Oko na rodaka: Milik ze Skorupskim na remis

juventus.com

Pełen emocji okazał się pojedynek Arkadiusza Milika z Łukaszem Skorupskim. We francuskiej Ligue 1 czerwoną kartkę otrzymał Mateusz Wieteska, a na zapleczu niemieckiej Bundesligi cenną asystę zanotował Dawid Kownacki.

Pojedynek Milika ze Skorupskim

Niedziela była bardzo istotnym dniem dla Polaków występujących na boiskach włoskiej Serie A. “Polskie” Napoli było o włos od zapewnienia sobie mistrzostwa Włoch. Ostatecznie plany Piotrowi Zielińskiemu i Bartoszowi Bereszyńskiemu pokrzyżowała Salernitana, z którą obecnie związani są Krzysztof Piątek i były selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa.

Wieczorem obserwowaliśmy natomiast starcie Bolognii z Juventusem. Od pierwszej minuty na Stadio Renato Dall’Ara obserwowaliśmy trzech Polaków. Odegrali oni bardzo istotną rolę w tym meczu. Jako pierwszy wykazać mógł się Wojciech Szczęsny, który jednak w 10. minucie nie zdołał obronić rzutu karnego wykonanego przez Riccardo Orsoliniego. Około 20 minut później szarżujący prawym skrzydłem Arkadiusz Milik został sfaulowany w polu karnym rywala. Simone Sozza podyktował drugi tego dnia rzut karny, a do piłki podszedł sam poszkodowany. Napastnik Juventusu uderzył jednak bardzo słabo, przez co Łukasz Skorupski nie miał żadnych problemów z interwencją.

Był to kapitalny występ bramkarza Bolognii. Ostatecznie jednak nie udało mu się zachować czystego konta. I to przez… Milika. W 60. minucie to właśnie pod jego nogi trafiła nieudolnie wybijana piłka. Reprezentant Polski nie zawahał się i błyskawicznie uderzył na bramkę rywala. Skorupski w tej sytuacji nie zdołał odpowiednio zareagować, przez co przyjezdni z Turynu ostatecznie uratowali jeden punkt.

Skorupski i Szczęsny zagrali cały mecz. Milika natomiast w 82. minucie zastąpił Dušan Vlahović. Po 32. kolejce spotkań Juventus jest trzecim zespołem w tabeli Serie A, a do drugiego Lazio traci zaledwie jeden punkt. Powody do zadowolenia może mieć również Bologna. Drużyna Skorupskiego zajmuje ósmą pozycję i nie musi martwić się o ligowy byt. Co prawda strata do szóstego miejsca dającego prawo gry w europejskich pucharach jest już znaczna, jednak nie sądzę, by było to dla nich zmartwieniem.

Mateusz Wieteska z czerwoną kartką

Mateusz Wieteska nie będzie najlepiej wspominał wygranego 1:0 domowego spotkania francuskiej Ligue 1 ze Stade de Reims. Polski obrońca w 80. minucie po jednym ze starć upadł wraz z rywalem na murawę. Po chwili nerwowego machania nogami całą sytuację wyjaśniła prowadząca to spotkanie Stéphanie Frappart. Ta uznała, że stroną aktywną był Polak, który został ukarany bezpośrednim czerwonym kartonikiem za brutalne zachowanie. Na szczęście dla niego, Clermont Foot w osłabieniu zdołało dociągnąć korzystny rezultat do ostatniego gwizdka. Drużyna Wieteski zajmuje aktualnie ósmą pozycję w tabeli. W praktyce walka o europejskie puchary już im nie grozi. Na pięć kolejek przed końcem sezonu strata do miejsca premiującego grą w Europie wynosi dziesięć punktów.

Ważna asysta Dawida Kownackiego

Zwycięstwo rzutem na taśmę Fortuna Düsseldorf utrzymała względnie teoretyczne szansę na załapanie się do baraży o awans do pierwszej Bundesligi. W doliczonym czasie gry domowego meczu z Karsluher SC gola na 3:2 dla miejscowych strzelił Jordy de Wijs. Wcześniej jednak błysnął Dawid Kownacki. Polski napastnik w 33. minucie kapitalnym podaniem wypracował Kristofferowi Petersonowi sytuację sam na sam z bramkarzem. Dla “Kownasia” była to już dziewiąta asysta w tym sezonie. Na cztery kolejki przed końcem sezonu Fortuna jest szósta i ma sześć punktów straty do drugiego HSV.

Adrian Cieślewicz z kolejnym tytułem

Pokonując w finale Pucharu Walii Bala Town FC Adrian Cieślewicz zdobył już 16. trofeum wraz z The New Saints. 32-latek finałowe spotkanie rozpoczął na ławce, a na boisku pojawił się dopiero w 80. minucie. Nie przeszkodziło mu to jednak w tym, by po ośmiu minutach obecności na boisku strzelić gola. Ostatecznie TNS wygrało aż 6:0, a prócz Polaka do bramki rywala celnie uderzali również Ryan Brobbel (dwukrotnie), Declan McManus, Daniel Redmond oraz Jordan Williams. Dla TNS jest to już drugie trofeum w tym sezonie. Jeszcze w połowie marca drużyna Polaka zapewniła sobie na pięć kolejek przed końcem piętnaste w historii klubu mistrzostwo Walii.

Trzecia bramka Michała Przybylskiego

Cztery występy i trzy gole. Nie był to najgorszy kwiecień w wykonaniu Michała Przybylskiego. Były młodzieżowy reprezentant Polski, który na co dzień występuje w B36 Tórshavn, w niedzielnym spotkaniu 7. kolejki farerskiej ekstraklasy strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie. W przeciwieństwie do poprzednich trafień, tym razem gol 25-letniego Polaka nie dał B36 nawet punktu. W czwartej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo niepokonanemu dotychczas KÍ Klaksvík dał John Johannesen. B36 z 15-oma punktami na koncie plasuje się na trzeciej lokacie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (30 kwietnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Newcastle.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Manchesterem United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Manchesterem United. Polski bramkarz dotychczas nie zagrał w pierwszym zespole.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cardiff City.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 87 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z CSKA Sofia.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Shenzhen.

Czechy

Bartosz Pikul (FK Pardubice – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z SK Dynamo České Budějovice.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Brøndby.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Troyes.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z OGC Nice.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – dostał czerwoną kartkę w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Stade de Reims.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Arisem Saloniki.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z AEK-iem.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 69. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Panathinaïkósem.

Niemcy

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – zszedł z boiska w 90. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Mainz.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Karlsruher SC.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 3:2 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 61. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z Saarbrücken.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Oldenburgiem. Dotychczas nie zagrał w pierwszym zespole.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Turcja

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Altınordu.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Denizlisporem.

USA

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z DC United.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 87 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Charlotte.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Saint Louis City SC.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z New York Red Bulls.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z DC United.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z DC United.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Miami FC.

Michael Wyparło (New Mexico United – USL) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Orange County SC.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 6:0 finale Pucharu Walii z Bala Town. Wszedł na boisko w 80. minucie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Salernitaną.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hellasem Verona. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cremonese.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Salernitaną. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole Napoli.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sassuolo. Polak wciąż nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – strzelił gola i nie wykorzystał rzutu karnego w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bologną. Grał do 82. minuty.

Krzysztof Piątek (Salernitana – Serie A) – wszedł na boisko w 68. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Napoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – obronił rzut karny w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bologną. Zagrał cały mecz.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Juventusem.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sassuolo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 60 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Salernitaną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Perugią.

Wyspy Owcze

Chris Jastrzembski (TB Tvøroyri – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z AB.

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z KÍ. Grał do 86. minuty.