Reforma Ligi Mistrzyń UEFA w praktyce
Wczoraj UEFA zapowiedziała reformę Ligi Mistrzyń od sezonu 2021/22. Na jesieni będzie rozgrywana faza grupowa dla najlepszych szesnastu klubów, zmieni się układ eliminacji, a marketing i prawa telewizyjne będą zarządzane z centralnego szczebla UEFA. Zobaczmy, jak Liga Mistrzyń UEFA będzie wygląda po reformie i co to oznacza dla polskich klubów?
UEFA Women's Champions League - kto zagra?
UEFA Women's Champions League ma do 2024 roku stać się jeszcze bardziej rozpoznawalną i dochodową marką. Jest to część planu #TimeForAction. Komitet Wykonawczy UEFA (w jego składzie jest m.in. prezes PZPN - Zbigniew Boniek) wprowadził reformę mającą na celu zmianę formatu wyżej wymienionych rozgrywek od sezonu 2021/22. W Lidze Mistrzyń UEFA wezmą udział kluby z 50 europejskich federacji. Jednak tylko 16 najlepszych drużyn zagra na jesieni w fazie grupowej. O tym ile klubów przystąpi do rozgrywek z danej federacji decyduje pozycja w rankingu Women's association club coefficients (odsyłam na oficjalną stronę UEFA):
- federacje z miejsc 1-6 mogą wystawić po 3 kluby (mistrz, wicemistrz i trzecia drużyna ligi),
- federacje z miejsc 7-16 mogą wystawić po 2 klub (mistrz i wicemistrz),
- pozostałe federacje mogą wystawić po 1 klubie (mistrz kraju).
Warto wiedzieć, że zagwarantowany udział w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA mają: triumfator poprzedniej edycji oraz mistrzowie kraju federacji z miejsc 1-3 w rankingu Women's association club coeffcients. Reszta klubów powalczy w eliminacjach toczących się dwoma ścieżkami: Champions Path (mistrzowską) oraz League Path (ligową).
Jak będą wyglądały eliminacje?
Zacznijmy od ścieżki mistrzowskiej, czyli Champions Path. Zostaną rozegrane dwie rundy eliminacyjne. Pierwsza w sierpniu, a druga w sierpniu i wrześniu.
W pierwszej rundzie wezmą udział 44 drużyny (każdy mistrz kraju z federacji znajdującej się na miejscach od 7 do 50 w rankingu Women's association club coeffcients). Następnie zostaną rozlosowane mini-turnieje. W każdym wezmą udział cztery zespoły. Mini-turniej składa się z: półfinałów, finału oraz meczu o trzecie miejsce. Do drugiej rundy eliminacji awansuje tylko zwycięzca każdego finału, czyli łącznie będzie to 11 ekip. Dlaczego rozgrywany jest mecz o trzecie miejsce? Jego celem jest szansa na zdobycie większej liczby punktów do rankingu. W drugiej rundzie bierze udział 14 drużyn (11 zwycięzców z pierwszej rundy i mistrzowie krajów z miejsc 3-6 w rankingu Women's association club coeffcients). W drodze losowania powstaje 7 par i wygrany z każdej zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA.
Ścieżka ligowa, czyli League Path również jest podzielona na dwie rundy. Pierwsza runda odbywa się w sierpniu. Przystąpi do niej 16 zespołów (10 wicemistrzów z federacji umieszczonych w rankingu na miejscach 7-16 oraz 6 ekip z trzecich miejsc z lig znajdujących się na miejscach 1-6 w rankingu). Następnie zostaną rozlosowane cztery mini-turnieje. Będą rozgrywane półfinały, finały i mecze o trzecie miejsce. Tylko zwycięzca każdego mini-turnieju awansuje dalej. Mecze o trzecie również mają na celu jedynie zdobywanie punktów do rankingu. Druga runda eliminacji zostanie rozegrana w sierpniu i wrześniu. Do czterech zwycięzców mini-turniejów z pierwszej rundy dołączy sześć klubów (krajowi wicemistrzowie z federacji będących na miejscach 1-6 w rankingu). Drogą losowania powstaje 5 par, a zwycięzca każdej z nich zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA.
Zatem ze ścieżki Champions Path awansuje 7 drużyn, a ze ścieżki League Path 5 zespołów.
Liga Mistrzyń UEFA - przebieg rozgrywek i prawa telewizyjne
Na jesieni od października do grudnia zostanie rozegrana faza grupowa. Szesnaście ekip będzie rozlosowane do czterech grup. W grupie każdy z każdym zagra mecz i rewanż, a po dwie najlepsze ekipy awansują do ćwierćfinałów. Na wiosnę zostanie rozegrana faza pucharowa, czyli ćwierćfinały, półfinały i finał.
Terminy spotkań Ligi Mistrzyń UEFA mają być najbardziej neutralne, jak to możliwe. UEFA ma dążyć do tego, aby mecze tych rozgrywek nie kolidowały z innymi, ważnymi piłkarskimi wydarzeniami w Europie. Marketing, sponsoring oraz prawa telewizyjne począwszy od fazy grupowej mają być zarządzane na centralnym szczeblu UEFA. Oznacza to, że przede wszystkim transmisje spotkań będą bardziej dostępne niż dotychczas.
Warto poruszyć jeszcze jeden aspekt - co w praktyce reforma przyniesie klubom z Polski? Aktualnie w rankingu Women's association club coefficients nasza rodzima federacja zajmuje 21 miejsce. Oznacza to, że w Lidze Mistrzyń UEFA wystąpiłby jedynie mistrz Polski i rozpocząłby zmagania od pierwszej rundy w ścieżce Champions Pith. Na ten moment losowanie w eliminacjach mogłoby naszej drużynie przynieść m.in.: mistrza Włoch, Holandii lub Szkocji - w tegorocznych eliminacjach Glasgow City F.C. ograło Górnik Łęczna - przyp.red. Po reformie o awans do fazy grupowej mistrzowi Polski z pewnością nie będzie łatwo. Jednak pozostał jeszcze jeden sezon, aby poprawić aktualną sytuację w rankingu i do losowania przystępować z rozstawionych pozycji.
-
News dniaReprezentacja Polski kobiet U-17 w ćwierćfinale Mistrzostw Świata! Remis z Brazylią
Victoria Gierula / 24 października 2024, 11:50
-
Piłka kobieca na świecieOficjalnie: Pajor opuści VfL Wolfsburg
Kamil Gieroba / 14 maja 2024, 15:00
-
Piłka kobieca na świecieEwa Pajor z hitowym transferem?!
Kamil Gieroba / 15 kwietnia 2024, 17:00
-
AktualnościOficjalnie: Nowy żeński rekord tranferowy
Mateusz Moskal / 13 lutego 2024, 22:00
-
Niemiecka piłka nożnaEwa Pajor z kolejnym trafieniem w 1. Bundeslidze, Polka liderką klasyfikacji strzelców
Paweł Wątorski / 29 stycznia 2024, 21:45
-
Piłka kobieca na świecieMŚ kobiet: Carmona daje Hiszpankom tytuł mistrzyń świata (Wideo)
Kamil Gieroba / 20 sierpnia 2023, 15:46