PKO Ekstraklasa: Pogoń Szczecin znów zwycięska

Damian Jakubik, Kamil Grosicki

W ostatnim sobotnim spotkaniu 21. kolejki PKO Ekstraklasy Pogoń Szczecin wygrała na swoim terenie 3:1 z Wartą Poznań. Dla drużyny prowadzonej przez Jensa Gustafssona było to pierwsze zwycięstwo w tym roku.

Po jednym do przerwy

Po ostatnich niepowodzeniach Pogoń Szczecin bardzo potrzebowała pozytywnego impulsu. Takim bez wątpienia była szybko strzelona bramka w spotkaniu z Wartą, co poprzedziła ładna wymiana kilku podań w szybkim tempie. W 5. minucie po dograniu Marcela Wędrychowskiego z prawej strony boiska Sebastian Kowalczyk wymienił podania bez przyjęcia z Luką Zahoviciem. Środkowy pomocnik Pogoni znalazł się na prawej stronie pola karnego i posłał dokładne podanie wzdłuż bramki Warty. Przy dalszym słupku świetnie odnalazł się niekryty Leonárdo Koútris, który z kilku metrów huknął do pustej bramki. Dla ściągniętego zimą Greka było to premierowe trafienie w barwach “Portowców”.

Pomimo straty gola już w 5. minucie Warta prezentowała się w pierwszych fragmentach spotkania bardzo przyzwoicie. Pod bramką Dante Stipicy sporo działo się m.in. po kolejnych dośrodkowaniach z rzutów rożnych. Bramkarz Pogoni przytomnie interweniował po zaskakującym uderzeniu z ostrego kąta. W 13. minucie Warcie udało się pokonać Stipicę. Po dograniu z prawego skrzydła Kajetana Szmyta futbolówkę z bliska na wślizgu do pustej bramki skierował Adam Zreľák. Trafienie kapitana gości nie zostało jednak uznane. Damian Kos wraz ze swoim zespołem sędziowskim wychwycił wyraźnego spalonego Szmyta.

Starania Warty zostały nagrodzone w 38. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Miłosza Szczepańskiego ustawiony przy bliższym słupku skierował futbolówkę do bramki. Zmierzająca piłka minęła spóźnionego Stipicę, a stojący na linii bramkowej Damian Dąbrowski nie zdołał wyekspediować jej w pole.

“Grosik” show

Duetowi Kamil Grosicki – Luka Zahovič wystarczyły dwie minuty, by po przerwie całkowicie odmienić losy spotkania. W 54. minucie wielokrotny reprezentant Polski posłał kapitalne dośrodkowanie zewnętrzną częścią stopy do Zahovicia. Słoweniec otrzymał od rywali na tyle dużo miejsca, by ten strzelił piątego gola w trwającym sezonie PKO Ekstraklasy.

Chwilę później role się odwróciły. Zahovič szukał prostopadłego podania do Grosickiego. Ostatecznie piłka trafiła właśnie do Polaka, który świetną podcinką nie dał Adrianowi Lisowi żadnych szans na interwencję. W tej sytuacji jednak nie można przypisać asysty reprezentantowi Słowenii. Po jego zagraniu piłkę dotknął jeszcze źle interweniujący Michał Kopczyński.

Bardzo ciekawy obrót to spotkanie mogło przybrać w 71. minucie. Po dalekim wyrzucie piłki z autu Jana Grzesika futbolówkę głową do własnej bramki strącił Kóstas Triantafyllópoulos. Radość przyjezdnych była jednak bardzo krótka. Chwilę przed zagraniem Greka Zreľák nieprzepisowo powstrzymywał Stipicę, przez co gol ten nie mogł zostać uznany.

Pogoń Szczecin przerywa złą passę

Pogoń spokojnie mogła wygrać jeszcze wyżej. W 75. minucie sytuacji sam na sam z Lisem nie wykorzystał Kowalczyk. 24-latek wyraźnie pozazdrościł sposobu wykończenia akcji Grosickiemu i również spróbował przelobować bramkarza Warty, jednak ten tym razem nie dał się zaskoczyć. Niewiele brakowało, by chwilę później gola w debiucie na poziomie Ekstraklasy strzelił 16-letni Adrian Przyborek, który zastąpił Grosickiego. Zarówno przy jego strzale, jak i płaskim uderzeniu z rzutu wolnego Dąbrowskiego Lis był na posterunku.

Dzięki tej wygranej Pogoń Szczecin awansowała na piątą pozycję w tabeli. “Portowcy” tracą obecnie trzy punkty do trzeciego w tabeli Lecha Poznań, który swoje spotkanie rozegra w niedzielę. Warta Poznań natomiast pozostaje na dziesiątym miejscu z 27-oma punktami na koncie. Całą tabelę PKO Ekstraklasy można zobaczyć tutaj.

O pozostałych sobotnich spotkaniach PKO Ekstraklasy można przeczytać na naszych łamach:

_______________________________________________________________________________________

18 lutego 2023, 21. kolejka PKO Ekstraklasy, Stadion im. Floriana Krygiera w Szczecinie, Frekwencja: 9482

Pogoń Szczecin – Warta Poznań 3:1 (1:1)

Leonárdo Koútris 5, Luka Zahovič 54, Kamil Grosicki 56 – Maciej Żurawski 38

Pogoń: Dante Stipica – Linus Wahlqvist (Paweł Stolarski 78′), Kóstas Triantafyllópoulos, Mariusz Malec, Leonárdo Koútris – Marcel Wędrychowski (Pontus Almqvist 63′), Damian Dąbrowski, Mateusz Łęgowski (Rafał Kurzawa 46′), Sebastian Kowalczyk, Kamil Grosicki (Adrian Przyborek 78′) – Luka Zahovič (Alexander Gorgon 90′).

Warta: Adrian Lis – Jan Grzesik, Robert Ivanov, Dawid Szymonowicz, Dimítris Stavrópoulos, Konrad Matuszewski (Jakub Kiełb 71′) – Kajetan Szmyt (Enis Destan 82′), Maciej Żurawski (Stefan Savić 82′), Michał Kopczyński (Niilo Mäenpää 58′), Miłosz Szczepański (Miguel Luís 58′) – Adam Zreľák.

Żółte kartki: Wahlqvist, Kurzawa – Destan.

Sędzia: Damian Kos z Gdańska.