RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2003/04
Kolejny tydzień oznacza następny epizod naszego cyklu RETRO Oko na rodaka, w którym wspominamy występy polskich zawodników występujących za granicą w XXI wieku. Dzisiaj przyszła pora na sezon 2003/04 oraz 2004 rok (w przypadku lig grających w formule wiosna-jesień).
W zestawieniu wzięto pod uwagę występy Polaków w ligach zagranicznych na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w danym kraju.
Sezon 2003/04 dla reprezentacji Polski nie okazał się udany. Po zmianie selekcjonera i objęciu posady przez Pawła Janasa Polacy nie zdołali wywalczyć na mistrzostwa Europy, które zostały rozegrane 2004 na portugalskich boiskach. Lepiej powiodło się polskim klubom w europejskich pucharach. Co prawda Wisła Kraków odpadła z bardzo przeciętną włoską Vålerengą, lecz Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski po wyeliminowaniu Herthy Berlin (Bartosz Karwan, Tomasz Kuszczak, Artur Wichniarek) i Manchesteru City zatrzymał się na III rundzie w której uległ Girondins Bordeaux. Jak przeanalizujemy, stosunkowo udany sezon zaliczyli Polacy występujący na co dzień na obczyźnie.
Polskich mistrzów kraju mieliśmy jednak łącznie tylko sześciu. W drugim sezonie gry w Anderlechcie po swoje pierwsze w karierze mistrzostwo kraju sięgnął Michał Żewłakow zostając wraz ze swoimi kolegami najlepszą drużyną Belgii sezonu 2003/04. Kolejny sukces w swojej bogatej karierze zanotował Wojciech Kowalczyk, który po zdobyciu w barwach AS Anórthossis Ammochóstou dwóch pucharów krajowych, a także zostania królem strzelców cypryjskiej ekstraklasy, przeszedł do APÓEL-u Nikozja, z którym został mistrzem Cypru. Ponadto, wchodząc już w większą egzotykę, po mistrzostwo kraju sięgnęli jeszcze Marek Zając (Shenzhen Jianlibao - Chiny) oraz Igor Sypniewski (Malmö FF - Szwecja). Dla nich były to ostatnie sukcesy w karierze. Ich dalsze losy potoczyły się zgoła inaczej. Zając, który zanotował dwa występy w reprezentacji i w kraju zasłynął głównie grą w Wiśle Kraków, do końca kariery piłkarskiej pozostał w Chinach, a później pozostał w Państwie Środka, gdzie założył własną szkółkę piłkarską i pracował jako trener w Chinach, a także w Hongkongu. O losach Sypniewskiego nie będę się rozpisywał, bo każdy z nas doskonale wie z jakimi problemami zmaga się do dzisiaj.
Na osobny akapit z pewnością zasługują rozgrywki w Grecji. Jak się okazało, w rozdaniu pucharów bezpośrednio uczestniczyli polscy zawodnicy. Walka o mistrzostwo kraju oraz Puchar Grecji toczyła się pomiędzy Panathinaïkósem Emmanuela Olisadebe i Krzysztofa Warzychy a Olympiakósem Pireus, w którym występował Marcin Kuźba. Na każdym polu lepsze okazałe się popularne Koniczynki, które zakończyły siedmioletni okres dominacji Olympiakósu, wyprzedziły rywala o dwa punkty i odzyskały mistrzowską koronę. W rozegranym 8 maja finale krajowego Pucharu Panathinaïkós wygrał 3:1. Niestety, udział naszych rodaków w tych widowisku był jedynie śladowy. Tylko Kuźba znalazł się w kadrze meczowej swojego zespołu i pojawił się na boisku w 53. minucie spotkania. Olisadebe od pewnego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, przez co w sezonie 2003/04 zanotował tylko dziewięć występów w lidze. Drugi nieobecny, Krzysztof Warzycha zanotował cztery spotkania mniej, lecz wówczas miał już prawie 40 lat i przymierzał się do zakończenia kariery sportowej, pozostając w pamięci kibiców Panathinaïkósu jako legenda ich klubu.
Mistrzostwo Austrii i krajowy puchar straciła natomiast Austria Wiedeń Radosława Gilewicza i Krzysztofa Ratajczyka. Ich zespół przegrała mistrzostwo kraju jednym punktem na rzecz Grazer AK. Polacy ulegli tej drużynie również w finale Pucharu Austrii, przegrywając go po rzutach karnych. Po 120 minutach walki było 3:3, a Gilewicz strzelił dwie bramki. Polak zdołał również pokonać bramkarza rywali w serii jedenastek, lecz przez pomyłkę jednego z kolegów z zespołu Puchar Austrii trafił do zespołu z Grazu. Więcej szczęścia mieli Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ukraina) oraz Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange - Luksemburg). Podobnie jak ich koledzy z Austrii zakończyli sezon ligowy na drugim miejscu, lecz sięgnęli po krajowe puchary pokonując w finale kolejno Dnipro Dniepropetrowsk oraz Etzellę Ettelbruck.
Oprócz wyżej wymienionych zawodników, po wicemistrzostwo kraju sięgnęli Andrzej Kubica (Maccabi Tel Awiw - Izrael) oraz Tomasz Rząsa (Partizan Belgrad - Serbia i Czarnogóra), natomiast krajowy puchar zdobyli także Dariusz Jackiewicz (Ihud Bnei Sakhnin - Izrael) i Dawid Banaczek (FC Vaduz - Liechtenstein).
Analizując rozgrywki europejskie, w których występowali Polacy zauważyć można kilka awansów, ale także i spadków zanotowanych przez ich kluby. Relegowani do niższej ligi zostały drużyny Tomasza Kłosa (jesienią występował w 1.FC Köln - Niemcy), Jerzy Brzęczek (FC Kärnten - Austria) oraz Arkadiusz Kubik (Royal Antwerp FC - Belgia). Dla pocieszenia, Polacy zdominowali rozgrywki niemieckiej 2. Bundesligi. Aż pięciu Polaków zdobyło awans do niższej ligi - Tomasz Kos, Jacek Krzynówek i Mariusz Kukiełka (1.FC Nürnberg) oraz Daniel Bogusz i Maciej Murawski (Arminia Bielefeld).
Na zakończenie coś o popisach strzeleckich Polaków. Łukasz Sosin, który sezon wcześniej trafił na Cypr z Odry Wodzisław Śląski, został królem strzelców tamtejszej ekstraklasy strzelając w 26 spotkaniach aż 21 bramek. Młodsi kibice mogą natomiast nie pamiętać Kazimierza Sidorczuka. Ci starsi jednak doskonale pamiętają tego zawodnika i wiedzą, że grał na pozycji bramkarza. Czternastokrotny reprezentant Polski na zakończenie swojej bogatej kariery klubowej występował w drugoligowym austriackim Kapfenberger SV. W spotkaniu 2. kolejki przeciwko FC Wacker Tirol doszło do niecodziennej sytuacji. W 18. minucie tego meczu Polak zdecydował się na daleki wykop spod własnej bramki. Ku zdziwieniu wszystkich (także i samego wykonawcy) futbolówka poszybowała w pole karne rywala, przeleciała nad rozpaczliwie interweniującym golkiperem gospodarzy i zatrzepotała w siatce.
22 lipca 2003 roku w meczu drugiej kolejki austriackiej 2. Bundesligi Kazimierz Sidorczuk dalekim wykopem spod własnej bramki strzelił swojego jedynego gola w karierze. Bramka od: 0:40 #okonarodaka #Retrohttps://t.co/GDRoUusx5L
— Bartłomiej Wrzesiński (@bartekwr96) April 22, 2020
Poprzednie teksty z cyklu RETRO Oko na rodaka:
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2000/01
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2001/02
RETRO Oko na rodaka: Podsumowanie sezonu 2002/03
Anglia
Jerzy Dudek (Liverpool FC - Premier League) - 30 występów w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze, odpadł w V rundzie Pucharu Anglii i IV rundzie Pucharu Ligi, a także występował w Pucharze UEFA - pokonał NK Olimpija Lublana (1:1, 3:0), Steauę Bukareszt (1:1, 1:0), Lewskiego Sofia (2:0, 4:2) i odpadł w IV rundzie z Olympique Marsylia (1:1, 1:2).
Sebastian Olszar (wiosną Portsmouth FC - Premier League i Coventry City FC) - po rundzie jesiennej przeniósł się z VfB Admira Wacker Mödling do Portsmouth FC, gdzie jednak nie zagrał żadnego meczu w lidze. W trakcie rundy wiosennej był wypożyczony do drugoligowego Coventry City FC, w barwach którego wystąpił w pięciu meczach ligowych. Portsmouth zakończyło sezon ligowy na 13. miejscu w lidze, a Coventry na 12. pozycji. W Pucharze Anglii Portsmouth odpadło w ćwierćfinale, a Coventry poległo w czwartej rundzie, natomiast w Pucharze Ligi Portsmouth dotarło do czwartej rundy, a Coventry do drugiej rundy.
Paweł Abbott (jesienią Preston North End FC - Championship) - w barwach Preston zagrał w dziewięciu spotkaniach ligowych i strzelił dwie bramki, po czym odszedł do trzecioligowego Huddersfield, z którym awansował do Championship. Preston zakończyło sezon na 15. pozycji, dotarło do IV rundy Pucharu Anglii i odpadło w I rundzie Pucharu Ligi.
Austria
Marcin Adamski (Rapid Wiedeń - Bundesliga) - 28 występów i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze oraz odpadł w 1/4 finału Pucharu Austrii.
Jerzy Brzęczek (jesienią SK Sturm Graz, wiosną FC Kärnten - Bundesliga) - w barwach Sturmu Graz wystąpił w czterech meczach ligowych, po czym odszedł do FC Kärnten, w którym zanotował 13 występów ligowych. Sturm Graz zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w 1/2 finału Pucharu Austrii. FC Kärnten z kolei zajęło ostatnie miejsce w lidze i odpadło w 1/4 finału krajowego pucharu.
Radosław Gilewicz i Krzysztof Ratajczyk (Austria Wiedeń - Bundesliga) - Gilewicz zagrał w 27 spotkaniach i strzelił 13 bramek, a Ratajczyk wystąpił w 27 meczach. Ich zespół został wicemistrzem Austrii i przegrał po rzutach karnych w finale Pucharu Austrii z Grazer AK. Austria Wiedeń występowała także w Pucharze UEFA, z którego odpadła w I rundzie po porażce z Borussią Dortmund (1:2, 0:1).
Tomasz Iwan, Adam Ledwoń, Sebastian Olszar i Marek Świerczewski (VfB Admira Wacker Mödling - Bundesliga) - Iwan: 33 mecze i siedem bramek. Ledwoń: 24 mecze, Olszar: siedem występów, a potem przeprowadzka do Anglii, Świerczewski: 29 spotkań i dwa gole. Ich zespół zajął szóste miejsce w lidze i dotarł do trzeciej rundy krajowego pucharu.
Roman Szewczyk (SV Austria Salzburg - Bundesliga) - 14 występów w lidze. Jego zespół uplasował się na siódmej pozycji w lidze, odpadła w trzeciej rundzie krajowego pucharu oraz toczył batalię z włoskimi zespołami w Pucharze UEFA - w I rundzie Austria Salzburg pokonała Udinese (0:1, 2:1), ale w kolejnej fazie odpadła z Parmą (0:4, 0:5).
Tomasz Wisio (FC Pasching - Bundesliga) - 28 meczów w lidze i jeden gol. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze i odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Austrii, a także występował w Pucharze Intertoto - zwycięstwa z WIT Georgia Tbilisi (1:0, 1:2), FK Pobeda (1:1, 2:1), Tobołem Kostanaj (1:0, 3:0), Werderem Brema (4:0, 1:1) oraz porażka w finale z Schalke (0:2, 0:0).
Bogdan Zając (wiosną FC Kärnten - Bundesliga) - Zając trafił do FC Kärnten zimą z Widzewa Łódź. W barwach tego klubu zanotował 11 występów i jednego gola. FC Kärnten zajęło ostatnie miejsce w lidze i odpadło w 1/4 finału krajowego pucharu.
Kazimierz Sidorczuk (Kapfenberger SV - druga liga) - 34 występy i jeden gol. Jego zespół zakończył sezon ligowy na trzecim miejscu i dotarł do drugiej rundy Pucharu Austrii.
Belgia
Arkadiusz Kubik (Royal Antwerp FC - Ekstraklasa) - 16 występów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do drugiej ligi oraz odpadł w 1/8 finale Pucharu Belgii.
Marcin Żewłakow (Royal Excelsior Mouscron - Ekstraklasa) - 23 spotkań i osiem bramek. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze i odpadł w półfinale krajowego pucharu.
Michał Żewłakow (RSC Anderlecht - Ekstraklasa) - 24 występy i jeden gol. Anderlecht został mistrzem Belgii, odpadł w półfinale Pucharu Belgii oraz występował w Lidze Mistrzów - wygrane eliminacje z Rapidem Bukareszt (0:0, 3:2), Wisłą Kraków (3:1, 1:0) oraz zmagania w grupie A z Olympique Lyon (0:1, 1:0), Bayernem Monachium (1:1, 0:1) oraz Celticiem (1:0, 1:3). Anderlecht zajął ostatnie miejsce w swojej grupie.
Brazylia
Roger Guerreiro (CR Flamengo Rio de Janeiro - Ekstraklasa) - 36 spotkań i trzy gole. Jego zespół zajął 17. miejsce w lidze i przegrała w finale Pucharu Brazylii.
Chiny
Marek Zając (Shenzhen Jianlibao - Ekstraklasa) - 11 meczów i jeden gol. Jego zespół został mistrzem Chin, odpadła w półfinale Pucharu Chin i przegrał w finale Pucharu Ligi.
Cypr
Wojciech Kowalczyk (APÓEL Nikozja - Ekstraklasa) - 16 spotkań i trzy bramki. Jego zespół został mistrzem kraju, odpadł w półfinale Pucharu Cypru i występował w Pucharze UEFA - wygrał z Derry City (2:1, 3:0) - gol Kowalczyka w pierwszym meczu i odpadł w kolejnej rundzie z Mallorcą (1:2, 2:4).
Sławomir Majak, Radosław Michalski i Paweł Sobczak (AS Anórthossis Ammochóstou - Ekstraklasa) - Majak: 15 występów w lidze, Michalski: 20 meczów i dwa gole w lidze, Sobczak jesienią wystąpił w 10 meczach i strzelił trzy gole, po czym odszedł do Polonii Warszawa. Ich drużyna zajęła piąte miejsce w lidze, odpadła w ćwierćfinale Pucharu Cypru i odpadła w rundzie wstępnej Pucharu UEFA z NK Željezničar Sarajewo (0:1, 1:3).
Paweł Sibik i Łukasz Sosin (Apóllon FC - Ekstraklasa) - Sibik jesienią zagrał w 14 spotkaniach i strzelił jednego gola, po czym odszedł do Odry Wodzisław. Sosin w 26 meczach zgromadził 21 bramek i został królem strzelców cypryjskiej ekstraklasy. Ich drużyna zakończyła sezon na trzecim miejscu w lidze, odpadła w ćwierćfinale krajowego pucharu.
Dania
Maciej Łykowski (jesienią Viborg FF - Ekstraklasa) - zero występów w lidze, wiosną powrót do Polski. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadł w 1/4 finału krajowego pucharu.
Tomasz Mazurkiewicz (Århus GF - Ekstraklasa) - 22 mecze i jeden gol w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Danii.
Arkadiusz Onyszko (jesienią Viborg FF, wiosną Odense Boldklub - Ekstraklasa) - w barwach Viborgu 20 występów w lidze, w Odense 13 spotkań. Viborg zakończył sezon na siódmym miejscu w lidze, a Odense na czwartym miejscu. W Pucharze Danii dotarł do ćwierćfinału, a Odense odpadło w półfinale.
Finlandia
Michał Sławuta (FC Lahti - Ekstraklasa) - 23 mecze w lidze. Jego zespół zajął siódme miejsce w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Finlandii.
Francja
Jacek Bąk (RC Lens - Ligue 1) - 26 meczów w lidze. Lens zajęło ósme miejsce w lidze i odpadł w 1/16 finału Pucharu Francji.
Ludovic Obraniak (FC Metz - Ligue 1) - dziewięć meczów w lidze. Jego drużyna zajęła 14. miejsce w lidze i odpadła w 1/32 finału Pucharu Francji.
Damien Perquis (ES Troyes Aube Champagne - Ligue 2) - 27 spotkań i jeden gol. Jego drużyna zakończyła sezon na dziesiątym miejscu w lidze i odpadła w 1/32 finału Pucharu Francji.
Grecja
Maciej Bykowski (ÓFI Kreta - Ekstraklasa) - 24 mecze i trzy bramki w lidze. ÓFI uplasowało się na 11. miejscu w tabeli ligowej oraz odpadło w trzeciej rundzie Pucharu Grecji.
Jacek Dąbrowski (Kallithéa GS - Ekstraklasa) - 29 występów w lidze. Jego zespół skończył sezon na 12. miejscu w lidze i odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Arkadiusz Klimek i Adam Majewski (Paniónios GSS - Ekstraklasa) - Klimek w 21 spotkaniach ligowych strzelił cztery bramki, natomiast Majewski jesienią wystąpił w 14 meczach w lidze, w których strzelił jednego gola, a następnie wzmocnił Wisłę Płock. Ich zespół zakończył sezon ligowy na szóstej pozycji, dotarł do ćwierćfinału Pucharu Grecji i występował w Pucharze UEFA - wyeliminował FC Nordsjælland (2:1, 1:0) - gol Majewskiego w pierwszym meczu i odpadł w II rundzie po dwumeczu z FC Barcelona (0:3, 0:2).
Cezary Kucharski, Marcin Mięciel i Mirosław Sznaucner (AÓ Iraklís Saloniki - Ekstraklasa) - Kucharski: 15 spotkań, trzy bramki, Mięciel: 27 meczów i pięć goli, Sznaucner: 19 występów. Ich zespół zajął wówczas ósme miejsce w lidze i dotarł do ćwierćfinału Pucharu Grecji.
Marcin Kuźba (Olympiakós SFP Pireus - Ekstraklasa) - pięć bramek w dziewięciu spotkaniach. Jego zespół został wicemistrzem kraju i przegrał w finale Pucharu Grecji oraz występował w Lidze Mistrzów - zajął ostatnie miejsce w grupie D, w której grał z Realem Sociedad (0:1, 2:2), Galatasaray (0:1, 3:0) oraz Juventusem (1:2, 0:7).
Emmanuel Olisadebe i Krzysztof Warzycha (Panathinaïkós AÓ - Ekstraklasa) - Olisadebe zagrał w dziewięciu meczach ligowych i strzelił trzy bramki, a Warzycha zanotował pięć występów w lidze. Ich zespół został mistrzem Grecji i zdobył krajowy puchar oraz występował w europejskich pucharach - zajął trzecie miejsce w grupie E Ligi Mistrzów, dzięki czemu przesunął się do Pucharu UEFA. Wówczas ich rywalami grupowymi byli Manchester United (0:5, 0:1), Rangers FC (1:1, 3:1) oraz VfB Stuttgart (0:2, 1:3). W Pucharze UEFA Panathinaïkós odpadł w III rundzie po porażce z Auxerre (0:0, 0:1).
Marcin Józefowicz i Jakub Ostrowski (PS Kalamáta - druga liga) - Józefowicz trafił do Grecji zimą z Tłoków Gorzyce, zagrał w barwach PS Kalamáta w dwóch meczach ligowych. Ostrowski zanotował 14 występów i jeden gol w lidze. Ich drużyna zakończyła sezon na dziewiątej pozycji i dotarła do trzeciej rundy krajowego pucharu.
Damian Seweryn (jesienią AÉ Possidónas Néon Póron - druga liga) - 10 występów w lidze i jeden gol, wiosną wrócił do Polski. Jego drużyna zajęła piąte miejsce w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Grecji.
Holandia
Zbigniew Małkowski i Euzebiusz Smolarek (Feyenoord Rotterdam - Eredivisie) - Małkowski nie zagrał w lidze, a Smolarek zanotował 21 występów i siedem bramek. Ich zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w ćwierćfinale Pucharu Holandii i wystąpił w Pucharze UEFA - wyeliminował FC Kärnten (2:1, 1:0) i odpadł w II rundzie po dwumeczu z FK Teplice (0:2, 1:1).
Andrzej Niedzielan (wiosną NEC Nijmegen - Ekstraklasa) - Niedzielan trafił do NEC z Groclinu Grodzisk. W rundzie wiosennej zagrał w 11 spotkaniach i strzelił trzy gole. Jego zespół zajął czternaste miejsce w lidze i odpadł w ćwierćfinale Pucharu Holandii.
Arkadiusz Radomski (sc Heerenveen - Eredivisie) - 28 występów w lidze. Jego zespół był czwarty w lidze (awans do Pucharu UEFA), odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu i występował w Pucharze Intertoto - pokonał belgijski Koninklijke Lierse SK (4:1, 1:0) oraz słoweński FC Koper (2:0, 0:1) i przegrał w decydującej o awansie do Pucharu UEFA rundzie z Villarreal CF (1:2, 0:0).
Aleksander Kłak (vbv De Graafschap - druga liga) - 13 rozegranych spotkań w lidze. Jego drużyna zakończyła sezon na szóstym miejscu i po zwycięstwie w barażach wywalczyła awans do Eredivisie. W Pucharze Holandii vbv De Graafschap odpadł w drugiej rundzie.
Izrael
Dariusz Jackiewicz (Ihud Bnei Sakhnin - Ekstraklasa) - 30 spotkań i jeden gol w lidze. Jego drużyna zajęła 10. miejsce w lidze i wygrała Puchar Izraela.
Remigiusz Jezierski (Hapoel Beer Szewa - Ekstraklasa) - 33 spotkania i osiem bramek. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze i odpadł w 1/16 finału krajowego pucharu.
Andrzej Kubica (Maccabi Tel Awiw - Ekstraklasa) - 24 mecze i cztery gole w lidze. Jego zespół został wicemistrzem Izraela, odpadł w ćwierćfinale krajowego pucharu oraz wystąpił w eliminacjach Ligi Mistrzów, gdzie w drugiej rundzie odpadł z MŠK Žilina (0:1, 1:1).
Radosław Majdan (jesienią Ashdod SC - Ekstraklasa) - 12 meczów w lidze, zimą odszedł do Wisły Kraków. Jego zespół skończył sezon na siódmej pozycji i dotarł do ćwierćfinału krajowego pucharu.
Piotr Jawny i Rafał Naskręt (Hakoah-Maccabi Ramat Gan - druga liga) - brak informacji o liczbie występów. Ich zespół zajął ósme miejsce w lidze i odpadł w ósmej rundzie krajowego pucharu.
Grzegorz Wędzyński (Hapoel Irony Kiryat Shmona - druga liga) - brak informacji o liczbie występów. Jego zespół skończył sezon na trzeciej pozycji i odpadł w 1/16 finału Pucharu Izraela.
Liechtenstein
Dawid Banaczek (wiosną FC Vaduz - druga liga szwajcarska) - trzy mecze w lidze, Banaczek przeszedł do Vaduz zimą z Widzewa Łódź. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i przegrał baraże o awans z Neuchâtel Xamax (0:2, 2:1) i wygrał Puchar Liechtensteinu - zwycięstwo 5:0 w finale z FC Balzers.
Litwa
Marcin Grabowski (Žalgiris Wilno - Ekstraklasa) - zero występów w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i przegrała w półfinale Pucharu Litwy, a także wystąpiła w Pucharze Intertoto, z którego odpadła po dwumeczu ze szwedzkim Örgryte IS (1:1, 0:3).
Luksemburg
Tomasz Gruszczyński (Football 1991 Dudelange - Ekstraklasa) - 25 spotkań i 13 bramek. Jego zespół został wicemistrzem kraju i wygrał Puchar Luksemburga, a także występował w Pucharze UEFA - przegrał w rundzie wstępnej z FC Artmedia Petržalka (0:1, 0:1).
Niemcy
Tomasz Hajto i Tomasz Wałdoch (FC Schalke 04 - Bundesliga) - Hajto zagrał w 19 spotkaniach i strzelił jednego gola, a Wałdoch wystąpił w 20 meczach i zdobył jedną bramkę. Ich drużyna zajęła siódme miejsce w lidze, odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec oraz występowała w europejskich pucharach - dzięki pokonaniu w Pucharze Intertoto Dacii Chișinău (1:0, 2:1), Slovana Liberec (2:1, 0:0) oraz SV Pasching (2:0, 0:0) awansował do Pucharu UEFA. W tych rozgrywkach Schalke wygrało z chorwackim NK Kamen Ingrad Velika (0:0, 1:0), ale odpadł w II rundzie po dwumeczu z Brøndby (2:1, 1:2 - 1:3 w karnych).
Radosław Kałużny (Bayer 04 Leverkusen - Bundesliga) - sześć meczów w lidze. Jego zespół zakończył sezon na trzecim miejscu (awans do eliminacji Ligi Mistrzów) oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Bartosz Karwan, Tomasz Kuszczak i Artur Wichniarek (Hertha BSC Berlin - Bundesliga) - Karwan: siedem meczów, Kuszczak: brak występów, Wichniarek: 18 spotkań i dwa gole. Ich drużyna zajęła 12. miejsce w lidze, odpadła w 1/16 finału Pucharu Niemiec, przegrała w rundzie wstępnej Pucharu Ligi oraz wystąpiła w Pucharze UEFA, z którego odpadła po dwumeczu z Groclinem Grodzisk Wielkopolski (0:0, 0:1).
Tomasz Kłos (jesienią 1.FC Köln - Bundesliga) - sześć występów w lidze, potem transfer do Wisły Kraków. Jego zespół skończył sezon na ostatniej pozycji i spadł z ligi oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Kamil Kosowski (1.FC Kaiserslautern - Bundesliga) - 23 występy w lidze. Jego zespół zajął 15. miejsce w lidze, dotarł do pierwszej rundy Pucharu Niemiec oraz występował w Pucharze UEFA, z którego odpadł po dwumeczu z FK Teplice (1:2, 0:1).
Tomasz Zdebel (VfL Bochum 1848 - Bundesliga) - 34 mecze w lidze i dwie bramki. Jego zespół zajął piąte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) oraz odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Dariusz Żuraw (Hannover 96 - Bundesliga) - 25 spotkań i jeden gol. Jego drużyna zajęła 14. miejsce w lidze i odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Bandrowski (FC Energie Cottbus - 2. Bundesliga) - dwa występy w lidze. Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze oraz odpadł w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec.
Tomasz Bobel i Andrzej Juskowiak (obaj wiosną w Erzgebirge Aue - 2. Bundesliga) - Bobel trafił do klubu zimą 2004 roku i nie zagrał w żadnym meczu ligowym. Juskowiak przeniósł się do Erzgebirge w zimowym okienku transferowym po przygodzie w MLS i wystąpił w 17 spotkaniach, w których strzelił osiem bramek. Ich zespól zajął ósme miejsce w lidze oraz odpadł w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Daniel Bogusz i Maciej Murawski (DSC Arminia Bielefeld - 2. Bundesliga) - Bogusz zanotował 20 występów w lidze i strzelił jednego gola, natomiast Murawski zagrał w dziesięciu meczach ligowych. Ich drużyna zajęła drugie miejsce w lidze oraz odpadła w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Michał Chałbiński (jesienią SSV Jahn Regensburg - 2. Bundesliga) - jesienią zagrał osiem meczów w lidze, po czym odszedł do Górnika Zabrze. Jego zespół zakończył sezon na 16. pozycji i spadł z ligi oraz odpadł w 1/16 finału Pucharu Niemiec.
Zbigniew Grzybowski (jesienią SV Wacker Burghausen - 2. Bundesliga) - jesienią sześć meczów w lidze, po czym odszedł do Amiki Wronki. Jego drużyna zajęła dziesiąte miejsce w lidze oraz odpadła w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Rafał Kazior i Mirosław Spiżak (MSV 02 Duisburg - 2. Bundesliga) - Kazior zanotował cztery mecze w lidze, natomiast Spiżak zagrał w 29 spotkaniach i strzelił trzy gole. Ich drużyna zajęła siódme miejsce w lidze oraz odpadła w ćwierćfinale Pucharu Niemiec.
Tomasz Kos, Jacek Krzynówek i Mariusz Kukiełka (1.FC Nürnberg VfL - 2. Bundesliga) - Kos: jeden mecz w lidze, Krzynówek: 29 spotkań w lidze i 12 bramek, Kukiełka jesienią 14 meczów i jeden gol w lidze, a następnie transfer do Wisły Kraków. Ich zespół wygrał ligę i awansował do Bundesligi oraz odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Paweł Wojtala (jesienią LR Ahlen, wiosną Karlsruher SC - 2. Bundesliga) - w jednym i drugim klubie zanotował trzy występy w lidze. LR Ahlen zajął 12., a Karlsruher w 14. miejscu w lidze, natomiast Ahlen odpadło w pierwszej rundzie Pucharu Niemiec, a Karlsruher w drugiej rundzie tych rozgrywek.
Robert Wulnikowski (Union Berlin - 2. Bundesliga) - 22 występy w lidze. Jego zespół zajął przedostanie, 17. miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w drugiej rundzie Pucharu Niemiec.
Norwegia
Tomasz Stolpa (Tromsø IL - Ekstraklasa) - dwa występy w lidze, Stolpa trafił do Tromsø w trakcie sezonu w Norwegii z Zagłębie Sosnowiec). Jego zespół zajął czwarte miejsce w lidze (awans do Pucharu UEFA) i odpadł w piątej rundzie krajowego pucharu.
Rosja
Mariusz Jop (FK Moskwa - Ekstraklasa) - trafił do Rosji z Wisły Kraków. Zagrał w 15 spotkaniach ligowych i strzelił trzy bramki. Jego zespół skończył sezon na dziewiątym miejscu i przegrała w półfinale Pucharu Rosji.
Wojciech Kowalewski (Spartak Moskwa - Ekstraklasa) - 28 występów w lidze. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i przegrała w 1/6 finału Pucharu Rosji, a także wystąpił w Pucharze UEFA - wygrał z Esbjerg fB (2:0, 1:1), Dinamo Bukareszt (4:0, 1:3) i odpadł w III rundzie z RCD Mallorca (0:3, 1:0).
Krzysztof Łągiewka i Jarosław Tkocz (Szynnik Jarosław - Ekstraklasa) - Łągiewka zagrał w 21 spotkaniach i strzelił jednego gola, natomiast Tkocz zanotował dziewięć występów. Ich drużyna skończyła sezon na szóstej pozycji i przegrała w półfinale Pucharu Rosji.
Rumunia
Łukasz Kubik (wiosną Argeș Piteszti - Ekstraklasa) - Kubik trafił do Rumunii zimą z Cracovii. W Argeș wystąpił w dziewięciu spotkaniach ligowych. Jego zespół zajął dziesiąte miejsce w lidze i odpadł w półfinale Pucharu Rumunii.
Serbia i Czarnogóra
Tomasz Rząsa (Partizan Belgrad - Ekstraklasa) - 17 spotkań w lidze. Jego zespół został wicemistrzem kraju i przegrał w półfinale Pucharu Serbii i Czarnogóry, a także występował w Lidze Mistrzów - po zwycięstwach z Djurgårdens IF (1:1, 2:2) i Newcastle United (0:1, 1:0 - 4:3 w rzutach karnych) Partizan awansował do fazy grupowej. Tam zmierzył się z FC Porto (1:1, 1:2), Olympique Marsylia (0:3, 1:1) i Realem Madryt (0:1, 0:0), zajął ostatnie miejsce w grupie i odpadł z europejskich pucharów.
Szwajcaria
Marek Citko (FC Aarau - Ekstraklasa) - 24 spotkania w lidze i cztery bramki. Jego zespół zajął ósme miejsce w lidze i dotarł do 1/8 finału krajowego pucharu.
Szwecja
Igor Sypniewski (Malmö FF i Trelleborgs FF - Ekstraklasa) - w barwach Malmö zagrał w ośmiu meczach ligowych i strzelił dwie bramki, a następnie przeszedł do Trelleborgs, gdzie zanotował dwa występy w lidze. Malmö zostało mistrzem Szwecji, natomiast Trelleborgs zajął ostatnie miejsce i spadł z ligi. Malmö i Trelleborgs odpadli w III rundzie Pucharu Szwecji. Malmö wystąpiło również w Pucharze UEFA - wygrało z Portadown (4:0, 2:0) i odpadło w I rundzie ze Sportingiem Lizbona (0:2, 0:1).
Turcja
Roman Dąbrowski (Beşiktaş JK - Ekstraklasa) - 23 spotkania i jeden gol. Jego zespół zajął trzecie miejsce w lidze, odpadł w drugiej rundzie Pucharu Turcji i występował w europejskich pucharach - zajął trzecie miejsce w grupie G Ligi Mistrzów z Lazio (0:2, 1:1), Chelsea (0:2, 0:2) i Spartą Praga (1:2, 1:0) i "spadł" do Pucharu UEFA, z którego odpadł w trzeciej rundzie po dwumeczu z Valèncią (2:3, 0:2).
Marek Zając (Akçaabat Sebatspor - Ekstraklasa) - 22 mecze i jeden gol. Jego drużyna skończyła sezon na 13. miejscu w lidze i została wyeliminowana w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Jacek Ziarkowski (jesienią Malatyaspor Kulübü - Ekstraklasa) - jeden mecz w lidze, potem wrócił do Odry Wodzisław Śląski, z której trafił do Turcji. Malatyaspor zakończył sezon na ósmym miejscu w lidze i odpadł w drugiej rundzie Pucharu Turcji.
Ukraina
Piotr Cetnarowicz (jesienią w Krywbasie Krzywy Róg - Ekstraklasa) - jesienią zagrał w sześciu spotkaniach ligowych, po czym odszedł do Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Jego drużyna zajęła dziesiąte miejsce w tabeli i odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Ukrainy.
Seweryn Gancarczyk (Wołyń Łuck - Ekstraklasa) - osiem meczów w lidze. Wołyń zajął 13. miejsce w lidze i odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Ukrainy.
Maciej Kowalczyk (Arsenał Kijów - Ekstraklasa) - 12 meczów w lidze. Jego zespół zajął dziewiąte miejsce w lidze i odpadł w trzeciej rundzie krajowego pucharu.
Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck - Ekstraklasa) - 27 meczów w lidze. Jego drużyna została wicemistrzem Ukrainy i wygrała Puchar Ukrainy oraz występowała w europejskich pucharach - w eliminacjach do Ligi Mistrzów Szachtar wygrał z Sheriffem Tiraspol (0:0, 2:0) i odpadł po dwumeczu z Łokomotiwem Moskwa (1:0, 1:3) - gol Lewandowskiego w rewanżu, natomiast w Pucharze UEFA odpadł w I rundzie z Dinamem Bukareszt (0:2, 2:3).
Maciej Nalepa (Karpaty Lwów - Ekstraklasa) - 22 występy w lidze. Karpaty zajęły przedostatnie, 15. miejsce w tabeli i spadły z ligi oraz odpadły w pierwszej rundzie Pucharu Ukrainy.
Wyspy Owcze
Andrzej Pacek (EB/Streymur - Ekstraklasa) - 15 występów w lidze. Jego zespół zajął szóste miejsce w lidze, oraz odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Adam Paluszek i Krzysztof Popczyński (GÍ Gøta - Ekstraklasa) - Paluszek zagrał w siedmiu meczach w lidze, po czym wrócił do Polski, natomiast Popczyński w 17 spotkaniach strzelił sześć goli. Ich drużyna skończyła sezon na ósmym miejscu w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Wysp Owczych, a także wystąpił w Pucharze Intertoto - porażka z Dacią Chișinău (1:4, 0:1) - gol Popczyńskiego w pierwszym meczu.
Jacek Przybylski (B68 Toftir - Ekstraklasa) - siedem meczów w lidze. Jego zespół zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł z ligi oraz odpadł w trzeciej rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Marek Wierzbicki (KÍ Klaksvík - Ekstraklasa) - 10 spotkań w lidze. Jego drużyna zajęła czwarte miejsce w lidze i odpadła w ćwierćfinale Pucharu Wysp Owczych, a także wystąpiła w Pucharze UEFA, z którego odpadła w rundzie wstępnej po dwumeczu z Molde FK (0:2, 0:4).
Waldemar Nowicki (B71 Sandoy - druga liga) - 18 spotkań w lidze. Jego zespół zajął drugie miejsce w lidze i przegrał w barażach o awans z ÍF (1:0, 1:5), oraz przegrał w pierwszej rundzie krajowego pucharu.
Tomasz Resel (LIF Leirvík - druga liga) - 17 występów w lidze. Jego drużyna zajęła czwartą pozycję w lidze i odpadła w pierwszej rundzie Pucharu Wysp Owczych.
Dane zaczerpnięte za: 90minut.pl, RSSF, Soccerway, Transfermarkt, Wikipedia
-
La LigaTo byłby zwrot ws. Szczęsnego! Zaskakujące wieści
Kamil Gieroba / 17 listopada 2024, 16:00
-
Plotki transferoweMourinho chce kolejnego Polaka w Fenerbahce
Kamil Gieroba / 16 listopada 2024, 20:15
-
Kwadrans futboluKolejny mecz, kolejna kompromitacja... - Portugalia 5:1 Polska I KWADRANS FUTBOLU #134
Rafał Makowski / 16 listopada 2024, 14:50
-
AktualnościLiga Narodów: Anglia zrewanżowała się Grecji za porażkę na Wembley. Dwa debiuty (WIDEO)
Karolina Kurek / 14 listopada 2024, 22:41
-
1 Liga PolskaWisła - Miedź jeszcze w tym roku! Jest termin
Michał Szewczyk / 13 listopada 2024, 17:28
-
1 Liga PolskaKacper Duda podpisał nowy kontrakt
Mateusz Polak / 12 listopada 2024, 14:31