Oko na rodaka: Niedziela dniem bocznego obrońcy

Arkadiusz Reca

Arkadiusz Reca / fot. Mikołaj Barbanell

Sobota należała do polskich napastników, a w niedzielę sprawy w swoje ręce wzięli boczni obrońcy reprezentacji Polski. Na boiskach Serie A bramki strzelili Arkadiusz Reca i Bartosz Bereszyński. Dodatkowo, asystę dla Dynama Kijów zaliczył Tomasz Kędziora. Na koniec dnia dwie asysty dla Napoli zanotował Piotr Zieliński, bramkę dla Olympique Marsylia strzelił Arkadiusz Milik, a Mariusz Stępiński przypieczętował zwycięstwo Lecce.

Występujący od początku tego sezonu w Crotone Arkadiusz Reca znowu przypomniał o sobie polskim kibicom. W spotkaniu 26. kolejki włoskiej Serie A z Torino występujący na lewym wahadle 25-latek popisał się fantastycznym strzałem z dystansu dając swojej drużynie trzeciego gola w tym spotkaniu. Piłkarze Torino zaledwie cztery minuty później strzelili gola na 3:2. W doliczonym czasie gry zwycięstwo gospodarzom dał Adam Ounas. Dla Crotone było to szalenie istotne zwycięstwo. Drużyna Recy co prawda w dalszym ciągu zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, jednak zmniejszyła swoją stratę do Parmy i Torino. Sam Reca ma na koncie w tym momencie 23 występy w Serie A, dwie bramki oraz aż sześć asyst. Niestety poza kadrą Torino znalazł się inny reprezentant Polski Karol Linetty.

Prócz Recy, bramkę strzelił także inny reprezentant Polski występujący na boku defensywy. Bartosz Bereszyński ewidentnie pozazdrościł swojemu koledze występującemu w Crotone i w spotkaniu z Cagliari Sebastiana Walukiewicza strzelił równie ładną bramkę co Reca. W 78. minucie Polak strzelił wyrównującą bramkę dla Sampdorii po dograniu Gastóna Ramíreza. Dla Bereszyńskiego było to dopiero pierwsze trafienie na boiskach włoskiej Serie A. Dwie minuty później zespół z Genui na prowadzenie wyprowadził Manolo Gabbiadini. Gospodarzom nie udało się jednak dowieść zwycięstwa do końca. W szóstej minucie doliczonego czasu gry jeden punkt Cagliari uratował Radja Nainggolan.

W poprzedniej kolejce pierwszy w tym sezonie gol, a dzisiaj premierowa asysta. W ostatnich spotkaniach Tomasz Kędziora pokazuje, że prócz solidnej gry w defensywie potrafi także dodać coś od siebie w ofensywie. Do przerwy Dynamo Kijów bezbramkowo remisował z walczącym o utrzymanie FK Mynaj. W drugiej połowie było już o wiele lepiej. Siedem minut po przerwie Polak asystował przy trafieniu Serhija Sydorczuka. Ostatecznie Dynamo wygrało 3:0 i umocniło się na prowadzeniu w ukraińskiej ekstraklasie. Kędziora został zmieniony w 65. minucie.

Ostatnim akordem dzisiejszego dnia była czwarta asysta w tym sezonie Serie A w wykonaniu Piotra Zielińskiego. Już w 8. minucie Fabián Ruiz zagrał do Piotra Zielińskiego, a Polak piętą, bez przyjęcia odegrał do Lorenzo Insigne. Kapitan Napoli strzałem zza pola karnego pokonał Łukasza Skorupskiego. Nie był to jedyny przebłysk “Ziela” w tym spotkaniu. W 66. minucie Kalidou Koulibaly wybił piłkę z własnego pola karnego w stronę Zielińskiego. Reprezentant Polski odegrał do najdalej wysuniętego Victora Osimhena. Nigeryjczyk zrobił użytek ze swojej szybkości, z łatwością wyprzedził rywala i pewnym strzałem pokonał Skorupskiego. Ostatecznie Napoli wygrało 3:1, a kropkę nad i postawił Insigne, który wykorzystał fatalną stratę rywala w 76. minucie. Zielińskiego w 79. minucie zastąpił Mário Rui, a Skorupski zagrał cały mecz.

Coraz lepiej zaczyna wyglądać pobyt Arkadiusza Milika w Olympique Marsylia, przynajmniej pod kątem indywidualnego dorobku. Do dwóch goli strzelonych w rozgrywkach Ligue 1 reprezentant Polski dołożył także trafienie w Pucharze Francji. W 1/16 finału jego zespół mierzył się na wyjeździe z czwartoligowym Canet Roussillon FC. Dla marsylczyków to spotkanie rozpoczęło się fatalnie – w 21. minucie gola dla gospodarzy strzelił Jeremy Posteraro. Olympique odpowiedział jeszcze przed przerwą. W 38. minucie po nieudanym wprowadzeniu gry przez bramkarza goście przejęli piłkę. Dmitri Payet zagrał na prawe skrzydło do Valèrego Germaina, który dośrodkował wprost na głowę Milika. Zupełnie niespodziewanie, to czwartoligowiec wygrał ten mecz. W 71. minucie prostopadłe podanie strzelca pierwszego gola ładną podcinką wykorzystał Yohan Bai. Co ciekawe, ze względu na zawieszone rozgrywki niższych lig we Francji Kalidou Koulibaly ostatnie spotkanie ligowe Canet Roussillon FC rozegrał 23 października. Tak więc ten wynik jest dla drużyny z Marsylii absolutnie kompromitujący.

Dwie asysty Piotra Zielińskiego nie były ostatnim elementem bogatego dnia w wykonaniu Polaków występujących na włoskich boiskach. Mariusz Stępiński tym razem nie rozpoczął meczu z Reggianą w wyjściowym składzie Lecce, ale dostał swoją szansę w drugiej połowie spotkania i wszedł na boisko w 66. minucie przy wyniku 3:0 dla swojego zespołu. Polski napastnik w 82. minucie przypieczętował zwycięstwo Lecce strzelając z rzutu karnego czwartą bramkę dla swojego zespołu. Była to już jego siódma bramka w tym sezonie Serie B. Wiadomym jest już, że sezon 2020/21 będzie jego najlepszym pod kątem bramek strzelonych w lidze. W sezonie 2018/19 Stępiński strzelił sześć goli dla występującego wówczas w Serie A Chievo Verona.

Aż dwóch piłkarzy mających silne związki z naszym kraem zadebiutowało dzisiaj w swoim nowym klubie na Wyspach Owczych. Od tego sezonu barwy beniaminka farerskiej ekstraklasy – B68 Toftir reprezentować będą Łukasz Cieślewicz i Chris Jastrzembski. O Cieślewiczu każdy z nas na pewno już kiedyś słyszał. 33-latek występuje na Wyspach Owczych od 2011 roku i w tym czasie wraz z B36 Tórshavn sięgnął po trzy mistrzostwa kraju, Puchar Wysp Owczych oraz występował w fazach eliminacyjnych europejskich pucharów.

Dużo mniej wiemy o Jastrzembskim. Podobnie jak swój brat Chris, który występuje w trzeciej lidze niemieckiej w Waldhof Manheim, ma na swoim koncie występy w juniorskich drużynach reprezentacji Polski. W Polsce przez dwa sezony występował w pierwszoligowej wówczas Bytovii Bytów. Poza tym okresem, przez praktycznie całą karierę występował w niższych ligach niemieckich, a ostatnio był zawodnikiem występującego w piątej lidze Husumer SV.

Cieślewicz i Jastrzembski dostali szansę debiutu już w meczu 1. kolejki tamtejszej ekstraklasy. Obaj zagrali całe spotkanie, jednak tego meczu z całą pewnością nie będą wspominali mile. B68 przegrało na swoim 0:4 z KÍ Klaksvík, trzeci zespół poprzedniego sezonu ekstraklasy Wysp Owczych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (7 marca)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Newcastle United.

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Fulham.

Australia

Filip Kurto (Western United FC – A-League) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 35. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Western Sydney Wanderers.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z FC Midtjylland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Brøndby. W 82. minucie strzelił gola, jednak został on anulowany po wideoweryfikacji.

Francja

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola w przegranym 1:2 meczu 1/16 finału Pucharu Francji z Canet Roussillon FC. Zagrał cały mecz.

Grecja

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w przerwie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Árisem Saloniki.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:2 meczu Pucharu Ligi z Víkingurem Ólafsvík.

Niemcy

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – mecz jego zespołu został przełożony.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 74 minuty w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC Nürnberg. Zmienił go Jakub Piotrowski.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Sandhausen.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 82 minuty w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC Nürnberg.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 74. minucie w miejsce Adama Bodzka w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC Nürnberg.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z rezerwami Bayernu.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z SC Farense.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FK Ufa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Tambowem.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z AFC Ripensia Timișoara.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Dundee United.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Celtikiem.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – 84 minuty w przegranym 0:1 ligowy meczu z Başakşehirem.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Fatih Karagümrük.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Fatih Karagümrük.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – 71 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Ankaragücü.

Michał Nalepa (Giresunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Ümraniyesporem.

Adam Stachowiak (Altay SK – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Tuzlasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 65 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z FK Mynaj.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapesti Honvéd SE – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Kisvárda FC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i gol w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cagliari.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z AC Milan.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Parmą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Bologną.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – 90 minut i gol w wygranym 4:2 ligowym meczu z Torino.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Napoli.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Sampdorią.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Genoą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 79 minut i dwie asysty w wygranym 3:1 ligowym meczu z Bologną.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Reggianą.

Mariusz Stępiński (US Lecce – Serie B) – strzelił gola w wygranym 4:0 ligowym meczu z Reggianą. Wszedł na boisko w 66. minucie.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – 78 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cittadellą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Catanzaro.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Giana Erminio.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z KÍ Klaksvík. Był to jego debiut w nowym klubie.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z KÍ Klaksvík. Był to jego debiut w nowym klubie.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 77 minut w wygranym 5:2 ligowym meczu z NSÍ Runavík.