Reforma Ligi Mistrzyń UEFA w praktyce

Liga Mistrzyń UEFA 2017/18, Olympique Lyon / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Wczoraj UEFA zapowiedziała reformę Ligi Mistrzyń od sezonu 2021/22. Na jesieni będzie rozgrywana faza grupowa dla najlepszych szesnastu klubów, zmieni się układ eliminacji, a marketing i prawa telewizyjne będą zarządzane z centralnego szczebla UEFA. Zobaczmy, jak Liga Mistrzyń UEFA będzie wygląda po reformie i co to oznacza dla polskich klubów?

UEFA Women’s Champions League – kto zagra?

UEFA Women’s Champions League ma do 2024 roku stać się jeszcze bardziej rozpoznawalną i dochodową marką. Jest to część planu #TimeForAction. Komitet Wykonawczy UEFA (w jego składzie jest m.in. prezes PZPN – Zbigniew Boniek) wprowadził reformę mającą na celu zmianę formatu wyżej wymienionych rozgrywek od sezonu 2021/22. W Lidze Mistrzyń UEFA wezmą udział kluby z 50 europejskich federacji. Jednak tylko 16 najlepszych drużyn zagra na jesieni w fazie grupowej. O tym ile klubów przystąpi do rozgrywek z danej federacji decyduje pozycja w rankingu Women’s association club coefficients (odsyłam na oficjalną stronę UEFA):

  • federacje z miejsc 1-6 mogą wystawić po 3 kluby (mistrz, wicemistrz i trzecia drużyna ligi),
  • federacje z miejsc 7-16 mogą wystawić po 2 klub (mistrz i wicemistrz),
  • pozostałe federacje mogą wystawić po 1 klubie (mistrz kraju).

Warto wiedzieć, że zagwarantowany udział w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA mają: triumfator poprzedniej edycji oraz mistrzowie kraju federacji z miejsc 1-3 w rankingu Women’s association club coeffcients. Reszta klubów powalczy w eliminacjach toczących się dwoma ścieżkami: Champions Path (mistrzowską) oraz League Path (ligową).

Trofeum UEFA Women’s Champions League / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Jak będą wyglądały eliminacje?

Zacznijmy od ścieżki mistrzowskiej, czyli Champions Path. Zostaną rozegrane dwie rundy eliminacyjne. Pierwsza w sierpniu, a druga w sierpniu i wrześniu.

W pierwszej rundzie wezmą udział 44 drużyny (każdy mistrz kraju z federacji znajdującej się na miejscach od 7 do 50 w rankingu Women’s association club coeffcients). Następnie zostaną rozlosowane mini-turnieje. W każdym wezmą udział cztery zespoły. Mini-turniej składa się z: półfinałów, finału oraz meczu o trzecie miejsce. Do drugiej rundy eliminacji awansuje tylko zwycięzca każdego finału, czyli łącznie będzie to 11 ekip. Dlaczego rozgrywany jest mecz o trzecie miejsce? Jego celem jest szansa na zdobycie większej liczby punktów do rankingu. W drugiej rundzie bierze udział 14 drużyn (11 zwycięzców z pierwszej rundy i mistrzowie krajów z miejsc 3-6 w rankingu Women’s association club coeffcients). W drodze losowania powstaje 7 par i wygrany z każdej zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA.

Ścieżka ligowa, czyli League Path również jest podzielona na dwie rundy. Pierwsza runda odbywa się w sierpniu. Przystąpi do niej 16 zespołów (10 wicemistrzów z federacji umieszczonych w rankingu na miejscach 7-16 oraz 6 ekip z trzecich miejsc z lig znajdujących się na miejscach 1-6 w rankingu). Następnie zostaną rozlosowane cztery mini-turnieje. Będą rozgrywane półfinały, finały i mecze o trzecie miejsce. Tylko zwycięzca każdego mini-turnieju awansuje dalej. Mecze o trzecie również mają na celu jedynie zdobywanie punktów do rankingu. Druga runda eliminacji zostanie rozegrana w sierpniu i wrześniu. Do czterech zwycięzców mini-turniejów z pierwszej rundy dołączy sześć klubów (krajowi wicemistrzowie z federacji będących na miejscach 1-6 w rankingu). Drogą losowania powstaje 5 par, a zwycięzca każdej z nich zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzyń UEFA.

Zatem ze ścieżki Champions Path awansuje 7 drużyn, a ze ścieżki League Path 5 zespołów. 

Griedge Mbock Bathy (Olympique Lyon), Ewa Pajor (VFL Wolfsburg) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Liga Mistrzyń UEFA – przebieg rozgrywek i prawa telewizyjne

Na jesieni od października do grudnia zostanie rozegrana faza grupowa. Szesnaście ekip będzie rozlosowane do czterech grup. W grupie każdy z każdym zagra mecz i rewanż, a po dwie najlepsze ekipy awansują do ćwierćfinałów. Na wiosnę zostanie rozegrana faza pucharowa, czyli ćwierćfinały, półfinały i finał.

Terminy spotkań Ligi Mistrzyń UEFA mają być najbardziej neutralne, jak to możliwe. UEFA ma dążyć do tego, aby mecze tych rozgrywek nie kolidowały z innymi, ważnymi piłkarskimi wydarzeniami w Europie. Marketing, sponsoring oraz prawa telewizyjne począwszy od fazy grupowej mają być zarządzane na centralnym szczeblu UEFA. Oznacza to, że przede wszystkim transmisje spotkań będą bardziej dostępne niż dotychczas.

Górnik Łęczna / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Warto poruszyć jeszcze jeden aspekt – co w praktyce reforma przyniesie klubom z Polski? Aktualnie w rankingu Women’s association club coefficients nasza rodzima federacja zajmuje 21 miejsce. Oznacza to, że w Lidze Mistrzyń UEFA wystąpiłby jedynie mistrz Polski i rozpocząłby zmagania od pierwszej rundy w ścieżce Champions Pith. Na ten moment losowanie w eliminacjach mogłoby naszej drużynie przynieść m.in.: mistrza Włoch, Holandii lub Szkocji – w tegorocznych eliminacjach Glasgow City F.C. ograło Górnik Łęczna – przyp.red. Po reformie o awans do fazy grupowej mistrzowi Polski z pewnością nie będzie łatwo. Jednak pozostał jeszcze jeden sezon, aby poprawić aktualną sytuację w rankingu i do losowania przystępować z rozstawionych pozycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.