Od straty punktów tegoroczne rozgrywki Ligi Mistrzów rozpoczęli piłkarze Chelsea FC. “The Blues” zaledwie zremisowali na własnym stadionie z Schalke 04 Gelsenkirchen 1:1.

Jose Mourinho dokonał kilku zmian w podstawowym składzie w porównaniu do meczów ligowych. W jedenastce desygnowanej przez Portugalczyka zabrakło Andre Schurrle, Cesara Azpilicuety, Oscara i Diego Costy. Od pierwszych minut zagrali za to Filipe Luis, Ramires, Willian i Didier Drogba. Roszady w składzie nie przeszkodziły jednak londyńczykom narzucić swojego tempa gry. Od początku spotkania piłkarze Chelsea przejęli inicjatywę i zepchnęli gości do głębokiej defensywy.
W 11. minucie udało im się objąć prowadzenie. Cesc Fabregas odebrał piłkę Maxowi Meyerowi, podał do Edena Hazarda, a ten odegrał to Hiszpana, który umieścił piłkę w siatkę. Piłkarze Schalke protestowali przeciwko uznaniu gola i trzeba przyznać, że mieli ku temu podstawy, gdyż wydaje się, iż Fabregas faulował Meyera.
Po zdobyciu gola “The Blues” kontrolowali przebieg gry, ale goście nie zamierzali rezygnować i od czasu do czasu stwarzali zagrożenie pod bramką Thibauta Courtoisa. Najlepszą okazję miał w 44. minucie Julian Draxler, który po minięciu kilku defensorów uderzył minimalnie obok słupka.

Druga odsłona zaczęła się również od ataków Chelsea. W 58. minucie bliski podwyższenia prowadzenia był Didier Drogba, ale w sytuacji sam na sam z Ralfem Fahrmannem uderzył tuż obok słupka.
W 62. minucie Schalke niespodziewanie wyrównało. Na połowie Niemców piłkę stracił Fabregas, a z szybką kontrą popędził Draxler. Po jego podaniu do remisu doprowadził Klaas-Jan Huntelaar.
Zdobyta bramka podziałała motywująco na piłkarzy z Gelsenkirchen, którzy próbowali pójść za ciosem i odważniej przycisnęli londyńczyków. Podrażniło to z kolei Jose Mourinho, który w krótkim czasie dokonał trzech zmian. Na boisku pojawili się Oscar, Diego Costa i Loic Remy.
Ten ostatni chwilę po wejściu na plac gry miał znakomitą okazję do zdobycia gola. W 76. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Fabregasa, Fahrmann wypiąstkował piłkę wprost pod nogi francuskiego napastnika, a jego strzał wybił z linii bramkowej Roman Neustadter.
W końcówce meczu okazje do zdobycia gola mieli jeszcze Hazard i Branislav Ivanović, ale rezultat nie uległ już zmianie. Chelsea dość niespodziewanie rozpoczęła rozgrywki od straty punktów.

Chelsea FC – Schalke 04 Gelsenkirchen 1:1 (1:0)
 1:0 – 11′ – Cesc Fabregas
 1:1 – 62′ – Klaas-Jan Huntelaar