Oko na rodaka: Michał Karbownik i Kacper Kozłowski z asystami

Wypożyczeni z angielskiego Brighton Michał Karbownik i Kacper Kozłowski błysnęli i zanotowali kolejne asysty dla swoich drużyn. Obaj dają Fernando Santosowi mocny sygnał przed rozesłaniem powołań na marcowe mecze eliminacji Euro 2024.

Michał Karbownik poszalał na lewej flance

Czwartą asystę w barwach Fortuny Düsseldorf zanotował Michał Karbownik. Wypożyczony z angielskiego Brighton trzykrotny reprezentant Polski w 27. minucie spotkania z Heidenheim pozostał kompletnie bez krycia na lewym skrzydle. Polak z łatwością ograł Lennarda Maloney’a i dograł idealnie na nogę wbiegającego Emmanuela Iyohi. Było to wyrównujące trafienie w tym spotkaniu. Wpierw Heidenheim prowadziło po golu Tima Kleindiensta.

Ostatecznie wynik tego spotkania nie uległ już zmianie. I to pomimo faktu, że trzecie w tabeli Heidenheim kończyło ten mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla znanego z polskich boisk Denisa Thomalli. Zarówno Karbownik, jak i Dawid Kownacki zagrali cały mecz w zespole Fortuny. Dodatkowo Kownacki obejrzał żółtą kartkę. Ich drużyna plasuje się aktualnie na piątej pozycji w tabeli. Do zajmującego trzecią, barażową pozycję Heidenheim Fortuna traci osiem punktów. Tymczasem do zakończenia sezonu 2. Bundesligi zostało już tylko dziesięć kolejek. Tak prezentuje się aktualna tabela niemieckiej 2. Bundesligi.

Kacper Kozłowski znów zaskoczył

Kacper Kozłowski nie chciał być gorszy od Michała Karbownika i również zaprezentował miłą dla oka asystę. Wypożyczony z Brighton do holenderskiego Vitesse pomocnik w 7. minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego pobiegł wzdłuż linii końcowej. Polak rywala z łatwością wyprzedził, a następnie precyzyjnie dograł do dobrze ustawionego Dominika Oroza. W jego przypadku była to już czwarta asysta w trwającym sezonie Eredivisie. Poprzednio Kozłowski asystował 4 lutego w zremisowanym 2:2 meczu z FC Emmen.

Ostatecznie zespół z Arnhem został z niczym. Sparta Rotterdam jeszcze przed przerwą zdołała odwrócić losy spotkania za sprawą Arno Verschuerena i Koki Saito, a w drugiej połowie gola na 3:1 strzelił Joshua Kitolano. Kozłowkiego w 71. minucie zmienił Gabriel Vidović, natomiast Bartosz Białek zastąpił w tym samym momencie Mohameda Sankoha. Vitesse w Rotterdamie przegrało po raz dwunasty w tym sezonie. W konsekwencji przewaga nad strefą spadkową wynosi obecnie sześć punktów. 16. w tabeli Excelsior traci natomiast tylko trzy punkty do drużyny Polaków.

Pierwsza asysta Davida Blachy

Swojego pierwszego gola w tym sezonie niemieckiej 3. Ligi strzelił natomiast David Blacha. Występujący w Meppen były juniorski reprezentant Polski w 15. minucie wyrównał wynik wyjazdowego spotkania z Elvesbergiem. Po dalekim wybiciu piłki z własnego pola karnego bramkarza Meppen Erika Domaschke i zgraniu głową Marvin Pourié 32-letni pomocnik popisał się świetnym uderzeniem z półwoleja.

Ostatecznie Meppen zremisowało ten mecz 2:2. Blacha grał do 63. minuty, gdy zastąpił go Samuel Abifade. Poza kadrą gości znalazł się natomiast inny były juniorski reprezentant Polski Marcus Piossek. On od dłuższego czasu jest wyłączony z gry ze względu na problemy zdrowotne. Meppen znajduje się w tym momencie na przedostatnim miejscu w tabeli. W konsekwencji istnieje realne zagrożenie spadkiem do Regionalligi.

Kolejne wejście smoka Małachowskiego

Adrian Małachowski faktycznie ma w tym sezonie patent na gole i asysty po wejściu na boisko w końcówce spotkania. Tym razem nie było jednak drugiej w tym sezonie bramki, a drugie kluczowe podanie. W drugiej minucie doliczonego czasu gry po dograniu Małachowskiego gola pieczętującego zwycięstwo Waldhof Mannheim nad Bayreuthem strzelił Azer Baris Ekincier. Dodatkowo, kilka minut wcześniej po brutalnym faulu na Polaku czerwoną kartkę otrzymał Felix Weber. Waldhof Mannheim plasuje się na dobrym, piątym miejscu w tabeli i utrzymuje mały dystans nad miejscami dającymi awans do 2. Bundesligi.

Podsumowanie występów polskich zawodników (11 marca)

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Leeds United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Reading.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 32. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Rotherham United.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z West Bromwich Albion.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Wycombe.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Burton Albion.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Central Coast Mariners.

Belgia

Aleksander Buksa (SL16 FC – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z RE Virton.

Bułgaria

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Pirinem Błagojewgrad.

Francja

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Sochaux.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – druga liga) – 88 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z rezerwami Villarreal.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – wszedł na boisko w 71. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu ze Spartą Rotterdam.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 71 minut i asysta w przegranym 1:3 ligowym meczu ze Spartą Rotterdam.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Fortuną Sittard.

Islandia

Ernest Słupski (Þróttur Reykjavík – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 mecz Pucharu Ligi z Þór.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 3:5 ligowym meczu z Bayernem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – zmieniony w przerwie przegranego 3:5 ligowego meczu z Bayernem.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Borussią Dortmund.

Marcel Lotka (Borussia Dortmund – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Borussia zremisowała w lidze 2:2 z Schalke. Polak dotychczas występował tylko w trzecioligowych rezerwach BVB.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Heidenheim.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Greuther Fürth.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Heidenheim.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Heidenheim.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Sankt Pauli.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z MSV Duisburg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z SV 07 Elversberg. Grał do 63. minuty.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Erzgebirge Aue. Doświadczony bramkarz dotychczas nie zdołał zagrać w pierwszym zespole w meczu ligowym.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Manheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 77. minucie i zanotował asystę w wygranym 3:1 ligowym meczu z SpVgg Bayreuth.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z SV 07 Elversberg.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 78 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z VfL Osnabrück.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Fakiełem Woroneż.

Słowacja

Franciszek Wróblewski (FK Humenné – druga liga) – 75 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z KFC Komárno.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Brinje Grosuplje.

USA

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Atlanta United.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Atlanta United.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 82 minuty w przegranym 0:3 ligowym meczu z Atlanta United.

Walia

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Airbus UK.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Zalaegerszegi TE.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Debreceni VSC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Atalantą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Atalantą. Polski bramkarz dotychczas nie dostał szansy debiutu w pierwszej drużynie.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Udinese. Polak dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole Empoli.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Lazio.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Lazio.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Empoli przegrało w lidze 0:1 z Udinese.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 66 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Atalantą.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 57 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Südtirolem.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Como.

Mateusz Kowalski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Südtirolem. Polak dotychczas nie zagrał w pierwszym zespole Parmy.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 88. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Como.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Venezią.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Venezią.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Frosinone bezbramkowo zremisowało w lidze z Bari.