Znamy projekty nowego stadionu Interu i Milanu
O tym, że Inter Mediolan i AC Milan zamierzają postawić na miejscu San Siro nową arenę wiedzieliśmy od dawna. Na dzisiejszej konferencji ogłoszono dwa projekty nowego stadionu mediolańskich klubów.
Inter Mediolan i AC Milan doszły do wniosku, że potrzebują nowego stadionu jakiś czas temu. Głównymi powodami były między innymi kwestie bezpieczeństwa czy problemy z wyremontowaniem Stadionu Giuseppe Meazzy. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie nowego stadionu w Mediolanie "remont mógłby potrwać kilka lat, co wiązałoby się z ciągłą grą obu klubów na obcym terenie, a finalnie obiekt miałby ograniczoną liczbę miejsc oraz nie mógłby zapewnić optymalnego bezpieczeństwa".
Dlatego Inter, jak i Milan zgodziły się kontynuować tradycje wspólnego stadionu, ale na innym obiekcie. Nowa dom mediolańskich klubów będzie też mniejszy - obecnie Stadion Giuseppe Meazzy mieści 80 tysięcy kibiców, tymczasem na mecze Interu i Milanu uczęszcza zazwyczaj około 50 tysięcy. Dziś na specjalnej konferencji zostały ogłoszone dwa projekty stadionów. Za jeden odpowiedzialna jest firma Manica, a za drugi Populous. Wkrótce na stronie nowego stadionu zostanie uruchomiona ankieta, w której kibice będą mogli podzielić się z klubami swoimi opiniami odnośnie nowej areny.
Katedra (Populous)
Nie będzie to zwyczajny stadion jak w Moskwie czy w Manchesterze. Ten stadion czerpie inspiracje z dwóch najbardziej ikonicznych mediolańskich budowli - Katedry Narodzin św. Marii oraz Galerii Wiktora Emanuela II. Jest to arena w Mediolanie dla Mediolanu. Położona w najlepszej dzielnicy sportowo - rozrywkowej w Europie. Będzie ona nowym symbolem Mediolanu.
"Katedra" stanowić będzie centralny punkt nowej dzielnicy San Siro. Specjalnie zaprojektowana "misa" stadionu przybliża kibiców do akcji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, tworząc niezapomnianą atmosferę. Słoneczna galeria otaczająca otulony elegancką, szklaną fasadą stadion, zapewnia równą przestrzeń dla wszystkich kibiców i mieszkańców Mediolanu. Tutejsza liczna oferta lokali gastronomicznych inspirowana znaną na cały świat mediolańską kulturą kulinarną, miejsc wypoczynkowych czy barów zaspokoi wszystkich odwiedzających to wyjątkowe miejsce jakim jest stolica Lombardii.
"Katedra" jest zaprojektowana w taki sposób, aby stworzyć wyjątkowym dom dla sympatyków AC Milanu jak i Interu Mediolan. Niestandardowe instalacje radykalnie zmieniają wygląd architektury i wprowadzają w budowlę unikalną tożsamość klubów. Dla Interu - zwinięta "żmija" niebieskiego światła otaczająca stadion, zaś dla Milanu - pionowe przypory jarzące się czerwienią emanującą z głębi budynku.
Stadion został zaprojektowany tak, by był najbardziej samowystarczalnym tego typu obiektem w Europie. Galeria jest naturalnie chłodzona i pasywnie ogrzewana, panele fotowoltaiczne ułożone na dachu stadionu w celu generowania energii elektrycznej, która później jest magazynowana w bateriach akumulatorów do późniejszego wykorzystania, a cała woda deszczowa jest zbierana z dachu i ponownie wykorzystywana. Stadion otoczony jest 22 hektarami zieleni, co ogranicza spływ wody i przeciwdziała efektowi „miejskiej wyspy ciepła”. Cała dzielnica jest podłączona do systemu centralnego ogrzewania i chłodzenia.
Pierścienie Mediolanu (Manica)
Projekt stadionu opowiada o tym, jak dwa od zawsze zwaśnione kluby jednoczą się w celu utrzymania jednej z największych mediolańskich tradycji. Fasada stadionu oddaje twarze ponad 16 000 fanów i staje się żywym elementem architektury budynku i prawdziwym odzwierciedleniem tego miasta. Historyczna lokalizacja została ponownie przemyślana i przekształcona w piękny, parkowy cel dla wszystkich przebywających obecnie w stolicy Lombardii.
Design krajobrazu starannie pielęgnuje pamięć o historycznym San Siro, zachowując pierwotną lokalizację boiska i przeobrażając go w prezent dla lokalnej społeczności. Kompleks do użytku mieszanego jest ukryty w pięknym, naturalnym projekcie tworząc szeroką gamę miejsc do gromadzenia się ludzi. Najnowocześniejszy stadion jest pełen lekkich, jak i monumentalnych wnętrz. Projekt obejmuje również dwa muzea i mega-sklepy, po jednym dla każdego zespołu, dostępne dla każdego przez wszystkie dni w roku. Szeroka gama udogodnień w budynku zapewnia wyjątkowe wrażenia dla WSZYSTKICH fanów przybywających na mecz - nie tylko VIP-ów.
"Misa" utrzyma ogłuszającą atmosferę jakiej oczekują fani w Mediolanie, jednocześnie chroniąc swoich sąsiadów za pomocą kontroli akustycznej, która minimalizuje hałas na zewnątrz stadionu. Ikoniczne pierścienie stadionu są dostosowane zarówno do rozwiązań LED, jak i architektonicznych, umożliwiając budowanie marki i zmianę drużyny między meczami. Ta technika konwersji pozwala kibicom Interu zasiąść na trybunach niebieskiego stadionu, gdy grają Nerazzurri, natomiast kibice AC Milanu zasiądą w czerwonej twierdzy podczas meczów domowych Rossonerrich. Podczas ważnego meczu derbowego "curva" każdego kibica zostanie zabarwiona zgodnie z danym klubem, tworząc najbardziej dramatyczną reprezentację podstawowej koncepcji stadionu: dwa zwaśnione od dawna kluby z przebogatą historią - jedna wspólna, mediolańska społeczność.
-
PolecanePremier League: Rezerwowy daje trzy punkty Nottingham Forest. Co za błąd Casha
Karolina Kurek / 14 grudnia 2024, 20:34
-
1 Liga PolskaNie tylko Lech Poznań chce Rodado. Zapowiada się licytacja
Kamil Gieroba / 14 grudnia 2024, 17:00
-
La LigaFlick: Moja reakcja nie była aż tak przesadzona
Kamil Gieroba / 14 grudnia 2024, 15:51
-
Polecane"Nie mam wyboru" – Postecoglou ponownie uderza w swojego piłkarza
Kamil Gieroba / 14 grudnia 2024, 14:56
-
BundesligaPiszczek z mocną pozycją w Dortmundzie? "Ma wielki wpływ"
Kamil Gieroba / 14 grudnia 2024, 13:55
-
Kwadrans futbolu"MUNDIAL jest NASZ!" Łatwa grupa Polaków - awans bez kompromitacji? I KWADRANS FUTBOLU #139
Rafał Makowski / 14 grudnia 2024, 12:52