Mundial 2026 w Ameryce Północnej?
Zurych: FIFA oficjalnie poinformowała, że zezwala na wpływanie kandydatur złożonych wspólnie przez więcej niż dwa państwa w walce o organizację Mistrzostw Świata 2026. Na głównego faworyta wyrasta więc zjednoczone trio: USA - Meksyk - Kanada.
Na spotkaniu światowej organizacji piłkarskiej w Zurychu zapowiedziano, iż związek zamierza przywrócić prawo do wspólnej organizacji mundialu przez kilka narodów. Jednocześnie do powszechnej wiadomości podano, że żadna federacja z UEFA oraz AFC (Azja) nie ma możliwości zgłoszenia chęci zorganizowania największego futbolowego turnieju, który miałby się rozpocząć za dziesięć lat. Istnieje jednak pewien wyjątek dla potencjalnych kandydatur ze Starego Kontynentu: Jeśli żadna ze składanych normalną procedurą propozycji nie będzie wystarczająco dobra, wtedy do gry mogą wkroczyć przedstawiciele z Europy. Taka decyzja oznacza zmianę polityki FIFA, która do tej pory nie pozwalała na zgłaszanie się państw z danego kontynentu tylko wtedy, gdy ustalono, iż poprzedzające Mistrzostwa Świata odbędą się w tej samej części globu.
Swoje zgłoszenia mogą bez ograniczeń przysyłać cztery światowe konfederacje: afrykańskie CAF (ostatnie MŚ 2010 w RPA), południowoamerykański CONMEBOL (Brazylia, 2014), północnoamerykańskie CONCACAF (USA,1994) oraz oceaniczna OFC (bez mundialu do tej pory). Głównym kandydatem na ten moment mają być połączone jedną kandydaturą USA, Meksyk oraz Kanada. Władze piłkarskie tego pierwszego kraju potwierdzają, że poważnie rozważają start wspólnie z sąsiadami. "Myślimy o tym, gdyż nasze relacje z Kanadą i Meksykiem są wystarczająco dobre. Wspólnie w naszych granicach mieszka aż 320 milionów ludzi, a infrastruktura oraz wielkie stadiony są już w zasadzie gotowe do goszczenia spotkań Mistrzostw Świata." - mówi prezes federacji USA, Sunil Gulati. W przeszłości mówiło się ponadto o zainteresowaniu goszczeniem turnieju ze strony Kolumbii, Maroka, Nowej Zelandii oraz Australii, Anglii, a także Kazachstanu. Teraz jednak trzej ostatni potencjalni chętni muszą przełożyć swoje plany na później.
Każde z potencjalnie kandydujących państw musi dać FIFA pewność, że jest w stanie zorganizować turniej w czterech różnych formułach:
- Aktualnej, czyli z 32 zespołami.
- Rozszerzonej do 40 uczestników podzielonych na 8 grup po 5 drużyn.
- Rozszerzonej do 40 uczestników podzielonych na 10 grup po 4 drużyny.
- Rozszerzonej do 48 uczestników z play-offami oraz standardową fazą grupową.
Coraz częściej słychać jednak głosy, iż pomysł rozszerzenia turnieju jest politycznym działaniem Gianni Infantiniego. Garry Lineker uważa, że w ten sposób Włoch chce sobie zapewnić reelekcję na fotel prezesa światowej federacji piłkarskiej.
Ostatni mundial zorganizowany wspólnie przez więcej niż jedno państwo odbył się w 2002 roku. Turniej został wtedy rozegrany na stadionach w Korei Południowej i Japonii.
-
AktualnościLiga Mistrzów: Barca wygrywa z Crveną! Dublet Lewego (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 6 listopada 2024, 23:23
-
AktualnościLiga Mistrzów: Milan zdobywa Bernabeu (SKRÓT WIDEO)
Michał Szewczyk / 5 listopada 2024, 23:23
-
1 Liga PolskaBetclic 1 Liga: Wisła traci punkty z GKS-em Tychy
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 20:51
-
AktualnościTrzy ekstraklasowe mecze! Znamy pary 1/8 finału Pucharu Polski
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 16:43
-
AktualnościOficjalnie: Lech Poznań złożył odwołanie ws. czerwonej kartki Michała Gurgula
Victoria Gierula / 4 listopada 2024, 16:27
-
AktualnościOficjalnie: Kolejna żółta kartka Goncalo Feio. Portugalczyk mecz Legii z Lechem zobaczy z trybun
Victoria Gierula / 4 listopada 2024, 7:00