Ekspert radzi: Jakie halówki wybrać?

Osoby, które grają w halową odmianę piłki nożnej doskonale wiedzą, że kluczową kwestia jest wybór odpowiednich halówek. To one przecież będą odpowiadać za komfort gry i będą stabilizować stopę w jej trakcie. Jak zatem wybrać halówki dla siebie i na co zwracać uwagę? Zobaczmy.

 

 

Halówki – buty uniwersalne

 

Halówki jak sama nazwa wskazuje to buty stosowane przeważnie w halowej odmianie piłki nożnej. Warto wiedzieć, że są to bardzo uniwersalne buty – można grać w nich nie tylko w hali sportowej, ale również: na tartanie, asfalcie oraz ziemnym boisku. Eksperci podkreślają, że halówki nieźle spisują się też na sztucznych boiskach. Nieco gorzej gra się w nich na naturalnej trawie, ze względu na trudności z szybkim poruszaniem się. Na mokrej murawie w halówkach gra jest w ogóle niemożliwa, gdyż przypomina raczej jazdę na łyżwach niż piłkę nożną – halówki ślizgają się i nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. – mówi ekspert z serwisu Futbolsport.pl

 

 

Czym odznaczają się dobre halówki?

 

Halówki mają najczęściej gładką podeszwę, często kauczukową. Ma ona zapewniać dobre trzymanie się parkietu, czy też poliuretanowej nawierzchni hali sportowej. Halówki często posiadają zamszowe wstawki przy czubku buta, oraz są tam dodatkowo wzmocnione plastikowym elementem. Dlaczego? Pamiętajmy, że każdy rodzaj piłki nożnej ma swoja specyfikę, do której musi być dopasowany sprzęt, w tym wypadku obuwie. Halówki są wzmocnione na czubkach, ponieważ halowa piłka jest mniejsza i częściej kopie się ją czubkiem buta.

 

 

Jak wybrać halówki dla siebie?

 

Wielkim odkryciem nie jest fakt, że halówki – podobnie jak inne buty sportowe – muszą być idealnie dopasowane do potrzeb każdego zawodnika. Mają one nie tylko zapewniać komfort podczas gry, ale również odpowiednią przyczepność, stabilizować stopę oraz amortyzować uderzenia. Jak mając to wszystko na uwadze wybrać najlepsze halówki dla siebie?

 

Przede wszystkim, halówki powinny być maksymalnie miękkie, tak by stopy nie męczyły się podczas intensywnego wysiłku. Z tego samego powodu podeszwa powinna być raczej cienka, ale nie zbyt cienka – żeby nie narazić stopy na urazy, ból i odparzenia. – odpowiada ekspert z FS.

 

Halówki niekoniecznie muszą być wykonane ze skóry. Ważne jest jednak, by wybrać takie buty, które będą przewiewne. Na rynku dostępnych jest sporo butów wykonanych ze sztucznych materiałów, które wyposażone są w system wentylacji dedykowany dla sportów uprawianych na hali. O czym jeszcze należy pamiętać? Na hali nie powinno się używać butów do gry na sztucznej nawierzchni, ze względu na ich twardą podeszwę, co naraża zawodników na skręcenia stawu skokowego.

 

Obuwie sportowe to duża część sukcesu w każdej dyscyplinie sportowej. To ono odpowiada między innymi za komfort i stabilizację stopy. Nie inaczej jest z piłką nożną i jej halową odmianą. Pamiętajmy jednak, że obuwie sportowe (w tym wypadku halówki) będzie spełniało swoje funkcje pod jednym warunkiem – jeśli będzie odpowiednio dobrane i idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.