Polecane

UEFA Euro 2020: Zadecydował jeden gol, Anglicy udanie rozpoczynają turniej

W meczu 1. kolejki UEFA Euro 2020 Anglia pokonała Chorwację 1:0. Zwycięskiego gola dla Synów Albionu strzelił Raheem Sterling.

W pierwszym spotkaniu grupy D Anglia podejmowała Chorwację. Te drużyny mierzyły się również w półfinale MŚ 2018, wtedy Chorwacja wygrała 2:1. Od tamtego czasu kadry obu ekip jednak trochę się zmieniły i dziś faworytem byli podopieczni Garetha Southgate’a.

Synowie Albionu już w 6. minucie mogli wyjść na prowadzenie. Futbolówkę w środku pola przejął Phil Foden, popędził z nią w pole karne, uderzył finezyjnie, ale na szczęście Chorwatów trafił tylko w słupek. Przewaga Anglików zaczęła narastać z każdą chwilą i wydawało się, że gol jest kwestią czasu. Okazję bramkową miał Kalvin Phillips. Pomocnik Leeds dopadł do wybitej z piłki z pola karnego, postanowił strzelić z woleja i trzeba go za to pochwalić, bo duże problemy miał Dominik Livaković, lecz ostatecznie skutecznie interweniował. Później dominacja gospodarzy troszkę zmalała i dłużej przy piłce utrzymywali się Chorwaci. Sytuacji pod bramką Jordana Pickforda jednak nie było. Do przerwy goli na Wembley nie było, choć dogodne sytuacje do takowych były, szczególnie ze strony Anglików.

Chorwaci w drugiej połowie starali się nie dopuszczać rywala pod własne pole karne. Na początku udawało się to bardzo dobrze i o dziwo to drużyna z Bałkanów była stroną dominującą. Ta przewaga mogła być okraszona bramką, lecz Luka Modrić strzelił zbyt lekko i Pickford nie miał problemów z interwencją. Potem wszystko wróciło do normy i  można powiedzieć, że niewykorzystana okazja zemściła się na Chorwatach, bo w 57. minucie Anglia wyszła na prowadzenie. Philipp świetnie podał w szesnastkę, tam z pierwszej piłki kopnął Sterling i zdobył upragnionego gola. Chwilę później Harry Kane mógł zabić mecz. Napastnik Tottenhamu dostał kapitalną piłkę od Masona Mounta, lecz z kilku metrów fatalnie przestrzelił. Ostatecznie Synowie Albionu nie oddali już zwycięstwa i udanie rozpoczęli Euro.

Mimo, że wygrana podopiecznych Garetha Southagate’a była minimalna, to jednak było widać dużą różnicę poziomów między obiema drużynami. U Anglików troszkę jednak zawiodła skuteczność, bo gdyby była ona lepsza, to wynik mógłby być wyższy. A co do Chorwacji, to z taką grą raczej nie mają czego szukać na tych mistrzostwach.