowy puchar, natomiast Szachtar Lewandowskiego przegrał w finale krajowego pucharu z Dynamo Kijów.

Prócz nich, po krajowe puchary sięgnęli również Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub – Dania), Tomasz Balul (MTZ-RIPO Mińsk – Białoruś), Michał Sławuta (FC Lahti – Finlandia), a po Puchar Ligi Szkockiej sięgnął Hibernian FC, w którym jesienią występował Zbigniew Małkowski (polski bramkarz grał w barwach tego klubu do III rundy Pucharu Ligi Szkockiej). Do grona Polaków pokonanych w finale krajowego pucharu w sezonie 2006/07 zaliczają się także Damian Gorawski i Mariusz Jop (FK Moskwa – Rosja) oraz Marcin Dawid (HB Tórshavn – Wyspy Owcze).

Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05

RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2005/06

Anglia

Błażej Augustyn i Jarosław Fojut (Bolton Wanderers FC – Premier League) – obaj zero występów w lidze. Bolton zakończył sezon ligowy na siódmej pozycji (awans do Pucharu UEFA), odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii oraz w III rundzie Pucharu Ligi.

Jerzy Dudek (Liverpool FC – Premier League) – dwa występy w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli ligowej (awans do eliminacji Ligi Mistrzów), odpadł w III rundzie Pucharu Anglii, ćwierćfinale Pucharu Ligi oraz dotarł do finału Ligi Mistrzów (Dudek wystąpił w tylko jednym meczu grupowym). Liverpool w eliminacjach wygrał z Maccabi Hajfa (2:1, 1:1), po czym trafił do grupy C z PSV Eindhoven (0:0, 2:0), Galatasaray (3:2, 2:3) oraz Girondis Bordeaux (1:0, 3:0). Te rezultaty dały pierwsze miejsce w grupie i awans do fazy pucharowej. Tam The Reeds pokonali FC Barcelona (2:1, 0:1), ponownie PSV Eindhoven (3:0, 1:0) oraz w półfinale Chelsea (0:1, 1:0 – 4:1 w karnych). W wielkim finale rozegranym w Atenach Liverpool przegrał 1:2 z AC Milan.

Przemysław Kazimierczak (jesienią Bolton Wanderers FC – Premier League) – zero spotkań w lidze, wiosną występował w czwartoligowym Accrington Stanley FC. Bolton zakończył sezon ligowy na siódmej pozycji (awans do Pucharu UEFA), odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii oraz w III rundzie Pucharu Ligi.

Tomasz Kuszczak (Manchester United FC – Premier League) – sześc spotkań w lidze. Jego zespół został mistrzem Anglii, przegrał po dogrywce w finale Pucharu Anglii z Chelsea, odpadł w IV rundzie Pucharu Ligi oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. Popularne Czerwone Diabły wygrały zmagania w grupie F z Celticiem (3:2, 0:1), Benfiką Lizbona (1:0, 3:1) oraz duńskim FC København (3:0, 0:1). W fazie pucharowej Manchester United wygrał z Lille (1:0, 1:0), AS Roma (1:2, 7:1) i odpadł w półfinale z późniejszym triumfatorem – AC Milan (3:2, 0:3). Kuszczak nie wystąpił w tamtym sezonie w żadnym spotkaniu Ligi Mistrzów.

Adam Czerkas (jesienią Queens Park Rangers FC – Championship) – jesienią trzy mecze w lidze, zimą transfer do Odry Wodzisław Śląski. QPR zakończył sezon na 18. miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie Pucharu Anglii i II rundzie Pucharu Ligi.

Bartosz Białkowski, Grzegorz Rasiak i Marek Saganowski (Southampton FC – Championship) – Białkowski: osiem spotkań ligowych, Rasiak: 39 meczów i 18 bramek, Saganowski: wiosną po przejściu z francuskiego Troyes zagrał w 13 meczach ligowych i strzelił 10 goli. Ich zespół zakończył sezon na szóstej pozycji i przegrał po rzutach karnych w półfinale baraży o awans do Premier League z Derby County. Ponadto, Southampton dotarł do IV rundy Pucharu Anglii i III rundy Pucharu Ligi.

Tomasz Cywka (Wigan Athletic FC – Premier League) – zero spotkań w lidze. Cywka w trakcie sezonu był wypożyczony do Oldham Athletic FC. Wigan zakończyło sezon ligowy na 17. miejscu, odpadło w III rundzie Pucharu Anglii i w II rundzie Pucharu Ligi.

Tomasz Frankowski (jesienią Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – w barwach “Wilków” nie zagrał w żadnym meczu, pod koniec sierpnia został wypożyczony do CD Tenerife. Wolverhampton zajęło piąte miejsce w tabeli i wystąpiło w barażach o awans do Premier League – zespół przegrał w półfinale z West Bromwich Albion. Dodatkowo, zespół Polaka odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii i I rundzie Pucharu Ligi.

Artur Krysiak (Birmingham City FC – Championship) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w tabeli i awansował do Premier League oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Austria

Jerzy Brzęczek (FC Wacker Tirol Innsbruck – Bundesliga) – 19 meczów i dwie bramki. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Radosław Gilewicz (FC Pasching – Bundesliga) – 31 meczów i sześć bramek. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze, odpadł w III rundzie Pucharu Austrii oraz wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł w I rundzie po porażce z Livorno (0:2, 0:1).

Adam Ledwoń i Grzegorz Szamotulski (SK Sturm Graz – Bundesliga) – Ledwoń: 30 meczów i jeden gol. Szamotulski: 21 meczów ligowych. Ich zespół zajął siódme miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Sebastian Mila i Arkadiusz Radomski (Austria Wiedeń – Bundesliga) – Mila jesienią 10 występów i jeden gol, a następnie transfer do norweskiego Vålerengens IF. Radomski zanotował 15 meczów w lidze. Ich zespół zajął szóste miejsce w tabeli ligowej oraz wygrał rozgrywki Pucharu Austrii. Austria Wiedeń wystąpiła także w europejskich pucharach. W eliminacjach do Ligi Mistrzów zespół ten przegrał z Benfiką (1:1, 0:3). W Pucharze UEFA Austria wygrała z Legią Warszawa (1:1, 1:0) i trafiła do grupy z SV Zulte Waregem (1:4), Ajaxem (0:3), Spartą Praga (0:1) oraz RCD Espanyol Barcelona (0:1). Zespół Polaków zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z rozgrywek.

Krzysztof Ratajczyk (SV Mattersburg – Bundesliga) – 13 meczów i jeden gol. Jego zespół zakończył sezon na trzeciej pozycji (awans do Pucharu UEFA), dotarł do finału Pucharu Austrii (przegrana z Austrią Wiedeń) oraz wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł po dwumeczu z Wisłą Kraków (1:1, 0:1).

Tomasz Rząsa (SV Ried 1912 – Bundesliga) – 30 meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, odpadł w I rundzie Pucharu Austrii oraz wystąpił w europejskich pucharach. Dzięki zwycięstwom w Pucharze Intertoto z Dinamo Tbilisi (3:1, 1:0) oraz FC Tiraspol (3:1, 1:1) SV Ried awansował do Pucharu UEFA. Tam Rząsa i jego koledzy odpadli z FC Sion (0:0, 0:1).

Mariusz Mowlik (jesienią SC Austria Lustenau – druga liga) – po przejściu latem z Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski zagrał w 12 meczach ligowych, a zimą wyjechał do Grecji. Jego zespół zajął czwarte miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w II rundzie Pucharu Austrii.

Belgia

Paweł Buśkiewicz (KSK Beveren – Ekstraklasa) – 13 spotkań w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w VI rundzie Pucharu Belgii.

Marcin Wasilewski (wiosną RSC Anderlecht – Ekstraklasa) – po przejściu zimą z Lecha Poznań zagrał w 14 spotkaniach i strzelił dwa gole. Jego zespół został mistrzem kraju oraz przegrał w półfinale krajowego pucharu, jak również wystąpił w Lidze Mistrzów – zajęli ostatnie miejsce w grupie H po meczach z Lille (1:1, 2:2), AÉK Ateny (1:1, 2:2) oraz AC Milan (0:1, 1:4).

Marcin Żewłakow (KAA Gent – Ekstraklasa) – 18 meczów i jeden gol. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, odpadł w półfinale krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze Intertoto, gdzie przegrali w III rundzie z Grasshopper-Club Zurych (1:2, 1:1 – gol Żewłakowa w pierwszym meczu).

Białoruś

Tomasz Balul (MTZ-RIPO Mińsk – Ekstraklasa) – dwa mecze w lidze. Jego zespół skończył sezon ligowy na piątej pozycji i wygrał rozgrywki Pucharu Białorusi, a także wystąpił w Pucharze Intertoto – w I rundzie wygrał z Szachtiorem Karaganda (5:1, 1:3) i odpadł w kolejnej rundzie z FK Moskwa (0:2, 0:1).

Chiny

Bogdan Zając i Marek Zając (Shenzhen Shangqingyin – Ekstraklasa) – brak informacji o liczbie występów. Ich zespół zajął 13. miejsce w tabeli ligowej.

Cypr

Radosław Kałużny (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 18 meczów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinałowej fazie grupowej Pucharu Cypru.

Radosław Michalski i Łukasz Sosin (Apóllon FC – Ekstraklasa) – Michalski: sześć meczów jesienią, potem koniec kariery. Sosin: osiem bramek w 19 spotkaniach ligowych. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinałowej fazie grupowej Pucharu Cypru oraz wystartował w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Tam Cypryjczycy przegrali w I rundzie z Cork City FC (0:1, 1:1 – gol Sosina w rewanżu).

Dania

Łukasz Cieślewicz (Brøndby IF – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Danii oraz wystąpił w Pucharze UEFA – wygrali z islandzkim Valurem (3:1, 0:0), Florą Tallin (0:0, 4:0) i odpadł z Eintrachtem Frankfurt (0:4, 2:2).

Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub – Ekstraklasa) – 33 mecze w lidze. Jego drużyna skończyła sezon na czwartej pozycji, wygrała w rozgrywkach Pucharu Danii oraz wystąpiła w europejskich pucharach. Po wygranych w Pucharze Intertoto z Shelbourne FC (3:0, 0:1) oraz Hibernian FC (1:0, 1:2) Odense awansowało do Pucharu UEFA, gdzie wyeliminowało walijski Llanelli AFC (1:0, 5:1) oraz Herthę Berlin (2:2, 1:0) i awansowało do fazy grupowej. Tam zmierzyli się z Parmą (1:2), sc Heerenveen (2:0), CA Osasuna (1:3) oraz RC Lens (1:1). Duńczycy z czterema punktami zajęli czwarte miejsce w grupie i odpadli z rozgrywek.

Jakub Siwierski (AC Horsens – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Danii.

Finlandia

Michał Sławuta (FC Lahti – Ekstraklasa) – 24 mecze ligowe. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Finlandii i wygrał Puchar Ligi.

Maciej Tataj (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – jedno spotkanie w lidze. VPS zajęło 10. miejsce w tabeli ligowej, odpadł w V rundzie Pucharu Finlandii oraz ćwierćfinale Pucharu Ligi.

Francja

Ireneusz Jeleń i Kamil Oziemczuk (AJ Auxerre – Ligue 1) – Jeleń w 32 spotkaniach strzelił 10 goli, a Oziemczuk nie zdołał zadebiutować w lidze. Ich zespół zajął ósme miejsce w tabeli, odpadli w 1/32 finału Pucharu Francji oraz w 1/8 finału Pucharu Ligi. Dodatkowo Auxerre wystąpiło w europejskich pucharach. Po zwycięstwie w III rundzie Pucharu Intertoto z rumuńskim Farulem Constanța (4:1, 0:1) awansowali do Pucharu UEFA. Tam zespół Polaków wyeliminował OFK Belgrad (0:1, 5:1 – gol Jelenia w rewanżu) oraz Dinamo Zagrzeb (2:1, 3:1 – gol Jelenia w pierwszym meczu i dwie bramki w rewanżu), dzięki czemu mogli zagrać w fazie grupowej z Maccabi Hajfa (1:3), Partizanem Belgrad (4:1), Livorno (0:1) oraz Rangers FC (2:2 – gol Jelenia). Auxerre zajęło w grupie A czwarte miejsce i odpadło z rozgrywek.

Marek Saganowski (jesienią ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – jesienią zagrał w sześciu meczach ligowych, po czym zimą przeniósł się do Anglii. Jego zespół zajął 18. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji i III rundzie Pucharu Ligi.

Damien Perquis (AS Saint-Étienne Loire – Ligue 1) – 19 występów w lidze i jeden gol. Jego zespół zakończył sezon ligowy na 11. pozycji, odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji oraz w ćwierćfinale Pucharu Ligi.

Ludovic Obraniak (jesienią FC Metz – Ligue 2, wiosną LOSC Lille Métropole – Ligue 1) – 20 meczów i dwa gole w Metz. Jego zespół zajął pierwsze miejsce i awansował do Ligue 1 oraz odpadł w 1/32 finału Pucharu Francji i II rundzie Pucharu Ligi. Zimą trafił do Lille, w barwach którego zagrał w 17 meczach ligowych. Lille zajęło 10. miejsce w lidze, odpadło w 1/8 finału Pucharu Francji i Pucharu Ligi. Lille dotarło także do 1/8 finału Ligi Mistrzów, gdzie przegrali z Manchesterem United (0:1, 0:1) – Obraniak zagrał w obu spotkaniach.

Grecja

Paweł Kieszek, Mariusz Mowlik i Wojciech Szymanek (AÓ Egáleo – Ekstraklasa) – Kieszek: jesienią trzy mecze w lidze, zimą powrót do Polski. Mowlik: trafił do Egaleo zimą z Austrii i nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Szymanek: 29 meczów. Ich zespół zajął 15. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.

Arkadiusz Malarz, Emmanuel Olisadebe i Tomasz Wisio (AÓ Xánthi – Ekstraklasa) – Malarz: 25 meczów, Olisadebe i Wisio rozegrali po pięć spotkań w lidze. Ich zespół zakończył sezon ligowy na 11. pozycji, dotarł do półfinału krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA – w I rundzie przegrali z rumuńskim Dinamem Bukareszt (3:4, 1:4).

Marcin Mięciel (PAÓK Saloniki – Ekstraklasa) – 29 meczów i 14 bramek. Jego zespół skończył sezon ligowy na szóstym miejscu, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Grecji.

Maciej Murawski (MGS Apóllon Kalamariás – Ekstraklasa) – 10 spotkań i jeden gol. Jego zespół zajął 12. miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Grecji.

Mirosław Sznaucner (AÓ Iraklís Saloniki – Ekstraklasa) – 23 mecze w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze, dotarł do 1/8 finału Pucharu Grecji oraz wystąpił w Pucharze UEFA, z którego odpadł w I rundzie po dwumeczu z Wisłą Kraków (1:0, 0:2 – po dogrywce).

Michał Żewłakow (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – 24 mecze w lidze. Jego drużyna została mistrzem Grecji, odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu oraz wystąpił w fazie grupowej Ligi Mistrzów – po meczach z Valèncią (2:4, 0:2), Szachtarem Donieck (2:2, 1:1) oraz AS Roma (0:1, 1:1) zajęła ostatnie miejsce i odpadła z europejskich pucharów.

Maciej Bykowski i Bartosz Tarachulski (AS Véria – druga liga) – Bykowski: 25 meczów i pięć bramek. Tarachulski: 32 spotkania i 11 goli. Ich zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz odpadł w II rundzie Pucharu Grecji.

Jarosław Mazurkiewicz (wiosną AGS Astéras Trípolis – druga liga) – trafił do Grecji zimą ze Startu Otwock i zagrał w jednym meczu ligowym. Jego zespół wygrał rozgrywki drugiej ligi i awansował o szczebel wyżej oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.

Jarosław Popiela (ÓFPF Ethnikós Pireus – druga liga) – 30 spotkań i dwie bramki. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Hiszpania

Tomasz Frankowski (CD Tenerife – druga liga) – 19 spotkań i trzy bramki. Jego zespół zajął siódme miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w II rundzie Pucharu Hiszpanii.

Antoni Łukasiewicz (Elche CF – druga liga) – 15 występów w lidze. Jego zespół zakończył sezon na 10. pozycji ligowej oraz odpadł w III rundzie Pucharu Hiszpanii.

Holandia

Andrzej Niedzielan (NEC Nijmegen – Ekstraklasa) – 22 mecze i dwie bramki. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w III rundzie krajowego pucharu.

Maciej Wilusz (sc Heerenveen – Eredivisie) – zero występów w lidze. Jego zespół zakończył sezon na piątej pozycji i odpadł w II rundzie Pucharu Holandii.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Glentoran FC – Ekstraklasa) – jeden występ w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, wygrał Puchar Irlandii Północnej (Adamczyk nie zagrał w żadnym meczu tych rozgrywek) oraz przegrał w I rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA z norweskim SK Brann (0:1, 0:1).

Tomasz Grzegorczyk (Larne FC – Ekstraklasa) – 22 mecze i cztery gole w lidze. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze oraz odpadł w fazie grupowej krajowego pucharu.

Irlandia

Piotr Bajdziak (Sligo Rovers FC – Ekstraklasa) – siedem meczów w lidze. Jego zespół skończył sezon na szóstym miejscu, odpadł w III rundzie Pucharu Irlandii oraz II rundzie Pucharu Ligi.

Katar

Jacek Bąk (Al-Rayyan – Ekstraklasa) – brak informacji o dokładnej liczbie występów (w przeciągu dwóch lat w tym klubie zagrał w 26 spotkaniach ligowych). Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze i przegrał w ćwierćfinale krajowego pucharu.

Litwa

Arkadiusz Klimek i Adrian Mrowiec (FBK Kaunas – Ekstraklasa) – Klimek po powrocie ze Szkocji nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Mrowiec zanotował 20 występów w lidze. Ich zespół został mistrzem kraju oraz wystąpił w Pucharze UEFA – pokonali północnoirlandzki Portadown F&AC (3:1, 1:0) i odpadli w II rundzie eliminacyjnej po dwumeczu z duńskim Randers FC (1:3, 1:0).

Luksemburg

Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange – Ekstraklasa) – 21 występów w lidze i 12 bramek. Jego zespół został mistrzem kraju i zdobył Puchar Luksemburga oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów – Dudelange przegrało w I rundzie eliminacyjnej z FK Rabotnički Skopje (0:1, 0:0).

Malta

Andrzej Bledzewski (Birkirkara FC – Ekstraklasa) – 20 meczów w lidze. Polski bramkarz wraz ze swoim zespołem zakończył sezon ligowy na trzecim miejscu oraz dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu, a także wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów – w I rundzie eliminacyjnej odpadli po dwumeczu z farerskim B36 Tórshavn (0:3, 2:2).

Niemcy

Tomasz Bandrowski, Łukasz Kanik, Mariusz Kukiełka i Przemysław Trytko (FC Energie Cottbus – Bundesliga) – Bandrowski: 12 występów. Kanik i Trytko: zero występów. Kukiełka: 32 mecze i jeden gol w lidze. Ich zespół zajął na koniec sezonu Bundesligi 13. miejsce oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec.

Sebastian Boenisch (FC Schalke 04 Gelsenkirchen – Bundesliga) – osiem występów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Niemiec, przegrał w II rundzie Pucharu Niemiec oraz w półfinale Pucharu Ligi oraz wystąpił w Pucharze UEFA – Schalke w I rundzie przegrało z francuskim Nancy (1:0, 1:3).

Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – trzy gole w 32 spotkaniach w lidze. Jego zespół zajął 15. miejsce w tabeli ligowej oraz dotarł do półfinału Pucharu Niemiec.

Eugen Polański (Borussia Mönchengladbach – Bundesliga) – 22 występy w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Euzebiusz Smolarek i Sebastian Tyrała (Borussia Dortmund – Bundesliga) – Smolarek zanotował 30 meczów ligowych i dziewięć goli, a Tyrała wystąpił w sześciu spotkaniach ligowych. Ich zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec.

Artur Wichniarek (DSC Arminia Bielefeld – Bundesliga) – 10 bramek w 32 spotkaniach. Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec.

Tomasz Zdebel (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – 32 mecze i jeden gol w lidze. Bochum zajęło na koniec rozgrywek ósme miejsce i odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec.

Dariusz Żuraw (Hannover 96 – Bundesliga) – 24 spotkania w lidze. Jego zespół skończył sezon na 11. pozycji oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Niemiec.

Marcin Adamski, Tomasz Bobel, Andrzej Juskowiak i Tomasz Kos (Erzgebirge Aue – 2. Bundesliga) – Adamski: 20 spotkań i jeden gol. Bobel: 15 spotkań. Juskowiak: osiem bramek w 31 rozegranych spotkaniach ligowych. Kos: 25 meczów w lidze. Ich zespół zakończył sezon na 10. miejscu oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.

Adam Bodzek (MSV 02 Duisburg – 2. Bundesliga) – 23 mecze ligowe i jeden gol. Jego zespół zajął trzecie miejsce w tabeli i awansował do Bundesligi oraz odpadła w 1/8 finału krajowego pucharu.

Krzysztof Kowalik (FC Carl Zeiss Jena – 2. Bundesliga) – 21 meczów w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w I rundzie krajowego pucharu.

Mirosław Spiżak (SpVgg Unterhaching – 2. Bundesliga) – 25 meczów i dwie bramki. Jego zespół zajął 16. miejsce w tabeli i spadł do III ligi oraz dotarł do 1/8 finału Pucharu Niemiec.

Norwegia

Sebastian Mila (Vålerengens IF – Ekstraklasa) – 14 meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w IV rundzie Pucharu Norwegii.

Artur Farańczuk (FK Sparta Sarpsborg – druga liga) – 29 meczów w lidze. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Norwegii.

Daniel Lubieniecki i Łukasz Nadolski (Sogndal IL – druga liga) – Lubieniecki: 29 meczów i sześć goli, Nadolski: 18 spotkań ligowych. Ich zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie Pucharu Norwegii.

Krzysztof Smoliński (Kongsvinger IL – druga liga) – 20 występów w lidze i jeden gol. Jego drużyna zakończyła sezon ligowy na czwartej pozycji oraz odpadł w III rundzie krajowego pucharu.

Portugalia

Marcin Chmiest (wiosną SC Braga – Ekstraklasa) – po przejściu zimą z Odry Wodzisław Śląski zagrał w dziesięciu meczach ligowych. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, dotarł do półfinału krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA – po zwycięstwie w I rundzie z Chievo Verona (2:0, 2:1 – po dogrywce), Braga trafiła do grupy z AZ Alkmaar (0:3), Slovanem Liberec (4:0), Sevilla FC (0:2), Grasshopper-Club Zurych (2:0), w której zajęła trzecie miejsce i awansowała do fazy pucharowej. Tam najpierw wyeliminowali Parmę (1:0, 1:0) i odpadli w IV rundzie po dwumeczu z Tottenhamem (2:3, 2:3).

Rafał Grzelak, Krzysztof Kazimierczak i Przemysław Kaźmierczak (Boavista FC – Ekstraklasa) – Grzelak: 28 meczów w lidze i pięć goli, Kazimierczak przyszedł do Boavisty zimą z Wisły Płock i wystąpił w jednym spotkaniu ligowym, a Kaźmierczak w 29 spotkaniach ligowych strzelił pięć bramek. Ich zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Portugalii.

Bartosz Ślusarski (UD Leiria – Ekstraklasa) – siedem bramek w 24 meczach. Jego zespół zajął siódme miejsce na koniec sezonu oraz dotarł do IV rundy krajowego pucharu.

Rosja

Damian Gorawski i Mariusz Jop (FK Moskwa – Ekstraklasa) – Gorawski zagrał w sześciu, a Jop w dziewięciu meczach ligowych. Ich zespół skończył sezon ligowy na czwartej pozycji, przegrał w finale Pucharu Rosji oraz wystąpił w Pucharze Intertoto – wygrali z MTZ-RIPO Mińsk (2:0, 1:0), a w dwumeczu decydującym o awansie do I rundy Pucharu UEFA przegrali z Herthą Berlin (0:0, 0:2).

Dawid Janczyk (CSKA Moskwa – Ekstraklasa) – po przyjściu z Legii Warszawa zagrał w 10 meczach ligowych i strzelił jednego gola. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze oraz odpadł w VI rundzie Pucharu Rosji, a także wystąpił w europejskich pucharach – po zwycięstwie w eliminacjach do Ligi Mistrzów z MFK Ružomberok (3:0, 2:0) Rosjanie trafili do grupy z FC Porto (0:0, 0:2), HSV (1:0, 2:3) oraz Arsenalem (1:0, 0:0). Te rezultaty dały trzecie miejsce w grupie i prawo gry w Pucharze UEFA. Tam CSKA przegrało w III rundzie z Maccabi Hajfa (0:0, 0:1). Janczyka wtedy jeszcze nie było w rosyjskim klubie. Polak przeszedł do CSKA z Legii pod koniec sezonu 2007 (rozegranego systemem wiosna-jesień).

Wojciech Kowalewski (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym i odszedł do Korony Kielce. Jego zespół został wicemistrzem Rosji, dotarł do półfinału Pucharu Rosji oraz wystąpił w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA.

Krzysztof Łągiewka (Krylja Sowietow Samara – Ekstraklasa) – 28 spotkań w lidze i jeden gol. Jego zespół zajął 13. miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Rosji.

Grzegorz Piechna (Torpiedo Moskwa – druga liga) – wiosną nie zagrał w żadnym meczu ligowym, a latem odszedł do Widzewa Łódź. Jego zespół zakończył sezon ligowy na szóstej pozycji oraz odpadł w VI rundzie Pucharu Rosji.

Słowenia

Mariusz Soska (wiosną w NK Drava Ptuj – Ekstraklasa) – wiosną po przejściu z Nadnarwianki Pułtusk wystąpił w 14 meczach ligowych. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze i odpadł w 1/8 finału Pucharu Słowenii.

Szkocja

Artur Boruc i Maciej Żurawski (Celtic FC – Premiership) – Boruc: 36 występów w lidze. Żurawski: sześć bramek w 26 spotkaniach. Ich zespół został mistrzem Szkocji, wygrał Puchar Szkocji oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Ligi. Celtic wystąpił także w fazie grupowej Ligi Mistrzów – po meczach z Manchesterem United (2:3, 1:0), FC København (1:0, 1:3) oraz Benficą (3:0, 0:3) Szkoci zajęli drugie miejsce i awansowali do fazy pucharowej. W 1/8 finału przegrali z AC Milan (0:0, 0:1 – po dogrywce).

Arkadiusz Klimek (wiosną Heart of Midlothian FC – Premiership) – po przejściu zimą z FBK Kaunas zagrał w dwóch meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na czwartym miejscu, odpadł w IV rundzie Pucharu Szkocji i w ćwierćfinale Pucharu Ligi oraz wystąpił w europejskich pucharach – Klimek wówczas nie występował jeszcze w tym klubie.

Zbigniew Małkowski (jesienią w Hibernian FC – Premiership, wiosną w Gretna FC – druga liga) – w barwach Hibernian zagrał w 19 meczach ligowych, a wiosną w Gretna FC zanotował osiem występów ligowych. Hibernian zajął szóste miejsce w tabeli, dotarł do półfinału Pucharu Szkocji oraz wygrał w Pucharze Ligi (Małkowski zagrał w trzech meczach do III rundy), a także wystąpił w Pucharze Intertoto – najpierw wygrał z Dinaburg Daugavpils (5:0, 3:0) i w decydującej rundzie przegrał z Odense (0:1, 2:1). Gretna FC, w którym Małkowski grał wiosną, zajął pierwsze miejsce w tabeli drugiej ligi i awansował do Premiership. Prócz tego, jego zespół odpadł w IV rundzie Pucharu Szkocji oraz III rundzie Pucharu Ligi.

Szwecja

Tomasz Stolpa (Gefle IF – Ekstraklasa) – sześć spotkań w lidze. Jego zespół zajął 10. miejsce w lidze oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Szwecji. Gefle IF wystąpił także w Pucharze UEFA, z którego odpadli w I rundzie eliminacyjnej po dwumeczu z walijskim Llanelli AFC (1:2, 0:0).

Turcja

Jarosław Bieniuk i Piotr Dziewicki (Antalyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – Bieniuk: 29 spotkań i jeden gol, Dziewicki: 33 mecze w lidze. Ich zespół zajął 16. miejsce w tabeli ligowej oraz przegrał w II rundzie eliminacyjnej Pucharu Turcji.

Mirosław Szymkowiak (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – 14 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, dotarł do półfinału krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA – w II rundzie eliminacyjnej wyeliminowali APÓEL Nikozja (1:1, 1:0), ale odpadli w kolejnej rundzie z Osasuną (2:2, 0:0).

Roman Dąbrowski (Kocaelispor Kulübü – druga liga) – 13 meczów i dwie bramki w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze oraz odpadł w I rundzie eliminacji do Pucharu Turcji.

Ukraina

Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków – Ekstraklasa) – 25 meczów i dwie bramki. Jego zespół skończył sezon ligowy na trzeciej pozycji oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu.

Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck – Ekstraklasa) – cztery bramki w 18 spotkaniach. Jego zespół został wicemistrzem Ukrainy i przegrał w finale Pucharu Ukrainy oraz wystąpił w europejskich pucharach. Po wygranej z Legią Warszawa (1:0, 3:2) Szachtar awansował do fazy grupowej, w której po meczach z AS Roma (0:4, 1:0), Olympiakósem Pireus (2:2, 1:1) oraz Valèncią (0:2, 2:2) zajął trzecie miejsce i dostał się do Pucharu UEFA. Tam Ukraińcy najpierw wygrali z francuskim Nancy (1:1, 1:0) i odpadli w IV rundzie z Sevillą (2:2, 2:3 – po dogrywce).

Maciej Nalepa (Karpaty Lwów – Ekstraklasa) – dziewięć meczów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w II rundzie Pucharu Ukrainy.

Węgry

Mariusz Unierzyski (Vasas SC – Ekstraklasa) – jeden gol w 23 meczach ligowych. Jego zespół zajął piątą pozycję w lidze oraz odpadł w półfinale Pucharu Węgier.

Włochy

Kamil Kosowski (AC Chievo Werona – Serie A) – 22 mecze w lidze. Jego zespół zajął 18. miejsce w tabeli i spadł do Serie B oraz dotarł do ćwierćfinału Pucharu Włoch, a także wystąpił w europejskich pucharach. W III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów przegrali z Lewskim Sofia (0:2, 2:2), a w Pucharze UEFA odpadli w I rundzie z SC Braga (0:2, 2:1 – po dogrywce).

Radosław Matusiak (wiosną US Città di Palermo – Serie A) – trafił do Włoch z GKS-u Bełchatów i wiosną zagrał w Palermo trzy mecze ligowe, w których strzelił jednego gola. Jego zespół zajął piąte miejsce w tabeli oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Włoch, a także dotarł do fazy grupowej Pucharu UEFA (wtedy jeszcze Matusiaka nie było w tym klubie).

Marcin Siedlarz (AC Siena – Serie A) – zero występów w lidze. Siena zakończyła sezon na 15. pozycji, a w Pucharze Włoch odpadli w II rundzie.

Kamil Król (Brescia Calcio – Serie B) – trzy mecze w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu.

Wyspy Owcze

Marcin Dawid (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 14 meczów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, przegrał w finale Pucharu Wysp Owczych oraz wystąpił w Pucharze Intertoto – przegrał w I rundzie z łotewskim Dinaburgiem Daugavpils (1:1, 0:1).

Rafał Kwieciński (EB/Streymur – Ekstraklasa) – 23 występy w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Wysp Owczych oraz przegrał w meczu o Superpuchar Wysp Owczych.

Waldemar Nowicki (B71 Sandoy – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie Pucharu Wysp Owczych.

Tomasz Sajdak (GÍ Gøta – Ekstraklasa) – jeden gol strzelony w 20 spotkaniach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na piątej pozycji, odpadł w II rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA – odpadł w I rundzie eliminacyjnej z FK Ventspils (1:2, 0:2).

Marek Wierzbicki (KÍ Klaksvík – Ekstraklasa) – jeden występ w pierwszym zespole oraz siedem spotkań w drugoligowych rezerwach. Pierwszy zespół KÍ zajął siódme miejsce w lidze, a rezerwy spadły do III ligi. KÍ dotarło także do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych.

Rafał Chmielewski i Andrzej Stretowicz (FS Vágar – druga liga) – Chmielewski: dziewięć występów w lidze, Stretowicz: 14 bramek w 18 spotkaniach. Ich zespół zajął trzecie miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.

Krzysztof Popczyński (HB (2) Tórshavn oraz TB Tvøroyri – oba kluby druga liga) – Popczyński w obu zespołach rozegrał po jednym meczu ligowym. Rezerwy HB zajęły siódme miejsce w lidze, a TB skończyło sezon ligowy na czwartej pozycji oraz dotarło do ćwierćfinału Pucharu Wysp Owczych.

Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x