blank
fot.
Udostępnij:

Idzie nowe. Startuje PKO EKSTRAKLASA!

19 maja odbyły się ostatnie mecze sezonu 2018/19 piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy. Po długich 61 dniach startuje zupełnie nowa PKO Ekstraklasa. Sporo zmian w przepisach, nowy sponsor tytularny i wreszcie nowe nadzieje. Jak to wiec będzie wyglądało od dzisiaj?

19 lipca 2019 roku, dokładnie o godzinie 18:00 sędzia Bartosz Frankowski da w Gdyni sygnał, który zapoczątkuje zmagania w PKO Ekstraklasie w sezonie 2019/20. Po odpadnięciu z eliminacji LM Piasta Gliwice, oraz przegranej rywalizacji Cracovii w LE i bardzo słabym występie w pierwszym meczu eliminacji tych rozgrywek Legii Warszawa, nasza liga znów przez kibiców jest wyszydzana.  

Słaba liga, słabe zespoły, słaba polityka transferowa klubów, trampolina dla obcokrajowców, słaba praca sędziów, pustki na trybunach, etc. Jednym słowem słabizna do kwadratu. Tyle, że to nasza słabizna i kibice nawet jeśli publicznie wyrażają takie opinie to i tak zasiadają przed telewizorami i tą słabiznę oglądają, a tysiące z nich chodzą na mecze. Jesteśmy więc koneserami piłki nożnej, dla których rodzima liga to dno, ale takie bez którego trudno żyć. 

Startujące dzisiaj rozgrywki przyniosą wiele zmian w przepisach. Ekstraklasa od nowego sezonu ma nowego sponsora tytularnego. LOTTO zastąpił PKO Bank Polski. stary sponsor tytularny nie wycofał się z finansowego wspierania rozgrywek, logo LOTTO zobaczymy nawet na piersiach zawodników. Zmieniają się również niektóre przepisy.

 Obowiązkowy młodzieżowiec

Od tego sezonu wprowadzono przepis o obowiązkowym młodzieżowcu. Oznacza to, że drużyny PKO Ekstraklasy w każdym momencie trwania spotkania będą musiały posiadać na boisku co najmniej jednego zawodnika urodzonego w 1998 roku lub młodszego. W przypadku wystawienia jedenastu piłkarzy z których żaden nie spełnia tych wymogów, kluby zostaną ukarane za grę z nieuprawnionym zawodnikiem. Przepis ten można obejść jedynie grając w dziesiątkę. Jeśli jednak status zawodnika posiada bramkarz, to w razie jego kontuzji - odnotowanej w sprawozdaniu sędziowskim - może go zastąpić zawodnik starszy, a zespół rozegra pozostałą część spotkania bez zawodnika o statusie młodzieżowca, unikając konsekwencji dyscyplinarnych.

Nie dwie, a trzy drużyny pożegnają się z PKO EKSTRAKLASĄ

W porównaniu z poprzednim sezonem rozszerzona została strefa spadkowa. Z najwyższą polską ligą pożegnają się trzy ostatnie zespoły w klasyfikacji końcowej. Sprawi to, że w 1. lidze również będą większe emocje. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awansują bowiem dwie najlepsze drużyny, a cztery kolejne zagrają w barażach o udział w wyższej lidze.

Osiemnastka meczowa odchodzi do lamusa

Meczowa dwudziestka, tak od nowego sezonu będziemy nazywać kadrę zgłoszoną na dany mecz. W każdym meczu PKO Ekstraklasy zamiast siedmiu piłkarzy, trenerzy będą mogli wpisać do protokołu aż dziewięciu zmienników. Pozwoli im to także na zabezpieczenie się w razie kontuzji młodzieżowca pierwszego wyboru. 

Czerwona kartka dla trenera i sztabu

To jedna z największych zmian w zakresie dyscyplinarnym w nowym sezonie. Do tej pory jedyną karą dla szkoleniowca, jaką mógł wymierzyć arbiter spotkania, było usunięcie na trybuny. Od nowej edycji zmagań sędziowie główni dysponują już wobec nich podobną gamą sankcji co wobec piłkarzy na boisku. Będą mogli zatem pokazać żółte i czerwone kartki zarówno trenerowi, jak też każdemu z pozostałych członków sztabu szkoleniowego. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku dwa ostrzeżenia w konsekwencji skutkować będą wykluczeniem z możliwości wpływania na wynik gry. 

Liga o innych porach

Wraz z nowym sezonem nieznacznej modyfikacji ulegnie standardowy plan godzinowy kolejki. W weekendy nie zmienią się tylko pory rozpoczęcia spotkań w piątek (18:00 i 20:30). W soboty wszystkie trzy starcia będą natomiast startować o trzydzieści minut wcześniej niż do tej pory. Pierwszy gwizdek rozbrzmi więc w nich o 15:00, 17:30 i 20:00. Dwie pierwsze z tych godzin będą również używane w niedziele. Dodatkowo w ostatnim dniu tygodnia dojdzie też w niektórych kolejkach do starć o 12:30. Do piętnastu ograniczona została natomiast liczba poniedziałków meczowych. Wtedy mecze będą zaczynać się o 18:00

Bez limitu obcokrajowców

Od sezonu 2015/2016 w najwyższej polskiej lidze obowiązywał limit miejsc w składzie dla obcokrajowców z paszportami krajów spoza Unii Europejskiej. W każdym momencie trwania meczu Ekstraklasy na boisku w jednej drużynie mogło przebywać tylko trzech zawodników bez obywatelstwa państw należących do wspólnoty. W kolejnej edycji zmagań pula ta została pomniejszona do dwójki graczy na zespół. Na mocy uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ten przepis został jednak zniesiony. W nowej edycji zmagań szkoleniowcy mają więc pełną dowolność w korzystaniu ze swoich piłkarzy, niezależnie od ich nacji.

źródło: ekstraklasa.org/własne


Avatar
Data publikacji: 19 lipca 2019, 10:33
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.