Z kart historii: Pogoń Lwów – część III

slowfoot.pl

slowfoot.pl

Pogoń Lwów, klub którego nazwę zna każdy polski kibic piłki nożnej. I to mimo faktu, że ta wspaniała lwowska drużyna w polskiej lidze nie gra od 1939 roku. Pogoń to legenda naszej rodzimej piłki, matka polskiego futbolu. Stąd czterokrotny przedwojenny Mistrz Polski, na zawsze zostanie w pamięci i sercach polaków. 

Lata 1931-1939

Przed sezonem w 1931 roku, Pogoń została wzmocniona, odmłodzona i miała wrócić na szczyt. Niestety, gra wielokrotnego Mistrza Polski była nierówna i wystarczyła na zajęcie tylko czwartego miejsca. Rok później było już lepiej. Pogoń zajęła drugie miejsce i miała tylko jeden punkt do mistrzowskiej Cracovii. W 1933 roku lwowiacy ponownie zajęli drugie miejsce. Tym razem numerem jeden został Ruch Hajduki Wielkie, co ciekawe Pogoni znów zabrakło jednego punktu.

W 1934 roku, było już o wiele gorzej, Pogoń zajęła jedynie szóste miejsce. Co ciekawe podczas podróży po Francji i Belgii, lwowiacy pokonali wicemistrza Belgii Daring Bruksela 2:1. Z ciekawszych incydentów tego sezony, warto wspomnieć, że Pogoń w towarzyskim meczu na własnym terenie pokonała AC Milan 5:3.

Lwów1926

W następnym sezonie Pogoń Lwów znów wróciła na podium. Kolejny raz zajęła drugie miejsce, z jednym punktem straty do Ruchu, który został Mistrzem.

Potem już było tylko gorzej. W 1936 roku Pogoń zajęła szóste miejsce, a rok później walczyła o utrzymanie w lidze. Ostatecznie jednak 1937 rok zakończył się ponownym szóstym miejscem. W 1938 roku lwowiacy zajęli miejsce piąte. Ostatniego sezonu z powodu wybuchu II wojny światowej nie dokończono, 31 sierpnia 1939 roku, Pogoń zajmowała trzecie miejsce w tabeli. Działalność klubu zawieszono.

Kilka miesięcy wcześniej, z okazji 25-lecia klubu zorganizowano turniej, który odbył się w dniach 28-29 maja. Wygrała go Cracovia przed Wisłą i Pogonią.

Zakończenie II wojny światowej

Michal_MatyasMichał Matyas

Po wojnie Lwów znalazł się poza granicami Polski. Mieszkańcy tego polskiego miasta zostali wysiedleni i osiedlili się na zachodzie PRL, na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Pogoni  we Lwowie nie odtworzono, aż do 2009, kiedy to z inicjatywy młodzieży polskiej legenda wróciła do gry. Niestety w polskiej lidze Pogoni Lwów nie mieliśmy okazji zobaczyć do dziś. Obecnie Pogoń z powodów finansowych walczy ponownie o przetrwanie.

Polacy wysiedleni z Lwowa, którzy osiedlili się na zachodzie Polski na pamiątkę lwowskiej legendy, założyli takie kluby jak Pogoń Lwów, Piast Gliwice, Odra Wodzisław i Odra Opole. Bezpośrednio na polskim podwórku do tradycji lwowskiej Pogoni nawiązuje również Polonia Bytom, klub przyjął niebiesko-czerwone barwy Pogoni Lwów.

Legendy Pogoni, Wacław Kuchar i Matyas, pełnili w okresie PRL, funkcję selekcjonera reprezentacji.


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *