“Umowa stoi. Tajemnice piłkarskich kontraktów i wielomilionowych transferów w Premier League” – recenzja

Umowa stoi

źródło: własne

Dla każdego, kto uwielbia futbol i interesuje się tym, co dzieje się za “zamkniętymi drzwiami”.  Jak dogadywane są transfery? Jak działają agenci? Co składa się na kwotę odstępnego za piłkarza? Na te wszystkie pytania odpowiada autor książki, Daniel Geey.

Największą siłą publikacji jest jej autor. Geey od wielu lat jest prawnikiem sportowym. Jak sam o sobie pisze – pracował przy dużych przejęciach klubów, negocjacjach kontraktów i rozwiązywał spory na liniach zawodnik-agent-klub. Nie przypadkowy jest także wybór Gianluci Vialliego, byłego gracza Chelsea, do napisania przedmowy. Znakomity włoski napastnik wspomina czasy, gdy nie istnieli pośrednicy, a były pracodawca piłkarza negocjował kontrakt bezpośrednio z jego nowym klubem. Teraz, rzecz jasna, wszystko zmieniło się nie do poznania, a od ostatniego transferu Włocha minęło raptem 25 lat.

Autor, ze swojego doświadczenia, dobrze wie, do jakiego środowiska trafi jego książka. Właśnie dlatego zrezygnował ze specyficznego nazewnictwa, typowego dla języka prawników i postawił na proste słownictwo, skierowane do zwykłego kibica. Mimo że nie wskazuje na to tytuł, Geey nie ogranicza się jedynie do Premier League, chociaż rzeczywiście większa część publikacji skupia się na niej. Z jego dzieła możemy dowiedzieć się, z jakimi konsekwencjami borykał się Juventus po transferze Cristiano Ronaldo oraz ile rzeczywiście kosztowało PSG zakontraktowanie Neymara. Jednak – co także jest wielką siłą tejże książki – autor nie skupia się tylko na głośnych nazwiskach i wielkich transakcjach. Publikacja rzuca światło na zawiłości związane z przenosinami Carlosa Teveza, czy Javiera Mascherano z Corinthians do West Hamu.

Książkę możesz kupić TUTAJ

Jednak nie samymi piłkarzami lektura stoi. Możemy się z niej także dowiedzieć jak kupić klub piłkarski, ile dany zespół generuje przychodów oraz strat i jakie konsekwencje mogą spotkać rozrzutnych właścicieli. Również o tym, czy Premier League zmusza zespoły do grania najlepszymi składami, ile pieniędzy dostają drużyny z tejże ligi i jak regulowana jest sprawa szkolenia młodzieży. Autor wspomina także o tym, jak kluby i zawodnicy prowadzą swoje media społecznościowe oraz odpowiada na pytanie, czy drużyny muszą zwalniać swoich piłkarzy na zgrupowania reprezentacji.

Nie brakuje także odniesienia do hucznej w ostatnim czasie Superligi. Geey wiedział, że już niedługo taki rozłam może mieć miejsce. Przewidział także ewentualne skutki takiej rewolucji i wyjaśnił, dlaczego kluby zdecydują się na taki krok. Co ciekawe, podobny przewrót miał miejsce w Anglii kilkadziesiąt lat wcześniej, co autor także opisuje.

Geey przeprowadził fachową, ale także zrozumiałą analizę wszelkich piłkarskich zawiłości. Książka jest także pełna anegdot i opowieści, których świadkiem był sam zainteresowany. Informuje na przykład, któremu zawodnikowi zabroniono lotów w kosmos, kto wynegocjował lekcje gotowania dla swojej żony oraz kto pomógł Jurgenowi Kloppowi w transferze Mohameda Salaha, który wcale nie był wyborem Niemca. Publikacja jest świetnym materiałem do dalszej analizy, ale nie tylko. Można się z nią świetnie bawić i zdobyć nieocenioną wiedzę dotyczącą piłki nożnej.

Ocena: 5/5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.