Oko na rodaka: Arkadiusz Milik nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

Milik

Arkadiusz Milik / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Pomimo przerwy na mecze reprezentacyjne we Francji rozegrano część spotkań 1/8 finału Pucharu Francji. W jednym z nich swojego piątego gola w tegorocznej edycji strzelił Arkadiusz Milik. Dodatkowo, debiuty w nowych klubach zanotowali dwaj pomocnicy – Jakub Łabojko i Rafał Makowski.

Olympique Marsylia przez prawie 3/4 spotkania nie potrafiła strzelić gola w spotkaniu 1/8 finału Pucharu Francji z Montpellier. Występujący w drużynie gospodarzy Arkadiusz Milik rozpoczął to spotkanie na ławce, a na placu gry pojawił się w 53. minucie. Niespełna 20 minut później reprezentant Polski przytomnie zachował się w polu karnym i mocnym uderzeniem strzelił już piątego gola w tej edycji krajowego pucharu. Radość miejscowych kibiców sześć minut później przerwał autor wyrównującego gola Béni Makouana. Po regulaminowych 90 minutach zarządono serię rzutów karnych, w której lepsza okazała się drużyna z Marsylii. Jako drugi w kolejności w Olympique do piłki podszedł Milik, który pewnym i mocnym uderzeniem pokonał bramkarza gości.

Oprócz Kacpra Kozłowskiego drugim polskim zawodnikiem, który tej zimy (opierając się tylko i wyłącznie na oficjalnych komunikatach) opuścił PKO Ekstraklasę i wyjechał do zagranicznego klubu jest Rafał Makowski. 25-letni pomocnik po półtora roku gry w Śląsku Wrocław zdecydował się na migrację i wyjazd do klubu zagranicznego. Wybór nie był w tym wypadku oczywisty, lecz wydaje się pozytywny dla dalszego rozwoju jego kariery. Makowski na początku stycznia związał się trzyletnią umową z węgierskim Kisvárda FC. Jest to klub istniejący od 1911 roku, który nigdy w swojej historii nie grał w europejskich pucharach. Po tym sezonie może to się zmienić, bo nowa drużyna Makowskiego po rundzie jesiennej niespodziewanie zajmuje pozycję wicelidera.

Makowski zdołał zadebiutować przy pierwszej możliwej okazji, wychodząc od pierwszej minuty w spotkaniu węgierskiej ekstraklasy z zajmującym dziewiąte miejsce w tabeli Debreceni VSC. Polaka w 73. minucie zastąpił Bułgar Janis Karabelow. Kibice w tym spotkaniu nie uświadczyli żadnego gola, co poskutkowało podziałem punktów. Drużyna Makowskiego zrównała się punktami z prowadzącym w tabeli Ferencvárosi, lecz w najbliższych dniach może utracić pozycję wicelidera na rzecz Puskás Akadémii.

Z powodu urazów Jakub Łabojko jesienią zagrał w zaledwie jednym spotkaniu włoskiej Serie B w barwach Brescii Calcio. 24-letni pomocnik w poszukiwaniu ogrania wyruszył na półroczne wypożyczenie do cypryjskiego AEK-u Larnaka, jako zawodnik którego zadebutował w meczu tamtejszej ekstraklasy z Ethnikósem Áchnas, którego piłkarzem od niedawna jest Kamil Wojtkowski. Łabojko pojawił się na boisku w 63. minucie w miejsce Raféla Mámasa. Cztery minuty później boisko opuścił Kamil Wojtkowski, dla którego był to trzeci ligowy występ w barwach  Ethnikósu. Ostatecznie to spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, z czego zdecydowanie bardziej zadowolony może być ostatni w tabeli Ethnikós. Dla trzeciego w tabeli AEK-u jest to kosztowna strata punktu.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (29 stycznia)

Anglia

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z West Bromwich Albion.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bournemouth.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Lincoln City.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Anorthosissem Famagusta.

Jakub Łabojko (AEK Larnaka – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 63. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Ethnikósem Áchnas. Był to jego debiut w nowym klubie.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – 68 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w Pucharze Ligi 2:2 z AC Oulu.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym po rzutach karnych meczu 1/8 finału Pucharu Francji z Montpellier. Wszedł na boisko w 54. minucie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Larne FC.

Niemcy

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z 1. FC Saarbrücken.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 70. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z Livingston.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Celticiem.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Hibernian.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Gyirmót Győr.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 72 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Debreceni VSC. Był to jego debiut w nowym klubie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x