Oko na rodaka: Kolejny popis Lewandowskiego i kolejny przebłysk Piątka

Robert Lewandowski

Siłą rzeczy nasza uwaga była skierowana dzisiaj przede wszystkim na niemieckie boiska, gdzie kolejnym hat trickiem popisał się Robert Lewandowski, a szóstego w tym sezonie gola w Bundeslidze strzelił Krzysztof Piątek. Sporo działo się także we Włoszech, gdzie bramkę zdobył Przemysław Szymiński, a asysty zaliczyli Paweł Jaroszyński i Filip Jagiełło.

Der Klassiker od pewnego czasu nie jest już tylko pojedynkiem pomiędzy Bayernem Monachium i Borussią Dortmund. W tym sezonie równie ważny jest pojedynek pomiędzy dwoma najlepszymi snajperami Bundesligi. Zdecydowanie lepiej w mecz wszedł ten młodszy, mniej doświadczony, ale piekielnie zdolny Erling Håland. Po dziesięciu minutach Borussia wygrywała już 2:0 po dwóch trafieniach Norwega, który ma na swoim koncie 19. bramek. Na szczęście, nieudany początek nie zdeprymował Roberta Lewandowskiego, który jeszcze przed przerwą dogonił swojego rywala. W 27. minucie Leroy Sané ładnie ograł rywala na prawej stronie boiska i wypatrzył Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski miał jedynie odrobinę wolnego miejsca, jednak to wystarczyło, by zdołał wbić piłkę do pustej bramki. Drugie trafienie Polak skompletował tuż przed przerwą, skutecznie wykorzystując rzut karny.

Po świetnej pierwszej połowie, w drugiej spotkanie sporo straciło na atrakcyjności. Na kolejne bramki trzeba było trochę poczekać, dodatkowo w 60. minucie z boiska zszedł Håland, który ucierpiał po starciu z Jeromem Boatengiem. Końcówka tego spotkania należała ostatecznie do Bayernu, a co dla nas najważniejsze, swój udział miał w tym Lewandowski. Bawarczyków na prowadzenie przytomnym strzałem z pierwszej piłki wyprowadził w 89. minucie Leon Goretzka. Ostateczny cios BVB wyprowadził Lewandowski, popisując się świetnym uderzeniem po ziemi zza pola karnego.

Na dziesięć kolejek przed końcem sezonu Bundesligi Lewandowski ma na koncie 31. bramek. Polak jest oczywiście zdecydowanym liderem klasyfikacji strzelców i szóstego tytułu najlepszego strzelca (czwartego z rzędu) nikt nie powinien mu już odebrać. W tym momencie głównym celem jest pobicie legendarnego rekordu Gerda Müllera, który w sezonie 1971/72 strzelił aż 40. goli. Przez dziesięciolecia wydawało się, że jest to rekord nie do pobicia. W tym sezonie jednak Lewandowski jest w kosmicznej formie i jest w stanie dokonać rzeczy absolutnie historycznej, a strata dziewięciu bramek nie wydaje się być obecnie niczym nadzwyczajnym.

Szóstego gola w tym sezonie Bundesligi strzelił Krzysztof Piątek. Napastnik Herthy w 62. minucie spotkania po dośrodkowaniu z prawej strony boiska Vladimira Daridy dobrym strzałem głową pokonał strzegącego bramki Augsburga Rafała Gikiewicza. Polak w tamtym momencie wyrównał stan meczu. Augsburg objąl prowadzenie na samym początku po trafieniu László Bénesa. Ostatecznie to zespół z Berlina wygrał dzięki bramce z rzutu karnego Dodiego Lukebakio. Prócz gola Piątka, należy docenić również świetną dyspozycję Gikiewicza, który niejednokrotnie świetnymi interwencjami wyciągał swój zespół z opresji. Niestety, cały mecz na ławce Augsburga spędził trzeci z Polaków Robert Gumny. Dla Piątka była to trzecia bramka strzelona w Bundeslidze w 2021 roku. Prócz bramek, napastnik reprezentacji Polski nie wykorzystał również rzutu karnego w spotkaniu z Hoffenheim. Dzisiejsza bramka ponownie daję nam nadzieję, że dla Piątka nadchodzą lepsze czasy.

Sobota była bardzo udanym dniem dla Polaków występujących na boiskach włoskiej Serie B. Najpierw błysnął Paweł Jaroszyński. Boczny obrońca Salernitany w 14. minucie dośrodkował piłkę w pole karne. Z jego dogrania skorzystał Milan Đurić, który strzałem głową dał swojej drużynie zwycięstwo w meczu z Cremonese. Prócz Jaroszyńskiego, w drużynie z Salerno cały mecz zagrał Tomasz Kupisz. Poza kadrą meczową Salernitany w dalszym ciągu pozostaje Patryk Dziczek, który 20 lutego zasłabł podczas meczu i został odwieziony do szpitala.

Bohaterem swojego zespołu został natomiast Przemysław Szymiński. Występujący już drugi sezon w Frosinone Calcio środkowy obrońca strzelił zwycięskiego gola dla swojego zespołu w spotkaniu 27. kolejki z Cosenzą. W 86. minucie przy wyniku 1:1 piłkę z rzutu rożnego dośrodkował Luigi Vitale. Najlepiej w polu karnym zachował się właśnie Szymiński, który strzałem głową pokonał Wladimiro Falcone. Szymiński zagrał cały mecz, a tuż przed golem Szymińskiego na boisku pojawił się inny zawodnik Frosinone Piotr Parzyszek.

Gol i asysta Polaków w meczach Serie B z godziny 14:00 to nie był koniec na dzisiaj. W rozpoczętym dwie godziny później spotkaniu Brescii z Venezią Filip Jagiełło asystował przy zwycięskiej bramce dla Brescii. W 33. minucie spotkania Polak dograł piłkę z lewej strony boiska idealnie do ustawionego na dalszym słupku Floriana Ayé, który umiejętnie dostawił nogę dając swojej drużynie cenne trzy punkty. Dla 23-letniego środkowego pomocnika Brescii była to trzecia asysta w tym sezonie. Jagiełłę w 77. minucie zmienił Jakub Łabojko.

Po średnio udanym pobycie w Górniku Zabrze mało kto spodziewał się, że David Kopacz błyśnie na jakimś sensownym poziomie rozgrywkowym. Od początku tego sezonu 21-latek jest piłkarzem beniaminka niemieckiej 2. Bundesligi FC Würzburger Kickers. Kopacz od początku sezonu ominął tylko jedno spotkanie ligowe. Zespołowi z Würzburga wiedzie się jednak bardzo słabo i okupuje obecnie ostatnie miejsce w tabeli, mając sześć punktów straty do strefy barażowej oraz siedem “oczek” do bezpiecznej strefy. Do trzech asyst uzbieranych w tym sezonie 21-letni pomocnik w piątkowym spotkaniu z Heidenheim dołożył również trzecie trafienie. Niestety było to zaledwie honorowe trafienie, które nie uchroniło Würzburger Kickers przed siedemnastą porażką w tym sezonie.

Konrad Zaradny debiutuje na łamach naszego cyklu. 23-letni pomocnik zdecydowaną większość wieku juniorskiego spędził w Legii Warszawa, a karierę seniorską rozpoczął w II lidze występując w Rakowie Częstochowa, Siarce Tarnobrzeg, Zagłębiu Sosnowiec. Przed wyjazdem z Polski Zaradny spędził dwa lata w trzecioligowych rezerwach Górnika Zabrze. Ten sezon rozpoczął w trzecioligowym czeskim FK Přepeře, notując tam jesienią osiem występów i jednego gola. Zimą przesunął się o szczebelek wyżej i został wypożyczony do końca sezonu do drugoligowego FK Slavoj Vyšehrad. Jest to outsider drugiej ligi czeskiej. Przed przyjściem Polaka ten zespół w 12 spotkaniach zdobył zaledwie cztery punkty (jedno zwycięstwo i remis), okupując ostatnią lokatę w ligowej tabeli. Zaradny na debiut długo nie musiał czekać. W pierwszej tegorocznej kolejce II ligi wszedł na boisko w przerwie zmieniając Tomáša Egerta. Jego zespół przegrywał w tym momencie 0:1 z FC Vysočina Jihlava i praktycznie całą drugą połowę grał w dziesiątkę. Pomimo to Slavojovi udało się wyszarpać jeden punkt dzięki bramce z rzutu karnego strzelonej w 89. minucie przez Pavla Vandasa. Pomimo tego punktu, drużyna Zaradnego jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Ich strata do bezpiecznej strefy wynosi na ten moment cztery punkty, jednak już runda jesienna pokazała, że o jakiekolwiek punkty będzie im szalenie trudno.

Podsumowanie występów polskich zawodników (5-6 marca)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sheffield United.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Leicester.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Leicester.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Brighton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Wolverhampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Coventry City.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Coventry City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Birmingham City.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – wszedł na boisku w 69. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Coventry City.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Luton Town.

Kacper Miałkowski (Rochdale AFC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Sunderlandem.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Peterborough United.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Royal Charleroi SC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 56. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Sint-Truidense VV.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FK Krupa.

Cypr

Kacper Chorążka (Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Anórthossisem.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z FK Teplice.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z FK Teplice.

Konrad Zaradny (FK Slavoj Vyšehrad  – druga liga) – wszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FC Vysočina Jihlava. Był to jego debiut w nowym klubie.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Logroñés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Albacete.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Real Valladolid B.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:0 ligowym meczu z ADO Den Haag.

Japonia

Jakub Słovik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Kawasaki Frontale.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz o trzecie miejsce w Superpucharze Kazachstanu z Szachtiorem Karaganda.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Jeonbuk Hyundai Motors.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Hoffenheim.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Herthą.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Herthą.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił trzy bramki w wygranym 4:2 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut i gol w wygranym 2:1 ligowym meczu z Augsburgiem.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:4 z Bayernem.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Karlsruher.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Heidenheim. Zszedł z boiska w 85. minucie.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Paderborn.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z VfB Lübeck.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 68 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Magdeburgiem.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 53 minuty i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z SV Waldhof Mannheim.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Dynamem Drezno.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – 65 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z FSV Zwickau.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z UTA Arad.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z CS Aerostar Bacău.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z MFK Ružomberok.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – 80 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z MFK Ružomberok.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z FK Dubnica.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z MFK Dukla Banská Bystrica.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z St. Johnstone.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:3 z Motherwell.

Turcja

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Bala Town FC.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cardiff Met FC.

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Barry Town.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Juventusem.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Spezią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Lazio.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Pisą.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – z powodów zdrowotnych poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cremonese.

Jakub Iskra (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pescarą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 77 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Venezią. W jego miejsce wszedł Jakub Łabojko.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 73 minuty i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cremonese.

Tomasz Kupisz (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cremonese.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 77. minucie w miejsce Filipa Jagiełły. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Venezią.

Sebastian Musiolik (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą.

Piotr Parzyszek (Frosinone Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Cosenzą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i gol w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cosenzą.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Pescarą.

Wyspy Owcze

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z KÍ.