Podsumowanie letniego okienka transferowego
Tegoroczne okno transferowe zostanie niewątpliwie na długo zapamiętane z wielu powodów. Przede wszystkim z racji rekordowych kwot, wydanych przez najbogatsze kluby Europy. Nie zabrakło spektakularnych, niekiedy dość niespodziewanych, zmian barw klubowych przez czołowych piłkarzy świata.
Przegląd najważniejszych wydarzeń letniego okna transferowego zaczynamy od Anglii. To tutaj na nowych zawodników wydano zdecydowanie najwięcej, bo aż 858 milionów funtów, co w przeliczeniu na euro daje ponad miliard!
Trudno jednoznacznie wskazać króla letnich polowań. Najwięcej, bo 153 miliony funtów wydał Manchester United. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu do drużyny "Czerwonych Diabłów" dołączyli Luke Shaw i Ander Herrera. Prawdziwe hity działacze MU zostawili jednak na koniec okienka. W ostatnich dniach sierpnia na Old Trafford zawitali Marcus Rojo, Daley Blind, Angel Di Maria i Radamel Falcao. Po stronie strat należy zapisać odejścia Nemanji Vidicia do Interu Mediolan, Rio Ferdinanda do Queens Park Rangers, Naniego do Sportingu Lizbona, Patrice'a Evry do Juventusu Turyn, Shinji'ego Kagawy do Borussi Dortmund, Javiera Hernandeza do Realu Madryt oraz Danny'ego Welbecka do Arsenalu Londyn.
Skoro o Arsenalu mowa, to Arsene Wenger nie szalał specjalnie w tym roku. Oprócz Welbecka do klubu dołączyli Alexis Sanchez z Barcelony, Mathieu Debuchy z Newcastle i Calum Chambers z Southampton. Z klubem z Emirates Stadium pożegnali się za to polski bramkarz Łukasz Fabiański, który został zawodnikiem Swansea oraz obrońcy: Bakary Sagna odszedł do Manchesteru City, a Thomas Vermaelen zasilił szeregi FC Barcelony.
Sporo zmian także w FC Liverpool. Za pieniądze otrzymane za transfer Luisa Suareza do Barcelony, na Anfield Road kupiono takich piłkarzy jak Mario Balotelli, Lazar Marković, Javier Manquillo, Alberto Moreno czy trójka graczy Southampton: Adam Lallana, Ricky Lambert i Dejan Lovren.
Co ciekawe, znana z wydawania pieniędzy Romana Abramowicza Chelsea tym razem wyszła na plus, jeśli chodzi o bilans zysków i strat. Przyczyniła się do tego z pewnością sprzedaż Davida Luiza do PSG za niebagatelną sumę 50 milionów euro. Do Evertonu odeszli napastnicy Romelu Lukaku i Samuel Eto'o, a na wypożyczenie do Milanu trafił inny snajper Fernando Torres. Nie oznacza to jednak, że linia ataku "The Blues" została osłabiona bo do klubu dołączyli Diego Costa, Didier Drogba i Loic Remy. Nowymi podopiecznymi Jose Mourinho zostali także Cesc Fabregas i Filipe Luis, a z wypożyczenia do Atletico Madryt powrócił bramkarz Thibaut Courtois. W klubie pożegnano się z jego legendami. Ashley Cole został piłkarzem Romy, a najlepszy strzelec w historii Chelsea Frank Lampard odszedł do amerykańskiego New York City, ale do czasu rozpoczęcia rozgrywek w USA, na zasadzie wypożyczenia, będzie grał w Manchesterze City.
Mistrzowie Anglii w tym roku okazali się wyjątkowo mało aktywni na rynku transferowym. Oprócz wypożyczenia Lamparda warto odnotować transfery piłkarzy z FC Porto: Eliaquima Mangali i Fernando.
W Hiszpanii, zgodnie z oczekiwaniami, najwięcej działo się w Barcelonie i Madrycie. Najbardziej spektakularnym transferem Barcy było rzecz jasna pozyskanie Luisa Suareza z Liverpoolu. Ponadto do "Dumy Katalonii" dołączyli Ivan Rakitić, Thomas Vermaelen, Jeremy Mathieu oraz bramkarze: Marc Andre ter Stegen i Claudio Bravo. Z klubu odeszli z kolei Cesc Fabregas, Alexis Sanchez oraz żywe ikony klubu: Victor Valdes oraz Carles Puyol, który zdecydował się zakończyć sportową karierę.
Równie ciekawie było w klubie z Estadio Santiago Bernabeu. Triumfator Ligi Mistrzów z poprzedniego sezonu pozyskał gwiazdę brazylijskiego mundialu Jamesa Rodrigueza, a także Toniego Kroosa, Keylora Navasa i, na zasadzie wypożyczenia, Javiera "Chicharito" Hernandeza. Kilku znaczących piłkarzy opuściło klub, jak chociażby: Xabi Alonso, Angel Di Maria czy Diego Lopez.
Nieco w cieniu Barcelony i Realu swoich transferów dokonywał aktualny mistrz Hiszpanii i finalista Ligi Mistrzów - Atletico Madryt. Po udanym poprzednim sezonie piłkarze "Rojiblancos" mieli wzięcie pośród innych klubów Europy. Do Chelsea odeszli Diego Costa, Filipe Luis i Thibaut Courtois, a piłkarzem Liverpoolu został Javier Manquillo. Atletico także jednak nie próżnowało i pozyskało Angela Moyę, Antoine'a Griezmanna i Mario Mandzukicia.
Należy odnotować także nazwiska polskich piłkarzy, którzy tego lata dołączyli do klubów Primera Division. Przemysław Tytoń został nowym bramkarzem Elche CF, a Grzegorz Krychowiak trafił do zwycięzcy Ligi Europy - Sevilli.
Nieco mniej niż w Anglii i Hiszpanii działo się w pozostałych czołowych ligach Europy. W Niemczech palma pierwszeństwa jeśli chodzi o dokonywanie transferów należała do Bayernu Monachium. Z klubem pożegnali się Toni Kroos i Mario Mandzukić, natomiast nowymi graczami mistrza Niemiec zostali Robert Lewandowski, Xabi Alonso, Mehdi Benatia oraz Juan Bernat. Główny konkurent Bayernu w walce o mistrzowski tytuł - Borussia Dortmund straciła na rzecz Bayernu Lewandowskiego, w miejsce którego pozyskano Ciro Immobile i Adriana Ramosa.
Włoskie kluby raczej sprzedawały aniżeli kupowały zawodników. Obok wspomnianych Balotellego i Immobile, Serie A opuścili m.in. piłkarze Milanu: Robinho i Kaka, którzy powrócili do Brazylii. Szeregi Milanu zasilili z kolei Alex, Diego Lopez i wypożyczony z Chelsea Fernando Torres. Inne czołowe włoskie kluby były raczej mało aktywne. Wśród transferów godnych uwagi można wymienić zakupy Alvaro Moraty i Patrice'a Evry przez Juventus, Pablo Osvaldo i Nemanji Vidicia przez mediolański Inter czy Juana Iturbę przez Romę.
Stosunkowo niewiele działo się także we Francji. W Monaco miała miejsce wyprzedaż czołowych graczy. Z klubu odeszła dwójka świetnych Kolumbijczyków: Radamel Falcao i James Rodriguez. Specjalnych zmian nie było także w PSG. Z mistrzem Francji związał się jedynie wspomniany David Luiz.
Letnie okno transferowe 2014 było rekordowym jeśli chodzi o kwoty przeznaczone na transfery. Na wiele transferów miał wpływ z pewnością występ poszczególnych piłkarzy na Mistrzostwach Świata. Dokonane w klubach zmiany zwiastują pełen emocji sezon i właśnie tego sobie i wszystkim fanom futbolu życzę. A kolejne okienko transferowe już w styczniu.
Najdroższe transfery lata 2014 w Europie (wszystkie kwoty w milionach euro, wg transfermarkt.de):
- Luis Suarez Liverpool -> Barcelona 81
- James Rodriguez Monaco -> Real 79
- Angel Di Maria Real -> Man. Utd 75
- David Luiz Chelsea -> PSG 50
- Elaquim Mangala Porto -> Man. City 40
- Diego Costa Atletico -> Chelsea 38
- Alexis Sanchez Barcelona -> Arsenal 38
- Luke Shaw Southampton-> Arsenal 37
- Ander Herrera Ath. Bilbao -> Man. Utd 36
- Romelu Lukaku Chelsea -> Everton 35
- Cesc Fabregas Barcelona -> Chelsea 33
- Adam Lallana Southampton-> Liverpool 31
- Toni Kroos Bayern -> Real 30
- Antoine Griezmann Sociedad -> Atletico 30
- Mehdi Benatia Roma -> Bayern 26
- Dejan Lovren Southampton-> Liverpool 25
- Lazar Marković Benfica -> Liverpool 25
- Mario Mandzukić Bayern -> Atletico 22
- Juan Iturbe Hellas -> Roma 22
- Calum Chambers Southampton-> Arsenal 20
-
Plotki transferoweManchester United podpisze kontrakt z Viktorem Gyökeresem
Mateusz Polak / 9 listopada 2024, 9:00
-
Plotki transferoweMohamed Salah chce zostać w Liverpoolu
Mateusz Polak / 9 listopada 2024, 8:00
-
AktualnościPKO BP Ekstraklasa: Radomiak sensacyjnie wygrywa w Szczecinie (WIDEO)
Michał Szewczyk / 8 listopada 2024, 22:42
-
Ligue 1Wschodząca gwiazda Lille o krok od wielkiego transferu
Mateusz Polak / 8 listopada 2024, 20:00
-
PolecaneLiverpool przygotowuje ofertę za Tchouaméniego
Mateusz Polak / 8 listopada 2024, 19:06
-
1 Liga PolskaWisła Kraków rozwiązuje kontrakt z pomocnikiem
Kamil Gieroba / 8 listopada 2024, 12:53