Innowator. Mistrz. Legenda – Arsène Wenger z autobiografią

Jeden z najbardziej charakterystycznych menedżerów w historii piłki nożnej. Prawdziwy dżentelmen, człowiek do końca wierny swoim zasadom mówiącym, że można i należy wygrywać w pięknym stylu, a futbol to sztuka.


Pierwsza autobiografia prawdziwej legendy futbolu! Pełna smaczków, anegdot i niepublikowanych dotąd wypowiedzi. Must read dla każdego fana piłki nożnej, w szczególności angielskiej.

Innowator – gdy w 1996 roku przychodził do Arsenalu, jedna z angielskich gazet określiła ten ruch wymownym tytułem „Arsene Who?”. Jednak to Wenger w ciągu kilku lat wyznaczył nowe standardy profesjonalnego futbolu i zrewolucjonizował myślenie o diecie, treningu czy sposobie gry. To on wprowadził do angielskiego futbolu francuskie piękno i polot na boisku, wyrażane niesamowitym połączeniem dynamiki, techniki i szybkości. Jemu zawdzięczamy ukształtowanie takich piłkarskich wirtuozów jak Dennis Bergkamp, Thierry Henry czy Cesc Fàbregas, wspieranych przez silne osobowości pokroju Patricka Vieiry czy Jensa Lehmanna.

Mistrz – podczas bogatej kariery trenerskiej był finalistą Ligi Mistrzów, zdobył trzykrotnie mistrzostwo Anglii, a także siedmiokrotnie Puchar Anglii – najstarsze piłkarskie trofeum na świecie. Jego legendarni „Invincibles” w sezonie 2003/2004 zostali mistrzami Anglii, nie ponosząc nawet jednej ligowej porażki – to rekord, którego na Wyspach do tej pory nie udało się wyrównać żadnemu menedżerowi i żadnej drużynie. 

Legenda – jeden z najbardziej charakterystycznych menedżerów w historii piłki nożnej. Prawdziwy dżentelmen, człowiek do końca wierny swoim zasadom mówiącym, że można i należy wygrywać w pięknym stylu, a futbol to sztuka.


Fragment z książki:

Statystyka i inne nauki muszą być wykorzystywane do analizy poszczególnych występów, ale niezbędna jest głęboka wiedza o samej grze. Niedawne badania wykazały, że nadmierne posługiwanie się liczbami niekiedy demotywuje piłkarzy, mają bowiem wrażenie, że gubi się w nich indywidualność. Szkoleniowiec jest odpowiedzialny za wynik bardziej niż kiedykolwiek, chociaż nie zawsze ma wpływ na wszystkie podejmowane w klubie decyzje. A komentatorzy jak zwykle przesadzają w obie strony i rzucają określeniami typu „geniusz” albo „nieudacznik”… Takim zmianom często towarzyszymy nieświadomie i skupiamy się na swoim punkcie widzenia. Ale dzisiaj, kiedy już wyszedłem z tej bańki, wszystko wydaje mi się jasne: niesprawiedliwe ataki, przesadzone komentarze, samotność trenera… Codziennie czytam „L’Équipe”, oglądam dwa, trzy mecze, słucham relacji mediów i zastanawiam się, czy to, co obserwuję, jest sprawiedliwe, dlaczego coś się wydarzyło, gdzie tkwi prawda?– i tak samo mogę popatrzeć na własne życie, wykonaną pracę, moją pasję. Obserwuję te zmiany, rozmyślam nad nimi, a jednocześnie futbol wciąż wydaje mi się taki, jaki powinien być: to dziewięćdziesiąt minut meczu, podczas których wszystko może się wydarzyć, to piłkarze, ich genialne zagrania, mieszanka szczęścia, talentu, odwagi i magii. To także obserwacja, jak zawodnicy wywołują emocje, tworzą wspomnienia, dają lekcję życia.

Data premiery: 27.01.2021

Link do zakupienia książki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.