Polskie Revierderby
447 strzelonych goli. 146 zaciętych meczów. 15 tytułów Mistrza Niemiec. 7 Pucharów Niemiec. 90 lat rywalizacji. W tych kilku liczbach można określić najbardziej znane derby w Niemczech, mianowicie rywalizację Borussii Dortmund z Schalke 04 Gelsenkirchen. Mecze, które znane są również pod nazwą Revierderby, Derby Westfalli lub Derby Zagłębia Ruhry, mają swój ciekawy, polski wątek.
Na początku należy wyjaśnić, skąd wzięła się ta rywalizacja między klubami, które są oddalone od siebie o 26 km. Gelsenkirchen jako miasto, w którym bardzo mocno rozwinęło się górnictwo, było zamieszkiwane przez robotników oraz wiele innych osób zajmujących się przemysłem. To właśnie Ci ludzie, tworzyli i tworzą największą część sympatyków Schalke 04. Kompletnym przeciwieństwem była Borussia, która wywodzi się od ludzi z bogatej klasy średniej. Co ciekawe, początkowo oba kluby grały w niebiesko-białych barwach, jednak po pewnym czasie klub z Dortmundu zmienił stroje na żółto-czarne, aby jak najmocniej kontrastowały ze strojami zawodników z Gelsenkirchen. O antagonizmie miedzy dwoma klubami świadczy fakt, że w 2008 roku kibice Borussii ”świętowali” 50-lecie od momentu zdobycia ostatniego Mistrzostwa Niemiec przez sąsiadów zza miedzy. Póki co, to właśnie ,,Die Königsblauen” maja korzystniejszy bilans bezpośrednich meczów, jednak Borussia powoli odrabia stratę, którą Schalke wypracowało sobie w latach 30 i 40.
We wspomnianych wcześniej latach Schalke było czołową drużyną w Niemczech (11 mistrzostw z rzędu w swojej Gaulidze), duża w tym zasługa synów i wnuków Polaków, którzy wyemigrowali na te tereny w latach 1890-1910. W 1910 roku w Zagłębiu Ruhry mieszkało ok. 500 tys. Polaków i stanowili znaczną część społeczeństwa. Do najważniejszych piłkarzy grających w latach 30-40, a nawet 50 należeli: Fritz Szepan, Ernst Kuzzora, Emil Czerwiński, Ernst Kalwitzki, Otto Tibulski, Adolf Urban i Ferdinand Zajons. W mieście znajdują się ulice, które noszą nazwę pierwszych dwóch wymienionych zawodników. W pewnym momencie kolonia zawodników mających polskie korzenie, lecz reprezentujących Niemcy, była tak duża, że Schalke było nazywane Klubem Polaczków. Niestety w późniejszych latach nie było żadnego reprezentanta naszego kraju w kadrze zespołu. Dopiero Tomasz Wałdoch (1999-2006) oraz Tomasz Hajto(2000-2004), reprezentowali barwy klubu z tego górniczego miasta.
Borussia Dortmund nie posiada już tak bogatych polskich korzeni. Modę na polskich zawodników w tym klubie rozpoczął Ebi Smolarek przychodząc w 2005 roku. Dwa lata później dołączył do niego Jakub Błaszczykowski. Był to okres, gdy Borussia wychodziła z ogromnego kryzysu finansowego i nie mogła przeprowadzać zbyt wielu spektakularnych transferów, jak to miało miejsce w przeszłości, przez co miejsce w zespole znaleźli reprezentanci Polski. Po odejściu Smolarka, do klubu z Dortmundu w 2010 roku, dołączył Łukasz Piszczek, a ostatnim zawodnikiem który powiększył polską kolonię, został Robert Lewandowski. To właśnie ta trójka przyczyniła się do znaczących sukcesów osiąganych przez drużynę Jürgena Kloppa. Finał Ligi Mistrzów, dwukrotne zdobycie Mistrzostwa Niemiec, to tylko sportowe fakty, większe znaczenie miało to, że polscy kibice zainteresowali się Bundesligą, a sama Borussia zyskała wielu nowych fanów.
Jeszcze 10 lat temu, Revierderby nie wywoływały takich emocji wśród polskich kibiców jak ma to miejsce dzisiaj. Ogromna w tym zasługa reprezentantów Polski: Piszczka, Błaszczykowskiego i Lewandowskiego, jednak nie zapominajmy o Szepanie, Kuzzorze i wielu innych, którzy wcześniej przyczynili się do wyników osiąganych przez Schalke, również w Derbach Westfalli. Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tych dobrych występów Polaków i życzyć aby ten polski wątek, w niemieckim święcie futbolu, trwał jeszcze przez długi czas. Najlepszym podsumowaniem tego artykułu jest cytat z książki ,,Tor!” pióra Ulricha Hesse: ,,Polską edycję książki chciałbym zadedykować setkom tysięcy ludzi, którzy przybyli z polskich terytoriów do Zagłębia Ruhry w zachodnich Niemczech pod koniec XIX wieku. Bez ich dzieci i wnuków nie mielibyśmy Schalke 04 i Borussii Dortmund. A ja nigdy nie zostałbym fanem futbolu.”.
Źródła: Książka ,,Tor!" Ulrich Hesse, przełożył: Piotr Żelazny, Wydawnictwo Kopalnia, http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Fu%C3%9Fballspieler_von_Borussia_Dortmund , http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Spieler_des_FC_Schalke_04 , http://pl.wikipedia.org/wiki/FC_Schalke_04#Osi.C4.85gni.C4.99cia , http://pl.wikipedia.org/wiki/Borussia_Dortmund#Sukcesy
http://en.wikipedia.org/wiki/Revierderby
-
AktualnościPKO BP Ekstraklasa: Raków traci punkty z Koroną (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 24 listopada 2024, 17:23
-
AktualnościPKO BP Ekstraklasa: Stal doczekała się wyjazdowego zwycięstwa (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 24 listopada 2024, 14:46
-
AktualnościLa Liga: Barcelona roztrwoniła przewagę i straciła punkty (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 24 listopada 2024, 10:37
-
AktualnościPKO BP Ekstraklasa: Legia lepsza od Cracovii. Pięć goli w Warszawie (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 23 listopada 2024, 22:45
-
BundesligaJobe Bellingham wybierze jak brat? Były klub Jude'a zainteresowany młodym pomocnikiem
Victoria Gierula / 22 listopada 2024, 19:44
-
Polacy za granicąSzymański nadal wzbudza duże zainteresowanie. Fenerbahce wyceniło Polaka
Kamil Gieroba / 22 listopada 2024, 12:45