Trenerskie legendy: Kazimierz Górski

Zaczynamy nowy cykl, w którym będziemy przedstawiać sylwetki najlepszych, najwierniejszych i najbardziej utytułowanych trenerów wszech czasów. Rozpoczniemy chyba postacią najlepiej kojarzoną przez Polaków – trenerem Kazimierzem Górskim. 

Kazimierz Górski bronił barw RKS Lwów, Spartaka Lwów oraz Dynama  Lwów i Legii Warszawa. Nigdy nie imponował wzrostem, ani posturą (173 cm wzrostu, 68 kilogramów wagi). Pod bramką rywali jednak często potrafił się odnaleźć i niepozorna “Sarenka” jak był nazywany potrafiła uderzyć jak rozpędzony Tur. Miał na swoim koncie także jeden występ w reprezentacji Polski (zagrał w przegranym 0:8 spotkaniu z Danią). Ukończył kurs trenerski w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie w 1952 roku oraz studia w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w 1980. Nie musiał długo czekać na ofertę pracy.  Jeszcze w 1954 roku przyjął ofertę od drużyny Marymont Warszawa. Sześć lat później przeniósł się do Legii (pierwszy samodzielnie prowadzony przez niego klub) i został tam dwa lata. Kolejny sezon spędził trenując KS Lubliniankę, a w 1964 został trenerem Gwardii Warszawa. W 1966 jednak stracił pracę i do 1970 pozostawał bezrobotny. Wówczas odezwał się do niego PZPN. Kazimierz Górski został trenerem reprezentacji Polski. Pozostał nim do 1976 zdobywając z Polską złoto i srebro igrzysk olimpijskich oraz srebrny medal za trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN. Nietypowo w roku 1973 tymczasowo prowadził również ŁKS Łódź. Od 1977 mieszkał w Grecji. W sezonie 1977/78 trenował Panathinaikos Ateny, w kolejnym AGS Kastoria, później także Olympiakos Pireus. W 1981 wrócił do Legii, lecz był trenerem stołecznej drużyny jedynie przez jeden sezon.

Imię i nazwisko: Kazimierz Górski

Data i miejsce urodzenia: 2 marca 1921, Lwów

Data i miejsce śmierci: 23 maja 2006, Warszawa

Narodowość: polska

Bilans w reprezentacji : 1/0

Sukcesy:

Złoty oraz srebrny medal Igrzysk Olimpijskich, Srebrny medal mistrzostw Świata, mistrzostwo Grecji, wiceprezes, prezes i prezes honorowy PZPN, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasług FIFA, Rubinowy Medal Zasług UEFA, Doctor honoris causa AWFiS w Gdańsku

Udostępnij
Adam Skorupka

Felietonista. W redakcji od 15 lipca 2013 do końca 2015. Od 18 sierpnia 2016 ponownie. Wielki fan Manchesteru United, Interu Mediolan, Levante UD oraz Realu Madryt.

Zobacz komentarze

Ta strona używa plików cookies.