Legendy Polskiej Piłki Nożnej: Michał Matyas
Matyas zapisał się w historii polskiej piłki nożnej jako świetny napastnik i trener. Był czołowym zawodnikiem przedwojennej Pogoni Lwów, dziennikarz Andrzej Kuczyński stwierdził, że "jeśli Wacław Kuchar był niekoronowanym królem Lwowa w latach 20, to 30 zdecydowanie należały do Michała Matyas". Król strzelców z 1935 roku.
Kariera piłkarska
Michał Franciszek Mieczysław Matyas urodził się 28 września 1910 roku w Brzozowie. Był wychowankiem Lechii Lwów, od 1926 roku związał się z Pogonią. Niestety w barwach "Poganiaczy" nie był mu dany tytuł mistrza Polski, bowiem Pogoń miano najlepszego klubu w kraju zdobyła czterokrotnie w latach 1922-1926, a więc zanim Matyas tam trafił. W czasach naszej dzisiejszej legendy, trzykrotnie zajmowali drugie miejsce. Nie przeszkadzało to jednak Matyasowi w wywalczeniu korony króla strzelców w 1935 roku, zdobył wtedy 22 bramki. W ostatnim meczu sezonu najlepszy napastnik Pogoni strzelił hattricka, mimo to lepsza okazała się Warta Poznań, która zwyciężyła 3:5. Jako ciekawostkę warto dodać, że przed rozpoczęciem sezonu przeszedł operację kolana, jednak mimo półrocznej przerwy od razu błyszczał formą.
"Pan Myszka" (tak nazywano Matyasa) po zajęciu Lwowa we wrześniu 1939 roku rozpoczął występy w składzie Naftowyka Borysław, bowiem Pogoń przestała istnieć. W końcu 1940 razem z Aleksandrem Skoceniem, Tadeuszem Jedynakiem, Mieczysławem Górskim i Ołehem Łajewskim został zabrany do Dynama Kijów. Po wojnie jak większość Lwowiaków trafił na Śląsk i tamtejszej Polonii Bytom, która przejęła herb Pogoni, a także jej niebiesko- czerwone barwy. W 1945 został uznany najlepszym śląskim zawodnikiem. W 1948 roku, w barwach Polonii zakończył piłkarską karierę.
Reprezentacja
W reprezentacji Polski, Matyas zagrał 18 spotkań i zdobył siedem bramek. W biało-czerwonych barwach debiutował 10 lipca 1932 w wygranym 2:0 meczu ze Szwecją w Warszawie. Zagrał w jednym meczu na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 w Berlinie.
Kariera trenerska
"Pan Myszka" po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. W latach 1950-1952, 1954 oraz 1966-67 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Prowadził kadrę narodową na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. Pracował w takich klubach jak Wisła Kraków, Cracovia trzykrotnie, Górnik Zabrze, Czarni Jasło, Warta Poznań, Polonia Bytom, z którą zwyciężył turnieju o Puchar Ameryki oraz dwukrotnie Stal Mielec. Jako trener największe sukcesy odniósł z Wisłą Kraków oraz Górnikiem Zabrze, które doprowadził do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Michał Matyas zmarł 22 października 1975 w Krakowie.
Ciekawostka
Podczas spotkania Polonii Bytom z Ruchem Chorzów, Matyas doprowadził do zamieszek. Lasecki wielokrotnie faulował "Pana Myszkę", miarka się przebrała, kiedy nazwał go "Polską świnią". Wtedy to nie wytrzymał i spoliczkował piłkarza Ruchu za co stał wyrzucony z boiska. Kiedy schodząc z murawy powiedział kibicom z Bytomia co się stało, ktoś strzelił z pepeszy i wtedy zaczęła się awantura, którą zakończyła interwencja milicji.
-
Liga Konferencji Europy"To dramat" – "Nieznani Sprawcy" krytykują wydarzenia podczas meczu Legia - Dynamo
Kamil Gieroba / 8 listopada 2024, 13:26
-
Liga EuropyRanking UEFA: Tak dobrze dla Polski dawno nie było
Kamil Gieroba / 8 listopada 2024, 6:00
-
Niższe ligiKrzysztof Przeradzki rezygnuje ze stanowiska prezesa zarządu TS Podbeskidzie S.A.
Mateusz Polak / 5 listopada 2024, 18:00
-
1 Liga PolskaĆwierć miliarda przychodów pierwszoligowych klubów
Mateusz Polak / 5 listopada 2024, 17:06
-
1 Liga PolskaBetclic 1 Liga: Wisła traci punkty z GKS-em Tychy
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 20:51
-
AktualnościTrzy ekstraklasowe mecze! Znamy pary 1/8 finału Pucharu Polski
Michał Szewczyk / 4 listopada 2024, 16:43