Eliminacje UEFA Euro U21: Drugie z rzędu zwycięstwo Polski U21

Stolarczyk

źródło: laczynaspilka.pl

W meczu 6. kolejki Eliminacji UEFA Euro U21 Romania&Georgia 2023 Polska U21 pokonała rówieśników z Łotwy 5:0.

W piątek biało-czerwoni niespodziewanie rozgromili Niemców 4:0 w meczu wyjazdowym. Dziś więc również mieli apetyt na okazałe zwycięstwo. Teoretycznie miało być łatwiej, bo rywalem była słaba Łotwa.

Od początku spotkania biało-czerwoni narzucili Łotyszom trudne warunki. Po pierwszych dziesięciu minutach mogło być już 2:0. Najpierw w dużym zamieszaniu do futbolówki dopadł Kacper Kozłowski, lecz minimalnie chybił, a moment później Rudolfs Soloha świetnie interweniował po uderzeniu Adriana Benedyczaka. Z każdą kolejną minutą podopieczni Macieja Stolarczyka mieli coraz większą przewagę, lecz nie potrafili jej przełożyć na gole. Pomogła im w tym jednak Łotwa w 31. minucie, gdy jeden z defensorów sfaulował w polu karnym Benedyczaka. Do jedenastki podszedł sam poszkodowany i pewnym uderzeniem wyprowadził biało-czerwonych na prowadzenie. Niestety moment później napastnik Parmy nabawi się kontuzji i musiał zmienić go Kacper Śpiewak. Końcowe minuty pierwszej połowy w wykonaniu biało-czerwonych były wręcz fenomenalne. W 45. minucie prowadzenie po strzale głową podwyższył Łukasz Bejger, a chwilę później na listę strzelców wpisał się Śpiewak, ustalając tym samym wynik do przerwy na 3:0.

Biało-czerwoni już na początku drugiej połowy podwyższyli prowadzenie. Jakub Kamiński podał do Kozłowskiego, ten kapitalnie minął jednego z defensorów i pokonał bezradnego Solohe. Podopiecznych Macieja Stolarczyka nie zadowoliło czterobramkowe prowadzenie i ruszyli po piątego gola. Trochę musieli poczekać, żeby go strzelić, ale ostatecznie padł on w 63. minucie. Śpiewak łatwo minął jednego z defensorów, sprytnie uderzył po ziemi i zdobył swojego drugiego gola. Później gospodarze już nie forsowali tak tempa, ale nie ma co się za bardzo dziwić, bo wygrana była już pewna i nie trzeba było zdobywać kolejnych bramek za wszelką cenę, a Łotysze również nie zagrażali bramce Cezarego Miszty. Ostatecznie wynik spotkania już się nie zmienił. Biało-czerwoni wygrali okazale, po bardzo dobrej grze i awansowali na pierwsze miejsce. Oczywiście mecze głównych rywali, czyli Niemców i Izraela jeszcze trwały, więc ta pozycja mogła się długo nie utrzymać.

16.11.2021, 6. kolejka Eliminacji UEFA Euro U21 Romania&Georgia 2023, Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego

Polska U21 – Łotwa U21 5:0 (3:0)

Adrian Benedyczak 32′ (k), Łukasz Bejger 45′, Kacper Śpiewak 45+1′, 63′, Kacper Kozłowski 51′

Polska: Cezary Miszta – Konrad Gruszkowski (Mateusz Żukowski 53′), Łukasz Bejger, Jakub Kiwior, Michał Skóraś (Maksymilian Sitek 72′) – Mateusz Bogusz (Piotr Starzyński 58′), Kacper Kozłowski, Łukasz Poręba – Nicola Zalewski, Jakub Kamiński (Filip Marchwiński 71′), Adrian Benedyczak (Kacper Śpiewak 43′)

Łotwa: Rudolfs Soloha – Rudolfs Zengis (Dmitrijs Zelenkovs 56′), Rihards Ozolins (Deniss Melniks 74′), Ilja Korotkovs, Emils Birka – Maksims Tonisevs, Roberts Veips, Normunds Uldrikis – Kristers Lusins (Kaspars Kokins 56′), Eduards Daskevics (Niks Dusaliejvs 74′), Arturs Lotcikovs (Edgars Ivanovs 58′)

Żółte kartki: Michał Skóraś, Kacper Kozłowski – Arturs Lotcikovs, Emils Birka

Sędzia: Robertas Valikonis