Tylko u nas!

Oko na rodaka: Premierowy gol Dawida Kurminowskiego. Adam Buksa zapewnia trzy punkty

Debiutanckiego gola w barwach duńskiego Århus GF strzelił Dawid Kurminowski. Adam Buksa ma na koncie już osiem ligowych trafień, a tej nocy dał swojej drużynie zwycięstwo z zespołem Patryka Klimali. Na drugim szczeblu rozgrywkowym w USA Dariusz Formella strzelił gola i zaliczył asystę.

Duńska przygoda Dawida Kurminowskiego nie zaczęła się najlepiej. Polski napastnik nie strzelił żadnej bramki w czterech poprzednich spotkaniach, a jego Århus GF dwukrotnie zremisowało w lidze i odpadło w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy z północnoirlandzkim Larne FC. Oby niedziele spotkanie z Randers FC była swoistym przełamaniem dla Kurminowskiego. 22-latek strzelił swojego debiutanckiego gola w 50. minucie. Jego drużyna jednak ostatecznie przegrała 1:2 i po trzech kolejkach z dwoma punktami na koncie zajmuje dziesiąte miejsce w lidze (na 12 zespołów).

Klika godzin po trafieniu Sebastiana Szymańskiego na wagę trzech punktów dla Dynama Moskwa podobnej sztuki dokonał Adam Buksa. W “polskim” pojedynku z New York Red Bulls Patryka Klimali New England Revolution bardzo długo musiało gonić wynik od stanu 0:1 i 1:2. W 84. minucie wyrównującą bramkę strzelił Brandon Bye, a w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Buksa wykorzystał rykoszet od jednego z rywali i bardzo precyzyjnym strzałem bez przyjęcia dał swojej drużynie cenne zwycięstwo. Dla Polaka była to już ósma bramka w trwającym sezonie MLS.

Nad ranem polskiego czasu sporo namieszał Dariusz Formella. Występujący od lipca 2019 roku w Sacramento Republic polski pomocnik walnie przyczynił się do zwycięstwa 3:1 swojego zespołu nad rezerwami New York Red Bulls. 25-latek w 17. minucie asystował przy bramce na 1:0 Luisa Fernandesa, a tuż przed przerwą dorzucił bramkę strzeloną po rzucie karnym. Anthony Marcucci co prawda wyczuł intencję Formelli i obronił jego pierwsze uderzenie z jedenastu metrów, jednak przy jego dobitce był już bezradny. Dla Formelli była to trzecia bramka w tym sezonie USL (drugi poziom rozgrywkowy w USA).

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych (1 sierpnia)

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:7 z SV Ried.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z FC Zbrojovka Brno.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Odense.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Randers FC. Zagrał cały mecz.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 66 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Odense.

Niemcy

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Holstein Kiel.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – 72 minuty w przegranym 0:4 ligowym meczu z Viktorią Berlin.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FK Niżny Nowogród.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z New York Red Bulls. Zagrał cały mecz.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – 58 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z New England Revolution.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z DC United.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – gol, asysta i niewykorzystany rzut karny w wygranym 3:1 ligowym meczu z rezerwami New York Red Bulls.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Motherwell.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Aberdeen.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Weresem Równe.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 71 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z 07 Vestur.