Generatory obrazów AI: Przyszłość kreatywnych treści?

Wembley

Zdjęcie: Pixabay.com

Przyzwyczailiśmy się do wykorzystywania inteligentnych technologii do automatyzacji wielu naszych codziennych zadań. Od planowania i rezerwacji po wyszukiwanie informacji i konfigurację inteligentnego domu, istnieje algorytm poświęcony upraszczaniu naszego życia. Wkraczamy jednak w erę, w której roboty ewoluują od asystentów do artystycznych twórców cyfrowych.

Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji od jakiegoś czasu są zaprogramowane do generowania kreatywnych treści, od dzieł sztuki po literaturę i muzykę. Obecnie AI można znaleźć także w kasynach online. Technologia ta jest wykorzystywana między innymi w dziale wsparcia, gdzie samodzielnie udziela odpowiedzi na zapytania graczy. W takich kasynach możesz odebrać również doskonale dopasowany pod preferencje graczy Verde Casino bonus bez depozytu, dzięki któremu można za darmo obstawiać zakłady i mieć szansę na wygranie prawdziwych pieniędzy.

Niektóre z popularnych kategorii gier w kasynach to:

  • gry slotowe,
  • pozycje stołowe,
  • gry na żywo,
  • gry karciane.

Natomiast teraz przyjrzyjmy się generatorom obrazów AI i ich działaniu.

Jak działają generatory obrazów AI?

Mówiąc najprościej, generatory obrazów AI mogą tworzyć oryginalne, realistyczne obrazy na podstawie tekstu wprowadzonego w języku naturalnym. Mogą łączyć style, koncepcje i atrybuty, aby tworzyć niezwykle artystyczne i trafne obrazy w oparciu o pisemne podpowiedzi. Analizując internetowe obrazy i ich pisemne opisy, generatory obrazów AI uczą się, czym są obiekty i jak są ze sobą powiązane.

Generatory obrazów AI wykorzystują dwie sieci neuronowe. Pierwsza sieć neuronowa tworzy obraz, podczas gdy druga ocenia, jak bliski jest on rzeczywistości, na podstawie rzeczywistych przykładów z Internetu. Po zakończeniu oceny obrazu pod kątem dokładności dane są przesyłane z powrotem do oryginalnego systemu AI. System ten następnie uczy się na podstawie informacji zwrotnych i odsyła zmieniony obraz do dalszej oceny, aż obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję będzie zgodny z obrazem kontrolnym/wzorcowym. Tak, brzmi to zagmatwanie.

Na przykład magazyn Cosmopolitan opublikował okładkę swojego najnowszego wydania, na której nie ma śladu ludzkiej interwencji zarówno za, jak i przed kamerą. Korzystając z nowego, innowacyjnego generatora obrazu DALL-E 2 opartego na sztucznej inteligencji, zespół Cosmo wpisał określone dane wejściowe, aby uzyskać pożądany obraz okładki.

Poznajmy zatem najpopularniejsze generatory AI.

DALL-E 2

DALL-E 2 to prawdopodobnie największa nazwa w dziedzinie generatorów obrazów AI — i nie bez powodu. Był to pierwszy generator obrazów oparty na sztucznej inteligencji, który był wystarczająco dobry, aby tworzyć niezwykle interesujące obrazy i był szeroko dostępny dla wystarczającej liczby osób, aby stać się najpopularniejszą opcją. I choć pierwszy niekoniecznie oznacza najlepszy, DALL-E 2 ma wiele do zaoferowania.
Najważniejszą rzeczą jest to, że DALL-E 2 jest śmiesznie prosty w użyciu. Wystarczy założyć darmowe konto OpenAI, wpisać co chcemy zobaczyć i kliknąć Generate. W ciągu kilku sekund będziesz mieć do wyboru cztery warianty obrazu wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Midjourney

Midjourney konsekwentnie daje najlepsze wyniki spośród wszystkich generatorów obrazów, które zawarliśmy w tym artykule. Tworzone przez niego obrazy wydają się bardziej spójne, z lepszymi teksturami i kolorami — a ogólnie rzecz biorąc, wyniki są po prostu bardziej interesujące i atrakcyjne wizualnie. W szczególności ludzie i rzeczywiste obiekty wyglądają bardziej realistycznie i naturalnie niż w przypadku innych generatorów obrazu AI, przynajmniej bez wielu podpowiedzi. Znamienne jest to, że był to pierwszy generator obrazów AI, który wygrał konkurs artystyczny.
Niestety, Midjourney jest obarczona jednym poważnym dziwactwem: beta jest dostępna tylko przez Discord. Po dołączeniu do serwera Discord Midjourney lub zaproszeniu bota Midjourney możesz wprowadzić monit, wpisując /imagine [cokolwiek chcesz zobaczyć]. Bot wygeneruje cztery warianty podpowiedzi, które można następnie pobrać, przeskalować, ponownie edytować i nie tylko.

DreamStudio (Stable Diffusion)

W przeciwieństwie do DALL-E 2 i Midjourney Stable Diffusion jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że każdy, kto posiada wymagane umiejętności techniczne, może go pobrać i uruchomić lokalnie na własnym komputerze. Oznacza to również, że można trenować i dostrajać model do określonych celów. Niemal wszystkie usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję do generowania artystycznych portretów, portretów historycznych, renderów architektonicznych i wszystkiego innego wykorzystują Stable Diffusion w ten sposób. Jeśli masz talent i chcesz zbudować coś niesamowitego przy użyciu sztucznej inteligencji, Stable Diffusion jest obecnie najlepszym sposobem na zrobienie tego. Istnieje nawet interfejs API.

Jednakże Stable Diffusion jest również dostępne w potężnej publicznej aplikacji o nazwie DreamStudio, zbudowanej przez jej twórców, Stability AI. (Jak wszystko na tej liście, jest ona w wersji beta).

DreamStudio zapewnia ogromną kontrolę nad różnymi aspektami generowania obrazu za pomocą sztucznej inteligencji. Po wpisaniu podpowiedzi dostępne są suwaki, które pozwalają określić, jak duży jest ostateczny obraz, jak dokładnie pasuje do podpowiedzi, ile kroków wykonuje model dyfuzji i ile obrazów jest generowanych.

Wniosek

Sztuczna inteligencja generująca obrazy i dzieła sztuki. To szybko rozwijająca się przestrzeń. Również to niesamowite widzieć, jak daleko zaszły różne silniki w ciągu roku. Dzięki setkom tysięcy osób korzystających z nich, programiści otrzymują ogromne ilości danych do trenowania i udoskonalania swoich modeli, więc możemy oczekiwać, że sytuacja będzie się nadal poprawiać.
Jest również prawdopodobne, że wkrótce zobaczymy nowe generatory obrazów. Google nie udostępniło jeszcze publicznie Imagen, a Meta nie udostępniła niczego opartego na swoich algorytmach Make-A-Scene — nadchodzą ekscytujące czasy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.