José Mourinho – światowej klasy szkoleniowiec

fot. Adobe Stock

Nawet najlepsi na świecie piłkarze niewiele zdziałają, jeśli nie poprowadzi ich do celu dobrze przygotowany trener. O pracy z José Mourinho marzy wielu zawodników, a ze względu na wyjątkowe osiągnięcia doczekał się on nawet przydomka „The Special One”. Skąd się wzięła sława tego szkoleniowca?

Kim jest José Mourinho?

José Mourinho pochodzi z Portugalii. Urodził się w miasteczku Setubal, 26 stycznia 1963 roku. Miłość do piłki zaszczepił w nim ojciec, portugalski bramkarz i trener Felix Mourinho, do zrobienia kariery młodemu José brakowało jednak siły i umiejętności. Nie zniechęciło go to jednak do futbolu w ogóle, bo od razu zainteresował się pracą trenerską i właśnie w tym kierunku rozwijał się przez następne lata.

Szybko dał się poznać jako zdolny pracownik sztabu szkoleniowego. Po kilku latach bycia asystentem w pomniejszych klubach trafił do Sportingu, potem FC Porto, w 1996 roku zaczął pracę jako asystent i tłumacz trenera FC Barcelony. Szło mu na tyle dobrze, że w końcu mógł się sprawdzić jako trener. Przez kolejne lata potwierdzał swoją klasę, zdobywając nie tylko trofea klubowe z zawodnikami, ale też liczne nagrody indywidualne. Czterokrotnie, jako jedyny szkoleniowiec w historii, został wybrany najlepszym trenerem. Zalicza się także do zaledwie kilkuosobowego, prestiżowego grona trenerów, którym udało się wygrać Ligę Mistrzów z różnymi zespołami.

Jak przebiegała kariera trenerska José Mourinho?

Pierwsze kluby, które trenował José Mourinho, to Benfica, União de Leiria oraz FC Porto. Z tym ostatnim wygrał najpierw UEFA Cup, a sezon później Ligę Mistrzów, dokładając jeszcze do kompletu krajowe mistrzostwa. Kolejnym klubem była Chelsea. Mourinho pracował w niej od 2004 do 2007 roku, i w tym czasie Chelsea zdołała po wielu latach odzyskać tytuł krajowego mistrza i sezon później go obronić. Z angielskim klubem José Mourinho wygrał też kilka prestiżowych pucharów krajowych, ale w Lidze Mistrzów udało się tylko dojść do półfinałów, co rozczarowało właściciela Chelsea.

Kontrakt został rozwiązany przed czasem i po kilkumiesięcznej przerwie José Mourinho powrócił jako szkoleniowiec Interu Mediolan. Spędził z tym klubem dwa wyjątkowo udane sezony, bo w pierwszym roku wywalczył ze swoimi piłkarzami krajowe mistrzostwo, zaś w kolejnym do obrony tytułu mistrza Serie A dodał jeszcze triumf w Lidze Mistrzów oraz Puchar Włoch. Po tym sezonie José Mourinho przeszedł do Realu Madryt, prowadząc Królewskich do tytułu mistrza kraju oraz wygranej w Pucharze Króla, pierwszej od 18 lat. Ponieważ nie udało się zdobyć upragnionego, dziesiątego pucharu Ligi Mistrzów, José Mourinho został zwolniony, co pozwoliło mu wrócić do Chelsea i ponownie wygrać z tym klubem angielskie mistrzostwo.

Nie był to jedyny angielski klub, jaki przyszło mu prowadzić w swojej karierze, bo po Chelsea były jeszcze dwa sezony w Manchester United, a później w Tottenhamie. Praca w Manchesterze przyniosła wygraną w Lidze Europy oraz dwa krajowe puchary. W lipcu 2021 roku José Mourinho wrócił do Włoch, tym razem do stolicy, gdzie prowadzi AS Romę.

José Mourinho ambasadorem marki XTB

W 2020 roku firma XTB rozpoczęła globalną kampanię marketingową „Be like José”. Współpraca z portugalskim trenerem ma zachęcić nowych klientów do skorzystania z oferty brokera XTB, który zapewnia bardzo dogodne warunki do inwestowania oraz bezpieczny dostęp do zagranicznych rynków. Firma jest wiodącym brokerem Forex & CFD na świecie, a na swoich ambasadorów wybiera osoby, które mimo działania w innych branżach wykazują podobne podejście do swojej pracy. 

José Mourinho zbudował swój sukces na dobrze zaplanowanej strategii oraz mentalnej sile. Tego potrzebuje także profesjonalny inwestor. XTB ułatwia to wyzwanie, zapewniając użytkownikom najlepszą technologię, wysoki poziom obsługi oraz pełne wsparcie. Kampania koncentruje się na podobieństwach, z jakimi na co dzień mierzą się trenerzy piłkarscy oraz specjaliści od finansów, pokazując, że podobnie jak José Mourinho trzeba mocno pragnąć wygranej i wiedzieć, jak skutecznie do niej doprowadzić.

Sprawdź także:  

https://www.xtb.com/pl/edukacja/szkolenia-online

https://www.xtb.com/pl/akcje


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.