Oko na rodaka: Robert Lewandowski z kolejnym trafieniem

Robert Lewandowski

fcbarcelona.com

19. gola w tym sezonie La Liga strzelił Robert Lewandowski. W australijskiej A-League Oskar Zawada przechytrzył Filipa Kurtę i zapewnił swojej drużynie awans do fazy play off. Sporo działo się również na niemieckich boiskach, gdzie asystami popisali się Adam Dźwigała, David Blacha i Sebastian Mrowca.

Robert Lewandowski odskoczył Benzemie

W domowym starciu z Realem Betis FC Barcelona nie miała specjalnych problemów z sięgnięciem po komplet punktów. Swój udział miał w tym Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w 36. minucie otrzymał płaskie dośrodkowanie z prawej strony boiska od Jules’a Koundé i pokonał bramkarza gości strzałem przy dalszym słupku. Pozostałe gola dla lidera La Liga do przerwy strzelali Andreas Christensen i Raphinha. Goście z Sewilli już od 33. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Edgara Gonzáleza. Zwycięstwo 4:0 Barcelony w końcówce samobójczym trafieniem przypieczętował Guido Rodríguez.

Dzięki tej bramce “Lewy” nieco odskoczył Karimowi Benzemie. Napastnik Realu Madryt w innym sobotnim spotkaniu aż trzy gole i w klasyfikacji strzelców zbliżył się do Polaka na zaledwie jedno trafienie. Na zakończenie sobotnich zmagań Lewandowski utrzymuje dystans dwóch trafień nad swoim największym rywalem. W ligowej tabeli sytuacja jest bardzo podobna. Na sześć kolejek przed końcem sezonu Barcelona przewodzi tabeli La Liga z przewagą 11 punktów nad drugim Realem.

Oskar Zawada z golem na wagę play offów

Ostatnia ligowa potyczka pomiędzy Filipem Kurto a Oskarem Zawadą zakończyła się bardzo nietypowo. W lutym Kurto w przeciągu trzech minut obronił aż dwa rzuty karne. Jednym ze strzelców był właśnie Zawada, który, jakby jeszcze było nam mało, asystował przy honorowym trafieniu dla Wellington Phoenix.

Tym razem takich fajerwerków nie zanotowaliśmy, jednak w przeciwieństwie do ostatniego spotkania, dzisiaj o wiele lepszy humor miał Zawada. W 11. minucie sam na sam z Kurto wyszedł David Ball. Polski bramkarz wygrał ten pojedynek, jednak przy dobitce Zawady był już bezradny. 27-letni napastnik tym samym strzelił już 15. ligowego gola w tym sezonie. Niestety, Zawada nie mógł liczyć na koronę króla strzelców. W klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy zdecydowanie góruje Jamie MacLaren z Melbourne City, który może poszczycić się dorobkiem 24 goli. Zawada w tym rankingu zajmuje trzecie miejsce z golem straty do drugiego Jasona Cummingsa.

Gol Zawady dał Wellington Phoenix dziewiąte zwycięstwo w tym sezonie. Przez to jego zespół zakończył sezon zasadniczy na szóstej pozycji i zagwarantował sobie udział w fazie play off. W pierwszej fazie, już 5 maja, czeka ich mecz z trzecim po sezonie regularnym Adelaide United. W przypadku zwycięstwa w półfinale zespół z Nowej Zelandii rozegra dwumecz z wicemistrzem pierwszej fazy sezonu – Central Coast Mariners.

Macarthur FC, z którym w ostatnich dniach Kurto podpisał nowy kontrakt, zakończył sezon na ostatniej pozycji. Drużyna polskiego bramkarza w 26 spotkaniach zgromadziła 26 punktów, na co złożyło się siedem zwycięstw, pięć remisów i 14 porażek.

Przytomna główka Adama Dźwigały

Nieco o sobie przypomniał nam Adam Dźwigała. Defensor drugoligowego niemieckiego FC Sankt Pauli zanotował w wygranym 2:1 domowym meczu z Arminią Bielefeld swoją pierwszą asystę w tym sezonie. W 69. minucie po dośrodkowaniu z lewego skrzydła i nieudanej próbie wybicia przez przeciwnika futbolówka trafiła pod nogi Polaka. Jego strzał z powietrza został zablokowany przez rywala. Dźwigała jednak przytomnie zebrał drugą piłkę i głową dograł do Lukasa Daschnera, a ten podwyższył prowadzenie drużyny z Hamburga.

FC Sankt Pauli na cztery kolejki przed końcem sezonu 2. Bundesligi wciąż ma szansę na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trzeba jednak przyznać, że o zapewnienie sobie udziału w barażach będzie ciężko. Na ten moment strata do trzeciego w tabeli HSV wynosi sześć punktów. FC Sankt Pauli po raz ostatni w Bundeslidze grał w sezonie 2010/11.

Blacha i Mrowca z asystami w bezpośrednim pojedynku

Ciekawe rzeczy działy się również na trzecim szczeblu rozgrywkowym u naszych zachodnich sąsiadów. W spotkaniu Wehen Wiesbaden z SV Meppen odnotowaliśmy aż dwie asysty w wykonaniu Polaków. Najpierw Sebastian Mrowca dograł w 14. minucie wprost na głowę Chorwata Ivan Prtajina. Jedenaście minut później, po drugiej stronie boiska dogranie Davida Blachy wykorzystał Marvin Pourié. W przypadku Mrowcy była to druga asysta w tym sezonie. Blacha natomiast ma na koncie dwa gole i dwie asysty.

Ostatecznie ten mecz zakończył się po myśli Meppen. Decydującego gola dla gości w końcówce strzelił Willi Evseev. Dla walczącego o utrzymanie Meppen może to być kluczowa wygrana. Drużyna Blachy oraz Marcusa Piosska (poza kadrą meczową na to spotkanie) zajmuje aktualnie przedostatnie, 19. miejsce w tabeli i do bezpiecznej strefy na cztery kolejki przed końcem sezonu traci pięć punktów. Wehen natomiast zajmuje na ten moment trzecie miejsce, które daje prawo gry w barażach. W ich przypadku jednak wszystko jest możliwe. Strata do miejsca dającego bezpośrednią promocję wynosi zaledwie punkt, a przewaga nad czwartym Dynamem Drezno tylko trzy “oczka”.

Gol na pożegnanie Igora Rutkowskiego

Gol Igora Rutkowskiego nie pozwolił Knockbreda FC utrzymać się w północnoirlandzkiej drugiej lidze. W meczu ostatniej, 38. kolejki zespół Polaka przegrał na wyjeździe 2:3 z Harland & Wolff Welders FC i zakończył zmagania ligowe na ostatniej, 12. pozycji w tabeli. Rutkowski do Knockbredy trafił zimą, gdy został wypożyczony z ekstraklasowego Portadown. W tym czasie zanotował cztery gole w barwach swojej drużyny.

Podsumowanie występów polskich zawodników (29 kwietnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 3:4 ligowym meczu z Crystal Palace.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Wolverhampton.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Coventry.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z West Bromwich Albion.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Plymouth.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Cheltenham.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wellington Phoenix.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Cercle Brugge. Dotychczas wypożyczony z Genoi napastnik grał tylko w rezerwach i nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu ze Standardem Liège.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:1 ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa.

Francja

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Valenciennes.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z Realem Betis. Zagrał cały mecz.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – wszedł na boisko w 82. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Tenerife.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z Harland & Wolff Welders FC. Po tej porażce jego drużyna straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Albirex Niigata FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Werderem Brema.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 88 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Wehen.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z SC Verl.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Elversbergiem.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 85 minut i asysta w przegranym 1:2 ligowym meczu z Meppen.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Wehen.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Macarthur FC. Zagrał cały mecz.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z FK Rostow.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – 62 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z FC Brașov.

Słowacja

Dominik Sokół (1.FC Tatran Prešov – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FK Rača.

Franciszek Wróblewski (FK Humenné – druga liga) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z FK Dubnica.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z NK Roltek Dob.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Fenerbahçe.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Trabzonsporem.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Vasasem.

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Kisvárdą.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Honvédem.

Włochy

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 62 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Atalantą.

Jordan Majchrzak (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z AC Milan.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z AC Milan.