Reprezentacja Kanady – zdolna młodzież z ambitnym selekcjonerem

Kanada

Zdjęcie: Twitter/

36 lat – tyle reprezentacja Kanady musiała czekać, aby dostać się do finału mistrzostw świata.

Przez ten okres Kanadyjczycy przeżywali wiele wstydliwych porażek. Aż do 2022 roku, gdy kraj  czerwonego liścia po przejściu trzech faz kwalifikacji CONACAF podopieczni Johna Herdmana sensacyjnie dostali się na MŚ w Katarze. Dziś prześledzimy od środka reprezentację Kanady i zadamy dwa kluczowe pytania. Dlaczego tyle lat Kanadyjczycy musieli czekać na awans do MŚ, oraz jaki wpływ na osiągniecie sukcesu miała osoba Johna Herdmana? Serdecznie zapraszam.

Pierwszy mundial i dwa małe sukcesy

Pierwszy raz reprezentacja Kanady pojawiła się w 1986 roku podczas mundialu w Meksyku. Tam w fazie grupowej zmierzyli się z topowymi drużynami europejskimi: Francją, ZSRR, oraz Węgrami. Z takimi ekipami Kanada nie miała żadnych szans. W grupie przegrała wszystkie spotkania, nie zdobywając ani jednego punktu, czy też zdobyć na turnieju przynajmniej jakieś bramki. Punktem zapalnym, dlaczego akurat w 1986 roku Kanada awansowała właśnie na mundial w Meksyku, było dotarcie do ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych. Gdzie dopiero reprezentacja Brazylia znalazła sposób na ekipę z  Ameryki Północnej.

Rok później w 1985 roku Kanada wygrała po raz pierwszy Złoty Puchar CONCACAF (turniej Mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów w piłce nożnej rozgrywany co dwa lata). Po tym chwilowym okresie chwały przyszedł jeszcze drugi triumf w Złotym Pucharze CONCACAF rozgrywany w Stanach Zjednoczonych. W ćwierćfinale ograli Meksyk 2:1, którzy w tym roku bronili trofeum zdobytego z 1998 roku, którzy zdobyli i tu was nie zaskoczę w Stanach Zjednoczonych. Widać, że Kanada z tym krajem ma bardzo dobre wspomnienia. Ale wracając do setna sprawy po pokonaniu Meksyku, pokonali w półfinale Trynidad i Tobago 1:0 a w samym finale wygrali z reprezentacją Kolumbii 3:0. I kraj czerwonego liścia mógł się cieszyć, że zdobycia po raz drugi Złotego Pucharu  CONCACAF.

Dzięki tej wygranie Kanada miała możliwość zagrać w Pucharze Konfederacji 2001, gdzie jednak tam nie poszło im najlepiej. W grupie z Brazylią, Japonią i Kamerunem reprezentacja Kanady nie wyszła z grupy, remisując tylko bezbramkowo z Brazylią. Ale jednocześnie przegrywając z Japonią i Kamerunem, przez co Kanadyjczycy z jednym punktem i bez żadnej zdobytej bramki zajęła w tej grupie ostatnie miejsce.  Po tym roku w reprezentacji Kanady nadszedł czas kryzysu, który trwał aż do 2022 roku.

Droga Kanady na mundial w Katarze

Kanadyjczycy, gdy rozpoczęli kwalifikacje wiosną 2021 roku do strefy CONCACAF w rankingu FIFA zajmowali 73. miejsce, więc eliminacje do mundialu reprezentacja musiała rozpocząć więc od pierwszej rundy jako zespół nierozstawiony. Zmierzyli się w niej z Surinamem, Bermudami, Arubą i Kajmanami. Kanada wygrała wszystkie cztery spotkania bez żadnego problemu strzelając łącznie w tych meczach 27 goli, tracąc tylko jednego gola.

W drugiej rundzie eliminacji Kanada zmierzyła się w dwumeczu z reprezentacją Haiti – zwycięzca grupy E. Kraj z Ameryki Północnej bez żadnych pokonał reprezentację tego kraju dwa razy: 0:1 oraz 0:3 i przeszła do decydującej fazy eliminacji, gdzie w grupie 1 trafili na takich przeciwników jak: Honduras, USA, Meksyk, Kostaryka, Panama, Salvador oraz Jamajka. Kanadyjczycy tę fazę kwalifikacji przeszli w brawurowym stylu wygrywając grupę 1, zdobywając łącznie 28 punktów i przegrywając tylko 2 razy. Najskuteczniejszym strzelcem Kanady w tych eliminacjach był 27-letni napastnik Besiktasu, a obecnie piłkarz  Club Brugge –  Cyle Larin, który strzelił łącznie 13 bramek.

Gaja - sklep internetowy

Flaga Kanady  Foto: Wikipedia

Sylwetka selekcjonera reprezentacji Kanady

John Herdman to 46-letni angielski trener, który pierwsze szlify trenerskie zaczynał jako trener młodzieżowych grup w akademii Sunderlandu. Jednak tam nigdy nie przebił się do prowadzenia jakiegoś klubu w Anglii przynajmniej na poziomie Championship. Więc postanowił zdecydować się na nietypowy kierunek – przeprowadzka do Nowej Zelandii kraju znajdującym się na innym kontynencie, z inną mentalnością piłkarską.

Postanowił poprowadzić kobiecą reprezentację Nowej Zelandii do lat 20 i kadrę seniorską, z którą zdobył w latach 2006-2011: 2x mistrzostwo świata kobiet U-20 z Nową Zelandią, 2x wyjazd na mundial kobiet z Nową Zelandią oraz wyjazd na Igrzyska Olimpijskie z kadrą kobiet Nowej Zelandii. Po tym okresie w 2011 roku Herdman zdecydował się na podjęcie nowego wyzwania. Tym razem wybrał kierunek kanadyjski, gdzie został tam selekcjonerem kobiecej reprezentacji Kanady. W latach 2011-2018r z tą kadrą zdobył kolejne tytuły: mistrzostwo obu Ameryk z kadrą kobiet Kanady, 2x brązowy medal Igrzysk Olimpijskich z kadrą kobiet Kanady oraz wyjazd na mundial kobiet z Kanadą. Takie sukcesy sprawiły, że angielski szkoleniowiec w styczniu 2018 roku postanowił pożegnać się z kadrą kobiecej reprezentacji Kanady, a podjąć się prowadzenia męskiej reprezentacji Kanady, z którą wywalczył w 2022 roku wyjazd na MŚ w Katarze.

Bramkarz reprezentacji Kanady – Milan Borjan kiedyś zawodnik Korony Kielce w wywiadzie dla “weszło.com” powiedział, że John Herdman zmienił cały system szkolenia piłkarskiego w Kanadzie, przez co młodzież mogła się rozwijać i walczyć o jak najlepsze wyniki. I trudno się z nim nie zgodzić. Kiedyś reprezentacja Kanady była traktowana jako drużyna “mem” teraz Kanada na mundial w Katarze może jechać z określonym celem, jakim byłoby wyjście z grupy. Nawet gdyby to się nie udało, to piłkarze wskoczyliby razem z trenerem Herdmanem w ogień. To pokazuje jak przez te kilka lat dużo zmieniło się w samej mentalności reprezentacji Kanady.

Jak gra reprezentacja Kanady?

Selekcjoner reprezentacji Kanady najczęściej stosuje dwie taktyki: 4-2-3-1 lub 3-2-4-1, czyli gra na trzech stoperów. W bramce numerem jeden jest były zawodnik Korony Kielce 35-letni Milan Borjan – występujący obecnie w Crvenie Zvezdzie Belgard. Na lewej obronie występuje 27-letni Sam Adekugbe – grający na co dzień w tureckim Hatayspor. Parę środkowych obrońców tworzą: Steven Vitoria – kolejna znajoma postać z polskich boisk. Konkretnie z Lechii Gdańsk gdzie w latach 2016-2019 był piłkarzem tego klubu. Obecnie gra w portugalskim Chaves. Jego partnerem jest Kamal Miller- 25-letni środkowy obrońca grający na poziomie MLS konkretnie w drużynie CF Montreal. Prawą obronę uzupełnia  24-letni Aliistair Johnston, który także w drużynie z Montrealu.

Środek pomocy tworzą dwaj piłkarze: jednym z nich jest absolutna legenda kanadyjskiej piłki i jednocześnie kapitan drużyny  39-letni Atiba Hutchinson – który, od kilka lat z powodzeniem gra dla Beskitasu Stambuł, Jest to osoba, z której młodzież kanadyjska może czerpać nowe umiejętności i udoskonalić swoją grę. Obok niego gra młodszy od 14 lat 25-letni  Stephen Eustaquio grający na co dzień w portugalskim FC Porto. Lewą pomoc w ofensywnie tworzy największa gwiazda reprezentacji Kanady, jaką jest Alphonso Davies grający w Bayernie Monachium na co dzień na lewej obronie to u Herdmana gra jako lewy ofensywny pomocnik. Na środku ofensywnej pomocnicy tak zwana pozycja “10” gra piłkarz francuskie Lille –  Jonathan David. Natomiast na prawym boku ofensywy występuje Tajon Buchanan grajacy w Club Brugge.

Napastnikiem w drużynie prowadzonej przez Johna Herdmana jest najskuteczniejszy zawodnik Kanady w  eliminacjach do strefy CONCACAF – 27-letni Cyle Larin. Na co dzień klubowym kolegą Buchanana w ekipie z Brugge.

Najczęściej akcje na pole karne rywali przeprowadzają dwaj piłkarze: Buchanan i Davies, to oni są odpowiedzialni za rozpoczęcie akcji i kreowanie okazji bramkowych, natomiast pozostali zawodnicy z ofensywy mają za zadanie wykończyć to oddaniem strzałem na bramkę rywali. Szybkie przejście z obrony do ataku i bardzo szybkie odbieranie piłki i ruszenie do ataku są takimi kluczowymi aspektami, jakimi można poznać reprezentację Kanady. Środkowy obrońcy nie boją się ryzyka i podejmują walkę w pojedynkach główkowych. Cały aspekt fizyczny czy motoryczny u Kanadyjczyków jest na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że cały czas są pod grą, i zostawienie kogoś z ofensywy na kilka sekund może się zakończyć utratą bramki.

Największa gwiazda reprezentacji Kanady

Tutaj nie ma co za bardzo się zastanawiać na pytanie kto jest największą gwiazdą reprezentacji Kanady. Jest nią oczywiście Alphonso Davies występujący na co dzień w Bayernie Monachium.

Człowiek który widzi więcej niż inni, typowy pracuś, potrafi wykreować jakąś akcje z niczego. Może grać na kilku pozycjach: środek pomocy, ofensywny pomocnik, a nawet jako napastnik. 22-letni Davies jest etatowym reprezentantem Kanad od 2017 roku  i na koncie ma już rozegranych 34 spotkań, w których strzelił aż 12 bramek. Mundial w Katarze będzie dla niego pierwszą w karierze piłkarskiej najważniejszą imprezą w narodowych barwach. Obecnie portal “Transfermarkt” wycenia go za kwotę 70 milionów euro. Z Bayernem Monachium ma ważny kontrakt do 30 czerwca 2025 roku. Ale jeżeli na MŚ w Katarze pokaże się z bardzo dobrej strony, to będzie mógł liczyć na zainteresowanie innych topowych klubów między innymi. Choćby Real Madryt, który kiedyś chciał kupić młodego Kanadyjczyka do swojej ekipy, jednak te starania niestety się nie udały. Na pewno gra Daviesa będzie miała ogromnie znaczenie w tym, czy reprezentacja Kanady będzie miała szansę na wyjście z fazy grupowej w grupie z Belgią, Chorwacją i Maroko.

Bayern Monaco, Alphonso Davies sta per rientrare

Alphonso Davies – zawodnik Bayernu Monachium Twórca: ALEXANDER HASSENSTEIN Podpis: Getty Images

Piłkarz który może na mundialu zaskoczyć

Jonathan David- 22-letni napastnik francuskiego Lille jest uważany za największą nadzieję kanadyjskiej piłki. W tym sezonie Ligue 1 do siatki trafił aż 9 razy. Notując do tego 3 asysty wszystko przy rozegranych 15 spotkaniach. David może grać na każdej ofensywnej pozycji.

Od napastnika aż po skrzydłowego. Jest to szybki i bardzo silny fizycznie zawodnik, z dobrym dryblingiem, który potrafi dobrze się komunikować ze swoimi kolegami z drużyny na boisku.  Drybling bardziej opiera się na szybkości i warunkach fizycznych. Jego główną cechą jest, że potrafi stworzyć akcje i świetnie czuje się pod grą. Potrafi także bardzo dobrze się ustawić, przez co obrońcy mają z nim problem. Potrafi zwolnić grę, podnieść głowę do góry, trochę pobawić się z piłką, Można powiedzieć, że na boisku wytrzymuje presję. Na pewno nie można o nim powiedzieć że jest to człowiek, który wprowadza w drużynie złą atmosferę. Jest po prostu piłkarzem cieszącym się z życia. Większość zawodników może na jego pracowitością wiele się nauczyć.

Na mundialu pojawi się po raz pierwszy i będzie to dla niego sprawdzian jak sobie radzi na takiej prestiżowej imprezie.

Jeżeli w Katarze będzie motorem napędowym tej reprezentacji i będzie się wyróżniał, to będzie mógł liczyć po mundialu na oferty z zdecydowanie lepszych klubów europejskich niż francuskie Lille gdzie obecnie tam występuje. Na pewno jest to zawodnik, którego warto oglądać podczas mundialu w Katarze.

Reported Jonathan David price can give Liverpool the best transfer of 2022

Zawodnik Lille – Jonathan David  Twórca: DENIS CHARLET Podpis: AFP via Getty Images

Przewidywany skład reprezentacji Kanady na pierwsze spotkanie podczas MŚ w Katarze przeciwko reprezentacji Belgii

Taktyka: 4-2-3-1

Kanada: Milan Borjan – Alistair Johnston, Steven Vitoria, Kamal Miller, Richie Laryea – Stephen Eustaquio, Atiba Hutchinson – Tajon Buchanan, Jonathan David, Alphonso Davies – Cyle Larin  

26-osobowa kadra reprezentacji Kanady na MŚ w Katarze

Bramkarze: James Pantemis, Milan Borjan, Dayne St. Clair

Obrońcy: Samuel Adekugbe, Joel Waterman, Alistair Johnston, Richie Laryea, Kamal Miller, Steven Vitoria, Derek Cornelius

Pomocnicy: Liam Fraser, Ismael Kone, Mark-Anthony Kaye, David Wotherspoon, Jonathan Osorio, Atiba Hutchinson, Stephen Eustaquio, Samuel Piette

Napastnicy: Tajon Buchanan, Liam Millar, Lucas Cavallini, Ike Ugbo, Junior Hoilett, Jonathan David, Cyle Larin, Alphonso Davies

Mecze grupowe reprezentacji Kanady podczas MŚ w Katarze

23 listopada (środa), godz. 20:00: Belgia – Kanada
27 listopada (niedziela), godz. 17:00: Chorwacja – Kanada
1 grudnia (czwartek), godz. 16:00: Maroko – Kanada

Przed samym odlotem do Kataru reprezentacja Kanady rozegra jeszcze jeden mecz towarzyski. Jutro na stadionie AL-Maktorum Stadium w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zmierzą się z reprezentacją Japonii.

Typ na wyjście Kanady z grupy

Według mnie Kanadzie będzie bardzo ciężko, aby wyjść z grupy. Belgia i Chorwacja to są ekipy o większym potencjale piłkarskim. Mają zdecydowanie lepszych piłkarzy występujący w topowych klubach europejskich. Jednak mundial rządzi się swoimi prawami. I nie raz zdarzało się, że faworyci do wyjścia z grupy odpadali już po rozegraniu 3 spotkań na MŚ. Myślę jednak, że podopieczni Johna Herdmana będą walczyć o 3.miejsce w grupie z reprezentacją Maroko. Wydaje mi się, że Kanada ma obecnie lepszy potencjał piłkarski niż ekipa z Afryki.

Ciekawostki o reprezentacji Kanady

  • Reprezentacja Kanady w rankingu FIFA zajmuje obecnie 41. miejsce
  • Przydomek reprezentacji Kanady to “Les Rouges” czyli po prostu czerwoni
  • W 2026 roku Kanada będzie współorganizatorem MŚ z Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi, przez co Kanadyjczycy mają zapewniony udział na tej imprezie
  • Wartość całej drużyny Kanady wyceniana jest 187,30 mln euro
  • Średnia wiekowa reprezentantów Kanady którzy pojada na mundial do Kataru wynosi 27,5 lat
  • Najwięcej występów w reprezentacji Kanady ma Atiba Hutchinson, który dla reprezentacji wystąpił aż 97 razy
  • Najwięcej bramek w reprezentacji Kanady ma Cyle Larin – 25 bramek w 54 rozegranych meczach
  • Najwyższe zwycięstwo Kanada zanotowała 21 marca 2021 roku gdzie pokonali 11:0 reprezentację Kajmanów
  • W reprezentacji Kanady występował Polak – Tomasz Radziński, który zdecydował się na grę dla Kanady

Materiały wykorzystane w tym artykule:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x