Początki polskiej ligi, czyli reformy i zielony stolik

PGE Narodowy / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Polska liga od początku swojego istnienia ma wzloty i upadki. Przez prawie 100 lat formuły rozgrywek zmieniały się wielokrotnie. Jedne reformy byle lepsze, inne nie wnosiły nic. Jak zatem zmieniała się polska liga?

Podział na okręgi

Początkowo liga wyglądała trochę inaczej niż obecnie. Najpierw drużyny rozgrywały mecze w pięciu okręgach: warszawskim, krakowskim, lwowskim, poznańskim i łódzkim. Jedynie mistrzowskie drużyny z każdego okręgu spotykały się później ze sobą w bezpośredniej walce o tytuł mistrza kraju. Pierwszych mistrzostw Polski nie udało się dokończyć ze względu na wojnę z bolszewikami.

Po kilku latach postanowiono, że formuła rozgrywek musi się zmienić. Wiosną 1927 roku powstała Polska Liga Piłki Nożnej. Twór ten miał ograniczyć władzę PZPN i poprawić wyniki finansowe. Wszystkie kluby sportowe w kraju mocno podupadły pod względem finansowym. Wpływy z biletów miały trafiać bezpośrednio do drużyn. Ostatecznie PZPN widząc jak dobrze radzi sobie Polska Liga Piłki Nożnej zdecydował się zaakceptować nowy twór.

Mistrz Polski

Pierwszym mistrzem Polski w ramach nowych rozgrywek została Wisła Kraków.. Nie obyło się oczywiście bez kontrowersji. FC Katowice podejmowało Wisłę na kilka kolejek przed zakończeniem ligi. Sędzia nie uznał bramki zdobytej przez Ślązaków mimo że nie było ku temu żadnego powodu. Gospodarze postanowili więc opuścić boisko w ramach protestu. PZPN zarządził, że w takim przypadku Wisła wygra wynikiem 2:0.

Kontrowersje dotyczyły przede wszystkim dwóch rzeczy. Po pierwsze to zwycięstwo mocno przyczyniło się do końcowego sukcesu Wisły. Po drugie Katowiczanie stwierdzili, że jest to spisek przeciwko Ślązakom.

Zielony stolik

Jeszcze więcej kontrowersji przyniósł rok 1929. Rozgrywki wygrała Garbarnia Kraków. Po zakończeniu ligi uznano jednak, że jeden z meczy powinien skończyć się walkowerem, ponieważ wystąpił w nim zawodnik nieuprawniony do gry. Zmieniło to całkowicie końcową tabelę. Mistrzem Polski została Warta Poznań, a z ligi spadł Klub Turystów zamiast Czarnych Lwów.

To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiło się określenie „zielony stolik”. Był to pierwszy poważny zarzut przeciwko PZPN. Konflikt ten zaczął powoli narastać. Mimo to, PZPN funkcjonuje do dziś. Zielony stolik można było obserwować nawet w XXI wieku. Można sobie zatem zadać pytanie – czy zewnętrzne ingerencje przejdą kiedykolwiek do lamusa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.