PZPN
fot. Oficjalna piłka, PZPN / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)
Udostępnij:

101 lat temu powstał Polski Związek Piłki Nożnej

Dziś mija 101 rocznica założenia Polskiego Związku Piłki Nożnej. - Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N – napisał w grudniu 1919 roku Ilustrowany Kurier Codzienny. 

Zjazd, na którym ukonstytuowano Polski Związek Piłki Nożnej, odbył się w Warszawie w budynku przy ulicy Oboznej 1 w dniach 20-21 grudnia 1919 r. Dokładnie 101 lat temu 31 delegatów klubów i okręgów zdołało dojść do porozumienia i założyć PZPN. W trakcie zjazdu opracowano i zatwierdzono status stowarzyszenia. Jego twórcami byli Józef Lustgarten, Jan Polakiewicz i Jan Weyssenhoff.

Dwa lata później, w grudniu 1921 roku, w drodze głosowania podjęto decyzję, że siedzibą Polskiego Związku Piłki Nożnej będzie budynek przy ulicy Radziwiłłowskiej 4 w Krakowie. Pierwszym prezesem PZPN-u został Edward Wiktor Cetnarowski, urodzony 3 października 1877 roku w Rzeszowie. Z wykształcenia był on doktorem medycyny, ginekologiem, pracującym jako asystent u doktora Henryka Jordana. Cetnarowski był jednym z działaczy Cracovii.

Podczas grudniowego zjazdu w 1921 roku utworzono pięć związków okręgowych, z siedzibami w Warszawie, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Łodzi. Stworzono także regulamin rozgrywek o mistrzostwo Polski.

Debiut reprezentacji z zaprzyjaźnionymi Węgrami

Reprezentacja Polski na arenie międzynarodowej zadebiutowała 18 grudnia 1921 roku, przegrywając w meczu towarzyskim z Węgrami 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 18. minucie Jeno Szabo, dla którego był to pierwszy i zarazem ostatni mecz w reprezentacji. Spotkanie na Hidegkuti Nándor Stadion w Budapeszcie oglądało około 8 tys. osób.

Skład reprezentacji Polski: Jan Loth - Artur Marczewski, Ludwik Gintel, Tadeusz Synowiec (K), Stanisław Cikowski, Zdzisław Styczeń, Leon Sperling, Marian Einbacher, Józef Kałuża, Wacław Kuchar i Stanisław Mielech

Na boisku pojawili się jeszcze Stefan Loth i Mieczysław Batsch.

Biało-czerwonych poprowadził Imre Pozsonyi, który zdobył z Cracovią mistrzostwo Polski w 1921 roku. Selekcjoner reprezentacji Polski Józef Szkolnikowski ze względu na obowiązki w armii musiał pozostać w kraju.

20 kwietnia 1923 roku Polski Związek Piłki Nożnej został oficjalnie włączony w poczet członków FIFA. Decyzja została podjęta na pierwszym powojennym kongresie w szwajcarskiej Genewie.

5 września 1926 roku odbył się pierwszy finał Pucharu Polski. Trofeum zdobyła Wisła Kraków, która pokonała 2:1 Spartę Lwów. Mecz z wysokości trybun oglądało około 1500 osób.

Źródło: PZPN/własne


Avatar
Data publikacji: 20 grudnia 2020, 13:14
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.