Nowy ośrodek Akademii Warty Poznań powstanie w Grodzisku Wielkopolskim
- Dzięki tej inwestycji dołączamy do wiodących klubów w Ekstraklasie także pod względem warunków do szkolenia młodych piłkarzy – mówi Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań, która latem uruchomi bursę na stadionie w Grodzisku Wlkp. Tuż obok, 1 września rozpocznie się nauka w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań.
To ważne wydarzenie w historii Warty Poznań, której trenerzy wychowali w przeszłości wielu reprezentantów Polski, uczestników mistrzostw świata i Europy, a także blisko 40 zawodników Ekstraklasy. Od kilku lat szkolenie dzieci i młodzieży piłkarskiej u „Zielonych” odbywa się w Akademii Warty Poznań. Wiosną 2022 roku była ona jedyną akademią w kraju, która miała swoje drużyny we wszystkich rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów – chłopców i dziewczynek.
Teraz w Akademii Warty Poznań otwiera się nowy rozdział. Po kilkunastomiesięcznych przygotowaniach możemy ogłosić powstanie ośrodka szkoleniowego w Grodzisku Wlkp. Będzie on funkcjonował w oparciu o tamtejszą bazę treningową, należącą do samorządu, a w skład której wchodzi dziś pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, wśród nich jedno ze sztuczną nawierzchnią. Sercem ośrodka będzie bursa dla młodych zawodników, zlokalizowana w obecnym hotelu na stadionie przy ul. Sportowej 2. To na tym obiekcie swoje mecze nieprzerwanie od 2019 roku rozgrywają piłkarze Warty Poznań i to tam świętowali m.in. awans do PKO Bank Polski Ekstraklasy w 2020 roku.
- Najnowsza historia Grodziska Wlkp. jest ściśle związana z piłką nożną. Najpierw za sprawą Dyskobolii, która występowała w Ekstraklasie i reprezentowała nasz kraj w europejskich pucharach, także reprezentacjom Polski w różnych kategoriach wiekowych, a w ostatnich latach dzięki Warcie Poznań – mówi Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wlkp.
- Cieszymy się bardzo, że ten zasłużony klub wiąże swoje plany rozwoju z naszym miastem. Gdy pojawiła się propozycja otwarcia liceum i stworzenia bursy dla młodych piłkarzy na stadionie, nie zastanawialiśmy się długo nad wejściem w ten projekt. To dla mnie ważne, że stadion będzie żył nie tylko kilka razy w miesiącu przy okazji meczów, ale tak naprawdę na co dzień będzie służył młodym adeptom futbolu - dodaje.
Zawodnicy będą więc mieszkali i trenowali w jednym z najlepszych ośrodków w kraju, z którego przez lata korzystała m.in. pierwsza reprezentacja Polski i reprezentacje młodzieżowe. Z myślą o zawodnikach akademii „Zielonych” zostanie otwarte Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań. Nauka ruszy tam już 1 września i w pierwszym roku będzie się odbywała w dwóch najmłodszych klasach szkoły średniej.
Docelowo będą tam cztery klasy liceum. Placówka będzie się mieściła w budynku SP nr 1 przy ul. Chopina, czyli po sąsiedzku ze stadionem. Liceum zostało już wpisane do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych. Warto podkreślić, że otwarcie „ogólniaka” w Grodzisku Wlkp. nie oznacza zamknięcia LOMS w Poznaniu, tu nadal będzie się odbywała nauka w szkole na os. Tysiąclecia.
- Chcę podziękować całej społeczności Grodziska Wlkp. za bardzo pozytywne przyjęcie i realizację pomysłu, by otworzyć ośrodek Akademii Warty Poznań właśnie w tym mieście. Od początku czuliśmy wsparcie lokalnych władz, na czele z burmistrzem Piotrem Hojanem, starostą Mariuszem Zgaińskim oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1, szczególnie dyrektorem Piotrem Stasiłowiczem. Bez dobrej współpracy i sprawnego stworzenia planu działania na pewno nie udałoby się tak szybko wystartować z inwestycją, która ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Akademii – podkreśla Damian Kęcel, menedżer Akademii Warty Poznań.
Dzięki otwarciu bursy i utworzeniu klas w szkole średniej „Zieloni” dołączą do wąskiego grona klubów Ekstraklasy, które zapewniają takie właśnie warunki swoim młodym piłkarzom. – Głównym celem powstania tego ośrodka było usprawnienie systemu szkolenia, edukacji i stworzenie jeszcze lepszych warunków zawodnikom, którzy w niedługim czasie będą mieli szansę dołączyć do pierwszej drużyny seniorów – tłumaczy Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań.
– Zmienia się sytuacja, w której musieliśmy dostosowywać proces szkolenia do edukacji szkolnej. Teraz będzie odwrotnie i dzięki temu bardziej efektywniej. Chłopcy będą mieli wszystko na miejscu, nie będą musieli tracić czasu na dojazdy do szkoły, na treningi, a zaoszczędzone w ten sposób godziny będą mogli wykorzystać na dłuższe jednostki treningowe, odpoczynek, regenerację oraz naukę. Trenerzy natomiast – będą mogli skupić się w głównej mierze na procesie szkolenia młodych zawodników. Do tego dochodzi możliwość zapewnienia piłkarzom odpowiedniego wyżywienia, diety dostosowanej do zapotrzebowania organizmów młodych sportowców. Będą też mieli dostęp do odnowy biologicznej i wszystkiego, co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju młodego sportowca. To krok w stronę wychowywania nie tylko dobrych zawodników, ale także świadomych, młodych ludzi - kończy.
źródło: info.pras. wartapoznan.pl /
-
1 Liga PolskaArka Gdynia znacząco wzmocni się zimą? Dawid Szwarga chce zaszaleć na rynku transferowym
Victoria Gierula / 21 grudnia 2024, 9:51
-
1 Liga PolskaGórnik Zabrze chce młodzieżowca z I Ligi
Kamil Gieroba / 20 grudnia 2024, 11:50
-
EkstraklasaLech Poznań podjął decyzję ws. przyszłości kluczowego obrońcy. To już oficjalne
Karolina Kurek / 19 grudnia 2024, 13:26
-
EkstraklasaPolskie kluby na ratunek Mariuszowi Stępińskiemu. Najlepszy strzelec Omonii Nikozja na wygnaniu
Victoria Gierula / 17 grudnia 2024, 10:39
-
EkstraklasaOficjalnie: João Peglow odchodzi z Radomiaka. Kierunek MLS
Victoria Gierula / 16 grudnia 2024, 18:48
-
1 Liga PolskaNie tylko Lech Poznań chce Rodado. Zapowiada się licytacja
Kamil Gieroba / 14 grudnia 2024, 17:00