RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2007/08
21 maja 2008 roku. Jest to jedna z dat, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego futbolu. Tego dnia w Moskwie Ligę Mistrzów wygrał Manchester United, którego zawodnikiem był wówczas Tomasz Kuszczak. Jego historia jest jednak zaledwie cząstką wystepów polskich zawodników za granicą w sezonie 2007/08.
W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju. Zaprezentowaliśmy osiągnięcia Polaków w sezonie 2007/08 oraz 2008 (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).
Debiutancki sezon Tomasza Kuszczaka zakończył się mistrzostwem Anglii, sześcioma spotkaniami w lidze polskiego bramkarza oraz dotarciem do półfinału Ligi Mistrzów. W drugim sezonie pobytu w Manchesterze United Kuszczak miał jeszcze więcej okazji do radości. W Premier League Czerwone Diabły obroniły mistrzowski tytuł, a Kuszczak tym razem zanotował dziewięć występów ligowych. Po dramatycznym finale w Moskwie Manchester United wygrał po rzutach karnych Ligę Mistrzów. Kuszczak mecz finałowy obserwował z ławki rezerwowych, lecz w fazie grupowej wystąpił w pięciu meczach.
https://www.youtube.com/watch?v=IQB8isXV3Ks
W Grecji bank rozbił Olympiakós Pireus Michała Żewłakowa, który sięgnął po potrójną koronę. W lidze ich przewaga nad AÉK Ateny wyniosła zaledwie dwa punkty. Olympiakós okazał się najlepszym zespołem w rozgrywkach Pucharu Grecji 17 maja 2008 roku w Salonikach Olympiakós wygrał z Árisem 2:0, a jedną z bramek w tym spotkaniu strzelił Żewłakow. Dodatkowo jeszcze, Polak do swojego CV dołożył również wygraną w Superpucharze Grecji. Mistrzom Grecji świetnie poszło także w Europie. Olympiakós zajął drugie miejsce w trudnej grupie z Realem Madryt, Lazio i Werderem Brema, a w 1/8 finału nastręczył problemów (przynajmniej w pierwszym, bezbramkowo zremisowanym meczu) późniejszemu finaliście rozgrywek - londyńskiej Chelsea.
Bramka Michała Żewłakowa w finale Pucharu Grecji
Bardzo bliski powtórzenia osiągnięcia Żewłakowa był Mariusz Lewandowski. Jego Szachtar Donieck w sezonie 2007/08 wygrał 2:1 w pojedynku na tytuły z Dynamem Kijów. Górnicy zwyciężyli w lidze z trzypunktową przewagą nad swoim odwiecznym rywalem oraz pokonali ich w rozgrywanym w Charkowie finale Pucharu Ukrainy - zwycięstwo 2:0 swojej drużyny Polak oglądał z ławki rezerwowych. Zespół ze stolicy zwyciężył jedynie w Superpucharze Ukrainy. Rozgrywany w Odessie mecz zakończył się rzutami karnymi, a Lewandowski ponownie zasiadł na ławce.
Dodatkowo po mistrzostwa kraju ze swoimi drużynami sięgnęli Artur Boruc i Maciej Żurawski (Celtic Glasgow - Szkocja), Jerzy Dudek (Real Madryt - Hiszpania), Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange - Luksemburg) oraz Przemysław Kaźmierczak (FC Porto - Portugalia). Znacznie dłuższa jest lista polskich zawodników, którzy otarli się o triumf w lidze i ostatecznie zostali tylko/aż wicemistrzami kraju. Na koniec sezonu 2007/08 srebrne medale otrzymali Sebastian Boenisch (Werder Brema - Niemcy), Grzegorz Bronowicki (FK Crvena zvezda Belgrad - Serbia), Marcin Dawid (HB Tórshavn - Wyspy Owcze), Paweł Golański (Steaua Bukareszt - Rumunia), Dawid Janczyk (CSKA Moskwa - Rosja), Arkadiusz Klimek i Tomasz Sajdak (Metalurgs Lipawa - Łotwa), Adrian Mrowiec (FBK Kaunas - Litwa) oraz Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela - Belgia). Z wyżej wymienionych polskich zawodników Janczyk, Mrowiec i Wasilewski sięgnęli po krajowe puchary, a zespół Kaźmierczaka uległ w finale Sportingowi Lizbona.
Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2004/05
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2005/06
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2006/07
Anglia
Tomasz Cywka i Tomasz Kupisz (Wigan Athletic FC - Premier League) - obaj nie zagrali w żadnym spotkaniu ligowym. Ich zespół zajął 14. miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Anglii i II rundzie Pucharu Ligi.
Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny (Arsenal FC - Premier League) - Fabiański zagrał w trzech spotkaniach ligowych, a Szczęsny nie wystąpił w żadnym meczu Premier League. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze, dotarł do V rundy Pucharu Anglii, półfinału Pucharu Ligi oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W III rundzie eliminacyjnej Arsenal wygrał ze Spartą Praga (2:0, 3:0), a w fazie grupowej zmierzył się z Sevilla FC (3:0, 1:3), Steauą Bukareszt (1:0, 2:1) oraz Slavią Praga (7:0, 0:0). Podopieczni Arsene'a Wengera zajęli drugie miejsce w grupie, a w fazie pucharowej wyeliminowali AC Milan (0:0, 2:0) i odpadł w 1/4 finału z Liverpoolem (1:1, 2:4).
Jarosław Fojut i Przemysław Kaźmierczak (Bolton Wanderers FC - Premier League) - obaj nie zagrali w żadnym meczu ligowym w barwach Boltonu. Fojut w trakcie sezonu został wypożyczony do trzecioligowego Luton Town, a Kaźmierczak dwukrotnie był wypożyczany do klubów czwartoligowych - Wycombe Wanderers FC i Darlington FC. Bolton zajął 16. miejsce w tabeli ligowej i dotarł do III rundy Pucharu Anglii oraz IV rundy Pucharu Ligi.
Artur Krysiak (jesienią Birmingham City FC - Premier League) - jesienią nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, zimą odszedł do Szkocji. Jego zespół zajął 19. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w III rundzie Pucharu Anglii i III rundzie Pucharu Ligi.
Tomasz Kuszczak (Manchester United FC - Premier League) - dziewięc występów w lidze. Jego zespół został mistrzem Anglii, odpadł w VI rundzie Pucharu Anglii, w III rundzie Pucharu Ligi oraz wygrał rozgrywki Ligi Mistrzów. W fazie grupowej zespół Polaka zajął pierwsze miejsce po spotkaniach ze Sportingiem Lizbona (1:0, 2:1), AS Roma (1:0, 1:1) oraz Dynamem Kijów (4:2, 4:0). W fazie pucharowej Manchester United pokonał kolejno Olympique Lyon (1:1, 1:0), AS Roma (2:0, 1:0), FC Barcelona (0:0, 1:0) a w finale pokonał Chelsea (1:1 - 6:5 po rzutach karnych). Kuszczak wystąpił w pięciu spotkaniach fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2007/08.
Bartosz Białkowski i Marek Saganowski (Southampton FC - Championship) - Białkowski zagrał w jednym meczu ligowym, a Saganowski w 30 spotkaniach strzelił trzy gole. Southampton zakończył sezon na 20. pozycji, odpadł w V rundzie Pucharu Anglii i I rundzie Pucharu Ligi.
Grzegorz Rasiak (jesienią w Southampton FC - Championship, wiosną w Bolton Wanderes FC - Premier League) - w barwach Southampton 23 mecze i sześć goli w lidze. Zimą został wypożyczony do Boltonu, w barwach którego zagrał w siedmiu meczach Premier League. Southampton zakończył sezon na 20. pozycji, odpadł w V rundzie Pucharu Anglii i I rundzie Pucharu Ligi. Bolton zajął 16. miejsce w tabeli ligowej i dotarł do III rundy Pucharu Anglii oraz IV rundy Pucharu Ligi.
Grzegorz Szamotulski (wiosną w Preston North End FC - Championship) - trafił do Preston zimą ze Szkocji. Nie wystąpił w żadnym spotkaniu ligowym. Jego zespół zajął 15. miejsce w tabeli oraz doszedł do V rundy Pucharu Anglii i odpadł w I rundzie Pucharu Ligi.
Bartosz Ślusarski (West Bromwich Albion FC, Blackpool FC, Sheffield Wednesday FC - wszystkie trzy kluby Championship) - Ślusarski trafił latem do WBA z Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. W barwach tego klubu zagrał w jednym meczu ligowym. W listopadzie został wypożyczony do Blackpool, gdzie zanotował sześć występów w lidze i jednego gola. Zimą wrócił do WBA, jednak w marcu ponownie go wypożyczono - tym razem do Sheffield Wednesday. Tam zagrał w siedmiu meczach ligowych i strzelił jedną bramkę. WBA zakończyło sezon na pierwszej pozycji i awansował do Premier League. Sheffield Wednesday zajął 16. miejsce w tabeli, a Blackpool był 19. W Pucharze Anglii WBA dotarło do półfinału Pucharu Anglii, Sheffield i Blackpool dotarły do III rundy. W Pucharze Ligi najlepiej poszło Blackpool, które odpadło w IV rundzie. WBA i Sheffield odpadły w III rundzie.
Austria
Jacek Bąk i Arkadiusz Radomski (Austria Wiedeń - Ekstraklasa) - Bąk zagrał w 26 spotkaniach ligowych i strzelił trzy bramki. Radomski zanotował sześć występów w lidze. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze oraz wystąpił w Pucharze UEFA. Po wyeliminowaniu czeskiego FK Jablonec (4:3, 1:1) i norweskiego Vålerengens IF (2:0, 2:2 - samobójczy gol Bąka w rewanżu) Austria Wiedeń awansowała do fazy grupowej, w której zagrała z Girondins Bordeaux (1:2), szwedzkim Helsingborgs IF (0:3), greckim Panióniosem (0:1) oraz Galatasaray (0:0). Austria Wiedeń z jednym punktem zajęła ostatnie miejsce w grupie i odpadła z rozgrywek.
Adam Ledwoń (SK Austria Kärnten - Ekstraklasa) - 30 meczów w lidze. Jego zespół skończył sezon na dziewiątej pozycji. Ledwoń po tym sezonie zakończył karierę piłkarską.
Tomasz Rząsa (SV Ried 1912 - Bundesliga) - 28 meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze oraz wystąpił w Pucharze UEFA - wygrali z Neftçı Baku (3:1, 1:2) i odpadli w II rundzie eliminacyjnej ze szwajcarskim FC Sion (1:1, 0:3). Rząsa po tym sezonie zakończył karierę piłkarską.
Tomasz Wisio (Linzer ASK - Ekstraklasa) - 23 mecze i jeden gol. Jego zespół zajął szóste miejsce na koniec sezonu ligowego.
Krzysztof Ratajczyk (SC Schwanenstadt - druga liga) - 10 meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w tabeli ligowej.
Belgia
Marcin Wasilewski (wiosną RSC Anderlecht - Ekstraklasa) - 26 meczów i trzy gole. Jego zespół wicemistrzem Belgii i zdobył Puchar Belgii oraz wystąpił w europejskich pucharach. Anderlecht odpadł w III rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów z Fenerbahçe SK (0:1, 0:2) i trafił do Pucharu UEFA. Tam po zwycięstwie z Rapidem Wiedeń (1:1, 1:0) Belgowie trafili do fazy grupowej, gdzie zmierzyli się z Hapoelem Tel Awiw (2:0), duńskim Ålborg Boldspilklub (1:1), Tottenhamem (1:1) oraz Getafe CF (1:2). Anderlecht zajął trzecie miejsce w grupie i awansował do fazy pucharowej. Zespół Wasilewskiego w III rundzie wyeliminował Girondins Bordeaux (2:1, 1:1), ale odpadł w IV rundzie z Bayernem (0:5, 2:1).
Marcin Żewłakow (jesienią KAA Gent, wiosną FCV Dender EH - oba kluby Ekstraklasa) - Żewłakow w barwach Gent zagrał w 16 spotkaniach ligowych i strzelił trzy bramki. Wiosną w Dender w 12 spotkaniach strzelił jednego gola. Gent zakończył sezon na szóstej pozycji, natomiast Dender było 15. Gent dotarło do finału Pucharu Belgii, gdzie przegrał z Anderlechtem, a Dender odpadł w 1/4 finału. Gent dodatkowo zagrał w Pucharze Intertoto - wygrał z pólnocnoirlandzkim Cliftonville F&AC (2:0, 4:0) i odpadł w decydującej rundzie z duńskim Ålborg Boldspilklub (1:1, 1:2).
Ernest Konon (wiosną KVK Tienen - druga liga) - trafił do Belgii z Jagiellonii Białystok. Wystąpił w 14 meczach ligowych i strzelił sześć goli. Jego zespół zakończył sezon na 10. pozycji oraz odpadł w VI rundzie krajowego pucharu.
Chiny
Emmanuel Olisadebe (Henan Jianye - Ekstraklasa) - 12 bramek w 26 spotkaniach. Jego zespół zakończył sezon na dziesiątej pozycji.
Marek Zając (Shenzhen Shangqingyin – Ekstraklasa) – brak informacji o liczbie występów (w latach 2007-2008 w barwach tego klubu rozegrał 51 spotkań w których strzelił trzy bramki). Jego zespół zajął 12. miejsce w lidze.
Cypr
Zbigniew Grzybowski (AÉ Olympiakós Lefkossías - Ekstraklasa) - jeden gol w 20 spotkaniach. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Cypru.
Emmanuel Olisadebe (APO Pégias Kinýras - Ekstraklasa) - 17 spotkań i sześć goli w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce na koniec sezonu ligowego oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.
Łukasz Sosin (AS Anórthossis Ammochóstou - Ekstraklasa) - 16 bramek w 31 spotkaniach - Sosin został królem strzelców. Jego zespół został mistrzem kraju, przegrał w finale Pucharu Cypru oraz wystąpił w Pucharze UEFA - pokonał Vardara Skopje (1:0, 1:0), CFR Cluj (3:1, 0:0 - gol Sosina w pierwszym meczu) i odpadł w I rundzie z Tottenhamem (1:6, 1:1).
Łukasz Gieresz (APS Atrómitos Geroskípou - druga liga) - 24 mecze w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce i awansował do Ekstraklasy oraz odpadł w II rundzie Pucharu Cypru.
Czechy
Dawid Banaczek (jesienią SK Sigma Ołomuniec - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w czterech meczach ligowych, zimą wyjechał do niemieckiej Viktorii Köln. Sigma zajęła 11. miejsce w tabeli czeskiej ekstraklasy i odpadła w I rundzie krajowego pucharu.
Dania
Łukasz Cieślewicz (jesienią Brøndby IF – Ekstraklasa, wiosną Hvidovre IF - druga liga) – nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym obu klubów. Brøndby zajęło ósme miejsce w lidze, wygrała rozgrywki Pucharu Danii (Cieślewicz nie zagrał w żadnym spotkaniu). Hvidovre skończyło sezon ligowy na dziewiątej pozycji oraz odpadł w III rundzie krajowego pucharu.
Arkadiusz Onyszko (Odense Boldklub – Ekstraklasa) – 32 mecze w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, odpadł w IV rundzie Pucharu Danii oraz wystąpił w Pucharze UEFA. W eliminacjach wygrali z irlandzkim St Patrick's Athletic FC (0:0, 5:0) i Dinamem Mińsk (1:1, 4:0) i odpadli w I rundzie ze Spartą Praga (0:0, 0:0 - 3:4 w karnych).
Finlandia
Paweł Posmyk (wiosną Turun Palloseura - Ekstraklasa) - zimą przez chwilębył piłkarzem Turun Palloseura, nie zdołał zagrać w żadnym spotkaniu ligowym. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.
Tomasz Sajdak (HJK Helsinki - Ekstraklasa) - pięć bramek w jedenastu spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, wygrał Puchar Finlandii oraz wystąpił w Pucharze UEFA - wygrał w eliminacjach z luksemburskim FC Etzella Ettelbruck (2:0, 1:0) oraz odpadł w II rundzie z duńskim Ålborg Boldspilklub (2:1, 0:3).
Maciej Truszczyński (Vaasan Palloseura - Ekstraklasa) - osiem występów w lidze. VPS zakończył sezon na 11. pozycji oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Finlandii.
Artur Lemanowicz i Kamil Olsztyński (Vasa IFK - druga liga) - Lemanowicz: 25 meczów i jeden gol, Olsztyński: 14 spotkań ligowych. Ich zespół zajął 12. miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi.
Francja
Ireneusz Jeleń i Kamil Oziemczuk (AJ Auxerre – Ligue 1) – Jeleń zagrał w 32 spotkaniach ligowych i strzelił pięć bramek. Oziemczuk nie zdołał zagrać w lidze. Auxerre zajęło 15. miejsce w lidze, odpadł w 1/16 finału Pucharu Francji oraz dotarł do półfinału Pucharu Ligi.
Ludovic Obraniak (LOSC Lille Métropole – Ligue 1) – dwie bramki w 35 meczach ligowych. Lille zajęło siódme miejsce w lidze, dotarł do 1/8 finału Pucharu Francji oraz odpadł w III rundzie Pucharu Ligi.
Damien Perquis (FC Sochaux-Montbéliard - Ligue 1) - 23 mecze w lidze i jeden gol. Sochaux zakończyło sezon na 14. pozycji, odpadło w 1/8 finału Pucharu Francji i III rundzie Pucharu Ligi. Zespół Perquisa wystąpił takze w Pucharze UEFA - odpadł w I rundzie z greckim Panióniosem (0:2, 1:0).
Grecja
Maciej Bykowski (AS Véria – Ekstraklasa) - trzy bramki w 23 spotkaniach. Jego drużyna zajęła 15. miejsce w lidze i spadła do drugiej ligi oraz odpadła w IV rundzie Pucharu Grecji.
Rafał Grzelak (wiosną AÓ Xánthi - Ekstraklasa) - trafił do Grecji zimą z Boavisty. Zagrał w 13 spotkaniach ligowych i strzelił pięć bramek. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Arkadiusz Malarz (Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - 11 meczów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w V rundzie Pucharu Grecji oraz wystąpił w Pucharze UEFA - po zwycięstwie z FC Artmedia Petržalka (2:1, 3:0) awansowali do fazy grupowej. Tam zajęli drugie miejsce po potyczkach z Aberdeen FC (3:0), FC København (1:0), Łokomotiwem Moskwa (2:0) oraz Atlético Madrid (1:2). Grecy w III rundzie przegrali z Rangers FC (0:0, 1:1).
Maciej Murawski (MGS Apóllon Kalamariás - Ekstraklasa) - 11 meczów w lidze. Jego drużyna zajęła ostatnie miejsce w tabeli i spadła do drugiej ligi oraz odpadła w V rundzie Pucharu Grecji.
Mirosław Sznaucner (PAÓK Saloniki - Ekstraklasa) - 19 meczów w lidze. Jego zespół zakończył sezon na dziewiątej pozycji oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Grecji.
Michał Żewłakow (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – 20 meczów w lidze i jeden gol. Jego zespół został mistrzem Grecji, wygrał Puchar Grecji oraz Superpuchar Grecji. Żewłakow wystąpił także w Lidze Mistrzów. Olympiakós w fazie grupowej zagrał z Lazio (1:1, 2:1), Werderem Brema (3:1, 3:0) i Realem Madryt (2:4, 0:0). Mistrz Grecji wyszedł z grupy z drugiego miejsca. W 1/8 finału trafili na Chelsea, z którą ostatecznie odpadli (0:0, 0:3).
Maciej Żurawski (wiosną AÉ Lárissas - Ekstraklasa) - trafił do Grecji zimą z Celticu. Zagrał w 11 spotkaniach ligowych i strzelił sześć goli. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Grecji. Lárissa zagrała także w Pucharze UEFA - w I rundzie wygrała z Blackburn Rovers (2:0, 1:2) i awansowała do fazy grupowej. Tam zmierzyła się z Evertonem (1:3), Zenitem Sankt Petersburg (2:3), AZ Alkmaar (0:1) oraz 1.FC Nürnberg (1:3). Grecki zespół zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z rozgrywek.
Paweł Hajduczek (jesienią Olympiakós ASK Vólou - druga liga) - jesienią zagrał w dziewięciu spotkaniach ligowych, zimą wyjechał na Ukrainę. Jego zespół zajął 14. miejsce w lidze oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.
Hiszpania
Jerzy Dudek (Real Madrid CF - La Liga) - jeden mecz w lidze. Jego zespół został mistrzem Hiszpanii, odpadł w 1/8 finału Pucharu Hiszpanii oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej Real zajął pierwsze miejsce w grupie z Werderem Brema (2:1, 2:3), Lazio (2:2, 3:1) oraz Olympiakósem Pireus (4:2, 0:0). W fazie pucharowej Hiszpanie odpadli w 1/8 finału po dwumeczu z AS Roma (1:2, 1:2).
Euzebiusz Smolarek (Real Racing Club de Santander - La Liga) - cztery gole w 34 spotkaniach. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze oraz dotarł do półfinału krajowego pucharu.
Kamil Kosowski (wiosną w Cádiz CF - Segunda División) - trafił do Hiszpanii zimą z Wisły Kraków i zagrał w 16 meczach ligowych. Jego zespół zajął 20. miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi oraz przegrał w III rundzie Pucharu Hiszpanii.
Holandia
Radosław Matusiak (jesienią w sc Heerenveen – Eredivisie) – Matusiak jesienią zagrał w 10 meczach i strzelił jednego gola, po czym zimą odszedł do Wisły Kraków. Sc Heerenveen zakończył sezon ligowy na piątej pozycji, odpadł w III rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA - w I rundzie przegrał ze szwedzkim Helsingborgs IF (5:3, 1:5).
Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade - Eredivisie) - jeden mecz w lidze. Roda zajęła dziewiąte miejsce w tabeli oraz przegrała w finale Pucharu Holandii z Feyenoordem.
Maciej Wilusz (jesienią w sc Heerenveen, wiosną Sparta Rotterdam - oba kluby Eredivisie) - nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym obydwu drużyn. Sc Heerenveen zakończył sezon ligowy na piątej pozycji, odpadł w III rundzie krajowego pucharu oraz wystąpił w Pucharze UEFA - w I rundzie przegrał ze szwedzkim Helsingborgs IF (5:3, 1:5). Sparta Rotterdam zajęła 13. miejsce w lidze oraz odpadła w III rundzie Pucharu Holandii.
Irlandia
Jarosław Białek (St Patrick's Athletic FC - Ekstraklasa) - dziewięc meczów w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju, przegrał w półfinale Pucharu Irlandii oraz w II rundzie Pucharu Ligi. St Patrick's Athletic FC zagrał również w Pucharze UEFA, z którego odpadł w I rundzie eliminacyjnej po dwumeczu z Odense (0:0, 0:5).
Irlandia Północna
Łukasz Adamczyk (Glentoran FC – Ekstraklasa i Loughgall FC - druga liga) – w barwach Glentoran nie zagrał w żadnym meczu. Nie ma dostępnych statystyk dotyczących występów w Loughgall. Glentoran został wicemistrzem kraju, przegrał w ćwierćfinale Pucharu Irlandii Północnej oraz odpadł w półfinale Pucharu Ligi. Loughgall FC z kolei wygrał rozgrywki drugiej ligi, odpadł w V rundzie krajowego pucharu.
Andrzej Kleczkowski (Portstewart FC - druga liga) - brak informacji o liczbie występów. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi oraz dotarł do VI rundy Pucharu Irlandii Północnej.
Islandia
Tomasz Stolpa (Grindavík - Ekstraklasa) - cztery gole w 19 spotkaniach. Jego zespół zakończył sezon ligowy na siódmej pozycji oraz odpadł w ćwierćfinale Pucharu Islandii.
Izrael
Łukasz Surma (Maccabi Hajfa i Ihud Bnei Sakhnin - oba kluby Ekstraklasa) - w barwach Maccabi zagrał w jednym spotkaniu ligowym, a w Bnei Sakhnin zanotował 30 występów w lidze. Maccabi zajęło piąte, a Ihud czwarte miejsce na koneic sezonu. Maccabi odpadło w 1/8 finału, a Ihud w 1/16 finału Pucharu Izraela. Maccabi wygrało rozgrywki Pucharu Ligi, w finale pokonując Ihun Bnei Sakhnin. Maccabi wystąpiło również w Pucharze Intertoto - przegrali w II rundzie z mołdawską Glorią Bistrița (0:2, 2:0 - 2:3 w karnych).
Artur Bożyk (Hapoel Ramat Gan - druga liga) - brak danych o liczbie występów. Jego zespół wygrał rozgrywki i awansował do Ekstraklasy oraz dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Litwa
Adrian Mrowiec (FBK Kaunas – Ekstraklasa) – jeden gol w 14 spotkaniach ligowych. Jego zespół został wicemistrzem Litwy, wygrał Puchar Litwy oraz przegrał w I rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów z czarnogórskim FK Zeta Golubovci (1:3, 3:2).
Luksemburg
Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange – Ekstraklasa) – 12 bramek w 18 spotkaniach ligowych. Jego zespół został mistrzem kraju, przegrał w ćwierćfinale Pucharu Luksemburga oraz wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów - przegrał w I rundzie eliminacyjnej z MŠK Žilina (1:2, 4:5).
Łotwa
Arkadiusz Klimek i Tomasz Sajdak (Metalurgs Lipawa - Ekstraklasa) - Klimek: jeden gol w dziesięciu spotkaniach, Sajdak: zero występów w lidze. Ich zespół został wicemistrzem Łotwy oraz odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu. Metalurgs wystąpił też w Pucharze UEFA, gdzie najpierw pokonał Dinamo Brześć (1:1, 2:1) i odpadł w II rundzie eliminacyjnej ze szwedzkim AIK Solna (3:2, 0:2).
Niemcy
Tomasz Bandrowski, Łukasz Kanik, Mariusz Kukiełka i Przemysław Trytko (FC Energie Cottbus – Bundesliga) – Bandrowski jesienią nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym, zimą przeszedł do Lecha Poznań. Kanik również nie zanotował żadnego meczu ligowego. Kukiełka rozegrał 14 spotkań w Bundeslidze, a Trytko zdołał wystąpić tylko raz w lidze. Ich zespół zajął 14. miejsce w tabeli i odpadł w I rundzie krajowego pucharu.
Jakub Błaszczykowski, Euzebiusz Smolarek i Sebastian Tyrała (Borussia Dortmund – Bundesliga) – Błaszczykowski: 24 mecze i jeden gol. Smolarek: dwa spotkania i transfer jeszcze latem do Racingu Santander. Tyrała: jeden mecz w lidze. Ich zespół zakończył sezon na 13. miejscu i przegrał w finale Pucharu Niemiec z Bayernem.
Adam Bodzek (MSV 02 Duisburg – Bundesliga) – siedem meczów w lidze. Duisburg jako beniaminek zajął ostatnie miejsce w tabeli i po sezonie powrócił do 2. Bundesligi. Zespół Bodzka odpadł także w II rundzie krajowego pucharu.
Sebastian Boenisch (SV Werder Bremen 1899 - Bundesliga) - dziewięc meczów i jeden gol w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Niemiec, odpadł w 1/8 finału Pucharu Niemiec, przegrał w rundzie wstępnej Pucharu Ligi oraz wystąpił w europejskich pucharach. Bremeńczycy awansowali do fazy grupowej po wygranej z Dinamo Zagrzeb (2:1, 3:2). W fazie grupowej Werder zajął trzecie miejsce po meczach z Realem Madryt (1:2, 3:2), Olympiakósem Pireus (1:3, 0:3) oraz Lazio (2:1, 1:2). W Pucharze UEFA zespół Boenischa najpierw wygrał ze Sportingiem Braga (3:0, 1:0), a w IV rundzie odpadł po przegranej z Rangers FC (0:2, 1:0).
Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cztery bramki w 19 spotkaniach. Jego zespół zajął piąte miejsce na koniec sezonu Bundesligi oraz dotarł do pólfinału Pucharu Niemiec.
Marcin Mięciel i Tomasz Zdebel (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – Mięciel: 25 meczów i cztery bramki, Zdebel: 26 meczów i jeden gol. Ich zespół zajął 12. miejsce w Bundeslidze oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.
Łukasz Piszczek (Hertha BSC Berlin - Bundesliga) - 24 mecze i jeden gol w lidze. Hertha zajęła 10. miejsce w lidze oraz odpadłą w II rundzie Pucharu Niemiec.
Artur Wichniarek (DSC Arminia Bielefeld – Bundesliga) – 33 mecze w Bundeslidze i 10 bramek. Jego zespół zajął 15. miejsce w tabeli ligowej oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu.
Dariusz Żuraw (Hannover 96 – Bundesliga) – pięć meczów w lidze. Jego zespół zakończył sezon w lidze na ósmej pozycji oraz odpadł w II rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Bobel i Tomasz Kos (Erzgebirge Aue – 2. Bundesliga) – Bobel zagrał w 17 spotkaniach ligowych, a Kos wystąpił w 30 meczach 2. Bundesligi i strzelił jednego gola. Ich zespół zajął 16. miejsce w tabeli i spadł do trzeciej ligi oraz odpadł w I rundzie Pucharu Niemiec.
Eugen Polański (Borussia Mönchengladbach – 2. Bundesliga) – dziewięć meczów w lidze. Borussia wygrała rozgrywki 2. Bundesligi i po roku przerwy wróciła do elity oraz odpadła w II rundzie Pucharu Niemiec.
Łukasz Szukała (TSV München von 1860 - 2. Bundesliga) - dziewięc meczów w lidze. Jego zespół zajął 11. miejsce w lidze oraz dotarł do ćwierćfinalu Pucharu Niemiec.
Norwegia
Piotr Leciejewski, Daniel Lubieniecki i Łukasz Nadolski (Sogndal IL - druga liga) - Leciejewski: 3o meczów w lidze, Lubieniecki: pięć bramek w 25 meczach ligowych, Nadolski: 22 spotkania w lidze. Ich zespół zajął czwarte miejsce w lidze i przegrał w barażach o awans do ekstraklasy z Aalesund (1:4, 1:3 - samobójczy gol Nadolskiego w pierwszym meczu) oraz dotarł do IV rundy Pucharu Norwegii.
Portugalia
Rafał Grzelak (jesienią Boavista FC – Ekstraklasa) – jesienią zagrał w dziewięciu meczach ligowych i strzelił jednego gola, a zimą odszedł do Grecji. Boavista zajełą dziewiąte miejsce w lidze, jednak została karnie relegowana za korupcję w sezonie 2003/04. Były klub Grzelaka odpadł w V rundzie Pucharu Portugalii oraz II rundzie Pucharu Ligi.
Przemysław Kaźmierczak (FC Porto - Ekstraklasa) - 11 meczów w lidze. Porto zostało mistrzem Portugalii, przegrało w finale krajowego pucharu, odpadło w III rundzie Pucharu Ligi oraz wystąpiło w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej Portugalczycy zmierzyli się z Liverpoolem (1:1, 1:4), Beşiktaşem (1:0, 2:0) oraz Olympique Marsylia (1:1, 2:1). Klub Kaźmierczaka wygrał swoją grupę, a w fazie pucharowej przegrał w 1/8 finału z Schalke 04 Gelsenkirchen (0:1, 1:0 - 1:4 w karnych).
Paweł Kieszek (SC Braga - Ekstraklasa) - 11 meczów w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce na koniec sezonu, odpadł w V rundzie Pucharu Portugalii, III rundzie Pucharu Ligi oraz wystąpił w Pucharze UEFA - po pokonaniu szwedzkiego Hammarby IF (1:2, 4:0) i awansował do fazy grupowej. Braga w grupie zajęła drugie miejsce, mierząc się z Boltonem (1:1), Bayernem (1:1), Árisem Saloniki (1:1) oraz Crveną zvezdą Belgrad (2:0). W III rundzie zespół Kieszka przegrał z Werderem Brema (0:3, 0:1).
Antoni Łukasiewicz (UD Leiria - Ekstraklasa) - 13 meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi. Ponadto Leiria odpadła w V rundzie krajowego pucharu, w IV rundzie Pucharu Ligi oraz wystąpiła w europejskich pucharach. Zespół Łukasiewicza w Pucharze Intertoto pokonał serbskiego Hajduka Kula (0:1, 4:1 - po dogrywce) i wywalczył prawo gry w Pucharze UEFA. Tam najpierw wygrali z Maccabi Netanja (0:0, 1:0), ale w I rundzie musieli uznać wyższość Bayeru Leverkusen (1:3, 3:2).
Rosja
Damian Gorawski (Szynnik Jarosław - Ekstraklasa) - jeden gol w 18 spotkaniach. Szynnik zakończył sezon na 15. pozycji i spadł z ligi oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Rosji.
Dawid Janczyk (CSKA Moskwa – Ekstraklasa) – cztery mecze w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju oraz wygrał Puchar Rosji, a także wystąpił w Lidze Mistrzów. CSKA w grupie G zajęło ostatnie miejsce po meczach z PSV Eindhoven (1:2, 0:1), Fenerbahçe SK (2:2, 1:3) oraz Interem (1:2, 2:4).
Mariusz Jop (FK Moskwa - Ekstraklasa) - 23 mecze w lidze. Jego zespół zakończył sezon na dziewiątym miejscu i dotarł do ćwierćfinału Pucharu Rosji.
Marcin Kowalczyk (Dinamo Moskwa - Ekstraklasa) - 20 występów w lidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze oraz odpadł w 1/8 finału Pucharu Rosji.
Krzysztof Łągiewka (jesienią Kubań Krasnodar - druga liga, wiosną Krylja Sowietow Samara – Ekstraklasa) – jesienią w Kubaniu zagrał w ośmiu spotkaniach i strzelił dwie bramki. Wiosną w zespole z Samary zanotował jeden występ. Kubań zajął drugie miejsce i awansował do ekstraklasy, a Krylja Sowietow Samara zakończyła sezon na szóstym miejscu. Kubań odpadł w 1/8 finału Pucharu Rosji, a Krylja Sowietow Samara sezon wcześniej.
Rumunia
Paweł Golański (Steaua Bukareszt - Ekstraklasa) - 21 meczów i jeden gol. Jego zespół został wicemistrzem kraju, przegrał w 1/8 finału Pucharu Rumunii oraz wystąpił w Lidze Mistrzów. W eliminacjach Rumuni wyeliminowali Zagłębie Lubin (1:0, 2:1) i BATE Borysów (2:2, 2:0), dzięki czemu awansowali do fazy grupowej, w której zmierzyli się ze Slavią Praga (1:2, 1:1), Arsenalem (0:1, 1:2) oraz Sevilla FC (1:2, 0:2). Steaua z jednym punktem na koncie zajęła ostatnie miejsce w grupie i odpadła z europejskich pucharów.
Serbia
Grzegorz Bronowicki (FK Crvena zvezda Belgrad - Ekstraklasa) - 13 meczów w lidze. Crvena zvezda została wicemistrzem kraju, dotarła do półfinału Pucharu Serbii oraz wystąpiła w europejskich pucharach. W eliminacjach do Ligi Mistrzów zespół Bronowickiego najpierw wygrał z Levadią Tallin (1:0, 1:2), ale przegrał w ostatniej rundzie z Rangers FC (0:1, 0:0). Serbowie trafili do Pucharu UEFA, gdzie awansowali do fazy grupowej po wygranej w I rundzie z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski (1:0, 1:0). W grupie zajęli ostatnie miejsce przegrywając kolejno z Bayernem (2:3), Árisem Saloniki (0:3), Boltonem (0:1) oraz Bragą (0:2).
Słowenia
Mariusz Soska (jesienią NK Drava Ptuj – Ekstraklasa) – jesienią zagrał w dziesięciu meczach ligowych, po czym wrócił do Polski. Drava zajęła dziewiąte miejsce w lidze, ale utrzymała się po wygranej w barażach z SC Bonifika, a także odpadł w 1/8 finału Pucharu Słowenii.
Stany Zjednoczone
Tomasz Frankowski (Chicago Fire - MLS) - 17 występów i dwie bramki. Chicago Fire dotarło do finału konferencji wschodniej, gdzie przegrali 1:2 z Columbus Crew.
Szkocja
Artur Boruc i Maciej Żurawski (Celtic FC – Premiership) – Boruc zagrał w 30 spotkaniach ligowych, a Żurawski jesienią wystąpił w pięciu meczach, a zimą wyjechał do Grecji. Celtic został mistrzem Szkocji, przegrał w ćwierćfinale krajowego pucharu oraz Pucharu Ligi. Zespół Polaków wystąpił także w Lidze Mistrzów - awansowali do fazy grupowej po wygranej ze Spartakiem Moskwa (1:1, 1:1 - 4:3 w karnych). W grupie zajęli drugie miejsce, a zagrali z AC Milan (2:1, 0:1), Szachtarem Donieck (0:2, 2:1) i Benfiką (0:1, 1:0). W 1/8 finału Celtic przegrał z FC Barcelona (2:3, 0:1).
Artur Krysiak (wiosną Gretna FC - Premiership) - wiosną zagrał w czterech meczach ligowych. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi. Gretna odpadła w IV rundzie Pucharu Szkocji i III rundzie Pucharu Ligi.
Zbigniew Małkowski (Inverness Caledonian Thistle FC - Premiership) - dwa mecze w lidze. Jego zespół zakończył sezon na dziewiątej pozycji, dotarł do IV rundy Pucharu Szkocji oraz ćwierćfinału Pucharu Ligi.
Grzegorz Szamotulski i Łukasz Załuska (Dundee United FC - Premiership) - Szamotulski zagrał w 18 meczach ligowych, a Załuska zanotował 15 występów w lidze. Ich zespół zakończył sezon na piątym miejscu, odpadł w V rundzie Pucharu Szkocji oraz przegrał w finale Pucharu Ligi z Rangers FC.
Mariusz Liberda (jesienią Livingston FC - druga liga) - jesienią zagrał w 14 spotkaniach ligowych, a zimą odszedł do Polonii Warszawa. Livingston zajęło siódme miejsce w lidze, odpadło w V rundzie Pucharu Szkocji i II rundzie Pucharu Ligi.
Szwajcaria
Kamil Grosicki (wiosną FC Sion - Ekstraklasa) - trafił do Sionu z Legii Warszawa i wiosną zagrał w ośmiu meczach ligowych i strzelił dwie bramki. Sion zakończył sezon na siódmej pozycji oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu, a także wystąpił w Pucharze UEFA. Tam wygrali z SV Ried (1:1, 3:0) i przegrali w I rundzie z Galatasaray (3:2, 1:5).
Zbigniew Zakrzewski (jesienia FC Sion, wiosną FC Thun 1898 - oba zespoły Ekstraklasa) - Zakrzewski jesienią w Sionie zagrał w 13 meczach ligowych i strzelił jednego gola. Wiosną w barwach FC Thun zanotował 15 występów, w których strzelił jedną bramkę. Sion zakończył sezon na siódmej pozycji oraz odpadł w 1/8 finału krajowego pucharu, a także wystąpił w Pucharze UEFA. Tam wygrali z SV Ried (1:1, 3:0 - gol Zakrzewskiego w rewanżu) i przegrali w I rundzie z Galatasaray (3:2, 1:5). FC Thun zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz dotarł do półfinału Pucharu Szwajcarii.
Szwecja
Marcin Burkhardt (IFK Norrköping - Ekstraklasa) - 14 występów w lidze i jeden gol. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi, a także dotarł do ćwiercfinału Pucharu Szwecji.
Michał Sławuta (Ljungskile SK - Ekstraklasa) - zagrał w 16 meczach ligowych. Jego zespół zakończył sezon na 14. pozycji i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w IV rundzie krajowego pucharu.
Tomasz Stolpa (Gefle IF – Ekstraklasa) – zero występów w lidze, w trakcie sezonu polski napastnik wyjechał na Islandię. Jego zespół zajął 13. miejsce w lidze oraz odpadł w II rundzie krajowego pucharu.
Turcja
Jarosław Bieniuk i Piotr Dziewicki (Antalyaspor Kulübü – druga liga) – Bieniuk zagrał w 22 meczach ligowych i strzelił jednego gola, natomiast Dziewicki wystąpił w 20 spotkaniach. Ich zespół zajął drugie miejsce w lidze i awansował do ekstraklasy, odpadł w I rundzie eliminacyjnej Pucharu Turcji.
Ukraina
Seweryn Gancarczyk (Metalist Charków – Ekstraklasa) – jeden gol w 27 spotkaniach. Metalist zajął trzecie miejsce w tabeli ligowej (w 2013 roku ten sukces został odebrany Metalistowi z powodu korupcji), dotarł do 1/8 finału Pucharu Ukrainy oraz wystąpił w Pucharze UEFA - Metalist przegrał w I rundzie z Evertonem (1:1, 2:3).
Paweł Hajduczek (wiosną Tawrija Symferopol - Ekstraklasa) - po przejściu z Grecji zagrał w 12 meczach i strzelił jednego gola w lidze. Tawrija zakończyła sezon na piątej pozycji oraz dotarła do ćwierćfinału Pucharu Ukrainy.
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck – Ekstraklasa) – 18 meczów i jeden gol. Jego zespół został mistrzem Ukrainy, wygrał Puchar Ukrainy oraz przegrał w Superpucharze Ukrainy z Dynamem Kijów. Szachtar wystąpił także w Lidze Mistrzów - Ukraińcy awansowali do fazy grupowej po wygranych w eliminacjach z Pjunikiem Erewan (2:0, 2:1) oraz Austrią Salzburg (0:1, 3:1). W grupie D Lewandowski i spółka zmierzyli się z Celticiem (2:0, 1:2), Benfiką (1:0, 1:2) oraz AC Milan (1:4, 0:3) i zajęli ostatnie miejsce w grupie, co zakończyło ich przygodę w europejskich pucharach.
Maciej Nalepa (Karpaty Lwów – Ekstraklasa) – 11 meczów w lidze. Jego drużyna skończyła sezon na dziesiątej pozycji oraz odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu.
Walia
Erwin Sak (Cardiff City FC - angielska Championship) - trafił do Cardiff zimą z Sokoła Pniewy i nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Jego zespół zakończył rozgrywki angielskiej Championship na 12. pozycji, przegrał w finale Pucharu Anglii z Portsmouth oraz odpadł w IV rundzie Pucharu Ligi.
Węgry
Mariusz Unierzyski (Vasas SC – Ekstraklasa) – wystąpił w 24 meczach ligowych. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Węgier.
Włochy
Bartosz Salamon (Brescia Calcio - Serie B) - jeden mecz w lidze. Jego zespół zajął piąte miejsce w sezonie zasadnicznym i przegrał w półfinale baraży o awans do Serie A z AlbinoLeffe (1:0, 1:2) oraz odpadł w I rundzie Pucharu Włoch.
Wyspy Owcze
Marcin Dawid (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 17 występów w lidze. HB zostało wicemistrzem Wysp Owczych, odpadło w półfinale krajowego pucharu oraz wystąpiło w eliminacjach do Ligi Mistrzów - przegrali w I rundzie z islandzkim FH Hafnarfjörður (1:4, 0:0).
Waldemar Nowicki (B71 Sandoy – Ekstraklasa) – zero występów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz dotarł do półfinału Pucharu Wysp Owczych.
Tomasz Przybylski (B68 Toftir - Ekstraklasa) - nie zagrał w żadnym spotkaniu ligowym. Jego zespół zakonczył sezon na szóstej pozycji i odpadł w II rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Krzysztof Popczyński (TB Tvøroyri - druga liga) - jeden mecz w lidze. Jego zespól zakończył sezon na czwartym miejscu i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Andrzej Stretowicz (07 Vestur - druga liga) - 15 bramek w 22 spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli i awansował do ekstraklasy oraz dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia
-
La LigaTo byłby zwrot ws. Szczęsnego! Zaskakujące wieści
Kamil Gieroba / 17 listopada 2024, 16:00
-
Plotki transferoweMourinho chce kolejnego Polaka w Fenerbahce
Kamil Gieroba / 16 listopada 2024, 20:15
-
Kwadrans futboluKolejny mecz, kolejna kompromitacja... - Portugalia 5:1 Polska I KWADRANS FUTBOLU #134
Rafał Makowski / 16 listopada 2024, 14:50
-
AktualnościLiga Narodów: Anglia zrewanżowała się Grecji za porażkę na Wembley. Dwa debiuty (WIDEO)
Karolina Kurek / 14 listopada 2024, 22:41
-
1 Liga PolskaWisła - Miedź jeszcze w tym roku! Jest termin
Michał Szewczyk / 13 listopada 2024, 17:28
-
1 Liga PolskaKacper Duda podpisał nowy kontrakt
Mateusz Polak / 12 listopada 2024, 14:31