Reprezentacja Turcji w ostatnim meczu kwalifikacji do czerwcowego turnieju pokonała Islandię 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył przepięknym strzałem z rzutu wolnego Selcuk Inan.

Pierwsza połowa spotkania nie można zaliczyć do najciekawszych. Przez czterdzieści pięć minut zawodnicy obu drużyn stworzyli zaledwie dwie groźne sytuacje (wszystkie po stronie Turków). W osiemnastej minucie Oguzhan Ozyakup mocno strzelił z ostrego kąta, jednak piłka minęła bramkę. Zaś w dwudziestej dziewiątej minucie Volkan Sen strzałem z dystansu chciał zaskoczyć golkipera rywali, jednak futbolówka przeleciała tuż obok prawego słupka. Nie dało się ukryć, że to drużyna gospodarzy dominuje nad przeciwnikiem, próbuje jak najwięcej utrzymywać się przy piłce.

W drugiej połowie niewiele się zmieniło w stylach obu drużyn. Islandia liczyła na odbiór piłki na swojej (lub rywala) połowie i wykonanie szybkiego kontrataku zakończonego strzeleniem bramki. W siedemdziesiątej czwartej minucie Sigthorsson uderzył głową, lecz piłka minimalnie minęła lewy słupek. Trzy minut później Turcja musiała grać w „dziesiątkę”. Gokhan Tore ostrym wejściem zatrzymał swojego rywala, a sędzia słusznie pokazał czerwoną kartkę.

Islandia nie potrafiła wykorzystać przewagi jednego zawodnika i w efekcie w osiemdziesiątej dziewiątej minucie straciła bramkę po stałym fragmencie gry. Sekcuk Inan perfekcyjnie uderzył futbolówkę i pokonał bramkarza gości. Turecki zawodnik potwierdził, że z tej odległości jest specjalistą od rzutów wolnych. Turcja wygrywając dzisiejsze spotkanie zapewniła sobie udział w barażach, Islandia zaś spadła z pierwszego miejsca na rzecz reprezentacji czeskiej.

Konya Buyuksehir Torku Arena (Konya), 13.10.2015, 20:45

Turcja – Islandia 1:0 (0:0)

89’ Inan (1:0)

Żółte kartki: Gudmundsson (23’), Tosun (86’)

Czerwone kartki: Tore (78’)

Turcja: Babacan – Erkin, Balta, Aziz, Ozbayrakli – Inan – Turan, Ozyakup (62’ Tore), Tufan, Sen (75’ Bulut) – Calhanoglu (72’ Tosun)

Islandia: Kristinsson – Skulason, Sigurdsson, Arnason, Saevarsson – Bjarnason, Sigurdsson, Gunnarsson, Gudmundsson – Sigthorsson (88’ Finnbogason), Bodvarsson (82’ Kjartansson)

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy)