Z kart historii: Pogoń Lwów – część III
Pogoń Lwów, klub którego nazwę zna każdy polski kibic piłki nożnej. I to mimo faktu, że ta wspaniała lwowska drużyna w polskiej lidze nie gra od 1939 roku. Pogoń to legenda naszej rodzimej piłki, matka polskiego futbolu. Stąd czterokrotny przedwojenny Mistrz Polski, na zawsze zostanie w pamięci i sercach polaków.
Lata 1931-1939
Przed sezonem w 1931 roku, Pogoń została wzmocniona, odmłodzona i miała wrócić na szczyt. Niestety, gra wielokrotnego Mistrza Polski była nierówna i wystarczyła na zajęcie tylko czwartego miejsca. Rok później było już lepiej. Pogoń zajęła drugie miejsce i miała tylko jeden punkt do mistrzowskiej Cracovii. W 1933 roku lwowiacy ponownie zajęli drugie miejsce. Tym razem numerem jeden został Ruch Hajduki Wielkie, co ciekawe Pogoni znów zabrakło jednego punktu.
W 1934 roku, było już o wiele gorzej, Pogoń zajęła jedynie szóste miejsce. Co ciekawe podczas podróży po Francji i Belgii, lwowiacy pokonali wicemistrza Belgii Daring Bruksela 2:1. Z ciekawszych incydentów tego sezony, warto wspomnieć, że Pogoń w towarzyskim meczu na własnym terenie pokonała AC Milan 5:3.
W następnym sezonie Pogoń Lwów znów wróciła na podium. Kolejny raz zajęła drugie miejsce, z jednym punktem straty do Ruchu, który został Mistrzem.
Potem już było tylko gorzej. W 1936 roku Pogoń zajęła szóste miejsce, a rok później walczyła o utrzymanie w lidze. Ostatecznie jednak 1937 rok zakończył się ponownym szóstym miejscem. W 1938 roku lwowiacy zajęli miejsce piąte. Ostatniego sezonu z powodu wybuchu II wojny światowej nie dokończono, 31 sierpnia 1939 roku, Pogoń zajmowała trzecie miejsce w tabeli. Działalność klubu zawieszono.
Kilka miesięcy wcześniej, z okazji 25-lecia klubu zorganizowano turniej, który odbył się w dniach 28-29 maja. Wygrała go Cracovia przed Wisłą i Pogonią.
Zakończenie II wojny światowej
Po wojnie Lwów znalazł się poza granicami Polski. Mieszkańcy tego polskiego miasta zostali wysiedleni i osiedlili się na zachodzie PRL, na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Pogoni we Lwowie nie odtworzono, aż do 2009, kiedy to z inicjatywy młodzieży polskiej legenda wróciła do gry. Niestety w polskiej lidze Pogoni Lwów nie mieliśmy okazji zobaczyć do dziś. Obecnie Pogoń z powodów finansowych walczy ponownie o przetrwanie.
Polacy wysiedleni z Lwowa, którzy osiedlili się na zachodzie Polski na pamiątkę lwowskiej legendy, założyli takie kluby jak Pogoń Lwów, Piast Gliwice, Odra Wodzisław i Odra Opole. Bezpośrednio na polskim podwórku do tradycji lwowskiej Pogoni nawiązuje również Polonia Bytom, klub przyjął niebiesko-czerwone barwy Pogoni Lwów.
Legendy Pogoni, Wacław Kuchar i Matyas, pełnili w okresie PRL, funkcję selekcjonera reprezentacji.
-
Liga EuropyRanking UEFA: Tak dobrze dla Polski dawno nie było
Kamil Gieroba / 8 listopada 2024, 6:00
-
AktualnościLiga Mistrzów: Barca wygrywa z Crveną! Dublet Lewego (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 6 listopada 2024, 23:23
-
AktualnościLiga Mistrzów: Milan zdobywa Bernabeu (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 5 listopada 2024, 23:23
-
Niższe ligiKrzysztof Przeradzki rezygnuje ze stanowiska prezesa zarządu TS Podbeskidzie S.A.
Mateusz Polak / 5 listopada 2024, 18:00
-
1 Liga PolskaĆwierć miliarda przychodów pierwszoligowych klubów
Mateusz Polak / 5 listopada 2024, 17:06
-
1 Liga PolskaBetclic 1 Liga: Wisła traci punkty z GKS-em Tychy
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 20:51