Najlepsza liga świata- prawda czy mit?
Każdy kibic ma swoją opinię na temat tego, która liga jest najlepsza na świecie. Czy faktycznie istnieją najlepsze rozgrywki na świecie?
Piłkarskie stereotypy
W każdym kraju futbol wygląda nieco inaczej. Każda liga budzi pewne stereotypowe skojarzenia. Anglicy grają „topornie”, Włosi są bardziej defensywni, a Hiszpanie wymieniają tysiące podań w trakcie meczu.
Słysząc takie opinie w pewnym momencie człowiek zaczyna w nie wierzyć. Prawda jest jednak taka, że w większości są to zwykłe… stereotypy, które mają na celu zachęcić lub zniechęcić kibiców do śledzenia danej ligi. Mechanizm jest taki sam jak w przypadków wiary w "prawdy futbolu", które ostatecznie okazują się mitami.
Drobne oszustwa
Przypomnijmy sobie teraz bramki zdobyte w poszczególnych krajach. Hiszpanie zdobywają je po pieczołowicie rozgrywanych akcjach, Anglicy po stałych fragmentach gry, a Włosi po kontrach, prawda? Otóż nic bardziej mylnego.
Nasz mózg uwielbia nas okłamywać. Skojarzenia z najbardziej znanymi bramkami w danej lidze prowadzi nas do wytworzenia sobie stereotypów. To właśnie one pozwalają nam się uporać z nadmiarem informacji oraz lepiej "zrozumieć" i oswoić się z danym zjawiskiem.
Badania statystyczne
Dane zebrane z 4 lig, uważanych za najlepsze na świecie (niemiecka, włoska, hiszpańska oraz angielska) prowadzą do zaskakujących wniosków. Wszystkie zgromadzone statystyki w każdym z wymienionych krajów są prawie jednakowe. Co więcej- rozbieżność pomiędzy ligami jest mniejsza niż rozbieżność pomiędzy poszczególnymi sezonami w danym kraju.
Średnia liczna podań w meczu waha się od 425 (Bundesliga) do 449 (Serie A). Bardzo podobnie prezentuje się również liczba oddanych strzałów (ok. 14), strzałów celnych (ok. 4,7), rzutów rożnych (ok. 5) i karnych (ok. 0,14). Przez ponad dekadę ludzie na całym świecie widzieli w meczu ok. 2,5 bramki, niezależnie od tego, gdzie odbywało się spotkanie. Wszystko, w co kibice wierzą od lat jest tak naprawdę iluzją…
Kosmetyczne różnice
Na najwyższych szczeblach rozgrywek piłka nożna wygląda wbrew pozorom bardzo podobnie. To co najważniejsze, czyli zdobywanie bramek, jest wszędzie prawie identyczne. Można by się pokusić o postawienie tezy, że charakter gry jest bardzo homogeniczny. Gdziekolwiek uda się kibic, wszędzie będzie przeżywać deja vu.
Różnice powstają jednak na niższych szczeblach rozgrywek oraz w nieco słabszych ligach. Holandia, Francja czy Ameryka- tutaj różnice są już bardziej widoczne i wpływają istotnie na poziom gry i taktykę.
Wszędzie tam, gdzie grają najlepsi zawodnicy świata futbol jest dość podobny. Za każdym razem, gdy myślimy, że dana liga jest najlepsza na świecie tak naprawdę oszukujemy samych siebie. To, co o piłce nożnej wiemy dzięki naszym własnym obserwacjom często jest tak naprawdę błędem zarejestrowanym przez nasz własny mózg, który próbuje sobie poradzić z nadmiarem informacji.
Czy zatem możemy powiedzieć, że istnieje najlepsza liga świata? Odpowiedź wydaje się prosta- nie, nie ma czegoś takiego. Nie oznacza to jednak, że dana liga nie jest wyjątkowa, ponieważ wyjątkowość jest kwestią naszego podejścia.
-
AktualnościPanathinaïkós - klub bardziej polski niż myślisz
Bartłomiej Wrzesiński / 31 grudnia 2022, 12:00
-
Encyklopedia futboluVejvoda, holenderscy kibice i dolary, czyli europejskie puchary w wykonaniu Legii
Karolina Dudziak / 29 października 2022, 11:00
-
Encyklopedia futboluMecze z Sowietami - początek polskich zmian
Karolina Dudziak / 27 września 2022, 9:00
-
Encyklopedia futboluNajgorszy okres w historii polskiej piłki, czyli lata pięćdziesiąte
Karolina Dudziak / 26 września 2022, 14:00
-
Encyklopedia futboluPolski futbol podziemny, czyli wojenne realia piłkarzy i kibiców
Karolina Dudziak / 1 sierpnia 2022, 20:01
-
Encyklopedia futboluBerlińskie igrzyska, czyli popis Polaków
Karolina Dudziak / 31 lipca 2022, 18:00